Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 15:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Včera jsem na chvíli využil dobrého dopoledního počasí s větroněm Albatros 2014. Podařilo se mě hned asi ve 190 m chytnout na cca 10 min. termiku, po jejím rozpadnutí jsem vystoupal ještě 5 x do cca 170 m. Při posledním výstupu jsem měl dojem, že motor už moc netáhne. Při přistání jsem chtěl trochu přimotorovat ale motor nereagoval. Lítám na 3S 2200 mAh, po přistání bylo napětí 11,2 V. Motor byl podle počítadla v provozu 6,40 min (po této doba provozu motoru mýval aku napětí 11,2 - 11,4 V).V modelu je osazen motor TG D 2836/9 1100kV a regulátor YEP 30A.
Doma jsem se pokoušel chod motoru vyzkoušet s aku o napětí 11,5 V. Motor šel do otáčet do poloviny plynu, potom se otáčky již nezvyšovaly ale zato šel motor nepravidelně (Je docela možné, že včera při napětí 11,2 V již netočil. Na toto napětí jsem chod nezkoušel.). Po připojení aku o napětí 12,4 V byl chod motoru normální.
Vyměnil jsem motor týchž parametrů, výsledek je stejný jako s motorem původním.
Po téměř roku provozu shora popsané sestavy se mě toto stalo poprvé, na štěstí bez následků.
Poraďte prosím, kde by mohla být závada a jak ji odstranit.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Napřed bych zkusil udělat znovu kalibraci rozsahu plynu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 15:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
To napětí je asi napětí naprázdo. Bylo by dobrý znát napětí při zatížení, t.j. s motorem na plný plyn (s vrtulí samozřejmě).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 15:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Možná už se za ten rok zhoršily parametry baterie a dřív ji při zátěži klesne napětí pod hranici kdy regulátor omezuje výkon.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 16:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
No popsals moji myšlenku ale taky by to mohlo být v konektorech :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 16:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Nejsem odborník, ale co je nepravidelný chod motoru? Sekal, nějak škubal, nebo plynule zvyšoval, snižoval otáčky? Podle toho bych asi hledal chybu v konektorem nebo stavu baterie.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 19:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Kuta33: při nízkém napětí (11,4 V) do poloviny plynu zvyšuje otáčky plynule, při postupném dalším přidávání plynu se otáčky již nezvyšují, slyšitelně poklesnou a zase se zvýší, toto se opakuje v periodě cca 0,5 - 1 vteřiny
Ellet: konektory to asi nebudou, měl jsem je mnohokrát při různých manipulacích rozpojené a zase spojené, na změření napětí při zatížení nemám vybavení
Kornutek: aku na kterém se mě to stalo při lítání má 74 nabíjecích cyklů, vše při balancování. Není ani trochu deformován mechanicky ani nafouknutím
Lark: kalibraci plynu zkusím zítra

Zatím děkuji za náměty a rady.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 20:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Nejspíš zapracoval regulátor a omezil výkon. Opakuji, že odborník nejsem.
Osobně přistávám zhruba při napětí něco pod 3,8 V na článek, létám pouze na čas, měřím v klidu na zemi a čas postupně prodlužuji. To co tobě se mi párkrát stalo taky, na přistání už jsem stejně plný plyn nepotřeboval. :wink:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2019 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Napsal jsi že na plně nabitou baterku to nedělá. To nemáš někoho v okolí kdo by ti na chvíli půjčil nějaký voltmetr? Zkus to nechat běhat až začne klesat napětí, a při jakém napětí (při zátěži) se to projeví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: pát 03.05.2019 1:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Myslím, že ESC reaguje na nízke napätie aku. znížením výkonu. Zisti aké je napätie, keď sa to deje. Skrátka batéria je vybitá.
ESC YEP má nastavitelné vypínacie napätie na článok. Z hlavi ti nepoviem aké V, ale nastav to na stredné daj nový (dobrý) aku. a myslím, že máš po probléme. cca. 11V 3S LiPo aku. bez záťaže je už vybitý.
Pokial to nerobí pri plnom nabití aku. tak nieje čo riešiť. Neviem kde hľadáš chybu cca. 7 min. mot. letu je ti málo? + doba letu a odber elektroniky. Buď rád, že ti to ten ESC omedzil (na to tam tá ochrana je), inak by si lietal do vybitia a spadol. Nabi aku. a lietaj ďaléj. Pokiaľ sa budú rapidne tie mot. lety znižovať kúp nový aku.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: pát 03.05.2019 5:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Nešlo by to změřit tím obyčejným pípákem s displejem - hlídačem napětí, napojeným na servisní konektor baterie, prodávají ho v každém modelářství cca do 100,- Kč?

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: pát 03.05.2019 6:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Myslím že popsaný "problém" je celkem normální projev kdy se projeví zvýšený vnitřní odpor akumulátorů.
Regulátory YEP mají (optimálně s programovací kartou) možnost nastavit vypínací napětí 2,9-3,4V (při zatížení), přičemž se dá navolit omezení výkonu (což zřejmě nastalo) nebo prosté vypnutí (to bych u větroně preferoval).
Jen je mi divné to pulzování (ono je logické - regl ubere, baterce se odlehčí, regl zase přidá, zase ubere...), ale takhle se mi YEPy (30-80A) nechovaly; i když, pravda, jen výjimečně jsem vylétal baterky tak že k omezení výkonu došlo.
To že baterka při 11,2V dříve ještě točila s motorem normálně a teď už ne je také myslím normální - v současném stavu (vyšší vnitřní odpor) na ní více klesne napětí při zatížení.

Jinak myslím že pokud dneska někdo létá s elektropohonem, měl by mít možnost něco více než málo si naměřit; úplný základ pro zjištění stavu (v klidu i při zatížení) by mohl dát třeba tento jednoduchý měřáček, lépe ovšem třeba takovýto. Další výhoda je vlastnit nabíječ s měřením vnitřního odporu - těch už je dnes docela výběr. nemusí měřit v absolutní hodnotě kdovíjak přesně, stačí když si změřím novou (dobrou) baterii na začátku používání a pak občas (nebo při problémech) údaj ověřím; je tak vidět změna (nárůst) vnitřního odporu a tím se vysvětlí leckteré jevy ohledně elektropohonů.
Dalším užitečným nástrojem pro diagnostiku elektropohonu je měřidlo proudu (a napětí baterky) do reglu; v úplném základu třeba toto, lépe třeba tohle, které ukáže i rozběhové špičky, spočítá výkon i odebranou energii.
Jako jo, tyhle srandy něco stojí, ale ono to může pomoci zachránit model(y) nebo části elektropohonu v násobných hodnotách.

Co se týká doby letu, osvědčila se mi prostá násobilka. Pokud pohon z dobré baterie žere X "céček", pak doba letu určitě nepřekročí 60/X. Pokud model létal s 2200mAh cca 7 minut, bral pohon 60/7 = max. 8,5C, to jest 18A (průměrně za celý let) a to je docela pravděpodobné. Jiné to ovšem je v případě výrazněji zvýšeného vnitřního odporu akumulátorů a je docela vhodné si přečíst o tom pár odstavců třeba zde.

K tomu všemu není zapotřebí kdovíjaká teoretická průprava, bohatě stačí osvěžit si učivo z 8. třídy základní školy :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nepravidelný chod motoru
PříspěvekNapsal: pát 03.05.2019 9:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Pulzuje to bežne, ale iba chvíľu pokial to napätie ešte trocha neklesne. Potom si to drží už nastavený režim. Tu omedzenie výkonu. Už som sa s tým stretol, ale či to bol ESC YEP už neviem (ale používam ích). Já si napätie strážim telemetriou a nečakám pokiaľ mi vypne ESC.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz