Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Problém s obráceným chodem motoru
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 13:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ahoj "páni kluci", před časem jsem si koupil malý stříďáček E max (zvonek) pro nějaké moje experimenty. Motor s reglem normálně chodil. Regl je také E max 18A. Nyní nastala doba zabudování. Nejdřív to zlobilo a vůbec sestava nechtěla fungovat, pak mi to po opakovaných pokusech a různých kombinacích možných oprav (přepájení kabelů, výměna reglů ad.) zahrálo všechny možné sonáty a celou morseovku. Po několika dalších pokusech regl zahrál melodií a motor se rozběhl normálně. Ovšem po stažení plynu a novém přidání plynu se motor rozběhl obráceně a vydával divné zvuky. Plyn opět na nulu. Zkusil jsem vrtuli roztočit správným směrem a přidat plyn. Běželo to správně. Po vypnutí a téměř okamžitém zapnutí se to někdy roztočí správně, ale ve většině případů obráceně za vyluzování divných zvuků. Hledal jsem zde, podobné problémy se zde řešily, ale byly tam přeci jen rozdíly.
A teď co s tím, je tam nějaká blbost (ať už ji dělám já, nebo se něco vloudilo), co jde opravit, nebo mám něco ze sestavy vyhodit a nahradit novým. Motor ani regl už Pecka nemá v nabídce, takže nemůžu dát odkazy (aspoň jsem je v nabídce už nenašel).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 13:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Motor jede na 2 fáze ze 3 fází - špatný regl nebo kabeláž motor regl nebo jedno vinutí motoru je spálené!

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 14:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dík za reakci, regl bude zřejmě v pořádku, protože jsem ho zkoušel s jiným motorem, stejně jako jiný regl s tímto. S jiným motorem to šlo, jiny regl s tímto motorem ne. Takže tento motor už bude jen na součástky, a to jsem s ním ani jednou neletěl. Zlatí čmouďáci, tam se mi nikdy nic takového nestalo, motor buď šel, nebo byl vyběhaný (a nechte si kecy, že čmouďáci nemají vinutí, tam mohou nastat jiné problémy :wink: )

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 14:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Zkus ještě zkontrolovat kabely na vadném motoru. Jestli máš nějakej měřák zkus motor proměřit ohmicky. Měřák by měl ukazovat vlastně zkrat mezi jednotlivými vývody motoru.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 15:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Měřák mám, ale obávám se, že odpor vinutí je velmi nízký a bude se hodnotově blížit odporu vedení k měřáku (nebo bude i nižší). Už jsem takto měřil jiný, nechodící motor. Nevím, jak přesně jsou motory vinuty, tedy jestli do hvězdy, či do trojúhelníku. Domnívám se, že do trojúhelníku, protože u toho druhého motoru to vždy nějakou hodnotu ukazovalo. Pravda dvě větve měly podobné hodnoty, ta třetí odlišnou. Pokud tedy jde o trojúhelník, tak zkrat takto nezjistím, musel bych větve nějak oddělit, což bez mechanického zásahu zřejmě nepůjde. Dále je faktem, že u tohoto nyní probíraného motoru jsem před časem zjistil, že se uvolnila smyčka na jednom pólu a "vyskočila" do mezery. Opatrně jsem jí zamáčknul zpátky a zakápnul vteřiňákem. Po zaschnutí motor šlapal jak hodinky, žádný problém, navíc se stejným reglem, se kterým nyní odmítá spolupracovat. Teď, po asi měsíci, dvou, jsem to vytáhnul a nešlo to, resp. to dělalo výše popisované. Mezitím jsem s tím ale nic nedělal, jen to tak leželo v dílně (tedy uložené v igelit. pytlíku s ostatními věcmi na elektro (ač jinak zarytý čmouďákysta, mám také nějakou tu elektru). Jen mě zaráží, že při brnknutí do správného směru se motor dobře roztočí a má odhadem i správný tah.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 15:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Píšeš to dobře, mě ani nešlo o nějaké hodnoty ale dá se tímhle způsobem zjistit přerušenost vinutí a jak jsi správně poznamenal přerušení poznáš jen u vinutí do hvězdy a zkrat nepoznáš asi vůbec. Ale může to něco napovědět třeba to že je chyba jen v kabelu. Nebo může být kabel špatně zapájen k vinutí což by se dalo ještě asi snadno opravit.
Jsou tu borci co motory převíjejí ale do toho se pouštět nemá u malého motorku smysl. Měřil bych i vůči šasi motoru může to taky něco napovědět...

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 15:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ještě na to hodím woko, ale domnívám se, že to bude zbytečné. Kabely jsem přepájel, tak by snad mohly být v cajku. Spíš jen zjistím, zda jednotlivé větve mají přibl. stejnou hodnotu odporu, nebo je někde znatelný rozdíl. Na tyhle malé hodnoty by to ale chtělo něco opravdu jemnějšího. Když zapnu měřák a jen na zkoušku spojím hroty, už tam naběhne pěkné čísličko, ne nějaké domácí číslo - hausnumero, ale hodnota je znatelná. Pokud bychom se bavili o kiloohmech a vyšších hodnotách, bude odpor vedení zanedbatelný, ale u hodnot v řádu jednotek už kabel hraje znatelnou roli. Dám pak vědět, co jsem naměřil. Ale vidím to na sáhnutí do kapsy a vylití dalších cca třech kil (tedy stovek, ne kiloohmů :wink: ). Takhle mě "opustil" už druhý E max, ani jednoho jsem nestačil zabudovat a zaletět s ním. Ten dnešní motor je nějaký GF 22?? (asi 2205) a ten druhý (předchozí) je BL 2210.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 16:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
GF 2205 a BL 2210/xx Značení xx ? 25 - Kv 1800 / 30 - Kv 1300 ?
GF 2205 - Pecka Modelář
EMAX BL 2210/30 - Pecka Modelář

tvůj - Regulátor Budget ESC EMAX 18A

EMax GF 2205 2840Kv
u nich doporučený ESC Max Amp: 12 A (Burst 15 A) je na můj vkus hodně knap
HobbyWing Flyfun 12 A, HW12A
--
Zkus otestovat "holý" motor - sundat vrtuli.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 17:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Můj problémový motor má tento http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... -gf2215-25 popis na oběžce, ale příruba na uchycení je jako z tohoto http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... tor-cf2822 motoru. Protože jsem to koupil už před nějakou dobou, nemám k tomu krabičku.
Ten druhý, starší, a také nechodící, je skutečně BL 2210/30 http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... bl-2210-30. Přestal chodit také po delší době uskladnění.
Regulátor je ve žluté bužírce, mám ho z dob, kdy se ještě létalo VDC, takže už nějaký pátek, ten už fakt v nabídce není.
Proměřil jsem větve motoru a všude mi to dávalo stejnou hodnotu. Samotné kabely 1 Ohm, přes motor vždy 1,2 Ohmu. Mám cosik obyčejného a v oblasti odporu to měří nejméně v rozsahu 200 Ohmů, což je na tak malé hodnoty priveĺa, je to spíše na hranici statistické chyby. Všem díky za reakce, vypadá to opravdu na další výdaje za nový motor, nejspíš ten CF 2822, nebo 2812.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.02.2017 13:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Podobnou věc mi dělá jiný malý motor a hobbyking regulátor.
Holý motor bez vrtule se rozeběhne správně.
S vrtulí to nefunguje, vyluzuje to prapodivné zvuky, netočí se to v podstatě nikam, spíš se to trhaně pohybuje občas vpřed, občas vzad.
Jediné co funguje, je roztočit vrtuli ručně a dřív než se zastaví, tak přidat plyn.
Myslím si, že mám moc velkou vrtuli a málo inteligentní regulátor. Možná by pomohlo změnit regulátoru časování, ale on to nemá nastavovací.

Moc to neřeším. Je to na takovém šmejdu letadle (Sumo3D), stavěném ze zbytků.

Nemáš ten pohon špatně spočítaný? Moc velkou vrtuli?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.02.2017 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když jsem motor kupoval, bylo mi řečeno, že k tomu má být 18A regl, ten jsem doma měl. S tím reglem to doposud (poslední zkouška asi před měsícem, někdy o Vánocích) chodilo bez problémů. Vrtule tam je, tedy byla 7x4, což, pokud si pamatuju, odpovídalo doporučenému rozměru. Byla to APC E. Ještě mám jednu lehčí, podobného rozměru, možná i stejného, musím se podívat, a tak jí tam zkusím dát. Ale nedělám si iluze. Jak už jsem psal výše, holt koupím novým motor. Sice nejsem nadšený, protože tenhle byl de facto nový, ale to se nedá nic dělat. Nechci zbuchnout na to, že to hodím do luftu, tam stáhnu plyn a když přidám, začne to couvat. Bude to do prcka, ale to neznamená, že budu chtít hned, navíc takto, rozbít.
P.S. Dal jsem tam o trochu menší slow flyerku 6,3x3 (nebo 4) a s tou se to rozběhlo napoprvé správně. Když jsem tam vrátil APCéčko, zase to zlobilo, tak nevím, je to jen velikost vrtule (když to před časem nezlobilo), nebo chyba v motoru?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz