Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 430 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 13:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 3157
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
OK2BUH píše:
Tady je obrázek jak by měla vypadat normalizovaná trapezoida. Poměr efektivní a špičkové hodnoty je 1,22. U sinusovky 1,41 a u obdélníku samozřejmě 1,00.
Příloha:
trap-plot-trap.gif


Ak je toto normalizovaná teapezoida, tak potom prehlasujem, že moje priebehy sú podstatne, ale podstatne bližšie k normalizovanej sínusoide ako k trapezoide... :)

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 13:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Nic si z toho nedělej, moje taky. Ale nezblázníme se z toho, hlavně, že se to točí. :)

Ale toto by se už dalo, ne?
Příloha:
IMG_20170218_123442.jpg
IMG_20170218_123442.jpg
[ 56.23 KiB | Zobrazeno 2436 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 17:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
Kto kedy "normalizoval" trapezoidu pre BLDC? A co to presne znamena? Trapezoid znamena "lichobeznikoid" co je v nasstine dost nezvykle slovo (na rozdiel od "obdlznika" v zmysle obdlznikoveho priebehu alebo "pily" u trjuholnikoveho priebehu) Neviem o tom ze by bola akakolvek zavezna definicia lichobeznikoveho priebehu.

Okrem toho nikto nikde netvrdil ze BLDC pouziva nejaky specificky priebeh. Nerozumeim preco tak krvopotne nieco hladate. Vec je uplne jasna, tvar BEMF je dany tvarom magnetov a polovych nastavcov a obsahuje velky podiel vyssich harmonickych co je vyhodne u BLDC a nevyhodne u synchronneho motora (kto neveri nech si precita ten japonsky dokument spomenuty vissie). Preto su konstrunkce odlisne, preto sa daju rozlisit a preto sa volaju inak ... na celom svete. Mozem to napsat este aj 15 krat ... davam si to do klipboardu :- ))))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 18:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Samozřejmě, že trapezoidou můžeme nazývat jakýkoliv trojúhelníkovitý průběh s useknutým vrškem. Ale opravdu existuje pojem normalizovaná trapezoida s přesně definovaným tvarem a obsahem harmonických. A pro takový průběh by měl být navržen software 6-ti krokového ESC. Jestli tomu tak skutečně je nevím. Každý autor software si to nějak optimalizuje, zřejmě to mění i s otáčkami. I my jsme schopni pozorovat rozdíly ve výkonu a spotřebě různých softů jako SimonK, BlHeli, Turnigy atd. Ale jestli ten soft mění jenom časování (předstih) nebo se snaží i o změnu tvaru křivky to opravdu netuším. Ale zajímá mě to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Pánové, zkusili jste někdo změřit to, co leze z regulátoru? Třeba tam bude trapéza.

Odesláno z mého SM-A500FU a podpis odstraním

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 20:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
BoŠ píše:
Pánové, zkusili jste někdo změřit to, co leze z regulátoru? Třeba tam bude trapéza.

Tak to celkem víme co z něho leze. Všechny běžné modelářské ESC používají šesti krokové spínání. Takže vytvoří trojschod který nejlépe pasuje do trapezoidy. Do sinusoidy pasuje taky ale teoreticky s větší ztrátou. Ale v praxi to může být jinak. Ale já si taky myslím, že nemá význam se honit za trapezoidou za každou cenu, zvláště ne u malých motorků.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 20:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
OK2BUH píše:
Ale opravdu existuje pojem normalizovaná trapezoida s přesně definovaným tvarem a obsahem harmonických.


No ak je definovana, tak potom ma aj znamy obsah harmonickych ale o nicom takom neviem, mas nejaky odkaz? alebo odkial to mas?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 21:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
igorb píše:
No ak je definovana, tak potom ma aj znamy obsah harmonickych ale o nicom takom neviem, mas nejaky odkaz? alebo odkial to mas?

Normalizovaný trapezoid je definovaný jako součet dvou stejných trojúhelníkových průběhů posunutých o 90 stupňů. Takže sinT+cosT. Nebo opačně když zprůměrujeme dvě posunuté trapezoidy dostaneme trojúhelník.
Tady jsem něco našel: http://www.till.com/articles/QuadTrapVCO/trapezoid.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 22:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
OK2BUH píše:
Normalizovaný trapezoid je definovaný jako součet dvou stejných trojúhelníkových průběhů posunutých o 90 stupňů. Takže sinT+cosT. Nebo opačně když zprůměrujeme dvě posunuté trapezoidy dostaneme trojúhelník.
Tady jsem něco našel: http://www.till.com/articles/QuadTrapVCO/trapezoid.html


to sinT+cosT som nejako nevstrebal, to by mala byt nejaka sinusovka len tak po oku ... nerozumiem

tu normalizaciu si ten clovek zvolil peak to peak 2V aby mu pekne vychadzali koeficienty, to same urobis aj pri fourierovej analyze obdlznika, tam ti ale tie koeficienty pri "nenormalizovanom" tvare vyskocia ako linerny nasobok, takze to fakticky urobit nemusis ... a to ze zobral trapezoid poskladany z dvoch trojuholnikov je proste zlahcenie, pretoze aj toho fouriera urobil ako sucet :- ))) ... asi by sa zblaznil keby to robil vseobecne, ako studenti sme to robili, vychadzaju tam koeficienty zavisle od nabehovych hran, to clovek z normalnym mozgom bez chyb neurobi :- ))

takze ako sam pise tu "normalizaciu" si urobil pre ucely jeho clanku: The waveform for this article is normalized so that it has a value that ranges from -1.0 to +1.0 ... atd

snazil som sa googlit nic take som nenasiel ani o nijakej normalizacii na nijake ucely v spojeni s motormi som nenarazil, naopak, trapezovy priebeh je synonymom pre "nepodarene" obdlzniky :- )) .. takze aby som to zhrnul, som v danom bode "znacne skepticky"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
To nevymyslel ten člověk, to jsem jenom teď náhodou vygooglil. Znal jsem to i předtím, jinak bych nevěděl co mám googlit. :) Prostě mám v hlavě zafixované, že když sečtu dvě sinusovky o 90 st. posunuté tak z toho bude stále sinusovka a harmonické nebudou. Když ale takto sečtu trojůhelníkovky tak bude výsledek trapezoida a harmonické změní fázi.
Tady jsem to teď zkusil prakticky. Generuji dva trojúhelníky s posuvem fáze 90st.
Příloha:
AaB.jpg
AaB.jpg
[ 62.04 KiB | Zobrazeno 2336 krát ]



A tady jsem sečetl kanály A+B. Toto je pravá trapezoida.
Příloha:
A+B.jpg
A+B.jpg
[ 51.61 KiB | Zobrazeno 2336 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2017 23:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
OK2BUH píše:
To nevymyslel ten člověk, to jsem jenom teď náhodou vygooglil. Znal jsem to i předtím, jinak bych nevěděl co mám googlit. :) Prostě mám v hlavě zafixované, že když sečtu dvě sinusovky o 90 st. posunuté tak z toho bude stále sinusovka a harmonické nebudou. Když ale takto sečtu trojůhelníkovky tak bude výsledek trapezoida a harmonické změní fázi.
Tady jsem to teď zkusil prakticky. Generuji dva trojúhelníky s posuvem fáze 90st.
Příloha:
AaB.jpg


A tady jsem sečetl kanály A+B. Toto je pravá trapezoida.
Příloha:
A+B.jpg


ked scitas dva posunute trojuholnikove priebehy s rovnakou amplitudou a frekvenciou posunute o 90 stupnov zakonite urobi lichobeznikovy priebeh (= trapezoidu) a to symetricku ... to je fakt

a k tej sinusovke, vsadil by som na to ze ta vysledna bude harmonicka, dal by som tomu 99,99% .. pokial moja matematicka analyza I a II nejako od studii nezhrdzaveli :- ))) ... scitanim nema ako prestat byt harmonicka, obe funkcie obsahuju 1 harmonicku s rovnakymi koeficientam1 (=1), vysledok musi tiez obsahovat len prvu harmonicku, rozdiel bude len v amplitude, tu sacujem na 1,4 (maxmum bude tam kde maju obe rovnu hodnotu a to je 0,7) ale pocitat sa mi to nechce :- ))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 9:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Jasně, máš pravdu ta výsledná sinusovka bude harmonická. Já jsem napsal, že nebudou harmonické. Vidíš to je strašný mluvnický paradox za který nemůžeme. Sinusovka je jediná křivka která neobsahuje žádné harmonické složky. A právě proto jí říkáme harmonický průběh. Velmi nelogické ale říká se to takto. Takže myslel jsem to tak, že výsledná sinusovka neobsahuje žádné harmonické.

Zajímavější je to s těmi trojúhelníky. Tam naměřím harmonické zkreslení THD=12%. Harmonické jsou samozřejmě jenom liché (nepárné) protože je to symetrický průběh. Když ty dva trojúhelníky sečtu tak vznikne trapezoida a THD je zase 12%. Obsah harmonických se vůbec nezmění jenom začnou střídat fázi. A toto se právě stane pouze u té pravé normalizované trapezoidy. Asi by si holka zasloužila samostatný název mezi ostatními trapezoidami. Podobně jako si zasloužila kružnice samostatný název mezi elipsami i když je to vlastně taky elipsa s oběma osami stejnými. A nebo čtverec mezi ostatníma obdélníky. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 10:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Taky je pěkné si tu normalizovanou trapezoidu prohlídnout v zobrazení XY. Sinusovka by tvořila samozřejmě kruh.
Příloha:
XY.png
XY.png
[ 145.23 KiB | Zobrazeno 2312 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 16:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7452
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Možná by bylo dobré položit si otázku (a odpovědět si na ni) CO TO JE HARMONICKÁ FUNKCE
Harmonické funkce, jejich grafy
"Definice
Harmonickou funkcí nazýváme funkci typu f : y = asin(bx +c) +d
kde a, b, c, d jsou reálné konstanty a x je reálná proměnná,
konstanty a, b mají nenulovou hodnotu (jsou různé od 0).
SPECIFICKÝ PŘÍPADEM JE KDYŽ a, b mají hodnotu jedna a c, d nula. (f : y = sin(x) )"

Nejsem si jist ale, takový případ bych nazval NORMOVANÝM TVAREM HARMONICKÉ FUNKCE.
- VĚTA: Libovolná HARMONICKÉ FUNKCE se vhodnou transformací dá převést na NORMOVANÝ TVAR.
- Pojmenování a význam konstant a, b, c, d v elektrotechnice je doufám jasný.
- -
FOURIEROVA ŘADA a FOURIEROVA TRANSTORMACE je další level (úroveň).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 16:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Ano, sinusovka je harmonická funkce která nemá žádné harmonické. Vypadá to blbě ale je to tak. :)
Ještě do toho můžeme zamotat opak harmonické analýzy a to je harmonická syntéza. Ta praví, že jakýkoliv průběh lze vytvořit množstvím sinusových průběhů v harmonickém vztahu. Ale tím tady nechci ostatní zatěžovat. Jenom bych ještě vysvětlil jak se igorb divil, že definuji trojúhelník jako sinT a cosT. Proč ne? Takto jde definovat libovolný průběh. Budu točit kolečkem a počítat sinus úhlu a vynášet ho do grafu. Výsledek bude sinusovka, ale za jednoho předpokladu: že budu točit plynule. Pokud bude pohyb nerovnoměrný v čase tak bude výsledek sinus úhlu jiný tvar křivky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 430 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz