Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 430 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Opravdu nerozumím jaký blud jsem napsal. Já to používám stejně jako autor toho obrázku. Jedna funkce vychází z nuly a pokračuje jako sinus. Druhá vychází z vrcholu a pokračuje jako cosinus. Toto se běžně používá. Nic jiného jsem nenapsal. Výstup z kvadraturního demodulátoru může mít celé spektrum roztodivných kmitočtů. Jedny se označují jako sin a druhé cos. Nebo se přejmenují jako I a Q. Co je na tom divného? Dobře, pokud se to nelíbí, tak to vždy obkecám jako fázový posun 90 stupňů, bude to tak lepší?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 22:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
To bych nerad. Jsem zvědav, když ten příspěvek svůj promažu, zda se to objeví i v citacích.
==02
Citace neovlivním. Nechávám na zvážení těch co můj minulý příspěvek citovali. Ď g


Naposledy upravil guchar dne ned 19.02.2017 22:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 22:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6894
Bydliště: Moravský kras
I a Q je ok (je to zvykové a zavedené označení kvadraturních, tj. o 90° posunutých signálů), fázový posuv 90° taky, ale sin a cos tam nematlej pokud nejde opravdu o harmonickou funkci (a to v případě čehokoli jiného něž sinusovka opravdu nejde). To, že to nějakej tatar napíše do obrázku a plácne na internet, ještě neznamená, že je to správně. Technici a matematici jsou schopní se domluvit díky tomu, že používají přesnou terminologii. Pokud se toho nebudeme držet, nedomluvíme se.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.02.2017 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
No v tom případě je těch Tatarů asi hodně viděl jsem to mnohokrát. Ale dobře Jirko, beru na vědomí a budu říkat fázový posun o 90 stupňů.

edit: ještě jsem přemýšlel nad těmi trojúhelníky. Pokud uděláme jejich harmonickou analýzu tak zjistíme, že jejich vyšší harmonické jsou ve fázi se základní frekvencí. Můžeme tedy tvrdit, že jeden je složen ze samých sinusovek a druhý z cosinusovek. Ale přímo je tak označit není správné protože to neplatí obecně. Dovedu si představit jiný průběh který ty harmonické ve fázi nemá. No a to, že při práci říkáme sinové a cosinové spektrum je spíš slangový výraz, správně je to In phase a Quadrature (I/Q). Takže se za tuto nepřesnost omlouvám. Kéž by se dokázali omluvit i ti co tady hlásali superbludy jako, že cívkami motorů protéká stejnosměrný pulzující proud atd. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.03.2017 15:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
I když se mi zdálo, že je vše nad slunce jasnější, tak toto video 22:28, to popisuje přímo excelentně
PURISTŮM se omlouvám za možné nepřesnosti
zelená (MotorVoltage) - průběh komutovaného napětí
červená(MotorCurrent) - odběr z baterie
modrá (DCBussCurrent) - průběh komutovaného proudu
Introduction to InstaSPIN™-BLDC Motor Control Solution Texas Instruments


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2017 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
No nevím.
Možná odteďka budu pokládán za puristu, ale já vidím v čase 22:28 dva průběhy: žlutý a světle modrý. Zelený? A červený? Nevidím.

Navíc oba ty průběhy (podle mého názoru) zobrazují napětí na vývodech buzeného motoru, tedy impulzy (jehličky) od regulátoru a k tomu napětí indukované motorem (BEMF). Ty šikmé hladké úseky.

Z toho zobrazení však nelze určit, zda samotný průběh BEMF je sinusový nebo trapezoidní.

Fakt nevím, koukáme oba na to samé?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2017 14:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
A) idealizovaný průběh (náčrt) zelenáMotorVoltage, červenáMotorCurrent a modráDC Bus Current
_má nadpis Bipolar PWMs
B) 1. stopa modrý + 2. stopa žlutý je snímek obrazovky Nadpis snímku je InstaSPIN Waveforms - Bipolar PWMs
- časy stopáže videa ZASTAVENÝ/BĚŽÍCÍ průběh se mírně liší (zastavený je mírně předběhnutý)
_to může být důvod proč se to různým lidem může zobrazovat různě (možná to taky odvisí od použitého SW)

Když jsou na obrazovce citované popisky průběhů,a nadpis snímku,jsou tam i průběhy zelený, červený a modrý


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2017 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Jo, jasně. Už jsem v obrazu.

Ono je to DO času 22:28.
Já koukal to OD času 22:28.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2017 18:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Jen bych doplnil, že onen průběh, jenž tady Guchar zmiňuje, je průběh napětí a proudů, který je způsoben PWM impulzy (v modelářské praxi většinou 8, nebo 16 kHz).
Tedy nemá to souvislost s otáčkami motoru.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.01.2020 23:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@StrycAlois Vracím se sem, abych si sem připíchl ještě jednu specialitu v RC hlavně SERVA a RC DRONY

_ I. DC II. BRUSSHED ale III. CORELESS (bezjádrové) motory
Other terms for coreless DC motors include “air core,” “slotless,” and “ironless.”
WWW stránka s hezkým a názorným popisem
What are coreless DC motors? - OCTOBER 9, 2018 BY DANIELLE COLLINS
https://www.motioncontroltips.com/what-are-coreless-dc-motors/

_ Futaba - přehled serv pro RC modely
CM: Bezjádrový motor (Coreless Motor). Serva s bezjádrovými motory mají vyšší rychlost, rozjezd a dojezd.
https://www.astramodel.cz/cz/blog/futaba-prehled-serv-pro-rc-modely.html

_ A protože mne hlavně zajímala možnost reversace otáčení CW a CCW, tak ještě další dvě stránky
jsou levé a pravé s různobarevnými vodiči pro plus a mínus přívody - INTUICE říká jdou zaměnit, ale CO KDYBY
Z přečteného mám zatím názor LEVÝ a PRAVÝ z důvodu jednoduchosti a jednoznačnosti výměny u DRONŮ
Small coreless motor, CW or Anti CW rotation?
https://forum.allaboutcircuits.com/threads/small-coreless-motor-cw-or-anti-cw-rotation.150459/
Coreless Motor Direction of Rotation?
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1790877-Coreless-Motor-Direction-of-Rotation


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 430 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Cili ale a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz