Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 430 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 23:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
TomasC píše:

Tak zkusím video. Tady je v cca 4:50 je vidět, jak vzniká pěkný sinus. V homogenním magnetickém poli se otáčí závit/y cívky. To magnetické poměry oběžky naprosto nepřipomíná. Jak budou vypadat průběhy, když magnet najíždí nad cívky nebo jak vlastně vypadá magnetické pole 14pólového rotoru, kudy se toky uzavírají, tak to se neodvažuji ani tipovat.



uz som to pisal, v momente ked tam mas polove nastavce take ake mame, tak tam proste sinusovka nebude, aj ked sa to na sinusovku bodobat bude (uz som to pisal, sinusovka ma okolo nuly inflexne body, ja tam vidim skorej priamky ... pokial nie si zmrsene)... ta povodna miorova stranka oba pripady jasne ukazuje ... tipol by som si ze napriklad (teda okrem 2 polovych coreless inrunnerov) u MPJ to bude velmi blizko vdaka konstrukcii, a viem si predstavit aj sialene zmrsene priebehy u roznych extravancii ... podstata je, ze ten klasicky synchronny motor tu sinusovku vyzaduje na spravny beh zatial co u BLDC "to pojde" v podstate hocijako, vsetko zavisi kolko nas trapisa straty :- )) ... inak povedane rozdiel je a tym padom ma ten motor z praktickeho dovodu svoje jednoznacne meno, pod ktorym ho cely svet pozna. Mozeme ist hlavou proti muru ale na veci to nic nezmeni :- ))


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 8:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3153
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Nové video s inou časovou základňou:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 9:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Mám tomu rozumět tak, že se teď vrátíme v čase o nějakých 5 - 6 dnů zpátky a opět budeme dokazovat již jednoznačně dokáznou skutečnost, že otáčky modelářských brushless motorů jsou absolutně pevně svázány s otáčkami rotujícího magnerického pole a tudíž s frekvencí napětí/proudu v některé z cívek?

Opravdu chceš tohle teď zase zpochybnit?

Anebo je to jen jakási odpoutávací strategie, protože se nedaří předložit důkaz - video, že by snad běžné modelářské motory měly generovat BEMF trapezoidního tvaru?

TomasC píše:
... pokládáte modelářský stříďák za synchronní stroj. Já to tak nevidím...

TomasC píše:
... Teď jsem to studoval a není mi jasné, jak lze na oběžce naměřit frekvenci pulzujícího napětí 1543Hz, když rotorem se otáčí 13800ot/min. To by ukazovalo 13,4pólový rotor. Což nepokládám za možné. Počet pólů by měl být sudý. Nejde o nějaké znevážení, jen prostě obrázek nesedí na teorii...

Protože todle video jasně ukazuje, jak je to se vztahem mezi frekvencí otáčení rotoru a frekvencí rotujícího magnetického pole:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 10:32 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Slova jako "jednoznačně", "absolutně", "dokázáno". Jsou jen slova, nic víc. Osobně mám více pokory i k vlastní interpretaci.

Na novém videu je dle mě vidět, že "některé" maxima/minima křivek jsou deformované. To, že deformace jsou jen některé ukazuje jak je motor nesouměrný. Je to podobné sinusovce, ale sinus to není. 95% podobnosti není shoda, ale jen podobné. Ale chápu, že je to o pohledu na věc.

To že se magnetické pole staroru otáčí v nějakém poměru jako rotor, tak o tom není sporu, nicméně je to o tom, PROČ tomu tak je.



TomasC píše:
... Teď jsem to studoval a není mi jasné, jak lze na oběžce naměřit frekvenci pulzujícího napětí 1543Hz, když rotorem se otáčí 13800ot/min. To by ukazovalo 13,4pólový rotor. Což nepokládám za možné. Počet pólů by měl být sudý. Nejde o nějaké znevážení, jen prostě obrázek nesedí na teorii...

StrycAlois píše:
Protože todle video jasně ukazuje, jak je to se vztahem mezi frekvencí otáčení rotoru a frekvencí rotujícího magnetického pole:


Mám tomu rozumět tak, že nemáš problém s uznáním 13,4pólového motoru?? Protože to je poměr mezi frekvencí pole a otáčkami u oběžky z obrázku:
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3153
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Môj brat dianie na RC mánii príliš nesleduje, ako sám tvrdí, vraj z dôvodov zachovania duševného zdravia.
A tak som ho čoby autora „inkriminovaného“ článku požiadal o vyjadrenie aspoň k nezrovnalostiam, na ktoré poukazuje TomášC.

Janko O.:

Ten článok nebol pripravovaný s dôrazom na frekvenčné pomery v modelárskych motoroch. Preto aj otáčky motorov, odčítané na laserovom otáčkomere, sú viac-menej približné a zaokrúhlené.
Okrem toho: meranie som robil sám a tak mi akosi chýbala tretia ruka. Preto som najprv aku-vŕtáčkou, spúšťanou jednou rukou, naplno roztočil motor. Potom som nasmeroval otáčkomer, ktorý som držal v druhej ruke. Stlačil tlačidlo a nameranú hodnotu som zaokrúhlil a zapísal si ju. Otáčkomer som následne vypol a odložil.

Potom som jednou rukou opäť roztočil aku-vŕtačku naplno a druhou rukou som „stopol“ osciloskop. V tej chvíli som nemohol overiť, aké sú otáčky: otáčkomer bol vypnutý – odložený vedľa. Navyše pre potreby článku nebola niekoľko-percentná odchylka otáčok vôbec podstatná.

Možno tieto dve merania dokonca prebehli v opačnom poradí, nepamätám sa a nebolo to ani dôležité.
Že otáčky aku-vŕtačky počas behu kolíšu, dokazuje aj to video, čo natočil môj brat mior. Pri porovnaní s pevným signálom generátora, signál z točiaceho sa modelárskeho motora „pobehuje“ raz doľava, potom doprava.

Ale veď, nech si to každý, kto má pochybnosti, zmeria najlepšie sám. Ja som si to zmeral a mám v tom jasno!

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 11:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Abychom to názvosloví ještě víc zamotali tak Japonci tvrdí, že PMSM se dělí na dvě kategorie a sice BLDC (trapézový) a BLAC (sinusový). Tady je práce která detailně porovnává účinnosti obou typů.
https://www.jstage.jst.go.jp/article/ieejjia/2/1/2_79/_pdf


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 11:46 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
mior píše:
Janko O.: .....

Takže chyba měření. To se stane. Díky za vysvětlení, souhlasím, že někdy by bylo třeba více rukou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 12:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
OK2BUH píše:
Abychom to názvosloví ještě víc zamotali tak Japonci tvrdí, že PMSM se dělí na dvě kategorie a sice BLDC (trapézový) a BLAC (sinusový). Tady je práce která detailně porovnává účinnosti obou typů.
https://www.jstage.jst.go.jp/article/ieejjia/2/1/2_79/_pdf

to take sem ani nedavaj, lebo zacneme riesit ci je obdlznik jednosmerny alebo striedavy :- )))))))))))))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 14:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
A jaký ten obdlznik teda je? Já myslím, že může být obojí podle toho kde má nulovou osu. A nejhorší je, že ta mrcha může být i něco mezi, třeba 70% do plusu a 30% do minusu. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 14:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
OK2BUH píše:
A jaký ten obdlznik teda je? Já myslím, že může být obojí podle toho kde má nulovou osu. A nejhorší je, že ta mrcha může být i něco mezi, třeba 70% do plusu a 30% do minusu. :)


ked beries vztazny bod 0V baterky, tak je uplne jednosmerny ako tu uz na zaciatku padlo (tusim Honza? nechce sa mi to hladat) :- ))))))))))))))))) ... ma len nejaku striedavu zlozku


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 15:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Ale ten motor nemá ani tušení, že jsme si zvolili minus baterky jako vztažný bod. Motor má svůj vztažný bod střed vinutí a všemi cívkami probíhá střídavý proud. Motor nezjistí žádný rozdíl proti napájení z transformátoru.
Příloha:
urU0WiV.jpg
urU0WiV.jpg
[ 42.96 KiB | Zobrazeno 1145 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 15:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3153
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
igorb píše:

ked beries vztazny bod 0V baterky, tak je uplne jednosmerny ako tu uz na zaciatku padlo (tusim Honza? nechce sa mi to hladat) :- ))))))))))))))))) ... ma len nejaku striedavu zlozku


Striedavú zložku? To hádam nie!

Buď je jednosmerný (má iba jeden smer od plusu k mínusu) alebo je striedavý ( strieda smery, raz tak a druhý raz opačne protismerne).

Ja viem, že striedanie amplitúdy a nuly zvádza k pojmy striedavý, ale to nie je tak.
To je impulzný signál, ale nie striedavý. Striedavý je niečo iné.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Naposledy upravil mior dne pát 17.02.2017 16:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 16:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Můžeme udělat pokus. Zavřu vás do trojfázového trolejbusu, stojí na gumových kolech není tam žádná zem. Můžete si vzít sebou libovolné měřáky. Budu pouštět do troleje proud buď z trafáku nebo z baterky přes těch 6 fetů. No a kdo pozná rozdíl tomu ten trolejbus dám. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 16:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3153
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
No možno by sa našli niektorí, čo by to poznali.
Podľa tvaru signálu - niečo o ako sínusový, ale nie čisto sínusový, takže trapézový, čo sa na sínus dokonale podobá, ako by ich jedna mater mala... :D

A keď už sme pri tom, nemohol by tentoraz niekto iný zobrať motor a osciloskop a ukázať mi vzorový trapéz? Toto fakt myslím vážne.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Naposledy upravil mior dne pát 17.02.2017 16:10, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2017 16:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7417
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Když při čtení (částí) vlákna, nezapnu filtr "SELSKÝ ROZUM", tak mám pocit, že se téma dotáhlo ad absurdum.
==
Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom absurdné ...
===
Pokud se při čtení probíráte novinkami (zatím s neustálenou terminologií), tak po chvilce čtení,
podle používané slovní zásoby a obratů, je patrné ke které škole (výzkumné skupině) autor přináleží.
(V úvodu takových prací je vhodné citovat prameny, kterých se terminologie užitá v práci drží.
A jsou i takové práce, které (z různých důvodů) si zavedou terminologii vlastní.)
====
- A nejlepší je, když nové NORMY nebo LEGISLATIVA pod starými názvy, začnou užívat jiné definice pojmů.
_Než si jeden zvykne, je to na zbláznění.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 430 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz