Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 11:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.6.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Svitavy a okolí
Ahoj,
už jsem tady četl něco o tom že čím dělší kabely bezi motorem a ESC tím spíš to může dělat nějaké problémy. Tak se chci zeptat: pokud budu mít kabely bezi motrem (T-motor 2216) a ESC dlouhé cca 40cm a mezi ESC a baterií cca 30cm - mám počítat s problémy?

T.

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 11:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2010
Příspěvky: 706
Bydliště: Hlučín
Myslim si, ze problemy nebudou. Ja mam 60A regl s motorem 3542, ktery cuca ve spickach cca 55A, a privodni kable k baterce cca 40cm a regl- motor dalsich cca 20cm a nezaznamenal jsem zadne nestd. chovani. A to mam jeste mezi baterkou a konektorem vsazeny cca 10cm mezikus mereni proudu FAS senzor pro frsky.

_________________
E-Maxx, Frsky Taranis, 90 Toro, 150 FPV a 200 SOPTIK a ruzne mikropoletuchy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 16:23 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.1.2014
Příspěvky: 96
Obrázky: 5
Pokud budou vodiče dostatečně silné, myslím jejich průřez mědi, problém nebude.
Problém by naopak mohl být prodloužením signálového kablíku od regulátoru k přijímači pomocí prodlužovacího kabelu pro serva.
Pokud se nepletu u jednofázového střídavého L a N nebo jednosměrného +a- se do vzorce započítávají délky obou vodičů.
R=ró*L/S kde ró je měrný odpor mědi 0,0178 Ohmu, L je délka v metrech a S je průřez vodiče, potom pomocí U=R.I vypočítáš úbytek napětí.

Příklad: kabel k baterce 40cm, průřez 4mm2 R=0,0178*0,8/4=0,00356 Ohmu. Úbytek napětí pří protékajícím proudu I=100A je U=0,00356*100=0,356V

_________________
Nakonec, každý ať si lítá jak chce.


Naposledy upravil MartyTorx dne čtv 03.04.2014 16:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 16:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
mám taky takové kabely u několika modelů, jde mi přes to 120A a v pohodě.. :wink:

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 18:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
MartyTorx píše:
Pokud budou vodiče dostatečně silné, myslím jejich průřez mědi, problém nebude.
Problém by naopak mohl být prodloužením signálového kablíku od regulátoru k přijímači pomocí prodlužovacího kabelu pro serva.
Pokud se nepletu u jednofázového střídavého L a N nebo jednosměrného +a- se do vzorce započítávají délky obou vodičů.
R=ró*L/S kde ró je měrný odpor mědi 0,0178 Ohmu, L je délka v metrech a S je průřez vodiče, potom pomocí U=R.I vypočítáš úbytek napětí.

Příklad: kabel k baterce 40cm, průřez 4mm2 R=0,0178*0,8/4=0,00356 Ohmu. Úbytek napětí pří protékajícím proudu I=100A je U=0,00356*100=0,356V


Tomu teda nerozumím :? . Jak z toho výpočtu poznám, jestli budu nebo nebudu mít problémy? Jaké problémy budu mít při použití toho prodlužovacího kabelu?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 19:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.1.2014
Příspěvky: 96
Obrázky: 5
Jediný problém je podle mne i podle výpočtu možná ztráta výkonu, přehřívání vodičů, nebo shoření izolace, letadla, nic víc se přeci stát nemůže :D . Při použití vodiče o průřezu 0,5mm2 maš úbytek napětí 2,85V při 100A a délce vodičů 40cm, výkonové zatížení vodičů je 285W a to se přemění na teplo, takže to bude trochu topit, asi trochu víc, takový topný tělísko.

Při mém předchozím příspěvku, vodič 4mm2 se bude na vodičích ztrácet 35,6W při proudu 100A a při použití vodiče 6mm2 to bude asi cca 25W vše při délkách 40cm, ale to je vše při trvalém proudu 100A a to asi nebude pořád, trvale, taky třeba ubereš plyn.

Pokud se pletu, ať mne někdo opraví...

_________________
Nakonec, každý ať si lítá jak chce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 19:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
MartyTorx píše:
Jediný problém je podle mne i podle výpočtu možná ztráta výkonu, přehřívání vodičů, nebo shoření izolace, letadla, nic víc se přeci stát nemůže :D .


Myslím, že právě tyto "problémy" tazatel na mysli neměl.
A co ta prodlužovačka?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 19:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.1.2014
Příspěvky: 96
Obrázky: 5
Jaké měl na mysli tazatel problémy? Já tam žádný jiný nevidím, je to "silovina". Celou dobu píšu o prodlužovačce baterie>regulátor o délce 40cm. Mozna jsem ti jen špatně rozuměl, jakou prodlužovačku myslíš?

_________________
Nakonec, každý ať si lítá jak chce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2010
Příspěvky: 706
Bydliště: Hlučín
Zase to davate do extremu. Letecky regl nema ani ostrou brzdu = nebrzdi jako autoregly celou hmotu auta, tak mu ani nebudou vadit velke odpory na vstupu z baterie. Takze z hlediska brzdy je to v poradku, nedojde k prepaleni mosfetu vysokym napeti pri brzdeni a z hlediska vykonu je to zcela fuk. Klidne tam muzes mit metr toho kablu. Pokud se ti nehreje ted, pak se hrat taky nebude. Zadny problem ti nevznika. Ja jsem mel i od motoru k reglu ty 3 faze prodlouzene na cca 30cm, a nebyl s tim opet zadny problem. Prodluzku od baterky k reglu muzes mit proste "teoreticky" libovolne dlouhou.

_________________
E-Maxx, Frsky Taranis, 90 Toro, 150 FPV a 200 SOPTIK a ruzne mikropoletuchy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
JosefSvejk měl spíš na mysli tohle:
MartyTorx píše:
...Problém by naopak mohl být prodloužením signálového kablíku od regulátoru k přijímači pomocí prodlužovacího kabelu pro serva.
a to by mě taky zajímalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.1.2014
Příspěvky: 96
Obrázky: 5
Je to jen trocha teorie a fyziky, žádný extrém. Máš pravdu, že při rychlém zpomalení, brždění motoru dochází ke špičkám, ale nevidím souvislost s délkou vodičů, pokud budou mít odpovídající průřez vzhledem k proudu který jimi protéká. Další věc je že mosfety by měli mít ochranu proti přepětí v meziobvodu a žádný regulátor nebude brzdit automaticky tak rychle aby se sám zničil, předpokládám že si to ohlída jedním obvodem, pokud ne byl by to pěknej šmejd, jedině že by mu někdo nebo něco brzdit pomohlo.
Můžeš tam mít klidně metr kabelu, jediné co musíš dodržet je odpovídající průřez.

Myslím že je to vyřešeno.

_________________
Nakonec, každý ať si lítá jak chce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:31 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.1.2014
Příspěvky: 96
Obrázky: 5
[quote="Lark"]JosefSvejk měl spíš na mysli tohle:
[quote="MartyTorx"]
...Problém by naopak mohl být prodloužením signálového kablíku od regulátoru k přijímači pomocí prodlužovacího kabelu pro serva.


To je moje vlastní zkušenost. Jednou na louce (minulý víkend) jsem měnil umístění baterie a přijímače, abych letadlo odlehčil, protože jsem dovažoval hrozný gramy na ocas a při přesunutí přijímače do zadní části letadla, regl. byl vepředu, jsem použil právě ten prodlužovák na serva, nečekal jsem že by mohl být problém, byl.
Motor fungoval jen v nízkých otáčkách, ve vysokých škubal. Takže tolik moje zkušenost, kabel jsem ihned vyhodil a šel do vzduchu.

_________________
Nakonec, každý ať si lítá jak chce.


Naposledy upravil MartyTorx dne čtv 03.04.2014 20:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 1058
Bydliště: Rakovnik
Pokud jde o silovinu, tak jsou dvě hlediska.
1) aby jsi kabel nepřehřál - tady funguje vzoreček uvedený od MartyTorx. A je jedno, jestli jde o kabely motor-regl nebo regl-baterka. Pokud bude teplota kabelů přes cca 40°C, není něco v pořádku.
2) z hlediska potenciálního ESD rušení (a to nemusí být jen směrem k RC soupravě) si myslím, že kabely regl-motor by neměly být zbytečně dlouhé a kabely baterka-regl můžou být libovolně dlouhé, tam teče jen stejnosměrný proud.

Pokud jde o signálovou část drátování, při hodně dlouhých vodičích přijímač-regl bych na kabely dal něco, co nežádoucí naindukované frekvence odfiltruje, aby vstupy reglu nebo přijímače nebyly zahlcené. Při délkách několik decimetrů bych to nechal plavat. Pokud se samozřejmě neobjeví problém.

_________________
Jardah


Naposledy upravil jardah62 dne čtv 03.04.2014 20:34, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
no to zase kukam ako puk :- ))))

ako uz bolo v prvom prispevku napisane, tato problemtika tu bola riesena uz dost vela krat na to aby bolo dobre si PRECITAT napisane a pokusit sa pochopit, potom by clovek neriesil prierez kablika ked problem je jeho vlasna indukcia ... cize dlzka a nie prierez .... chjo ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé vodiče mot -> ESC -> Bat
PříspěvekNapsal: čtv 03.04.2014 20:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
jardah62 píše:
2) z hlediska potenciálního ESD rušení (a to nemusí být jen směrem k RC soupravě) si myslím, že kabely regl-motor by neměly být zbytečně dlouhé a kabely baterka-regl můžou být libovolně dlouhé, tam teče jen stejnosměrný proud.


je to presne naopak :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: heczkot, Igor659 a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz