Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Regl Mystery 60A a kondíky
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2013 14:05 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 170
Zdá sa, že sa debata odklonila od pôvodnej témy, ktorú navodil Jyrry. Tou je poškodenie kondenzátorov v regli, ako dôsledok ich zaťaženia.
Či prúdy v regli sú poplatné Lenzovu zákonu a či napätie je ich deriváciou je mne a väčšine modelárov šumafuk. To nijako neovplyvní to, že miorom zosnímané priebehy prúdov a napätia asi odrážajú reálne pomery v regli.
Ani to, že prúdy cez kondenzátor sú zarážajúco veľké a môžu spôsobovať jeho nadmerné zohrievanie.
Mám v práci jeden počítač, na ktorého mainboarde bol jeden kondenzátor strelený presne tak, ako Jyrry popisuje.
Vždy asi po štvrť hodine od zapnutia tento počítač zamrzol. Po výmene kondíku je v poriadku. Dal som si tú robotu a výpočtom som ODHADOL, aký výkon sa na takom kondíku v regli môže premeniť na teplo. Pokým je nový a má nízky Rs, tak podľa typu regla a podľa prevádzkového režimu to môže byť okolo 1W. S postupným nárastom Rs to môže dosiahnuť aj viac ako 5W na jeden kondik. A ak je zazmrštený v bužírke, tak sa nemá ako chladiť a jeho teplota môže vystúpiť nebezpečne vysoko. A ak to trvá dlho a Rs sa stále zvyšuje a zvyšuje ... Tak môže streliť tak, ako Jyrrymu.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Regl Mystery 60A a kondíky
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2013 14:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
neviem kam vedie tvoj prispevok, lebo je dost rozporuplny, bud budes veci jednoducho verit, alebo budes veci rozumiet, zmixovat to dost dobre nejde :-))

takze pokial veris, vyber si vyrobcu ktory ti pripada uveritelny a proste ver ze to vymyslel dobre

pokial neveris, musis rozumiet a vec si skontrolovat, proste zistis co tam vyrobca nalepil za kondenzatory a odhadnes ci to urobil dobre ... je blbe ked zistis ze na kondenzatore v regleri na 6clanok je napisave 25V ... kazdy elyt. kondenzator ma svoju zovotnost, byva to od 2000 do 8000 hodin co je daleko viac ako mozeme vylietat, zaujimave je to skorej u zdrojov co bezia nepretrzite, takze pokial elyt streli, je to blbym navrhom alebo pouzitim

problem maleho napetoveho dimenzovania elytu nie je v tom ze by pri +2V vybuchol, ale to ze ci vyssie napetie, tym ma rovnaka kapacita elytu povoleny vyssi ripple current (to je to o com sa tu cely cas toci) ... da sa to najst napriklad tu :

http://www.panasonic.com/industrial/com ... 0CE108.pdf

strana 3 a dalej

takze ak vidim ze jeden vyrobca na 6s regler napcha 25V kondiky a iny 35V tej istek kapacity, je jasne comu sa da verit viac ... rovnako je dobre si pozriet ze ak zlozim dokopy 2 kondiky polovicnej kapacity, ripple current dostanem iny ako s jedym velkym

dalsia vec je teplotne dimenzovanie, tych 2000 hodin je pri max. teplotnom namahani, pri kazdych 10 stupnov minus, sa zivotnost zhruba zdvojnasobi, takze ak je v regli 85 stupnovy kondenzator a nie 105 stupnovy, niekto na mne setril , pretoze ten 85 stupnovy ma zivotnost pri 85 stupnoch 2000 hodin, zatial co ten 105 stupnovy 8000

no to ma presne dopad aj na sposob pouzivania, ak nechas regler skvarit niekde nevetrany, kondikom ide o zivot, rovnako ak poddimenzujes regulator (sak vydrzal dba lety, tak o co ide nie? :mrgreen: ) tak presiahnes max povolene ripple currenty na ktore su kondy stavane (mali by), no tak sa nemozes divit ze to buchne daleko skorej

dalsia vec je ze baterka je tiez nejaky "kondenzator" ktory je ale na dlhom kabli, skratenie, pouzitie hrubsich vodicov kondenzatorom znacne odlahci ... tiez je dobre "pocuvat" vyrobcu regla, a pokial predpise "pouzite kondik XXX kazdych XXX cm privodnych kablov" tak je dobre proste brat to do uvahy a nerobit ludovu umelecku tvorivost nejakou speci instalaciou, divnymi suciastlami a navyse s 38 konektormi arming plugmi a nezmyslami po ceste

a ze tie suciastky na hranici su, to sme si overili toto leto v bulharsku pri 10 dnovom lietani v 40 stupnovych teplach, odisli nam 3 nabijacky ... len sa divim ze to neodniesol ziadny regler ... co povazujem za mozne len preto ze v aplikacii s priemernym odberom 25A mame 60A reglery :mrgreen: ... ovsem motory to vsetky nevydrzali .... dalsi dielik v skladacke ktory moze regleru "nepomoct"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regl Mystery 60A a kondíky
PříspěvekNapsal: sob 12.01.2013 22:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
mior píše:
Čo ma však udivuje ešte viac je, že taký technik, za akého sa igorb vydáva túži po "jednoduchom meráku", čo by zmeral kapacitu a sériový odpor kondenzátora v zapojenom obvode. Tak toto je v zapojenom obvode skoro nemožné, pretože v tom obvode (regulátora) sú pripojené aj iné súčiastky, ktoré meranie budú ISTOTNE skresľovať, o meraní odporu už ani nehovorím!!! To na žiadny "jednoduchý" merák nie je. Takže tu ma igorb prekvapil.


tak igor prekvapi este raz ... ani to nebolelo ... proste som zapojil ... a ... ono to ukazovalo a dokonca to celkom dobre odlisilo predradeny low esr kondik od vnutorneho pomaleho ... takze ide to ... nenutim nikoho kupovat takyto merak, cielom je ukazat ze merat to ide, taky nejaky merak podobny tym Zajacovym ukazovatelom ESR s diodami by som si predstavit vedel ... jednoducho pokial ten kodnik na tych privodoch low ESR je, a baterka ho tak vidi, musi sa dat aj zmerat ... to mi nehovori ziadna veda, ale sedliacka logika

ale k obrazkom ... prvy je zdravy regel ... kable su zdrave a hodnoty priblizne sedia s papierovymi hodnotami kondikov ... nehovoril som o presnom merani ale orientacnom, a takato hodnota mi celkom staci aby som o dva roky vedel s tym istym merakom posudit ci kondiky idu do horucich alebo nie ...

druhy obrazok je vycmudeny regler hodnoty viditelne chore ... asi je jasne preco odisiel, aby bolo jasne ci nie su skreslene "niecim okolo", kondenzator som vymontoval a pripojil samostatne ...

treti obrazok

no a na poslednom je vidiet ze vovnutri zostali este nejake pomale elyty ktore z pohladu privodnych vodicov oddelenych low esr kondikom nemaju sancu cokolvek zmenit, a jasne ukazuju preco tie zvonku maju byt low esr

yo a pokial by nejaky vrtak spravne rozvrtaval nevhodne pouzitie tych krokodilkov namiesto slusnych konektorov, tak boli sice s tazkostami, ale v celku opakovatelne skalibrovane, takze hodnoty su orientacne pouzitelne .... a pouzite boli na regleri preto, aby som potom mohol merat kondik vyletovany


Přílohy:
DSC09682.JPG
DSC09682.JPG
[ 70.71 KiB | Zobrazeno 622 krát ]

DSC09687.JPG
DSC09687.JPG
[ 90.03 KiB | Zobrazeno 622 krát ]

DSC09694.JPG
DSC09694.JPG
[ 96.66 KiB | Zobrazeno 622 krát ]

DSC09697.JPG
DSC09697.JPG
[ 83.19 KiB | Zobrazeno 622 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regl Mystery 60A a kondíky
PříspěvekNapsal: sob 12.01.2013 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Igorb - To vypadá velmi přesvědčivě. Ten měřák se mi moc líbí .. :wink:
Dosud jsem si myslel, že mi běžné levné měřáky stačí (a mám jich ... však to znáte), ale tvůj příspěvek mě donutil zařadit tento měřák do soukromých plánů investic pro tento rok :) :)
Určitě si s ním vyhraji i při jiných aplikacích a pokusech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regl Mystery 60A a kondíky
PříspěvekNapsal: sob 12.01.2013 23:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
no dost som s nim bojoval ... je pozicany, asi by som ho nekupil :-))) .. no mozno teraz ked uz viem ako na to mozno aj ano

vyber si nejaky a googli ... co mam k nemu vyhrady som na nete nasiel tiez :-))) ... no ale funguje no, je to najlacnejsi z dvojhodnotovych rlc merakov


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regl Mystery 60A a kondíky
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
igorb píše:
... tak igor prekvapi este raz ... ani to nebolelo ... proste som zapojil ... a ... ono to ukazovalo a dokonca to celkom dobre odlisilo predradeny low esr kondik od vnutorneho pomaleho ...

Igor, nedá mi nepoužiť tvoje vlastné slová:
igorb píše:
ake lahke :-)))


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz