Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 11:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Kdysi jsem si koupil motor MIG 280 (Sporting). Měl ale takovou zvláštní vadu: osička byla vpředu docela krátká. Tak krátká, že je pro nějaký rozumný unašeč nepoužitelná. Ale vzadu, na plastovém čele motoru koukala ven taky, asi 4 mm. Takže to šlo opravit. Dalo to dost práce, musel jsem ho rozberat, opatrně posunout rotor, doraz ložiska, hlídat vůle, nezmařit uklíky a kondenzátor....

Myslel jsem, že šlo o výrobní vadu. Teď po letech jsem si koupil ještě jednu 280ku a je to zas to stejný! Až mi to skoro vzalo chuť ten motor použít. Má někdo nějaký nápad, proč to takhle blbě vyrábějí? Jen tak prozajímavost.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 12:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Řekl bych, že jsou připravené pro nalisování pastorku převodovky. Vzadu při lisování máš volné místo pro napájení motoru, opřená je vysunutá osa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 14:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
a teď si třeba představ, že ten DC motor (velikost cca 380), co je použitý v klapce motoru AEE v 1.6 Felicií jako torquemotor volnoběhu, (tzn. i v starým golfu) má tu hřídel překvapivě celou jenom na straně toho plastovýho víka a je tam i ten pastorek (tzn. pastorek je na straně komutace).
Prostě co si kdo objedná, to mu výrobce dodá - chceš hřídel vzadu? No problém. Vpředu? No problém. Na obě strany? No problém. Na 7 :lol: stran? To zatím naštěstí neumíme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 14:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
To já si umím představit :-). Jen mi to přišlo zvláštní u modelářský verze motoru. Asi to bude tak, jak psal Petr.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 14:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
žádný modelářský verze těhle motorů nejsou a ani nebyly (až na naprosto marginální vyjímky). Velké "modelářské" firmy (ty co už nejsou) to kdysi kupovaly jako položku z normálního sortimentu výrobce (viz motory "Speed"), ostatní motory (zejména ty nestandardní) jsou obvykle souběh s někým a nebo zbytek co se dělal jako zákaznická položka pro "někoho velkého" - kdo si objednal cokoli v takovém objemu, aby mu to výrobce vyrobil (byl ochotný vůbec dodat).
Takže nejspíš to jsou motory co byly původně na něco úplně jiného, někdo je (nebo ten zbytek) skoupil a teď se prodávají. Až dojdou, tak už nejspíš nebudou - jedině pokud by si je zase někdo z skutečně velkých odběratelů objednal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 15:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
semo píše:
... MIG 280 (Sporting)... vpředu docela krátká... na plastovém čele motoru koukala ven taky, asi 4 mm... po letech jsem si koupil ještě jednu 280ku a je to zas to stejný!...
BTW U koho jde takový exotický výběh/souběh výroby koupit? Dohledatelná klasika popis + výkres (stránky megamotor.cz) uvádí pro 280 6V Sporting, kótovanou délku hřídele od začátku osičky po výstupek na čele (opačném než je strana komutátoru) 10 mm. Jinak je to klasika. Někdo vyrábí, jiný prodává. Specifikace jde k čertu. A vše kolem má jen ilustrativní charakter. Tentýž obrázek, s patrnými odrušovacími keramickými C mají i prodejci. Ty, co jsem viděl.
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2023 19:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Kdysi dávno jsem kupoval tenhle elektromotorek do RC autíčka, ale nevím kterou verzi. Měl ale myslím kovové to zadní čelo, už si nepamatuju přesně. Ten měl ale hřídel normálně, vpředu zhruba 10mm a vzadu na straně komutátoru jen kousíček, odhadem 1-1,5mm? Tohle bych viděl spíše na nějakou vadnou sérii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 5:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pokud někomu nepomůže popis a fotky dovozce/lepiče nálepek, tak je veškerá další snaha marná... 8O
Pro nás modeláře ty vybrané příslušné typy odlišil tím dovětkem "Sporting", "Racing" a pod. a prostě ten "Sporting" s kýženými parametry je v Asii vyráběn takto, viz. fotka... koupím si to, co potřebuju, ne to, co na mě hned vykoukne.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 5:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
guchar píše:
...
Obrázek

Obrázek

Lze rozlišovat "Sporting" a "Racing"? Pokud ne, pak to ale není chyba dovozce... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 10:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
jyrry píše:
Pokud někomu nepomůže popis a fotky dovozce/lepiče nálepek, tak je veškerá další snaha marná... 8O
Pro nás modeláře ty vybrané příslušné typy odlišil tím dovětkem "Sporting", "Racing" a pod. a prostě ten "Sporting" s kýženými parametry je v Asii vyráběn takto, viz. fotka... koupím si to, co potřebuju, ne to, co na mě hned vykoukne.

To jsem nějak nepochopil. Podle MegaMotor má být vpředu osička dlouhá 10mm, jak píše Guchar. A to u všech verzí té 280ky. Lišit by se měly jen elektrickými parametry a otáčkami. Já narazil na krátkou osičku u Sporting i u obyčejné verze.
Každopádně dobrý postřeh, že na fotce verze Racing vypadá osička delší.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 10:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
(I když...pravda, u výkresu popisuje megamotor.cz jen tu klasickou 6V verzi. )

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIG 280 - divně posunutá osička
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 12:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Omluva účastníkům. Záměrem bylo dát obrázek typu, co uvedl "semo". Tedy 280 (Sporting), obr. Racing je můj neodpustitelný přehmat. Na obr. Sporting je kratší vyčnívající části, ale bohužel má jiný úhel záběru. Jde tedy odhadem porovnat jen s kótovaným průměrem G plech kolem zalisovaného kluzného ložiska 6.35 mm. Výkres Size 280: Sporting(krátká) vs Racing(obvyklá) délka vyčnívající části nerozlišuje.
Otázkou je zda "semo" volil (280 6V Sporting, 6-8článků, 15 000otáček, I=4A, doporuč. článklů: 7) versus (280 6V Racing 6článků, 17200otáček I=4.5A, doporuč. článklů: 6) z důvodu menší otáčky a menší max. proud?
Podrobnosti viz. příloha Word soubor. Omluva těm jejichž prohlížeče nepodporují přímé stažení/zobrazení těchto typů souborů. Pokusím se o nalezení jiné varianty s možností neproporcionálního písma. (Snad formou *.pdf, taky to není ono.) Vhodné do tabulek, má stejnou šíři všech znaků. Například typy (fonty) Courier.


Přílohy:
g_mig280_4typy_v01_pdf.pdf [365.2 KiB]
40 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz