Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2023 13:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Steve píše:
... Dobře se staví, nelze udělat zkroucené křídlo. I když tady díky koncům ano...


Nejenom díky koncům, to křídlo se dá udělat zkroucené, a velmi! Bohužel jsem neudělal fotky, ale několika klukům se to povedlo. Něco se opravit povedlo, něco jsme předělávali. Všechna zkroucení vznikla prakticky až při potahovaní a vypínání.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2023 22:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Dneska v hale jsem ještě ladil těžiště a dospěl jsem až k nějakým 60% hloubky křídla...
A už se vejdu i v tělocvičně napříč :-)
Příloha:
Pinto 4.jpg
Pinto 4.jpg
[ 81.66 KiB | Zobrazeno 1570 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: úte 14.03.2023 20:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
DAF píše:

Nejenom díky koncům, to křídlo se dá udělat zkroucené, a velmi! Bohužel jsem neudělal fotky, ale několika klukům se to povedlo. Něco se opravit povedlo, něco jsme předělávali. Všechna zkroucení vznikla prakticky až při potahovaní a vypínání.


Pokud by to byl čistý trojúhelník, tak bez problémů.
Jako čtyřúhelník jakéhokoliv tvaru už šance je ;-)
Někdy se to hodí (požadovaný negativ hlavně na pravém křídle), ale někdy je to ... naprd ;-)

Spíš jsem ale chtěl reagovat na to, že když má "něco" skoro trojúhelníkové křídlo, nemusí to být zrovna klon Pinta.
Nehledě na úplně jiný trup, nediagonály v křídle...
Možná (když už) tak opačně, přece jen Zaicův model je starší.
Pinto jsem jako kluk měl a taky je to strašně dávno :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
My stavěli klasické Pinto (modernizovanou stavebnici od Hiesböka), takže tvar lichoběžníku s diagonálami. Když to sundali z desky, tak to ještě šlo, ale po potažení a vypnutí se to několika zkroutilo takovým způsobem, že to bylo děsné. Pěkná vrtule - jedna půlka nahoru, druhá dolů, racčí křídlo - prohnuté obě poloviny, další zvlněné. Bohužel kluci mají problém s udržením informace a jejím zpracováním. Když řeknu, že musí dávat malé množství laku a ten co nejvíc rozetřít, je jistota, že se křídlo bude v laku téměř koupat - proč to natírat 3x tence, když to jde jednou silně, měli třeba natřít jednu polovinu křídla, pak ho zafixovat na pracovní desce, než to uschne a pak druhou půlku, natřou to celé způsobem viz výše a nechají volně schnout, pak se diví. To nehovořím, že při vypínání papíru vodou se to má lehce postříkat, oni to doslova sprchují. Omluvou jim budiž, že jim je 10 - 11 let a v životě nic nestavěli, takže jsou opravdu začátečníky. A tak by se dalo pokračovat. Ale výhodou Pinta je, že pokud se dobře postaví, létá napoprvé.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 16:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Neviem, ako Pinto od Hiesböka, ale to pôvodné, od Igry, sa nelakovalo. Len trup sa doporučoval prelakovať jednou, až dvomi vrstvami. Samozrejme, že ja, ako elév samouk, som nalakoval aj krídlo a dopadlo to podobne, ako v prípade chlapcov v krúžku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 19:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Původní Pinto jsem měl také, ale na podrobnosti si už nepamatuju. Náš současný postup: potáhnout papírem, a už zde se musí stavitel snažit potah vypnout, po zaschnutí lehce postříknout vodou, ta to uschnutím také předvypne, 2x vypínací (mírně naředěný a do tenké vrstvy rozetřený) lak a na závěr - na povrch, 2 - 3x lesklý lak, poslední může být i zapon. Křídlo je možné během schnutí fixováno proti kroucení. Pokud se technologie dodrží, nebývá problém. Ovšem kluci s tím mívají hodně velký problém. Kluci jsou třeba schopní při úklidu práce místo zabalení potahového papíru (nejlépe do ruličky) ho zmačkat do koule a není jim to divné. Tedy nedělají to všichni, ale najdou se tací. S tím špatným postupem při lakování to jsou téměř všichni.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz