Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Modelářské kroužky.
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 18:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Kluci jsou třeba schopní při úklidu práce místo zabalení potahového papíru (nejlépe do ruličky) ho zmačkat do koule a není jim to divné.

Přiznám se, že tohle nějak nemůžu pochopit...

Omluvou jim budiž, že jim je 10 - 11 let a v životě nic nestavěli, takže jsou opravdu začátečníky.

A že v deseti-jedenácti nic neumí? OK. Je to asi už běžné, co dělat.
Já jsem stavěl první model, a to bylo Piccolo, úplně sám, bez zkušeností (pokud nepočítám papírové modely z "Ábíčka") když mi bylo sedm a třičtvrtě.
Neměl jsem kolem nikoho, tatík stavebnici koupil pod stromek, ale pro něj to byla neposkvrněná plocha a tak mě nechal ;-)
A Piccolo letělo ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 19:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já to také nechápu, ale několikrát jsem to už zažil (v počtu málo jednotek, ale zažil). Byl jsem také samouk, také jsem stavěl Picolo i Pinto a mnoho dalších tehdejších stavebnic. Časem jsem přešel na stavbu podle plánků. Přiznávám, že z počátku mi modely moc nelétaly, ale když jsem zjistil, k čemu je těžiště a seřízení, tak mi modely začaly létat celkem dobře. Mezi dnešními kluky se také najdou šikulové, jsou šikovní a pracovití. Ale je tam hromada takových, kterým musím práci vysvětlovat několikrát, včetně ukázky, a stejně to zvořou. Teď jsem jednomu ukazoval, jak má slepit gondolu trupu (ze tří shodných bočnic). "Namažeš tenkou vrstvou lepidla, dáš k sobě, ustavíš a protože překližka (topolová), je prohnutá, přichytíš to pérovými svorkami na desku, aby to bylo po zaschnutí rovné ". Výsledek? Napatlal to lepidlem, jakž takž ustavil a snažil se to propíchat špendlíky, v luftě. Když jsem se ho ptal, prý jsem mu to takto popsal (před ním ještě leželo prkno, na které to měl přichytit svorkami a na kterém jsem mu postup prezentoval). Musel bys to vidět. Jedním uchem tam, druhým ven, u některých se to bohužel nemá uvnitř o co zarazit.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 20:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2011
Příspěvky: 259
Bydliště: Kladno, ČR
Sakryš, také se mi tomu nechce věřit, když to člověk tady čte...
Vnukovi budou zanedlouho tři roky, tak už mi zas tak moc času nezbývá, abych si vzpomenul na to, co mě můj děda nástrojář doma v dílně učil už od předškolního věku. Nebyl to modelář, ale zcela určitě především díky jemu jsem ty své první neumělé výtvory nakonec do vzduchu dostal a postupně se naučily i vcelku létat... A musím přiznat, že z vědomostí a praktických věcí, které do mě děda dostal, žiju mnohokrát až dodnes. A sakra se mi to v životě vyplatilo. Tak bych prostě chtěl, aby to s vnukem dopalo podobně. Alespoň doufám a snad se mi to i podaří splnit. Tak nějak si myslím, že to dědovi dlužím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2023 21:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ne všichni kluci jsou mamlasové. Ono také záleží jestli něco viděli doma, jaký mají sami přístup (k práci vůbec) atd. atd. Jak jsem už psal, jsou tam kluci šikovní, ale i opak. Bohužel jsou tam tací, kteří se vidí, jak staví Focke Wulfy, Spitfiry, Mustangy apod. a pak se diví, že začínají s hazedly, A3 apod. Byl tam kluk, který si donesl P-47 od Guillowa (stavební náročnost S4) a nebyl schopen postavit ani jednoduché hazedlo. Nehazej flintu do žita, pokud mu to dobře podáte,třeba ho to chytne a bude z něj modelář. Opravdu ne všichni kluci jsou podle mého popisu, ani u mě na kroužku, popsal jsem spíše extrémy.
P.S. Aby to nevypadalo, že tam jsou jen dřeváci, je tam kluk - začátečník, který je šikovný, nema problém pracovat s plánkem a má snahu se učit. Teď už staví model A3 a ze začátečníků nejvíc pokročil.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne čtv 16.03.2023 6:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: čtv 16.03.2023 5:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
..."Já vim jak se to dělá, já to viděl na Jůtubu"... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: čtv 16.03.2023 17:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2011
Příspěvky: 259
Bydliště: Kladno, ČR
Jo, tak tuhle větu v několika obměnách té první části už jse,m také měl příležitost slyšet a taky i následky vidět :(

To DAF - ano, beru to tak, že je to popis extrému, ale stejně se tomu prostě těžko věří... Snad to s malým bude fajn, už teď si hodně pamatuje a nechce si hrát s dětským vercajkem, bere mě a tátovi ten reálný :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: čtv 16.03.2023 20:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dvěma nejmladším je 9, pak 10 let a několik 11 letých. To jsou začátečníci, kteří doposud nic nedělali a podle toho to i vypadá. Horší je, že neposlouchají, resp. nepobírají informace, jak jsem psal, popíšu práci, ukážu a když obejdu kolečko, zjistím, že to buď udělají blbě - "ale vždyť jsem jim to přeci tak popsal, ne?", nebo sedí, čučí a na dotaz co je za problém, že neví jak. Tak jedeme nové kolečko výkladu a nové předvádění. Máme jednu schůzku týdně v trvání dvě hodiny. Něco se za tu dobu zvládnout dá, ale následuje celkem velká pauza. Mám jich deset, jsem rád, když někteří nepřijdou, protože pak mám víc času na ty přítomné. Pak je tu otázka jejich výdrže, protože ne každý se smíří s tím, že nestaví hned Spitfira, někoho to prostě nechytne, u některých kluků jde o splněnou čárku rodičů, nebo se rodiče jejich prostřednictvím snaží splnit své nesplněné sny z mládí, kdy z nějakého důvodu nemodelařili. Ale pak tam jsou ti, které to chytilo a jedou. Je jich menšina, ale jsou. Mám tam dva, kteří chodí od počátku mého fungování (7 let) a ti jsou schopni fungovat už téměř samostatně. A i mezi těmi ostatními jsou 2 -3, kteří jsou schopní a pokud vydrží, mohou z nich za nějakou dobu modeláři být. Takže až tak tragické to zcela určitě není. Domnívám se, že obdobné to s drobnými rozdíly může být i v jiných kroužcích, nejen modelářských. Kdybych neviděl to "světlo na konci tunelu", asi bych to už dávno nedělal.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: čtv 16.03.2023 21:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2011
Příspěvky: 259
Bydliště: Kladno, ČR
DAFe, mohu říci jen, že Ti opravdu držím palce a také i závidím Tvou určitě svatou trpělivost!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: pát 17.03.2023 6:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nechci, aby to vypadalo jako stěžování, je to popis reality. Třeba mnoho kluků chodí na kolektivní hry (hokej, fotbal ad.), ale jen málo z nich u toho zůstane a ještě méně z nich se dostane do vyšší, natož vrcholné soutěže. A kolik z nich se dostane na světovou úroveň. Podobné zkušenosti budou mít zřejmě I další vedoucí, aspoň co jsem se s některými bavil.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: pon 27.03.2023 18:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Dobrý večer ve spolek,
nestíhám, jen jsem si to tu trochu prolít.
Jenom k těm kroužkům
takto
https://www.mfg-ahe.de/fotos/jugendarbeit?page=1#category
to vypadá v podstatě po celé Evropě.
Z fotek je vidět, že to kluky baví.
A to je myslím to nejdůležitější.
Přeji hezký večer
rh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: úte 28.03.2023 13:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kluky to ve většině případů opravdu baví. Pinto, ale i další modely - Bambi 3 ad., létají (pokud je správná stavba) na první dobrou. Jinak to, co mají na stole "soudruzi z endéer" mi připadá jako Dino s konstrukčním křídlem, to by se mi na kroužku velmi líbilo.
Pro zasmání, nyní stavíme Gino 2020, středová žebra jsou snížená pro tuhý potah, je nutné při lepení dát pozor na správné umístění na odtokové a náběžné liště. Vysvětlil jsem, jak mají postupovat a ukázal, jak zařídit, aby žebro bylo "správně", hlavně na odtokovce. Udělám kolečko, vrátím se a zdá se mi, že je něco divně. Ptám se kluka, zda to žebro také současně přilepil k již připevněné náběžné liště, odpověď: "ne, to jsi ale neřekl!". No, samozřejmě jsme to opravili.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 29.03.2023 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Bavili jsme se o zkroucených křídlech, tady je ukázka jednoho z nich :D . Něco se nám podařilo srovnat, něco jsme "opravili" novou stavbou.


Přílohy:
20230109_171633.jpg
20230109_171633.jpg
[ 104.13 KiB | Zobrazeno 5969 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: stř 29.03.2023 19:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
To bych nechal. Kdo jiný má křídlo jako Beruška krovky. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2023 19:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Takové malé rogallo 8)
Však je to symetrické... :wink:
Navlhčit, do šablony, nechat vyschnout, lakovat v ní a nechat delší čas vyzrát.
Proč to nezkusit? Lepší než vyhodit a třeba by si to kluci zapamatovali.
Hned vyhodit - to umí každý; stejně jako mladí jsou zvyklí vše opravit klávesou "ESC" a jede se znova :? Ale v životě...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PINTO na steroidech
PříspěvekNapsal: pon 03.04.2023 11:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když si to přečteš zpátky, zjistíš, že přesně tohle jsem klukům říkal. Ovšem je to, jako bych mluvil do dubu, házel hrách sviním a perly na zeď (nebo obráceně? :lol: ), chc...močil proti větru a nevím co ještě, oni si to stejně udělají po svém. Řeknu, aby nalakoval tenkou vrstvou laku jednu polovinu, přišpendlil na desku a nechal pořádně uschnout. Když udělám kolečko a vrátím se k němu, má to nalakované jako plot u babičky na chalupě, obě poloviny samozřejmě lakované současně a leží to volně na desce.
Z minulosti a pro pobavení, "expert" napatlal spoj lepidlem (kanagomem), což jsem v první chvíli přehlédl (věnoval jsem pozornost jinému). Když to zaschlo, jednak to roztrhlo trup (lepený ze tří bočnic) a jednak mu to roztrhlo spoj polovin křídla, které vzpažilo. Pořád říkám, že je potřeba jen nezbytně nutné množství lepidla, ale podle nich ne, čím více lepidla, tím lepší a pevnější spoj (asi podle "čím více pruhů, tím více Adibas"). Nebo napatlají spoj zvenku, místo styčných ploch. Kluk napatlal celou náběžku (na vnitřní straně), aby jí přilepil na čela žeber, další se zase divil, že chci, aby žebro bylo přilepené na obou stranách - po mé výtce byla jeho odpověď: "tos´mi ale neřek´!" Třeba u Pinta je prutová konstrukce, kde žbrdlinky mají dosedat na nosníky. Říkám ukroj to o fous delší a zabruš na míru. Ne, řízne se to rovnou (tedy řízne, ostřím se prolomí balsa až na desku - to je takhle neučím) na míru a případná mezera se přeci dá vyplnit lepidlem, ne? Omlouvá je, že to jsou v podstatě začátečníci 10 - 11 let. Ti starší, co už něco slepili, na tom jsou postupně lépe a lépe, ale i tam se občas něco najde. Bohužel návody jsou v papírové podobě - to se musí číst :( , nikoliv na Googlu (nejlépe obrázkově, bez textu), a ne všechno jde také najít na YouTube. Neumím jim všem najednou stát za pr...zadkem a hlídat všechno.
A protože ani po opakovaných pokusech se křídlo nepodařilo srovnat, bylo rychlejší postavit nové (a přečíst si návod :lol: ).

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pon 03.04.2023 12:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz