Switch to full style
Všechno co se týká lehkých modelů, slow a parkflyerů.
Odeslat odpověď

Demoiselle cca 1 m rozpětí

sob 21.05.2016 22:56

Ahoj,
rozhodl jsem se postavit si průkopnický letoun Santose Dumonta Demoiselle.
Rozpětí bude okolo 1 m. Jako materiál použiji uhlíkové trubky jako nosníky trupu a křídla, topolovou překližku na přepážky napodobující příhradovinu trupu a kořenová žebra, dále pak balzu.
Potřebuji poradit, jaký motor, oběžku, použít. Hmotnost odhaduji do 300 g, spíš méně. Problém je v tom, že kvůli vzhledu chci použít co největší vrtuli, řádově o průměru 9 palců. Doma mám motor Turnigy 2730 1500 kV, ale ten, co vím, umí na 2S lipo max. průměr vrtule 8 palců. Napadlo mě upravit vinutí motoru, resp. zapojení z trojúhelníku na hvězdu, ale nevím, zda se mé úvahy ubírají správným směrem.
Další dotaz se týká potahu. Buď vlies nebo mikelanta, jenže, kde ji sehnat. S papírem pracovat umím, ale s vliesem ne. BTW kdyby někdo věděl, o lehké folii a´la plátno, tak bych ji raději. Už jednou jsem si udělal cigárem málem do éra díru, prolakovaný potah by asi rovnou vzplál...
Pro ilustraci přikládám obrázek.
Díky za případné rady a nápady.
Vašek K.
PS: Dřevěné díly budu nechávat pálit na laseru, kdyby měl někdo zájem, nultou verzi dokumentace v DWG rád poskytnu.
PPS: Motor může být, spíš by měl být, klidně i těžší kvůli tomu, že éro nemá "čumák", aby vyšlo těžiště.
Přílohy
Demoiselle_VK.jpg
3D obrázek modelu
Naposledy upravil blacksmith dne sob 21.05.2016 23:22, celkově upraveno 1

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

sob 21.05.2016 23:21

Krása! Držím palce a budu sledovat. Sám mám Demoiselle cca 7 cm rozpětí rozdělanou už dva roky :-( A hned tak se na ní nedostane...

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

sob 21.05.2016 23:25

Ahoj, těch 7 cm není překlep? V hlavě mi to vychází na kit 1:72. To musí být pěkný filigrán.
Přeju Ti, ať se na ni dostane.
Vašek

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 8:39

Neber to špatně,ale Demoiselle a uhlík??
podle mě trup určitě bambus
A na křídlo bude do náběžky stačit lišta ze dřeva

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 11:45

Já bych se tomu uhlíku nebránil. Jen by měl být rozhodně hodně tenký a lehký, kvůli těžišti (ono se to nezdá ale 3/2 uhlíková trubka je těžká jako prase).

K motoru, záleží jak to bude těžký. 200g nebo 300g je fakt velký rozdíl. Být tebou, tak začnu stavět a pak uvidíš kolik g je potřeba na dovážení - nemá cenu dávat tam 18g motor a 20g olova.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 13:14

není lepší koupit motor 1300 kv , který zvládne 9 palcovou vrtuli ?
Uhlík bych taky použil a povrchově upravit, aby vypadal jako dřevo asi není problém.
Hoňka asi bude s těžištěm, takže bude potřeba velice lehký ocas.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 13:54

Díky za reakce, uhlík zkusím natřít do textury dřeva. Motor asi taky koupím nový. Jen se bojím toho těžiště.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 14:50

PS: Kde se dají sehnat ultra tenkostěnné uhlíkové trubky? Standardně vím jen o těch s tl. stěny 0,5 mm.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 14:57

ty trubky nevim... záleží jaký vnější průměr potřebuješ.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 15:05

Zatím mám navrženo 6 mm / 5 mm ty se dají běžně sehnat za rozumný peníz.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 15:50

blacksmith píše:Zatím mám navrženo 6 mm / 5 mm ty se dají běžně sehnat za rozumný peníz.


... to jo, ale budes je muset stocit z balsy 0,6mm tluste na 5mm trnu , jak to delaji pokojackari u modelu kat F1D. :lol: To pak vyjde trubka na nekolik desetin gramu...kdyz cele jejich ero vazi cca 1g (nesmi byt lehci).

Nebo skus sarka, viz par fotek jeho vyrobku v tomto useku vlakna:

http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom1. ... offset=510

.... ten si dela trubicky na nosniky vyskovek a kridel volnych F1G gumaku z puncosek. Treba by ti nejake prodal. :wink:

Pozn.... ctes obcas SZ? :?

veka1

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 21:06

blacksmith píše:Ahoj, těch 7 cm není překlep? V hlavě mi to vychází na kit 1:72. To musí být pěkný filigrán.
Přeju Ti, ať se na ni dostane.
Vašek

Sory překlep, 70cm :-)

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 22:20

blacksmith píše:Zatím mám navrženo 6 mm / 5 mm ty se dají běžně sehnat za rozumný peníz.

tak to je na takový letadlo těžký jako kráva, to v životě nedovážíš. na ten trub by ti asi stačilo 2/1 ale to bude zas opticky vypadat blbě.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

ned 22.05.2016 23:20

měl jsem Demoiselu na 0.8Coxe, těžiště měla ve 2/3 křídla a lítala v pohodě, pokud budou baterky a serva ve figurce pilota tak budou tak hluboko pod křídlem že budou fungovat jako závaží a model stabilizovat.

Re: Demoiselle cca 1 m rozpětí

pon 23.05.2016 10:33

http://www.sigmfg.com/IndexText/SIGRC90.html

Mam doma tudle, jeste neletela a uhlik je rozhodne overkill :-) Todle je z balzovych list
Odeslat odpověď