Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Toro 900 "po sté" + jakou maketku
PříspěvekNapsal: pon 11.04.2011 16:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.9.2010
Příspěvky: 415
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Ahoj!Vím že o toru je tu už napsáno dost ale já si toto křídlo objednal a doufám že jsem neudělal chybu.Dříve jsem již totiž lítal z mini tornádem nebo jak se to jmenovalo a bylo to super.Ale k věci výbavu jsem objednal z HK a chci se jen pochlubit co jsem vybral a zároveň se zeptat na váš názor jestli to bude v pohodě:-)
Motor
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14735 + gumičkovej unašeč

Aku
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=11907 vzal jsem dvoučlánek nepotřebuju totiž raketu, lítat ještě tak dost dobře neumím a kdyby náhodou tak mám nějakej 3 článek doma

Vrtule
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=10054 tady sem si nebyl jistej ale vzal jsem vrtuli doporučenou výrobcem letadla

serva,atd.. klasik mám doma nějaký HK

A ještě mám jednu věc!JAk dám do kupi Toro možná začnu přemýšlet o nějaký maketě z EPP ve třídě kombat a koukal jsem třeba na todle http://sad.okdar.net/p-51.htm .Je to český výrobce a je to docela levný a pěkný.A teď k věci má to vubec cenu pro začátečníka nebo lépe řečeno už sem lítal z TracyE(Svor) miniTornádo(Telink) Co by jste mi spíš doporučili na začátek s EPP maketama?
Díky za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11.04.2011 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2007
Příspěvky: 5851
Bydliště: lokalita č.40 - horký adept pro HÚRAO
Já ten motor neznam, ale motor 2206 s Kv 1650 na 2S + vrtule 8/6 se mi nějak nezdá. Asi bych ubral 1" na průměru vrtule.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11.04.2011 17:41 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Accu jsi vybral celkem kvalitní.
Motor neznám. Já měl EMAX 28 - 12 + APC 7x4 + Accu 10003s - spokojenost s výkonem.
Vrtuli bych dal buď APC elektro srovnatelného rozměru
nebo alespoň GWS hyperdrive - jsou pevnější a tvarově stálejší než GWS slowfly - ty už se při předpokládaných výkonech okolo 100W budou kroutit - zbytečná ztráta výkonu. Ať se daří. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11.04.2011 18:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.11.2010
Příspěvky: 61
Bydliště: Vranová (okr. Blansko), občas Brno
Já v toru používám tenhle motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=4908
Pro TORO jak dělaný, bohužel je věčně vyprodaný. Vrtule pak TGY 8x3.8 (link), lítá to s ní jak ďas. Pokud chci trochu klidnější polítání, dávám tam 7x6 nebo 7x4 APC.

nebo o něco slabší:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=4918
S tímhle jsem se učil lítat, toro s ním je o dost pomalejší a hodnější. Vrtuli jsem používal většinou 7x4 APC a nebyl problém lítat i půl hodiny, pokud jsem šetřil s plynem. Běžně jsem lítal kolem dvanácti, patnácti minut. Narozdíl od toho prvního bývá na skladě a má na sobě rovnou i ten unašeč na gumu.

Aku v obou případech 3S 1600mAh Turnigy

Jinak toho mustanga mám taky, není to špatná volba, lítá pěkně. Ale mám ho teprve chvíli, tak zatím moc hodnotit nebudu. První dojem je ale docela dobrý, plánuju mu dodělat ještě osvětlení a něco na shazování (HVAR rakety nebo nějakou pumu), doufám, že to vymyslím nějak tak, aby moc nenarostla váha.

_________________
Ve službě - FunCub, Tiger Trainer (Sp 2t), Lazy Bee (El), Mini Swift a Čmelda (Sp 4t)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11.04.2011 20:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2007
Příspěvky: 166
Bydliště: Řevnice
o tom mustangu se tu na fóru píše - prý je docela pomalý, rozhodně to není brus na combat, ale spíš pohodové letadlo. od šadu znám čmeláka a to je moc pohodový letadýlko do klidného počasí. po toru to možná bude krok zpět. ale osobně jsem ho neřídil.

mě se víc líbí polomakety http://www.lm-model.cz/ - z těch jsem viděl lítat Messerschmitt XL a malého Corsaira - podle mě jsou vzhledově povedenější, než ten ŠAD a lítají výborně.

_________________
když to nedrží vteřiňákem, zkuste víc vteřiňáku!
toro 900 * q10 * Mini DLG Pro
Turnigy i10


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12.04.2011 12:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.9.2010
Příspěvky: 415
Bydliště: Žďár nad Sázavou
já právě ten motor taky neznám , ani na netu nejsou žádné informace.Myslím si že je to asi nějaká novinka na HK. JAko jediný co mají skladem mě připadal nejrozumnější.
A podle čeho mám vybírat vrtuli jsou na to nějaké tabulky?Já jsem vrtuli vybral protože v návodu od Tora 900 maj udanej rozměr 8*6.
Ty modley od toho LM model jsou taky pěkné ale jde mi o to aby se s tím dalo vubec lítat abvy to nebyla nějaká rychlá mrcha.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12.04.2011 14:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2007
Příspěvky: 5851
Bydliště: lokalita č.40 - horký adept pro HÚRAO
paegas123 píše:
A podle čeho mám vybírat vrtuli jsou na to nějaké tabulky?Já jsem vrtuli vybral protože v návodu od Tora 900 maj udanej rozměr 8*6.

Tabulky na to asi všeobecně nejsou. Nejde ani spoléhat na různá doporučení prodejců. Chce to se buď elektropohonem nějakej čas zabývat a tím získat jakýsi cit pro volbu vrtule a nebo si nechat poradit někým, kdo do toho už trochu vidí (třeba jako já :lol: ). Dnes jsou velkou pomůckou různé motorové kalkulačky.
Jinak k tomu konkrétnímu pohonu. Telink doporučuje pro Toro 900 motor 2212/10 (1400Kv). K tomu doporučuje vrtuli 8/6 na aku 2S. Budiž. Pokud použiješ motor 2206, tak je to jako bys použil spalovací motor o polovičním zdvihovém objemu. Pokud by byl ten 2212 jako nějaká dvěstěpadesátka, tak motor 2206 bude stopětadvacítka. Navíc ta Tvá stopětadvacítka má jinej poměr vrtání/zdvih. Je víc podčtvercová a tím se bude muset víc točit (Kv 1650).
Na takhle dva rozdílné motory 2212 (250ccm) vs. 2206 (125ccm) nemůžeš pověsit stejnou převodovku (vrtuli). Převody (vrtuli) které zvládne ta 250tka svým výkonem nemá šanci zvládnou o dost slabší a ještě točivější 125tka. Takže ta 125tka nepojede stejně rychle a nebude táhnout jako ta 250tka. Převody budou muset být kratší (vrtule menší) tak, aby je ten motor utáh.
Jinak vrtule není součástí modelu! Vrtule je vždy jen součástí pohonu. Takže volba vrtule je závislá pouze na tom, jaký pohon (motor, aku) se použije.
Ten objednanej 2206 použít klidně můžeš. Sice to bude výkonem slabší, ale lítat to určitě bude. Ale vrtuli 8/6 bych na to asi fakt nevěšel. I ta 7/6 bude pro ten motor už celkem velká zátěž. Ale zvládnout by jí mohl. Další otázka je, zda má ten motor skutečně oněch deklarovaných 1650Kv. Od toho se odvíjí všechno.

Jinak jestli tomu pořád moc nerozumíš, tak si z toho nic nedělej. I výrobce jako je Telink má na svém webu takovouto větu pod kterou bych se já určitě nepodepsal.:wink: :

"Na dva články a s vrtulí 8/6 se špičkový odběr pohybuje kolem 16A. Ten kdo netouží po maximální rychlosti a nebo neumí pracovat s plynem může použít vrtuli 7/6. Rychlost klesne celkem nevýrazně, ale zmenší se odběr.""

Minimálně v horizontu to s tou 7/6 bude rychlejší.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12.04.2011 15:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.9.2010
Příspěvky: 415
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Ok já to chápu velice dobře.to je jedno koupím tady nějakou menší.Třeba 7*5 jestli ji to teda zvladne .Jen se chci ještě zeptat když ten motor má 130W tak to je max výkon co z něj můžu tahat a víc ne?Znamenalo by to že kdyš na něj dám větší vrtuli a změřím ho a on pujde přes 130W tak by mohl odejít?Nechápu proč zrovna u tohoto motoru není uvedená doporučená vrtule jako to je třeba u jinejch


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12.04.2011 15:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2007
Příspěvky: 5851
Bydliště: lokalita č.40 - horký adept pro HÚRAO
S tima udanejma Wattama je to ještě složitější. Ve většině případů se jedná o maximální příkon kterej motor snese (záleží v jakém časovém intervelu).
Jenže něco jiného je pro ten motor "spalovat" 130W při aku 3S a něco jiného při aku 2S. Čim nižší napájecí napětí se použije, tim víc ten motor při udaném max. příkonu bude zatíženej. Ten údaj ve W je většinou počítán tak, že ten příkon motor ustojí v pro něj nejvýhodnější konstelaci. Tedy pokud prodejce (výrobce) udá nějaký max. power třeba 1000W a doporučený rozsah napájení je třeba 3-5S aku Lipol, tak těch 1000W nejsnáž přežije právě z té aku 5S. Při tomhle napájecím napětí bude mít motor nejvyšší účinnost a tudíž při aku 5S bude muset protopit nejmenší ztrátovej výkon kterej ho až tak neohřeje.
Dejme tomu, že z aku 5S motor při příkonu 1kW poběží s eff 80%. Z aku 4S s eff 72,5% a z aku 3S 65%.
V prvním případě bude muset vytopit 200W, v druhém 275W a ve třetím 350W. Těch 200W může protopit. Ale při 350W z aku 3S může začoudit. Přesto byl zatížen 1kW příkonu.
Takže ten údaj o max. power brát tak, že snad ano, ale pouze při max. možném povoleném napětí jež udává výrobce.
Pokud je u toho 2206 napsáno 130W a doporučené napětí 2-3S Lipol, tak těch 130W jen z aku 3S. Z aku 2S určitě míň. Jinak 130W/aku 2S(7,3V)=cca 18A. A to už je hodně velkej proud na motor 2206! Tohle bych určitě nepokoušel! Při tomhle proudu a napětí bude mít hodně špatnou eff, takže toho bude muset hodně protopit.
130W/3S(11V)=cca 12A. Ještě asi přijatelná eff. Budiž.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12.04.2011 15:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.9.2010
Příspěvky: 415
Bydliště: Žďár nad Sázavou
A co vlastně má znamenat to označení 2206,2212,24xx atd?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12.04.2011 16:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2007
Příspěvky: 5851
Bydliště: lokalita č.40 - horký adept pro HÚRAO
Tak třeba oběžka 2206 má průměr statoru 22mm a jeho délka je 6mm. Takhle značí motory třeba Axi.
Můžeš se setkat i se značením třeba 3548. Tady se jedná o vnější průměr motoru 35mm s délkou přes obě čela 48mm. Podobnej motor ale s tím prvním označením bude označen jako 2826. Tedy průměr statoru 28mm s délkou statoru 26mm. Zvenka bude mít podobné rozměry jako ten 3548. Hmotnost bude taky podobná.
Jinak 2206 v druhém označení by mohl být něco jako cca 2822.

Motory s průměrem statoru 22mm (průměrem rotoru 28mm) se dělají v různých délkách statorů. Třeba 2204, 05, 06, 08, 12, 15, 17, 18. Čim delší stator, tim samozřejmě výkonnější motor.
Většinou za označením motoru 22XXbývá ještě lomítko/a XX. To značí počet závitů.
Čim vyšší počet závitů, tim nižší otáčky motoru (Kv) a vyšší odpor vinutí motoru.
Čim nižší počet závitů, tim vyšší otáčky motoru (Kv) a nižší odpor vinutí motoru.
Pokud budeš mít třeba dva motory shodné velikosti ale s rozdílným počtem závitů, tak pokud budeš chtít dostat z obou motorů shodný výkon, tak motoru s nižším počtem závitů bude stačit nižší napájecí napětí, ale s vyšším odběrem proudu. Naopak motor s vyšším počtem závitů bude muset být napájen vyšším napětím, ale s nižším odběrem proudu.
Nebo jinak, pokud budou tyto dva motory s rozdílným počtem závitů napájeny stejným napětím, tak motor s nižším počtem závitů odevzdá vyšší výkon než motor s vyšším počtem závitů.

Volba pohonu je potom vždy hledání nějakého kompromisu mezi motorem - aku - vrtulí - modelem. Ten kompromis ale může každej vnímat jinak. To co vyhovuje mně nemusí vyhovovat jinému.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 19.04.2011 16:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.9.2010
Příspěvky: 415
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Myslíte si že jsou lepší modely od LM model(Mašík) nabo od Šadu (Šplíchal) nebo jaké jsou nejlepší modely EPP War


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz