Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Tornádo XX nebo Tomahawk II ?
Tornádo XX 19%  19%  [ 6 ]
Tomahawk II 65%  65%  [ 20 ]
Jiná varianta 16%  16%  [ 5 ]
Celkem hlasů : 31
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: čtv 08.09.2011 9:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 26.11.2006
Příspěvky: 599
Bydliště: Praha 10
Abu píše:
Tim myslis ty "smerovky" na konci kridel?
Pokud je sundas tak to poleti velice "zvlastne" (obcas se to na kombatu povede nekomu ustrelit za letu). Bez smerovek je samokridlo velice zive, ochotne toci vykruty, ale spatne lita zatacky, jakoby smykem. Proste se nakloni a natoci, ale jeste chvili leti bokem na vitr porad v puvodnim smeru. Je to celkem legrace, ale v realu knicemu, vykony se zhorsi. Ze by to nejak lip litalo v rovnem letu si nemyslim.


Dobře, díky za info. Já s ním létám jen na motor. Včera jsem mu přidělal dozádu výkonnější, doladil těžiště a dnes pokud nebude pršet to vyzkouším. Sundavat tedy "směrovky" nebudu.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 8:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 26.11.2006
Příspěvky: 599
Bydliště: Praha 10
Dopadl jsem bídně, motor po prvním krátkém letu vibracemi povolil šrouby. A po druhém po pořádném přitažení odvibroval hliníkový plech.

Koupil jsem si ze Satrie levný motor. Z důvodů dovážení jsem použil motor dozadu jako tlačný, avšak přidělaný jako pro "přední" monžáž (viz foto) na přední čelo motoru.
Kdo zkoušel u Bidových motorů otáčet osu asi zjistil, že není v ose žádný zářez tak, by to šlo zajistit u čela motoru. Použil jsem tedy stavěcí kroužek, který bohužel není od MPjet, ale tuším z modelstudia. Přišlo mi, že motor vibruje i naprázdno.

Apc vrtule je samozřejmě na ose unašeče vystředěná stavěcím kroužkem. Pokud bych motor otočil v zádu na "zadní" montáž, již to nevyvážím aku.

Pomohl by přesnější stavěcí kroužek? Nebo máte někdo nějaký zajímavý nápad jak to co nejjednodušeji pořešit? Model je jen takovej pár let starej otloukánek do nevhodnýho počasí, takže žádne drahé rešení jsem nechtěl.


Přílohy:
IMAG0021.jpg
IMAG0021.jpg
[ 71.34 KiB | Zobrazeno 1469 krát ]

IMAG0022.jpg
IMAG0022.jpg
[ 61.59 KiB | Zobrazeno 1469 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 9:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Tak za prvé - jestli nemáš zesílenou odtokovku, tak není divu.
A za druhé - ten ohnutý plech je další pružný člen. Takže, když se sečtou dvě pružná místa, není divu že to vibruje i na prázdno. Když už tak lože z překližky i s rohovou výztuhou a nalepit po celé ploše na předem zesílenou odtokovku. Pro tyhle účely se prodává přímo gondola na motor a zároveň je to i nosič a chránič aku. V tomhle TUNINGU se vybrací nezbavíš a akorát se ti to někde rozebere za letu. Trochu si s tím pohraj a uvidíš sám.
Kupovat to samozřejmě nemusíš ale pro inspiraci to postačuje.
viz odkaz http://www.telink.eu/cz-detail-99898-pr ... 11-xx.html

Nebo uložení jako se používá na Swiftech.
http://www.mscomposit.com/index.php?ref ... review.php

Já zase jednou hodně pospíchal a tak jsem motor přidělal jen kus EPP (ale hodně tvrdé EPP) asi 60g/dm2. Přilepil přímo na křídlo zhora a hotovo. V místě uchycení motoru je jen nalepená př.2mm do které je motor na 3šr. chycen.
To křídlo je z obyč polyše potažené páskou z papírnictví. Podotýkám že je to na lítání a né na bouchání. Proto z polyše.


Přílohy:
Toro1.jpg
Toro1.jpg
[ 22.27 KiB | Zobrazeno 1462 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Ja mám motor namontovaný v tomto, a teda šrouby poisťujem lebo by ich to asi povolilo ale samotný ten kus hliníku drží - aj vďaka tomu že má aj hornú stranu, a aj sa o krídlo stiahne z oboch strán (ale čosi som tam myslím podkladal aby ho nerozcvaklo a mohlo sa pritiahnuť.)..


Přílohy:
T_motor.JPG
T_motor.JPG
[ 16.19 KiB | Zobrazeno 1463 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Inak rotor motora sa dá vyvážiť tiež, ale problém je s dynamickým vyvážením, keď je na jednej strane (vpredu-vzadu) ťažisko mimo stredu a kompenzuje to rovnaká odchýlka na druhej strane takže v ose to staticky stojí akoby to bolo vyvážené....
a vrtule vyvážiť často naozaj treba, nestačí že je namontovaná rovno - striekam sprejovú farbu. Navyše, diera v APC býva niekedy krivá a rovno je len ten stavecí kroužek a to potom vyvažujem namontované na unášač, lebo kužely vyvažovačky by to držali úplne krivo za tú krivú časť diery (ktorá sa ale pri normálnej montáži neprejaví)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 9:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 26.11.2006
Příspěvky: 599
Bydliště: Praha 10
coro píše:
Inak rotor motora sa dá vyvážiť tiež, ale problém je s dynamickým vyvážením, keď je na jednej strane (vpredu-vzadu) ťažisko mimo stredu a kompenzuje to rovnaká odchýlka na druhej strane takže v ose to staticky stojí akoby to bolo vyvážené....
a vrtule vyvážiť často naozaj treba, nestačí že je namontovaná rovno - striekam sprejovú farbu. Navyše, diera v APC býva niekedy krivá a rovno je len ten stavecí kroužek a to potom vyvažujem namontované na unášač, lebo kužely vyvažovačky by to držali úplne krivo za tú krivú časť diery (ktorá sa ale pri normálnej montáži neprejaví)


Prvně zkusím, zdali to nedělá jen ten stavěcí kroužek. On má vnitřní průměr 4mm, ale myslím, že má víc. Je tam okem znatelný vakl. Přijde mi, že de motor roztočený bez vrtule nezvykle chvěje.
Pokud by to dělal on, co s tím? Rád bych zachoval motor přidělaný jak mám. Ideálně by se mi líbila osa s vysoustruženou drážkou, pokud se dá neobtížně sehnat.

Mimochodem jednou mi měnili v Satrii osu v axiku 2826tce. Taky není zajištěná proti pohybu. Jenže tam to vrtule táhne dopředu a nemá se kam co hnout.

Motor má 1500 ot/V a jede to s tříčlánkem, za letu to mělo opravdu brutální zvuk a jen jsem čekal, co kdy upadne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 10:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Ohnutej plech od jednoduchyho "eLka" bude vzdycky vibrovat (snad mozna kdyby byl tlustej 3mm tak ne). Udelej tomu pekny loze - "skatulku" s postranicema z preklizky nebo cuprextitu, slep to epoxidem a bude to fungovat bez vibraci. Kdysi davno to mel takhle kamarad na Toru (snad to bude trochu videt) -
Obrázek

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 10:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 26.11.2006
Příspěvky: 599
Bydliště: Praha 10
[quote="Abu"]Ohnutej plech od jednoduchyho "eLka" bude vzdycky vibrovat (snad mozna kdyby byl tlustej 3mm tak ne). Udelej tomu pekny loze - "skatulku" s postranicema z preklizky nebo cuprextitu, slep to epoxidem a bude to fungovat bez vibraci. Kdysi davno to mel takhle kamarad na Toru (snad to bude trochu videt) -

Neodvažuji se s tebou přít:-) Chápu, že to vibrovat bude více či méně vždy. Já to ale v tomto řešení (L) používal přes dva roky bez problémů. Motor tam byl jen VČ, ale zase měl ohlej rotor a pěkně šmajdal.
Tento má vyšší otáčky a tudíž nejspíš drnčí podstatně více. Jenže já ho držel jen ta kabely a pouštěl naprázdo. Říkám si, že to ložiska nemohou dlouho vydržet.
Toto jednoduché řešení mám z důvodu, že když chci model bez motoru. jen to odšroubuji a mám čisté křídlo.

edit: Mohu ten L profil udělat podobně jako má Coro, jen bych měl vyřešit to drnční naprázdo. Jako poslední řešení beru novej jinej motor.


Naposledy upravil timi dne pát 09.09.2011 10:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 10:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Ono by to asi slo vymyslet i oddelavaci. Treba ten original motorovy drzak od Telinku je tak reseny. Proste nejak k tomu tvojemu ohnutymu plechy jeste pridelat postranice, aspon trojuhelnicky na vyztuzeni v miste ohybu (cim budou vetsi, tim lip).

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 11:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 26.11.2006
Příspěvky: 599
Bydliště: Praha 10
pert píše:
Nebo uložení jako se používá na Swiftech.
http://www.mscomposit.com/index.php?ref ... review.php


Přehlédl jsou tvůj příspěvek... Koukám na to. Máte oba pravdu, přidělání motoru vylepším.

Nicméně v první řadě musím vyřešit ten motor. V nejhorším případě pořídím jinej.
To naprázdno jsem myslel tak, že jsem mimo model motor roztočil bez vrtule chycen jen za kablíky u předního čela a oproti jiným malinko "drnčí".
Musím to zkusit bez toho stavěcího kroužku s červíkem. Pokud to bude dělat i bez něj, tak asi půjde do šuplíku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 13:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Jedna vec je pevne uchytený motor a druhá vec je rezonancia. Ak ten plech môže chodiť približne okolo ťažiska motoru vďaka malej torznej tuhosti, a pritom netlmí kmitanie ale pekne pruží, tak je v podstate jedno aký je tuhý - rezonancia si ten zákmit spôsobený čo len zanedbateľným nevyvážením, pri každej otočke len pripočíta a vďaka pružnosti sa to nakumuluje do šielených hodnôt.
Keď sa povie rezonancia, malo by sa povedať tlmenie.
Niekde by to chcelo plastelínu - píšem to obrazne a nadnesene, ale pružinový plech 5mm bude dokonale pevný ale keďže bude dokonale pružiť tak akurát zrýchli kmitanie (možno ale až nad otáčky motora, a teda sa to nerozprskne...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 13:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Na rezonaci motoru přenášené do obrazu při fpv jsme někde viděl běžnou vychytávku..šroubky mezi motorem a deskou na který se šroubuje podložit gumovou podložkou. Utlumí to běžnou rezonaci, ne když je je vyosená osička motoru a nebo když kope vrtule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 14:02 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
JuraS. píše:
Na rezonaci motoru přenášené do obrazu při fpv jsme někde viděl běžnou vychytávku..šroubky mezi motorem a deskou na který se šroubuje podložit gumovou podložkou. Utlumí to běžnou rezonaci, ne když je je vyosená osička motoru a nebo když kope vrtule...



Tak to je naprosto nesprávný postup. Je třeba to udělat jako je třeba uchycené modelářské servo. Pípadně použít toto: http://www.topmodelcz.cz/index.php?&des ... il&id=4513


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
TomasC píše:
JuraS. píše:
Na rezonaci motoru přenášené do obrazu při fpv jsme někde viděl běžnou vychytávku..šroubky mezi motorem a deskou na který se šroubuje podložit gumovou podložkou. Utlumí to běžnou rezonaci, ne když je je vyosená osička motoru a nebo když kope vrtule...



Tak to je naprosto nesprávný postup. Je třeba to udělat jako je třeba uchycené modelářské servo. Pípadně použít toto: http://www.topmodelcz.cz/index.php?&des ... il&id=4513

pořádně nevidím jak to vypadá ale asi to bude to stejné jak jsem to myslel..váleček z gumy..prostě podložka, tlumič nárazů...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tornado XX vs. Tomahawk II?
PříspěvekNapsal: pát 09.09.2011 14:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Napadla mě dneska rána jedna otázka...zavadil jsem o závěs co máme ve dveřích chytře vymyšlených prosklených dveří ložnice...dal sjem tam nějakej velmi levnej čísnskej závěs z bambusu...ty kousky bymbusu které tam použiji jsou lehké a dost pružné..a tenké..nedali by se tato použít na zpevnění křídel ? hned mě napadlo jak je tam dosta..někde se mi doma válí svařovací elektroda kterou bych omlátil, očistil, zaleštil a vytobil na ní špičku..tímle pak propíchnout kanálek a do toho vlepit tu "špejli" z bambusu...je to cypovina a nebo to jde ????


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz