Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1398 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 05.04.2014 18:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
Ahojte, možno užitočná správa pre vlastníkov Raspberry Pi (http://www.raspberrypi.org/) - dnes som si naprototypoval zobrazovanie dát z FrSky telemetrie na LCD pripojenom k Pi.
V podstate to funguje takto:

FrSky DJT modul -> jednotranzistorový inverter signálu -> Raspberry Pi (GPIO UART port) -> LCD (pripojené na GPIO Pi)

alternatívne zapojenie:

FrSky DJT modul -> FrSky USB kábel -> Raspberry Pi (USB port) -> LCD (pripojené na GPIO Pi)

Spracovanie dát na Pi je naprogramované v Pythone, nechal som sa inšpirovať už existujúci projektom na PC. Keby mal niekto záujem o bližšie info alebo zdrojáky, kontaktujte ma.


Přílohy:
frsky@pi.png
frsky@pi.png
[ 920.08 KiB | Zobrazeno 3474 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 06.04.2014 10:37 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 7.6.2013
Příspěvky: 75
Bydliště: České Budějovice
zdravím

mám 9XR udělal jsem základní úpravu pro použití telemetrie, přesunul dráty od signálů pro přepínače. protože signály seriového portu v úrovni ttl jsou vyvedeny na programovací konektor, vyrobil jsem kablík s převodníkem úrovní rs232 ttl a propojil jsem sgnál txd rs232 vyvedený vzadu na modulu frsky na vstup programovacího konektoru 9XR na signal mosi. telemetrické údaje se mi přenáší. nemám zapojený obrácený přenos dat tj. miso 9Xr na rxd modulu frsky. při prohlížení úprav pro telemetrii jsou v podstatě dvě varianty. jedna propojuje pouze směr frsky do 9xr, druhá pak oba. nemůžu najít k čemu by tento přenos dat sloužil. obvod pro převod rs232 je obousměrný a dokonce dvojitý. propojení signálů není problém a destičku jsem již pro oba signály vyrobil, ale rád bych věděl proč to tak je.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.04.2014 20:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
Chcem sa spýtať - skúšal niekto merať osciloskopom PWM RSSI signál z prijímača FrSky D8R-XP? Dnes som to vyskúšal pomocou mini osciloskopu a zobrazoval mi divný priebeh signálu - všetky pulzy mali maximálnu hodnotu 3,5V, ale ich minimálna sa menila. Čiže obálka pulzov nebola tvorená dvoma priamkami, ale spodná časť sa menila.
Zaujímalo by ma, či to nameria aj niekto iný, alebo mám niečo chybné (merianie alebo prijímač).
Dospel som k názoru, že ak sa tá obálka signálu naozaj mení ("náhodne", alebo v závislosti od sily signálu), tak RC filtrer na konverziu na analógový RSSI signál asi nebude správne fungovať...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.04.2014 6:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2012
Příspěvky: 687
Bydliště: Jemnice
Obrázky: 2
anastazius píše:
zdravím

mám 9XR udělal jsem základní úpravu pro použití telemetrie, přesunul dráty od signálů pro přepínače. protože signály seriového portu v úrovni ttl jsou vyvedeny na programovací konektor, vyrobil jsem kablík s převodníkem úrovní rs232 ttl a propojil jsem sgnál txd rs232 vyvedený vzadu na modulu frsky na vstup programovacího konektoru 9XR na signal mosi. telemetrické údaje se mi přenáší. nemám zapojený obrácený přenos dat tj. miso 9Xr na rxd modulu frsky. při prohlížení úprav pro telemetrii jsou v podstatě dvě varianty. jedna propojuje pouze směr frsky do 9xr, druhá pak oba. nemůžu najít k čemu by tento přenos dat sloužil. obvod pro převod rs232 je obousměrný a dokonce dvojitý. propojení signálů není problém a destičku jsem již pro oba signály vyrobil, ale rád bych věděl proč to tak je.

TX slouží pouze k nastavení vlastních vestavěných alarmů TX modulu. Od toho se ale ustupuje a používají se alarmy rádia. V některých firmwarech byla dokonce tato funkčnost vynechána z důvodu úspory místa ve flash.

_________________
www.opentx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.04.2014 8:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
Myslím si, že Tx sa tiež dá použiť na posielanie vlastných dát do z vysielača do prijímača - na ňom je (resp. môže byť) port, na ktorom vieš tie dáta čítať. Neskúšal som.
EDIT: Beriem späť, v tomto sa mýlim...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.04.2014 10:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2012
Příspěvky: 687
Bydliště: Jemnice
Obrázky: 2
Posílání dat do přijímače, bude možné s moduly série X pomosí s-portu.
Mělo by se to používat nejen pro konfiguraci senzorů, nastavení failsafe, ale obecně pro jakákoliv data.

_________________
www.opentx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.04.2014 11:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 7.6.2013
Příspěvky: 75
Bydliště: České Budějovice
Takže pro současnou 9XR a frsky modul stačí pouze jeden směr přenosu dat, vysílací modul do 9XR


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.06.2014 6:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 425
Bydliště: Bohumín
Zdravím kolegové, nějak se mi nepovedlo rozchodit proudový senzor z RCTimeru - Rctimer Voltage & Current Sensor 90A W/T-Plug Kit (datasheet).

Senzor obsahuje výstup pro proud i napětí dimenzovaný na 0-3,3V. V reálu mi to tak ale nepřipadá. Napětí je měřeno správně (rozsah 0-51,8V tzn. v nastavení telemetrie zadám do rozsahu 51,8 a funguje to správně). Maximální měřitelný proud je 89,4A, tedy pokud v radiu nastavím rozsah 89,4, zobrazuje se proud zhruba dvojnásobný, ale rozídl se s rostoucím proudem zvětšuje. Taky je tam určitě nějaký posun. Při odběru 1A jsem na výstupu senzoru naměřil 0,15V, což je samozřejmě špatně. Protože při 3,3V bych mohl naměřit maximálně 22A (nikoliv deklarovaných 90A). Jinak by napětí na výstupu přesáhlo 3,3V. Nemáte někdo s tímto senzorem zkušenosti? Vím, že by šel na výstupu čisla připojit dělič, abych se dostal na spráný rozsah, ale nejde mi to do hlavy, když je v datasheetu i v popisu produktu deklarovaný rozsah 0-3,3V.

Mám dva tyto, a oba se chovají stejně. Díky za případné tipy na co se kouknout.

PS: používám v rádiu OpenTx software.

_________________
http://rcfrantik.rajce.idnes.cz | www.youtube.com/user/fajnweb


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.06.2014 14:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
rcfrant!k píše:
Zdravím kolegové, nějak se mi nepovedlo rozchodit proudový senzor z RCTimeru - Rctimer Voltage & Current Sensor 90A W/T-Plug Kit (datasheet).

Senzor obsahuje výstup pro proud i napětí dimenzovaný na 0-3,3V. V reálu mi to tak ale nepřipadá. Napětí je měřeno správně (rozsah 0-51,8V tzn. v nastavení telemetrie zadám do rozsahu 51,8 a funguje to správně). Maximální měřitelný proud je 89,4A, tedy pokud v radiu nastavím rozsah 89,4, zobrazuje se proud zhruba dvojnásobný, ale rozídl se s rostoucím proudem zvětšuje. Taky je tam určitě nějaký posun. Při odběru 1A jsem na výstupu senzoru naměřil 0,15V, což je samozřejmě špatně. Protože při 3,3V bych mohl naměřit maximálně 22A (nikoliv deklarovaných 90A). Jinak by napětí na výstupu přesáhlo 3,3V. Nemáte někdo s tímto senzorem zkušenosti? Vím, že by šel na výstupu čisla připojit dělič, abych se dostal na spráný rozsah, ale nejde mi to do hlavy, když je v datasheetu i v popisu produktu deklarovaný rozsah 0-3,3V.

Mám dva tyto, a oba se chovají stejně...

Dle popisu v datasheetu pro ten senzor má 90A varianta na I výstupu proti GND napěťový krok cca 0,0366V tj. 36,6mV na 1A. Pokud jsi však na jeho I výstupu naměřil při odběru 1A napětí 0,15V tak je tam buď nějaký offset tj. i při nulovém odběru proudu je tam vždy nějaké malé napětí. Otázkou je i to nakolik se při různých hodnotách projevuje případná nepřesnost měřidla, kterým to měříš a nakolik případná nelineární nepřesnost samotného senzoru.

Pokud by tam byl jen posun (offset) a krok by odpovídal deklarované hodnotě cca 36,6mV na 1A pak by hodnoty napětí měřené na I výstupu toho senzoru nějakým přesným multimetrem měly být zhruba následující:

0A cca 0,1134V
1A cca 0,15V
2A cca 0,1866V
3A cca 0,2232V

atd. až

87A cca 3,2976V

V reálu se to bude nejspíš lišit díky nelinearitě senzoru v kombinaci s případnou nepřesností měřidla, kterým to měříš.

Mimochodem v datasheetu se uvádí, že se mezi I výstup a vstup cílového měřidla případně AD vstupu cílového zařízení má zapojit ještě nějaký odpor s malou hodnotou, aby byl kompletní RC člen viz citace z toho datasheetu.

Citace:
The I analog output contains a 0.1uF bypass capacitor, but no series resistor. To complete an RC filter into the ADC inputs, you may place a low value resistor between the ADC inputs and I output.

Analogový vstup Frsky přijímače je nepřesný jelikož je pouze 8-mi bitový. Takže nejprve si napětí na I výstupu senzoru při různých odběrech proudu přeměř pořádným multimetrem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.06.2014 14:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 425
Bydliště: Bohumín
Děkuji za reakci, k něčemu takovému jsem došel. Multimetrem jsem na výstupu při 1A odběru opravdu naměřil něco kolem 0,17. Kdyby to bylo jen posunem, bylo by to fajn. Zkusím to ještě proměřit.

Otázka k malému rezistoru, jak moc malý by měl být malý rezistor? Řádově?

_________________
http://rcfrantik.rajce.idnes.cz | www.youtube.com/user/fajnweb


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.06.2014 15:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
rcfrant!k píše:
Otázka k malému rezistoru, jak moc malý by měl být malý rezistor? Řádově?

Třeba 100 ohmů.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 10:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Mám příjmač Frsky D4R II (telemetrický) a tpřikoupil jsem napěťový a proudový senzor FAS-100. Propojeno mám přímo ze senzoru do portu v přijímači.
Mohl by mi prosím někdo zkušený napsat jak nastavit Turnigy 9XR s Open TX abych mohl tyto data správně zobrazovat? HW úpravu mám, jenom si vůbec nevím rady s touto obrazovkou: Obrázek

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 6:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 29.7.2013
Příspěvky: 117
Bydliště: Olomouc/Ostrava
A1 a a2 vůbec neřešíš, to jsou analogové porty - ty to musíš mít s přijmačem spojené dodaným kablikem před digital data port - pak jen v nastaveni zvolis fas100 a je to :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.06.2014 16:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2010
Příspěvky: 1058
Bydliště: Hlohovec - Slovensko
Neviem ci sa to sem hodi, ale mam trosku mensi problem s mojou T9x.
Mam ju prerobenu na Frsky telemetriu podla Rimrovho navodu. Vsetko dlhodobo fungovalo bez chyby az do vcera. Este som tam daval posledny FW a vsetko bez problemov bezalo.
Rozhodol som sa prehodit programovaci konektor z baterkoveho priestoru na prednu cast vysielacky, lebo ma uz nebavilo zakazdym vyberat baterku, ked som chcel nahrat novy fw.
Ked som vsetko spravil, zavrel som vysielacku a zapol pre istotu ci to vsetko funguje. Na moje prekvapenie pipol len Frsky modul ako vzdy, ale na displayi tma.
Tak som ju pripojil na programator a vsimol som si, ze LEDka, ktora je na programatore zhasla a po odpojeni sa znova rozsvietila.
Znova som ju otvoril a skusil premerat napatie. To bolo nemeratelne..resp. nejakych 0,33v. Napadlo ma, ci neodisiel 5v regulator. Ten som vybral von a premeral. Bez problemov daval 5v.
Ked ale premeriam na odpor +5 vetvu na procesor voci zemi, tak mi ukaze 2ohm co je myslim si dost malo.
Mohol nejakym sposobom odist procesor ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.06.2014 9:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
...to bývá nejčastěji výsledek rovnice "HW úprava = HW problém" :)
Nepovytáhnul sis ten páskový vodič z displeje?
Samozřejmě předpokládám, že sis nikde nic nezkratoval, nepřehodil atd...

Zkus i bez zobrazujícího displeje, jestli je rádio "jinak" funkční - tedy jestli vysílá a serva se kroutí jak mají.

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1398 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz