Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2456 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 164  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.01.2011 23:21 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 44
Bydliště: Pardubice
Abu: byl problém v TX, nebo v rukách?

edit:už koukám, že jsi doplnil

Já jsem čerstvým majitelem T9X a jsem na ni hrozně zvědavý. Samozřejmě jako začátečník nemůžu porovnávat, ale jsem zvědavý, jestli budu nosit letadla domů v igelitce, nebo ne. Zatím se mi to naštěstí nepovedlo se starým TX. "ťuk ťuk"


Naposledy upravil bulvic dne pon 10.01.2011 0:15, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.01.2011 23:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Budeš. Je ovšem otázkou proč.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.01.2011 23:57 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 44
Bydliště: Pardubice
Je mi jasné, že ten element mezi TX a zemí to prostě jednou po... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 0:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Tak tak. :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 0:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
JMalik píše:
S TGY 9 se dá pro zvýšení užitných vlastností udělat:

- použít potenciometry s dlouhou životností, kvalitní přepínače,..... pořádně to pájet, kontrolovat.
- se SW je to ještě jednodušší. Stačí to jenom napsat a naprogramovat.
- bylo by dobré mít taky návod, možná možnost servisu.

Takže můžeme to začít diskutovat?


Můžeme.

U T9x je poměrně zbytečné posílat rádio číňanovi zpátky na servis - pokud člověk není úplné kopyto nabo se nejedná o nějakou vážnější mechanickou závadu.

Vzhledem k tomu, že po HW stránce je to rádio extrémně jednoduché (procesor ATMega64, cca 250Kč, displej cca 500Kč a jedno hradlo a nějaký stabilizátor), tak mám za to, že reklamovat tohle rádio z důvodu nejedoucího procesoru nebo jinak mrtvého HW se nevyplatí.

Samozřejmě, pokud tam bude mechanicky rozsypaný knipl, pak by to možná smysl mít mohlo (a nebo by stačilo podívat se, kdo dělá servis DX6, kniply jsou shodné).

Samozřejmě to není řešení pro každého, dost lidí to zvládne opravit i přeflashovat, naopak dost lidí to holt musí tomu číňanovi poslat zpátky. Kdybych měl k T9x v ČR dělat něco jako záruční servis, pak bych musel celé rádio v ČR taky prodat - ale to by pak nebylo na $60, spíš tak kolem 3000Kč (doprava, DPH, nějaký sklad, držení dílů na servis a čas prodejce i servisu).

Do mimozáručních oprav bych naopak šel prakticky hned - jediné, co fakt nedám, jsou VF moduly, ty bych i nadále otloukal o hlavu číňanům.

Co se týká vylepšení: u té mojí T9x jsem koukal, jak se jeden z potenciometrů hodně blbě nakalibroval, resp. po kalibraci už chodil dobře (tedy správně od dorazu k dorazu), ale zase hodně plavala středová poloha. Potenciometry jsou opravdu mizerné, ale koukal jsem k Farnellovi a od ALPS by se nějaké typy vybrat daly (tuším, že pod stovku za kus, nic extra drahého to nebylo), nebo opět použít ty z DX6.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Naposledy upravil bitovod dne pon 10.01.2011 1:10, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 0:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
bitovod píše:
...Kdybych měl k T9x v ČR dělat něco jako záruční servis, pak bych musel celé rádio v ČR taky prodat - ale to by pak nebylo na $60, spíš tak kolem 3000Kč (doprava, DPH, nějaký sklad, držení dílů na servis a čas prodejce i servisu)...

To jsi docela trefil. :wink: Za podobnou cenu 2990Kč včetně DPH to zrovna prodávají viz odkaz níže a píšou tam, že je mají zrovna skladem a dokonce k tomu poskytují i český návod. Záruční servis jako prodejce koncovému spotřebiteli poskytují v souladu občanským zákoníkem tj. 24 měsíců od data zakoupení.

http://www.rc4you.cz/pakove/4677-turnig ... mod-1.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 1:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
No jasně, on není problém levně vyrobit a levně prodat, velký problém nastává, pokud chceš nebo musíš držet záruku a servis, to potom konči sranda a nastupuje kalkulačka. Tu cenu jsem střelil od oka, ale u takhle laciných věcí se prostě s dvojnásobkem počítat musí a předpokládám, že kdybych to skutečně rozpočítal a udělal nějakou ekonomickou rozvahu, pak se dostanu na podobná čísla také.

Na druhou stranu je fakt, že kdyby si kupující přímo od číňana koupil ty rádia rovnou dvě, tak z toho v nejhorším případě jedno složí a v nejlepším bude mít dvě rádia.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 1:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12820
Bydliště: praha 5
bulvic píše:
Abu: byl problém v TX, nebo v rukách?

edit:už koukám, že jsi doplnil

Já jsem čerstvým majitelem T9X a jsem na ni hrozně zvědavý. Samozřejmě jako začátečník nemůžu porovnávat, ale jsem zvědavý, jestli budu nosit letadla domů v igelitce, nebo ne. Zatím se mi to naštěstí nepovedlo se starým TX. "ťuk ťuk"


No ,já jsem na vlastní oči viděl vysílač Turnigy taky jenom jednou,docela se mi líbil a model co majiteli tohoto vysílače uletěl jsem mu ten den našel.nemyslím si však,že to byl problém vysílače,přesto mi je ale divné,pokud má někdo takový nějaký názor a věřte,má.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 1:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
bitovod píše:
No jasně, on není problém levně vyrobit a levně prodat, velký problém nastává, pokud chceš nebo musíš držet záruku a servis, to potom konči sranda a nastupuje kalkulačka. Tu cenu jsem střelil od oka, ale u takhle laciných věcí se prostě s dvojnásobkem počítat musí a předpokládám, že kdybych to skutečně rozpočítal a udělal nějakou ekonomickou rozvahu, pak se dostanu na podobná čísla také.

Na druhou stranu je fakt, že kdyby si kupující přímo od číňana koupil ty rádia rovnou dvě, tak z toho v nejhorším případě jedno složí a v nejlepším bude mít dvě rádia.

Samotný Hobbyking poskytuje záruku při nákupu přímo od nich 12 měsíců. Poslat se dá samotná Turnigy 9X do Hobbykingu nejlevněji za 165 Kč jak už jsem zmínil. Skutečnost, že si to spousta lidí raději opravuje sama je jejich věc. :wink: Pokud si to někdo nezvládá opravit sám a raději si připlatí pak si to tedy může koupit viz již zmíněný odkaz a bude mít záruku od zdejšího prodejce 24 měsíců nezávisle na Hobbykingu. To jak zdejší prodejce zabezpečí servis je čistě jeho věc což má jistě pokryto v té ceně. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 1:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Drondys píše:
Samotný Hobbyking poskytuje záruku při nákupu přímo od nich 12 měsíců. Poslat se dá samotná Turnigy 9X do Hobbykingu nejlevněji za 165 Kč jak už jsem zmínil. Skutečnost, že si to spousta lidí raději opravuje sama je jejich věc. :wink: Pokud si to někdo nezvládá opravit sám a raději si připlatí pak si to tedy může koupit viz již zmíněný odkaz a bude mít záruku od zdejšího prodejce 24 měsíců nezávisle na Hobbykingu. To jak zdejší prodejce zabezpečí servis je čistě jeho věc což má jistě pokryto v té ceně. :wink:


Ale jo, však nejsme vepři :) Lidi jako já to prostě nikam nepošlou, protože to rádio v případě nějakého problému rozchodí za jeden večer, případně za tři i s nakoupením součástek. Ale chápu, že jsou takoví, co to pošlou zpátky a rádi si měsíc počkají, a že jsou i takoví, co to otlučou o hlavu prodejci v Čechách, protože si za to zaplatili příslušně zvýšenou cenou.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 1:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12820
Bydliště: praha 5
Jinak ohledně OPEN SOURCE mám jednu jedinou zkušenost,koupil jsem si svého času syntezátor-49000 kde to bylo takto řešeno,mimo standartní nastavení-vztaženo k rc vysílači,řekněme,že uživatelsky tam byla FX 3o ka a pokud by ti nedostačovala,mohl sis dělat dál co chceš-nikdy s tím normální uživatel nehnul a nikam se nedostal,navíc ses velice jednoduše mohl dostat do podskupin,kdy třeba zmáčknutí klávesy ve výsledku znamenalo,že ton se ozval až po dvou minutách po zmáčknutí-to nebyla chyba,to bylo nevědomé potvrzení programu-zbavit se toho bylo možné jediným zpusobem-restartem celého programování.další vývojová řada těchto syntáku už byla zase směřovaná uživatelsky použitelná široké veřejnosti,tento tip je legenda ale smysluplná využitelůnost je pouze pro ohraničenou skupinu nejschopnějších,z nejschopnějších-vytvoříš na tomto přístroji zvuk-uzavřeš ho v souboru a prodáš ho někomu do jiného přístroje,jako uzavřený balíček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 3:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Niekedy si asi kúpime vec aj kvoli vlastnosti ktorá sa nám len páči, aj keď ju nakoniec nikdy nevyužijeme.. Dobrý pocit je už len to, že v prípade poteby to tam je.. Čo tak akákoľvek poistka, airbag...

Ale v tomto prípade sú na webe už dnes dve až tri verzie, v podstate normálne použiteľné. Takže to nie je len o tom čo si sám niekto napíše, môže si to stiahnuť a len si to nahrá.
Ani ten Linux si predsa nepíše každý človek sám, píše to len relatívne malá časť, ale používať ho môže každý.

Do iného vlákna som písal, že bez prehratia firmware, prípadne dokonca naletovania SPI konektoru na procesor, to nebude žiadne opensource, ale obyčajná čínska vysielačka s bugmi v programe. Ale to letovanie, a u väčšiny vecí dokonca už len to prepisovanie firmwaru (napr. u nabíjačov), podľa mňa ruší záruku...
Aspoň ja to tak beriem, že originál soft ma v podstate nezaujíma..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 10:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
bulvic píše:
Abu: byl problém v TX, nebo v rukách?

No ja si na 90% myslim ze v rukach... ale tady se daleko vic operuje s dojmy a pocity, nez fakty, tak jsem to nevydrzel a napsal to schvalne tak jak jsem to napsal.
Kdyz vidim tenhle vysilac na place, tak zvysim pozornost a schovam krehke predmety. :wink:

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 12:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
bitovod píše:
JMalik píše:
S TGY 9 se dá pro zvýšení užitných vlastností udělat:

- použít potenciometry s dlouhou životností, kvalitní přepínače,..... pořádně to pájet, kontrolovat.
- se SW je to ještě jednodušší. Stačí to jenom napsat a naprogramovat.
- bylo by dobré mít taky návod, možná možnost servisu.

Takže můžeme to začít diskutovat?


Můžeme.
......Co se týká vylepšení: u té mojí T9x jsem koukal, jak se jeden z potenciometrů hodně blbě nakalibroval, resp. po kalibraci už chodil dobře (tedy správně od dorazu k dorazu), ale zase hodně plavala středová poloha. Potenciometry jsou opravdu mizerné, ale koukal jsem k Farnellovi a od ALPS by se nějaké typy vybrat daly (tuším, že pod stovku za kus, nic extra drahého to nebylo), nebo opět použít ty z DX6.


Začal jsem těmi potenciometry, tak třeba o tom.
Potenciometry a celá mechanika kniplů je zhruba stejná, jako v těch nejlevnějších setovkách. Nemyslím si, že by to výměna řešila (pokud nejsou nefunkční), protože celá ta mechanika ani není dost tuhá a knipl v krajní poloze znamená pokaždě jinou zadanou hodnotu.( na to určitě přijde Rimr až bude zkoušet tu stabilitu kalibrací a možná to sem napíše).
Takže pokud to funguje, odpovídá to standartu provedení, tuhosti mechanik a přesnosti neutralizace. Já bych potenciometry neměnil.
Možná bychom si pro další pokračování měli určit pro co to tak vidíš , že je to použitelné:
- Easy star apod. jednoduché kuličkostroje řekněme do 1kg?
- spakovák 2,5 -3,5ccm
-vrtulník cca 450
- vrtulník od 500 nahoru, rychlejší větroň 2,5 -3m
-akrobat od cca 1,6m nahoru,velké větroně, makety..
-obří modely a turbíny

Jestli se to dá bez omezení, nebo jestli se shodneme, kde by se to tak mělo zastavit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2011 16:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
JMalik píše:
Začal jsem těmi potenciometry, tak třeba o tom.
Potenciometry a celá mechanika kniplů je zhruba stejná, jako v těch nejlevnějších setovkách. Nemyslím si, že by to výměna řešila (pokud nejsou nefunkční), protože celá ta mechanika ani není dost tuhá a knipl v krajní poloze znamená pokaždě jinou zadanou hodnotu.( na to určitě přijde Rimr až bude zkoušet tu stabilitu kalibrací a možná to sem napíše).
Takže pokud to funguje, odpovídá to standartu provedení, tuhosti mechanik a přesnosti neutralizace. Já bych potenciometry neměnil.
Možná bychom si pro další pokračování měli určit pro co to tak vidíš , že je to použitelné:
- Easy star apod. jednoduché kuličkostroje řekněme do 1kg?
- spakovák 2,5 -3,5ccm
-vrtulník cca 450
- vrtulník od 500 nahoru, rychlejší větroň 2,5 -3m
-akrobat od cca 1,6m nahoru,velké větroně, makety..
-obří modely a turbíny

Jestli se to dá bez omezení, nebo jestli se shodneme, kde by se to tak mělo zastavit.


K potenciometrům a mechanice - DX6 zese není úplná setovka, spousta lidí s tím asi lítá i větší letadla a nikde jsem nečetl, že by byla mechanika tak extra zlá, že by to nešlo. Buď jsou v T9x kniply úplně identické nebo velmi dobře okopírované (osobně bych to viděl spíš na první variantu), ale -možná- s horšími potenciometry. Možná ne, to ví jen nejvyšší číňan osobně. Jak jsem psal, jeden z těch mých při kalibraci ve středu viditelně plave, takže mne -pokud se rozhodnu rádio používat, v tom pořád ještě nemám na 100% jasno- čeká výměna potenciometru(ů) nebo celé mechaniky.

Co se týká použití:

- Easy star apod. jednoduché kuličkostroje řekněme do 1kg?
- spalovák 2,5 -3,5ccm

Určitě OK pro obě kategorie (jsou v podstatě identické, obojí většinou cvičné a "spotřební" modely - nemluvím o specialitách jako je halová 3D akobacie atd., kde je potřeba přesnost)

- vrtulník cca 450
- vrtulník od 500 nahoru, rychlejší větroň 2,5 -3m

Netuším, co potřebujou vrtulníky, nelítám s nimi, u velkých větroňů bych u "netuněného" rádia asi velmi rychle narazil na chybějící funkce a mixy. K tomu "tuněnému" se vrátím později.

- akrobat od cca 1,6m nahoru, velké větroně, makety..
- obří modely a turbíny

Nevím, spíš bych to řekl jinak - pokud by někdo byl ochoten tohle lítat s DX6 nebo s Optikem, pak bych T9x viděl jako jejich vážného konkurenta. Osobně bych do výše zmíněných nedal ani toho Optika a přesto věřím tomu, že jich s ním pár létá.

A k tomu "tuněnému" vysílači - mám divný zvyk každou novou věc, která mi přijde do baráku, rozebrat a dodělat věci, na které nemyslel návrhář, případně je ekonom vyškrtnul jako nadbytečné (typu "proč to izolovat, když tam stejně nikdo ruku nestrčí a bude to o deset centů levnější"), nebo na ně zapomněl dělník v páteční odpolední směně ("ta papírová podložka pod tím šroubkem je tam stejně naprd a už to kvůli ní rozebírat nebudu").

Čím levnější přístroj, tím důkladnější prohlídka, někdy třeba i s propájením poloviny plošňáku, protože se mi "nějak nezdál" (což se mi v souvislosti s ROHS stává čím dál častěji).

No a to je vlastně odpověď - poté, co si rádio "doladím", prasárny přepájím, vyměním komponenty za důvěryhodnější a udělám výstupní kontrolu (na kterou fabrika neměla čas a peníze - viz nedávno uniklá série T9x s nefunkčním FW), udělám několik testovacích letů v nějakém kuličkovadle - tak jedině potom a jedině u tohoto kusu nebudu mít problém použít to rádio kdekoli, kde mi vyhoví funkcemi i přesností (a že mým šikovným paznehtům přesností vyhoví i starý Mars :) ).

Jak jsem psal dřív - ještě někdy na konci sedmdesátých a začátku osmdesátých let bylo celkem normální si celé rádio udělat od držáku na dvě ploché baterie přes kisnu a kniply po čtyřkanálový přijímač. Když si člověk uvědomí, že mnoho těch konstrukcí bylo plně diskrétních a jako prakticky jediné dostupné pájedlo byla trafopájka, chce se mu smeknout - ono to kupodivu chodilo a nepadalo se na to zase tak často. Jistě, v historických Modelářích se dají najít zmínky o "uklepaných drátech v přijímači", ale většinou s tím, že to holt dotyčný příště musí udělat líp, ne že už to nemá dělat vůbec.

Pak jsou samozřejmě kategorie, které by se za oněch "dřevních" let asi nedaly létat vůbec, příkladem je třeba ta tebou zmiňovaná F3K nebo 3D halovky. U obou jde o rozměry a váhu a u rádia a serv o přesnost. Rozměry jsou dané technologicky, přesnost jednak neposoudím (neladím půlmilimetrové výchylky), druhak vím, že minimálně u jednoho (mého) kusu není nijak ohromující (kvalita potenciometrů, viz výše). Naopak u toho "vytuněného" rádia se i ta přesnost může radikálně zlepšit (alternativní FW umí s převzorkováním -a vyšší latencí- 2048 kroků, standardně 1024, jak je to s originálním FW netuším).

Jsem se zase rozkecal :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2456 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 164  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz