Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 0:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dostal jsem jako present 4 ks baterek velikosti SC v papírových trubičkách bez popisu, prý průmyslový NiCd Panasonic. Je na nich pouze razítko YH. Jestli to je opravdu Panasonic, tak to je vyrobeno 2020 v srpnu.
Dal jsem je nabít 300 mA do delta peek a dal na procesorovej burn tester vybíjet na 0,8 V/čl. proudem 1A. Docela překvápko, všechny daly 2,66 - 2,69 Ah.
Tak by mě zajímalo, zda to je opravdu tak "silnej" NiCd a nebo jsem byl podveden a je to NiMH. Pokud vím, tak NiCd v SC velikosti byly nejvíc 2,5 Ah. To bude nejspíš dotaz na nofra: "Je vůbec nějakej způsob jak nabeton zjistit co to je za technologii"?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 3:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Nechtě při EDIT zdvojeno.


Naposledy upravil guchar dne ned 18.07.2021 3:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 3:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jak píšeš NiCd SC ještě za časů kdy Panasonic byl znám jako SANYO prodával tohle
Cell Type NC-2500SCR (NiCd)
Panasonic pro nářadí 2,5Ah NC-2500SCR (PP) / Sanyo - Panasonic
Sanyo SubC NiCd 2500mAh 1,2V NC-2500SCR

Dnešní slušné NiMH velikosti SC mají garantovo 3000mAh a typicky 3200mah jako třeba od Panasonic
nově BK300SCP (dříve HHR300SCP)
3000mAh HR-SCU 3,0Ah (PP) PAN HHR / Panasonic
_ Do měřáků jsme kdysi dostali velké buřty (velikost D (LR20)) od SAFT (provedení s výstupky VRE)
Od dříve používaných NiCd se lišily tím, že před akcí se musely nabít = měly velké samovybíjení.
(NiMH se už dělají i s nízkým samovybíjením LSD Kapacitně návrat na historické hodnoty tužky z 2.7 na 2Ah)
Ve velikosti D je dnes prodáváno i 1,2V/8000mAh TINKO NiMH Zatím zkušenost nemám.

_ Já bych ty tvoje papíráky nakrmil. Na cca 4 týdny dal do police a pak změřil kolik mAh v nich zůstalo.
Měření kapacity hned po nabití, pro srovnání, už máš provedené.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 8:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
kouknul bych na hodnotu vnitřního odporu. Ideální baterka pro Rx.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 10:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ NiCd2500SANYO 4.5mΩ (at 1000Hz), 55g vs NiMH3000mAhPanasonic BK300SCP 4.0mΩ (at 1000Hz), 57g
To všechno 43 x 23 mm NiMH. NiCd 42.5±0.4 mm x 22.0±0.3 mm Ono to vše je dost blízké

_ Naproti tomu pokud je samovybíjení a úbytek na Ri přijatelný tak zda NiCd nebo NiMH by mne moc netrápilo
_ Myslím, že pokud bych přitlačil nabíjecí a vybíjecí proud 1.5 C a výše tak se to přes Ri projeví na teplotě článku


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 14:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jirinovo píše:
Ideální baterka pro Rx.

Však jo. Akorát mě mrzí, že jich není 5 ks, po zkušenosti jak to dopadne, když náhle odejde jeden článek v čtyřčlánku, radši lítám na pětičlánek.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 15:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
NiCd SCR . . ..
Zamrznul jsem před 40ti léty na 4,8 voltu . . . A jestli mi éro váží 7,4kg nebo 7,2kg mi je fuk.
Lítám "papíráky" NiCd SCR Panasonic - Sony tuším 1700mAh či 2000mAh, to už nepamatuji a nedám na ně dopustit.
Mám je i na zapalování. Pochopitelně nelítám na ty z r 2012 . . . Akupacky mi dělal známý z GESu HK. Měly by to být
průmyslové typy a levnější jak stejné typy v barevným igelitu . . . Nabíjím 1,5A a nevím, jestli by ten nabíjecí proud
obdoba v NiMh snesla . . Ohřev neznatelný. U aeroplánů s NiCd si vedu akumulačněmenstruační denník . . Někdy od
r 2011 . . Dobrá věc.

L


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 18:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Leon SCR 1700 (PP= papír) SANYO nověji alias PANASONIC lze nají na webu i dnes (2021/07/18).
A to jak v provedení (PP) tak i (Folie). Jejich elektrické parametry jsou shodné (jeden společný datasheet).
Sanyo N-1700SCR(PP) // Sanyo N-1700SCR(Folie) // N-1700SCR (Panasonic)
_ Pokud se poskládá víc jak jeden článek do baterie (accupacku) je důležité její formovaní při prvním nabíjení.
(Po nějaké době je vhodné formování čas od času zopakovat. Rozhozená baterie nemusí dávat plnou kapacitu.)
Postup (a vysvětlení důležitosti) formování vícekrát zde popsal "nofra".)
Např.: Re: Nabíjení Eneloop 2000
nofra: str. 1 - Napsal: sob 13.05.2017 11:45, str. 2 - nofra víckrát. CITACE z: čtv 18.05.2017 18:12
"Prostě ji naformuj. 0,1C dovnitř (14-16h s hlídáním teploty cca 35°C)
a 0,1C i ven (0,9V/čl) dokud roste vybitá kapacita"

_ Mnohdy se používá: Každé nabíjení (tzv. přes noc) 0,1C dovnitř (14-16h s hlídáním teploty cca 35°C)
Potřeba kdy nabíjet se s velkou rezervou odhaduje od oka. (Je líp dřív, jak pozdě.)
Při tomto způsobu užívání, se využívá značná odolnost NiCd v přebíjení, při nabíjení proudem 0.1C.
@Leon: "nelítám na ty z r 2012" Kolik roků tedy měly při výměně. V r cca 2010 mi padly do ruky 15r staré
vyřazené NiCd Dle ručních popisů na článcích tříděno kapacita a samovybíjení Se stavem 75% byly použitelné


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 20:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Jo, O.K. DR OM Guchar
Dobrý kolega z onoho GESu vybral z formátovaných . . a pak už jen lítám, dovybiji a nabiji
v časech krátkých dnů za ten čas dám vybít nabít, v časech to dlouhých nocí tak 2x během temnot
a vidím jak se to samovybíjí, či směřuje k jiným záludnostem . .
Čili přes zimu a škaredé dny kol zimního slunovratu . .
Nabíjení NiMh v MZ 18 si žádá svůj čas . . Nabíjení LiPo v MZ 24 mi vyhovuje . .
Jinak drobný soucit, byl jsem v místní osvěžovně se spoludůchodci . .
A z ČJ jsem měl za tři a tak mne jitří někde slovo vibít aku . .
Jo, big bít mi neva . .
Vážení, ať se vám daří !!

L


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 15:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Však jo. Akorát mě mrzí, že jich není 5 ks, po zkušenosti jak to dopadne, když náhle odejde jeden článek v čtyřčlánku, radši lítám na pětičlánek.

Od té doby, co mi kvůli 5-článku NiMH Enelop odešlo servo křidélek za letu a jen díky obrovskému štěstí jsem to nerozbil úplně, ale jen nakřápl, jsem s 5-články nadobro skončil. Tedy já to tak provozoval ještě z dob, kdy jsem používal NiCd, kterým napětí při plném nabití nevystoupalo k 1,5V ale jen k cca 1,3 a po mírném vybití pak většinu času jen 1,2V. Ale 5 plně nabitých Enelopů se servům, ač mají psáno 6,0V, vůbec nelíbilo. :x

Ono kdysi platil úzus, že když je psáno 4,8V, tak se tím myslí 4-článek NiCd a když 6,0V tak 5-článek. S tím, že to napětí čerstvě nabité sady tyto meze na krátkou dobu překročí, se asi počítalo. Ale jak přisly na trh NiMH, tak to překročení už bylo mnohem významnější, s čím se asi už nepočítalo. :?

Já si myslím, že pravděpodobnost toho, že zničeho-nic náhle odejde jeden článek v 4-článku je asi mnohem menší, než to, že servo bude 5-článkem permanentně přetěžováno (to je spíš jistota). :P
Ono ta jeho elektronika v servo-zesilovači to třeba i může vydržet, ale trpí tím značně samotný motorek, tedy zejména jeho komutátor a kartáčky, které se tak mnohem rychleji opotřebovávají. Takže článek navíc se může podepsat na významném zkrácení životnosti serva. :(
Pravdou sice je i to, že výpadek jednoho serva (nepředpokládám, že by odešly všechny najednou) je vždy menší tragedie, než když poklesem napětí o 1 článek přestane pracovat přijímač. :|
Otázkou však je, co je víc pravděpodobné? :roll:
Dá se tomu čelit i rozvodnou destičkou se 4-článkovými sadami přes Shottky diody. Jenže i na těch diodách se tratí cca 0,25V, co je pro 2 sady 4-článků hodně a pro 2 sady 5-článků zase málo. Tyhle desky používá Jarda Růžička a jeho zkušenost je asi dobrá. Jen by to asi chtělo upřesnit jaké 2 sady používá a jaká serva z nich krmí. :wink:
Nakonec, já spíš zatím spoléhám na kvalitní články s vírou, že jen tak náhle neodejdou. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 15:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
VTjr napsal:
Od té doby, co mi kvůli 5-článku NiMH Enelop odešlo servo křidélek za letu a jen díky obrovskému štěstí jsem to nerozbil úplně . . . .

Kolega, nějaká pampelišková třapůlmetrovka a odešli mu křídelní serva, placatý, GR za cca 1200,-/ks.. Po dośednutí. Asi klapky, tráva . . A 5,5V z réglu . . .
Byl jsem překvapen, že na koncích pružného plíšku, kartáčku, není uhlík, tak nevím . . Německou ( tedy šikmovokou) preciznost si představuji jinak . . :oops:
No a rx GR tuším chodí-nevím jak dobře, asi od 3V a serva by se asi i líně otáčely. Ostatně na VOSE R.Č. 1948 náš vzor to krmím 1S lipo
a nějaký obyč digi serva a není problém. Takže já konzervativně 4článek slušnejch NiCd . . viz mé plky výš . .
A éro za 60 000,- nemám . . To bych řešil jinak. Mých 7kg v luftě tolik nestojí.
Jinak s textem souhlas.
L


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hoši, hoši, mícháte hrušky s jabkama. Samozřejmně že na 5S NiCd nedám serva, co nemají deklarováno minimálně 6V. To má dnes snad každý servo. A u větších ér smíchám dva přes diody.
Jinak si zkuste do jakýho napětí maká váš přijímač. Hihitechy s procesorem na NiCd trojčlánek spolehlivě pošlou všechny serva na jeden doraz. Proto již nikdy čtyřčlánek. Jo a kvalita NiCd, byl to 3 roky starej blok Cadnica SCE 1800. U něj bych nějakou "měkkost" po té době ještě nepředpokládal. Po totálce jsem poskládal rádio na stole a ono vše makalo. Po asi 10 minutách, kdy na vadným článku pokleslo napětí najednou pomalu "nakrokovaly" všechny serva na doraz.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 20:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ono asi nebude vadit jen to, že výpadkem 1 článku jen poklesne napĕtí baterky, ale spíš to, že ten vadný článek nebude představovat zkrat, tedy nulový odpor, ale spíš vyšší odpor, čili se průchodem proudu k tomu přida i jistý napĕťový úbytek. To znamená, že při zábĕru serv bude ten pokles ještĕ vĕtší než nĕjakých 1,2V chybĕjícího článku. Protože na tvrdých 3,6V prakticky všechny soupravy ještĕ slllehlivĕ fachčí, ale i sériový odpor 1 Ohm umřelého článku múže při současném zábĕru všech serv, které klidne sežerou i 2A, to srazit pod 2V, a tím s určitostí dohnat přijímač k resetu. V té samé situaci Tĕ nemusí zachránit ani použití 5-članku, kdy se to stejnĕ může dostat pod 3V.
Prostĕ, když odejde jeden článek v baterii tak je to problém vždy. Tam pomůže jedinĕ prevence, nebo zálohováni zdvojením batrrie přes Shottkyho diody.
Osobnĕ si myslím, že přetĕžováním serv napĕtím si zadĕláváš na problém s vĕtší pravĕpodobností než málo pravdĕpodobnou situací, že náhle odejde 1 článek. Přetĕžování je totiž jistota, zatím co kolapsu článku lze předejít pravidelným mĕřením, správným nabíjením a dvoubaterkovým zálohováním. A v neposlední řadĕ preventivní vymĕnou dejme tomu po 2 sezónách provozu. Cena přijímačové baterky je přece zanedbatelná vúči cenĕ modelu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 22:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr, ty Tvý teorie jsou sice zajímavý ale malinko odlišný od mojí zkušenost s chováním soupravy Hitec Prism 7 s náhle odešlým článkem. Rovněž nevím, proč tu neustále píšeš o přetěžování serv NiCd pětičlánkem, který jsou deklarovaný na 4,8 až 6V nebo dokonce 7,4V, navíc když od doby, co dávám pětičlánky, tak tam je rozvodka s mícháním dvou baterek přes Si diody na snížení přepětí čerstvě nabitých baterek. Nebo jsou baterky míchaný přes MGM procesorovej hlídač a sekvencér baterek o kterým ani možná nevíš, že existoval.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Průmyslový NiCd papíráky
PříspěvekNapsal: úte 20.07.2021 9:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak po pořádku:
1.
Přetěžování ne NiCd ale Ni-MH 5-článkem. :P V tom vidím rozdíl, protože u NiCd při plném nabití napětí nevystoupá tak vysoko jako u Ni-MH. Navíc ono i po malém jejich vybití velmi rychle klesne na docela bezpečných 1,25V, zatím co u Ni-MH to vysoké napětí klesá dolu jen pozvolna a na hodnotách 1,30-1,35V setrvává dost dlouho.
2.
Moje zkušenosti se servy, které mají psáno 6,0V jsou různé. V dávných dobách ty první u nás dostupné serva Futaba FP-S7 a S12 snášely 5-články NiCd úplně v pohodě. Ovšem 5-články z tehdejších akumulátorů od Bateria-Slaný, tužky 450mAh tedy nic moc, ale já pak používal průmyslové 900mAh s nabodovanými letovacími plíšky. Před cca 5 lety mi při napájení 5-ti Enelopy Ni-MH nejprve odešlo malé noname servo ovládající karbec. Nepřikládal jsem tomu váhu, myslel spíš, že jsem špatně nastavil délku táhla a na plný plyn servo tlačilo do dorazu. Faktem je, že ani jeho odolnosti při 6V jsem moc nevěřil, a tak ho nahradil pro jistotu už HV mikro servem Dymon (to tam slouží dodnes, někdo sice namítne, že mikroservo pro karbec není to pravé, souhlasím, ale není tam pro větší dost místa). Jenže krátce potom odešlo i standardní Hi-Tec servo na křidélkách. Jen díky tomu, že jsem kdysi model doplnil o říditelnou směrovku se mi ho podařilo vrátit k dráze a jakž-takž přistát. Směr jsem dovedl řídit, ale srovnat příliš velký náklon opravdu nešlo, takže jsem křídlem zavadil o zem a tím jak se model stočil, se urval ocas, ale to šlo celkem snadno opravit. Jednoznačně mi vyšlo, že 5-článek Ni-MH 6-Voltovým servům neprospívá. Pokud ale používáš HV serva, které snesou i LiPol 2-článek, tak proč ne. :wink:
3.
Si diody, i Shottky, i obyčejné křemíkové mají krom prahového napětí taky nezanedbatelný statický sériový odpor (tedy v porovnání s vnitřním odporem kvalitních NiCd nebo Ni-MH článků). Čili do určité míry pokazí tvrdost té akumulátorové baterie. Nicméně i úbytek 0,25-0,30V na Shottky a 0,6-0,7 V na usměrňovací Si diodě nepochybně ta serva do jisté míry ochrání. Sériový odpor diody navíc při stoupajícím odběru sníží svým rostoucím úbytkem to napětí ještě víc. O tom není sporu. 8)
Ale zda taky nezpomalí serva, nebo nesníží jejich sílu - to nedovedu posoudit, do jaké míry a zda vůbec, to vadí. Mnohým to tak funguje, tak proč ne. :mrgreen:
4.
MGM procesorovej hlídač a sekvencér baterek - nepochybuji o tom, že existuje spousta takových udělátek a já určitě neznám všechny. :roll: Zkus mi dát nějaký link, rád se poučím! :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz