Switch to full style
NiCd, NiMH, LiPol, LiIon, LiFe, Pb...
Odeslat odpověď

Re: Staré LiPol

čtv 25.07.2019 16:23

@Atto Nejde o léčbu starých výměnou elektrolytu. Jde o vysvětlení úkazů typu "KAPACITNÍ CHARAKTER", kdy po
vyčerpání použitelných "dosažitelných" látek v blízkosti elektrod, je nutné jejich "přisunutí" ze vzdálenější oblasti

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 10:00

Power bank napájený z modelářských Li-Pol nebo Li-Ion
USB-XT60 battery konvertor (RC Power banka)
https://www.bighobby.cz/USB-XT60-battery-konvertor-RC-Power-banka-d2664.htm

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 16:32

Na co tak složitě? Na to stačí dva konektory a 7805. :wink:

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 17:28

A ze čtyřčlánku mi to sežere třikrát víc energie. :wink:

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 17:44

No a co, starejch nafouklejch lipolek má každej elektroletec hromadu. :lol:
Když chceš šetřit životní prostředí, mám odzkoušený tohle:https://laskarduino.cz/step-down-menice/120003-step-down-menic-s-lm2596.html. Ale jede až od dvoučlánku.

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 18:32

Celeron píše:Na co tak složitě? Na to stačí dva konektory a 7805. :wink:

No... mobily si běžně cucnou 0,5-1,5A, to pak dělá ztrátu třeba 7V x 1A (na tříčlánku) = 7W. Proč? Aby to bylo nesložitý?

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 18:33

guchar píše:Power bank napájený z modelářských Li-Pol nebo Li-Ion
USB-XT60 battery konvertor (RC Power banka)
https://www.bighobby.cz/USB-XT60-battery-konvertor-RC-Power-banka-d2664.htm

Takových udělátek se dá ulepit nesčíslně variant, pokud lepitel ví o co jde a má v šuplíčku to co se na to hodí :-)

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 19:25

Jistě. Step-down konvertor jde ulepit (nakonec i různé (pevné/nastavitelné) 5V stab.
(se 2S + LOW DROP stab., aby to tolik nebolelo) jsou použitelné. A k podobným účelům i Arduino najde
všestranné využití. Pokud má být přenos obousměrný a s trochou užitečných info,
tak to taky jde. Jen z toho šuplíku nesmí "KOUKAT" sortiment Tesla 70-tých let
minulého století. Pokud bych to kupoval po součástkách (nemám to na hraní
- jako koníček - kdy je mi cena šumák), tak sortimentu z ČAJNA nemám šanci konkurovat.
Volba je prostá: HOBBY stavba NEBO vybrat, koupit a používat. Ale to asi nosím dříví do lesa. :)
S využitím - module for power banks -
PWB modules
- je tam i jedno s 7805 články nechrání nic, v mobilu to musí zvládnout obvody jeho nabíječky -
https://youtu.be/nf_KRfOcGog?t=114

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 21:25

Nene, nemyslel jsem stavbu z diskrétních součástek, ale z různých modulů - když nějaké objednávám, beru to minimálně po dvou kusech a pak se to občas ze šuplíčku vytáhne a ubastlí sestavička podle aktuálních potřeb.

Re: Staré LiPol

sob 10.08.2019 21:34

Taky dost věcí beru po dvou kusech. Ale spíš proto, že ten první kus ze zvědavosti kuchnu, nebo testy odejde.

Re: Staré LiPol

čtv 05.11.2020 0:17

Nechci zakládat nové téma a tak svoji "náhodnou" zkušenost vložím sem.Nevím zdali je to náhoda či běžná věc ale opomněl jsem odpojit baterku 2S 1000 mAh a ta se vybila pod 3 V/článek tak jsem jen ze setrvačnosti zkusil připojit k nabíječce a nic,ani se nerozběhla.Vzal jsem tedy jinou baterii napojil na nabíječku a propojil silové konektory té dobré s tou vybitou a za stálého dobíjení té dobré baterie jsem sledoval dění na nabíječce.Nejprve rychle ta dobrá baterie klesla o cca 0.5 V a pak se pomalu začínala dobíjet současně s tou špatnou baterií kterou jsem sledoval přes pípák. Baterie se asi po 1 h. obě dobili na max. a ta špatná zatím normálně funguje.Je to normální nebo náhoda? Ptám se protože jsem takto zapomenutím smrtelně vybil 2 baterie a když nabíječka nereagovala tak jsem je vyhodil,možná zbytečně možná né. Díky za názory

Re: Staré LiPol

čtv 05.11.2020 1:34

Ta zdravá provedla na té pod 3 V, oživovací záchranné nabíjení, jen ten proud co tam rvala byl co to šlo.

Lépe je přes balanční konektor oživovat jednotlivé články malým proudem v režimu nabíjení NiMH/NiCd
a oživování ukončit po dosažení napětí cca 3.5V/článek . Pak zkusit normální balanční nabíjení Li-Xxx

Zjednodušeně to jde spojením přes balanční konektory. 2S plus a mínus propojit přes omezovací R, středy přímo.
Případně připojená nabíječka (v režimu balancování) působí tak aby napětí článků nekleslo pod Umin.

Některé novější nabíječky pro 3V/článek umí přímo přejít do pokusu o oživení před zahájením nabíjení.

Re: Staré LiPol

čtv 05.11.2020 12:23

Nasledujúce moje úvahy platia LEN v prípade, že napätie niektorého z článkov tej "zabudnutej" LiPolky nepadlo na nulu a teda že je istota, že žiadny z článkov nie je skratovaný.
Takže:
guchar píše:Ta zdravá provedla na té pod 3 V, oživovací záchranné nabíjení, jen ten proud co tam rvala byl co to šlo.

Táto veta je isto pravda, ale ...
Toho prúdu sa netreba zase až tak báť, pretože to nie je žiadny strašiak (len tak mimochodom: http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... avaci-prud)

V prvých okamihoch po spojení obidvoch LiPoliek tam bude tiecť prúd, ktorého hodnota bude významne limitovaná veľkosťou vnútorného odporu tej "zabudnutej" batérie.
Hoci jej (čím) nižšie napätie (v porovnaní so zdravou LiPolkou) bude evokovať obavy z veľkého pretekajúceho prúdu, na druhú stranu bude toto (čím) nižšie napätie spôsobovať jej o to vyšší vnútorný odpor, približne podľa takejto závislosti:
Ri v závislosti od Učl.jpg

Okrem toho, že tento prúd nebude nijako "obrovitý", tak bude pomerne rýchlo exponenciálne klasať, za čo môže okrem iného aj čiastočne kapacitný charakter LiPol článkov (http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... l-co-s-tym).

Možno teraz niekto namietne, že dobre, ale ak by som paralelne spojil dve dobré LiPol batérie, pričom jedna bude nabitá (4,2V/čl.) a druhá vybitá (3,8V/čl.), tak asi nastane veľký "šrumec".
Sklamem vás: nenastane.
Bližšie tu: http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... tu-lipolku

Re: Staré LiPol

čtv 05.11.2020 12:34

Pokud v článcích ještě něco zbylo, není potřeba je oživovat jednotlivě. Stačí nabíječku přepnout na Nixx, nastavit třeba C/10 proud a nabít nad 3V/čl. celou baterku přes silové vodiče. Pokud člověk nemá nějaké spec. kabely s konektory, může být strkání nějakých drátků do balančáku nebezpečné.

Re: Staré LiPol

čtv 05.11.2020 13:50

guchar píše:Ta zdravá provedla na té pod 3 V, oživovací záchranné nabíjení, jen ten proud co tam rvala byl co to šlo.

Lépe je přes balanční konektor oživovat jednotlivé články malým proudem v režimu nabíjení NiMH/NiCd
a oživování ukončit po dosažení napětí cca 3.5V/článek . Pak zkusit normální balanční nabíjení Li-Xxx

Zjednodušeně to jde spojením přes balanční konektory. 2S plus a mínus propojit přes omezovací R, středy přímo.
Případně připojená nabíječka (v režimu balancování) působí tak aby napětí článků nekleslo pod Umin.

Některé novější nabíječky pro 3V/článek umí přímo přejít do pokusu o oživení před zahájením nabíjení.


V režime nabíjania NiMH/NiCd cez balančný kábel nič nedobiješ. Ale dá sa to tak niekedy oživiť cez silový konektor nízkym prúdom. Balančný slúži len na monitorovanie jednotlivých článkov ak sa nemýlim.
Odeslat odpověď