Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 19:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ten pán někam jel. Vrátí se asi koncem týdne, tak s ním dám řeč.
Zeptám se ho tedy na všechny vámi navržené otázky a uvidím.

Né, já to nemyslel jako že dá více baterií nebo větší PB gelovou. Jen jsem si říkal, že LiPol baterie vyjde levněji, ale asi už od začátku jsem na to šel špatně jak jste psal.

Jen takový příklad: Lodička si vezme z baterie řekněme 7A. Baterie Pb gelová 12V 7,2Ah umožní jízdu řekněme 10 minut jízdy. No a já jsem myslel, když se dá baterie LiPol třeba těch 2200mAh tak vydrží třeba 20minut. Ale jak jste psali, špatně jsem počítal. :oops:
Jestli by musela být i ta baterie LiPol o kapacitě řekněme 7A a více, tak to se potom nevyplatí.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 20:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2011
Příspěvky: 87
Není gelová baterie jako gelová baterie.
Gelová baterie by měla být trakční, schopná hlubokého vybití a měla by mít dostatečnou životnost (počet nabíjecích cyklů).
Jinak dojde rychle ke ztrátě kapacity.
Chce to zjistit, jak často se jezdí a pak si na internetu najít gelovou baterii 12V/7.2 Ah , která má dostatečnou životnost (dostatečný počet nabíjecích cyklů).
No a pak už jen zbývá otázka, zda si připlatit za kvalitní baterii, nebo koupit levnější a častěji ji měnit.
JH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 20:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Mají několik baterií, ale nějakou neznámou značku. Ukazoval mi ji a neznám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 20:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jh píše:
Není gelová baterie jako gelová baterie.
Gelová baterie by měla být trakční, schopná hlubokého vybití a měla by mít dostatečnou životnost (počet nabíjecích cyklů).
Jinak dojde rychle ke ztrátě kapacity.


Myslím, že nemusí být nutně gelová. Proč by nemohla vyhovovat třeba AGM? A trakční také být nemusí (cena) stačí rezerva 20-40%, už jsem to psal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 20:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
varok píše:

Jen takový příklad: Lodička si vezme z baterie řekněme 7A. Baterie Pb gelová 12V 7,2Ah umožní jízdu řekněme 10 minut jízdy. No a já jsem myslel, když se dá baterie LiPol třeba těch 2200mAh tak vydrží třeba 20minut. Ale jak jste psali, špatně jsem počítal. :oops:
Jestli by musela být i ta baterie LiPol o kapacitě řekněme 7A a více, tak to se potom nevyplatí.
Děkuji


Abych řekl pravdu, tak nevím, jestli si z nás tady neděláš srandu. V profilu máš jako zálibu elektroniku, jsi zkušený diskutér a přitom nemáš ani šajn, co to je kapacita akumulátoru, tedy ty Ah. Jsem přesvědčen, že to ví 99% aktivních Rc-maniaků a velká většina všech rc modelářů. Za mě tato diskuze končí, neměla by konce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 20:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:


Jen takový příklad: Lodička si vezme z baterie řekněme 7A. Baterie Pb gelová 12V 7,2Ah umožní jízdu řekněme 10 minut jízdy. No a já jsem myslel, když se dá baterie LiPol třeba těch 2200mAh tak vydrží třeba 20minut.


Pokud si lodička bere 7A, na akumulátor 12V / 7,2Ah pojede hodinu. Nebrat za slovo, je to teoretický výpočet, do něj je potřeba dodat konstantu, tedy skutečnou kapacitu akumulátoru při vybíjení 7A. Dále je potřeba započítat bezpečnostní koeficient, který bude počítat s životností (počtem cyklů) a tady se dá čarovat. Majitel se nechce přes zimu o baterku starat, na ryby chodí 1x týdně, stačí mu tedy 30 cyklů a každý rok si koupí novou. Nebo chce jednorázově investovat xx peněz a počítá s životností 3 roky (nebo pět). A když se ví zadání, tak se dá splnit. Další věc je otázka peněz, kolik chce investor utratit.
Ale bez vstupních informací je to hádání z ruky.

Na ty Lipolky Ti to pojede (opět teoreticky) 3,2* kratší dobu, než na to olovo. Tedy do dvaceti minut.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 21:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Solim Namez píše:

Abych řekl pravdu, tak nevím, jestli si z nás tady neděláš srandu. V profilu máš jako zálibu elektroniku, jsi zkušený diskutér a přitom nemáš ani šajn, co to je kapacita akumulátoru, tedy ty Ah. Jsem přesvědčen, že to ví 99% aktivních Rc-maniaků a velká většina všech rc modelářů. Za mě tato diskuze končí, neměla by konce.


Proč bych si dělal z někoho legraci? Proto se ptám když nevím, ne? Kapacitu baterií jsem bral to, že když má třeba 1,5Ah, tak po dobu 1 hodiny je schopná dodávat 1,5A do zátěže. Tady mi psali, že tomu tak není. Teď mi zase píšete, že tomu tak je, tak jsem z toho docela zmatený. No slušně přiznám, v bateriích mám zmatek. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 21:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:

Proč bych si dělal z někoho legraci? Proto se ptám když nevím, ne? Kapacitu baterií jsem bral to, že když má třeba 1,5Ah, tak po dobu 1 hodiny je schopná dodávat 1,5A do zátěže. Tady mi psali, že tomu tak není. Teď mi zase píšete, že tomu tak je, tak jsem z toho docela zmatený. No slušně přiznám, v bateriích mám zmatek. :oops:


Kapacita akumulátorů se běžně měří při proudu 0,1C. Olovo (Pb) má jinou normu, tam je kapacita měřená při vybíjení 20 hodin. Pokud u jakékoli chemie (chemické složení akumulátoru) zvedneš proud, bude kapacita menší. K orientačnímu hodnocení konkrétní baterky slouží dokumentace výrobce. Datasheet. Pro základní orientaci stačí, ne vždy je ale výrobce solidní a uvede pravdivá data. Pak už zbývá jen koupit a otestovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 21:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2011
Příspěvky: 87
Olověný akumulátor nelze vybít na 100 procent, ale tak na 50 procent (navíc, kapacitu ovlivňuje rychlost vybíjení).
V lodičce by měla být nějaká elektronika, která hlídá napětí akumulátoru.
Pokud tam není, tak je riziko hlubokého vybití a baterie se rychle zničí.
30 cyklů s vybitím na 50 procent by měla zvládnout i běžná baterie.
Doporučuji se podívat na technické údaje k olověným bateriím a porovnat si je.
JH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 21:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, takže u baterií je to tak jak jsem psal, ale Pb baterie se kapacita označuje jinak? Tedy třeba ty NiCd, LiPol, LiIon apod. baterie to mají normálně jak je napsané, tedy třeba 1,5Ah, to je že dodají proud 1,5A po dobu 1 hodiny, ale u Pb je to jinak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 21:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:
Aha, takže u baterií je to tak jak jsem psal, ale Pb baterie se kapacita označuje jinak? Tedy třeba ty NiCd, LiPol, LiIon apod. baterie to mají normálně jak je napsané, tedy třeba 1,5Ah, to je že dodají proud 1,5A po dobu 1 hodiny, ale u Pb je to jinak?


Ne! Baterie 1,5Ah (nebo taky 1500mAh) dodává proud 150mA po dobu 10 hodin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 21:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2011
Příspěvky: 87
Ano, je to v těch technických údajích. Většinou je uváděna kapacita při nejpomalejším vybíjení, při např. vybíjení 5 hodin už je podstatně menší. U trakčních baterií se uvádí, na kolik procent lze vybít a kolikrát při jakém poklesu kapacity.
Příklad: Mám průmyslovou trakční baterii 105 Ah, vybíjím ji zhruba 5 hodin (uváděná kapacita pro 5 hodin je cca. 70 Ah a z těch 70-ti Ah využívám cca. 60 procent).
Po 4-řech sezónách je stále OK.
JH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 23:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jh píše:
Olověný akumulátor nelze vybít na 100 procent, ale tak na 50 procent (navíc, kapacitu ovlivňuje rychlost vybíjení).

Pokud si pořídí gelovku pro hluboký cyklický vybíjení, co se dává třeba na pohony invalidních vozejků, tak se může vybíjet až do úplnýho zastavení vozejku. Třeba Panasonic XCL 1228 vydrží tohle hluboký vybíjení bez problémů při nabití 2 x za týden skoro 5 let. Odzkoušeno u vzdálenýho příbuznýho, dvě sady po dvou kusech. Nabíjeno procesorovkou AcuMate + 12/24. Problém je, že těhle vyloženě Cycle Use je vyráběno jen pár větších kapacit. Menší se dělají jako Cycle and Trickle Use a je to takovej hybrid, co moc nesnáší hluboký vybíjení ale dává vyšší proudy než typ Back Up, co se dává do UPSek. U typu Back Up se počítá s tím, že jsou stále nabitý a jen občas se budou vybíjet. Ty bych rozhodně na pohon nekupoval.
Na baterkách se tohle typový rozdělení nepíše, musí se do katalogu výrobce. Za mě jen Panasonic a Yuasa.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: ned 21.10.2018 0:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Kdybych teď trošičku odbočil a potřeboval bych gelovky pro sebe, tak jsou tedy dobré Panasonic a Yuasa? Teď to tedy ukončíme. Až ten pán přijede, tak se ho zeptám, jaké tam mají motory/or a jak dlouho vydrží jet loďka po jednom nabití.
Zatím děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: ned 21.10.2018 1:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Do čeho ten Pb accu (gelovku / VRLA AGM) potřebuješ? Jaké napětí Ah? 12 V 7 Ah ?
Panasonic LC-R067R2P - Říká ti něco tohle?
datasheet LC-R067R2P
Z grafů a tabulky vidíš že z 7.2Ah(20h, 0.36A) ti zbude 6.3Ah(5h, 1.26A) nebo 4.9Ah(1h, 4.9A)
Ty lodičky podle rychlosti a zatížení budou mezi 1.26A a 4.9A . Jízda cca 2h je pak dostatečná.

- U toho pána stojí za prověrku stav toho akumulátoru.
Přechod na Li accu u zavážecích lodiček je za hodně peněz. a je z něj málo "muziky".
Dost lodičkářů jezdí na nejlevnější gelovky. Někomu vydrží déle jiným míň. Za 400Kč no-problem

==edit02 některé "pohonné" na větší proudy
http://shop.battex.cz/vyrobky/HR1224W.php
http://shop.battex.cz/pdf/HR1224W.pdf

http://shop.battex.cz/vyrobky/HRL1223W.php
http://shop.battex.cz/pdf/HRL1223W.pdf

http://shop.battex.cz/oblasti/ventilem-rizene.php?sort=priceasc&first=30

===edit03 ... AGM baterie jsou široce používány v solární technologii, elektrické automobily,
skútry, nákladní auta, UPS, systémy nouzového napájení, poplašné systémy, telefonní systémy
a jako mini startovací akumulátory pro motorky.
12V/7Ah AGM12C-0007
DEEP CYCLE
Baterie 12V/9Ah AGM12D-0009 DEEP CYCLE


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz