Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 18:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
Mam Traxxas Summit (dve 2S LiPo baterie) s telemetrii a mericem napeti na jedne z baterii. Baterie jsou predpokladam zapojeny seriove tz nema smysl merit napeti na obou bateriich protoze se mi ukaze vzdy stejne cislo. Chapu to spravne? Nebo ma smysl osadit kazdou baterii zvlastnim cidlem a nastavit si alarmy pro kazdou z baterii a nikoliv na celou soustavu. Nejsem moc zdatny elektrikar, tak se predem omlouvam za takto polozeny dotaz a diky za odpoved


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 19:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
TechDiver píše:
Mam Traxxas Summit (dve 2S LiPo baterie) s telemetrii a mericem napeti na jedne z baterii. Baterie jsou predpokladam zapojeny seriove tz nema smysl merit napeti na obou bateriich protoze se mi ukaze vzdy stejne cislo. Chapu to spravne? Nebo ma smysl osadit kazdou baterii zvlastnim cidlem a nastavit si alarmy pro kazdou z baterii a nikoliv na celou soustavu. Nejsem moc zdatny elektrikar, tak se predem omlouvam za takto polozeny dotaz a diky za odpoved

Chce to nejprve vyjasnit, jak jsou baterie zapojeny.

1) Pokud jsou zapojeny sériově, tak má každá baterie své napětí a společně mají součet těchto hodnot.
Toto zapojení je vhodné pro vyšší výkon, rychlost el. motoru. Ale regulátor a motor na to musí být uzpůsobeny, jinak se zničí. Výkon roste dokonce s druhou mocninou napětí.
Při tomto zapojení by možná mělo smysl použít dvou snímačů nebo případně jeden snímač přes celkový součet napětí.

2) Pokud jsou zapojeny paralelně, tak mají jedno společné napětí.
Paralelní zapojení je vhodné pro zvýšení kapacity baterií, tj. doby, po kterou s modelem můžeme jezdit.
Velmi důležité je spojovat alespoň podobně nabité baterie, jinak ta nabitější začne nabíjet tu méně nabitou. A pokud jsou baterie zánovní s ještě malým vnitřním odporem, může dojít k jejich poškození (kvůli překročení max nabíjecího / vybíjecího proudu).
Při tomhle zapojení nemá smysl používat dva snímače napětí.

Nějaký článek přímo od Traxxasu:
https://traxxas.com/support/Dual-Batteries-116-Models


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 20:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
TechDiver píše:
Mam Traxxas Summit (dve 2S LiPo baterie) s telemetrii a mericem napeti na jedne z baterii. Baterie jsou predpokladam zapojeny seriove tz nema smysl merit napeti na obou bateriich protoze se mi ukaze vzdy stejne cislo. Chapu to spravne? Nebo ma smysl osadit kazdou baterii zvlastnim cidlem a nastavit si alarmy pro kazdou z baterii a nikoliv na celou soustavu. Nejsem moc zdatny elektrikar, tak se predem omlouvam za takto polozeny dotaz a diky za odpoved


Jsou v sérii, jak jsem koukal. Někde musí být v autě propojen vývod plus jedné baterie s mínusem druhé . Na zbývající dva vývody bych napojil měření .
Pokud máš ovšem druhou verzi paralelní , stačí měřit jednu baterku .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
Zajimave je, ze kdyz zapnu to jedno cidlo co tam mam ukaze mi napeti 16,8V coz je max napeti dvou 2s baterii. Varovani je ale nastaveno na 6,4V coz je min napeti pro jednu 2s baterii. Proto jsem zmatenej co vlastne to cidlo ukazuje. Potvrzuji, ze summit ma seriove zapojeni baterii


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
dudaj píše:

Jsou v sérii, jak jsem koukal. Někde musí být v autě propojen vývod plus jedné baterie s mínusem druhé . Na zbývající dva vývody bych napojil měření .
Pokud máš ovšem druhou verzi paralelní , stačí měřit jednu baterku .

Dle navodu toho cidla se ma merit na plusovem vodici (ruda) tz jsem uvazoval cidla dat na plusove poly kazde z baterii


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
A jde přenastavit to varování ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
TechDiver píše:
Dle navodu toho cidla se ma merit na plusovem vodici (ruda) tz jsem uvazoval cidla dat na plusove poly kazde z baterii


Jestli ti ukazuje 16 V, tak je zapojené správně . Nemůže ti ukázat na jednom dvoučlánku takové napětí .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
dudaj píše:

Jestli ti ukazuje 16 V, tak je zapojené správně . Nemůže ti ukázat na jednom dvoučlánku takové napětí .


Ano, tomu rozumim. A presne proto se ptam, zda ma smysl instalovat to druhe cidlo na druhou baterii, protoze mi ukaze stejne celkove napeti jako to cidlo prvni. Smysl by mi to davalo, pokud by cidla ukazala varovani o poklesu napeti jedne nebo druhe baterie a ne celkove napeti “soustavy”. Ale to jsi nejsem jisty, ze to takto funguje


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
TechDiver píše:
... pokud by cidla ukazala varovani o poklesu napeti jedne nebo druhe baterie ...

To nejspíš nepůjde; bude to pravděpodobně muset mít společnou zem a pak jedno čidlo ukáže napětí první dvojice 2s (první od mínusu) a druhé čidlo ukáže napětí celé sady (2s + 2s = 4s).

Taky záleží co je k tomu za rádio; třeba Gr. HoTT má snímače napětí které monitorují každý článek, zapojují se do servisního ("balančního") konektoru baterie.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 21:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
jyrry píše:
To nejspíš nepůjde; bude to pravděpodobně muset mít společnou zem a pak jedno čidlo ukáže napětí první dvojice 2s (první od mínusu) a druhé čidlo ukáže napětí celé sady (2s + 2s = 4s).

Taky záleží co je k tomu za rádio; třeba Gr. HoTT má snímače napětí které monitorují každý článek, zapojují se do servisního ("balančního") konektoru baterie.

ze studijních důvodů to zkusím a uvidím, co to udělá


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 23:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
jyrry píše:
To nejspíš nepůjde; bude to pravděpodobně muset mít společnou zem a pak jedno čidlo ukáže napětí první dvojice 2s (první od mínusu) a druhé čidlo ukáže napětí celé sady (2s + 2s = 4s)

Výsledek "pokusu" je přesně takový, jaký si popsal


Přílohy:
trx.png
trx.png
[ 480.14 KiB | Zobrazeno 3210 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: pát 27.07.2018 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
TechDiver píše:
Mam Traxxas Summit (dve 2S LiPo baterie) s telemetrii a mericem napeti na jedne z baterii. Baterie jsou predpokladam zapojeny seriove tz nema smysl merit napeti na obou bateriich protoze se mi ukaze vzdy stejne cislo. Chapu to spravne? Nebo ma smysl osadit kazdou baterii zvlastnim cidlem a nastavit si alarmy pro kazdou z baterii a nikoliv na celou soustavu. Nejsem moc zdatny elektrikar, tak se predem omlouvam za takto polozeny dotaz a diky za odpoved


Taky nejsem moc zdatný elektrikář ale měl jsem stejný model a nyní podobný trochu výkonnější( arrma talion) taky na dvě seriově spojené lipol a narozdíl od vrtulníků kde používám taky seriově zapojené baterky se mi u rc aut (této velikosti) velmi často stává,že baterie v serii zapojená plusem do regulátoru je po ježdění víc vybitá než ta druhá.Jediný rozdíl v provozu lipol mezi heli a auty je u mě v tom, že u heli jsou po dobu provozu konstantní otáčky ale u aut ůplný opak.Telemetrii nepoužívám ale od té doby co jsem to zjistil,zapojuju externí měřák napětí s pípákem do té první baterie.Že by se ta druhá,zapojená mínusem do regulátoru vybila víc se nikdy nestalo.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2018 6:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2018
Příspěvky: 26
To s ruznym vybijenim baterii potvrtuji. Vzdy je jedna vice vybita, nez druha


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2018 8:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
není tam třeba jedna sada připojena na přijímač samostatně ? Jinak větší vybití jedné baterky nemá logiku .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cidlo napeti
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2018 9:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.2.2018
Příspěvky: 120
Bydliště: Praha
Pokud není mezi sériově zapojenými bateriemi odbočka, tak je to čirý nesmysl. Snad ještě teplota by mohla mít vliv.

_________________
Ahoj lidi, jak jde život?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bildy a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz