Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 13:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.5.2015
Příspěvky: 679
Bydliště: Plzeň
Hele ERS50w dávala 5mm docela slušně. Doma mám ERS100W a upnu ji do krokosvorky, přesto se pájí také krásně. Když mám tlustý kabel, trochu ho ,,ořežu¨ aby šel do konektoru natěsno, pak pocínuju uvnitř konektor a následně do něj dám kabel a cínuju, cínuju. Nikdy mi nic nepovolilo.

_________________
Taranis 9D, x210 race, TBS disco clone, H 450 FPV, durango desc210R


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 13:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
varok píše:
... jak konektor dále zahřívat, aby se nepoškodila izolace káblíku? ...
Intenzivně, rychle a krátce :mrgreen:
Jinak to asi nepopíšu, to dá cvik... Jinak ty silové mám obvykle silikonové takže to docela dost vydrží.

Abychom si byli všichni jistí o čem byl původní dotaz, dám náhled:
Příloha:
8AWG_10AWG_12AWG.jpg
8AWG_10AWG_12AWG.jpg
[ 95.82 KiB | Zobrazeno 1595 krát ]

Odshora:
kablík 8AWG s konektorem 5,5mm (odstřiženo z aku 5000mAh 35C) a HXT dutinka 4mm (o tom byl i můj odkaz)
kablík 10AWG (asi z aku 5000mAh 20C) a HXT banánek 4mm (to je celkem klasika)
kablíček 12AWG a 3,5mm konektůrek, obdobný tomu MPJ; 12AWG se do něj sotva vejde
tož tak nějak

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 13:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Mohu doporučit 100 wattové kopyto, kalafunu a olovnatou pájku. Konektory uchytit přes dřevo - třeba kolíček na prádlo. Dráty pocínuji, potom strčím do konektoru, přiložím páječku, a přiložím pájku. Pájím krátce, pozor na vzlínání pájky.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 14:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
aby případně nevytékal onou boční dírkou v konektoru cín ven, dá se na to navléknout sršťovačka. Po zapájení se odřízne. I když se částečně spálí, svoji úlohu splní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 14:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Používám malou pájecí stanici a s normálním hrotem pájím i XT90. Chce to trochu praxe a více času. Konektor osadím protikusem aby neměl tendenci tavit plast a někam se posunovat (platí pro konektory XT). Výkon (teplotu) pájecí stanice nastavuji podle mohutnosti konektoru. Používám standardní cín s příměsí olova. Je snažší na pájení a výžaduje nižší teplotu než bezolovnatý.
Důležité je zajistit pořádný kontakt mezi páječkou a kablíkem / konektorem. Samotný hrot moc tepla nepřenese. Buď musí mít na sobě kapku kalafuny nebo cínu. (Tahle rada má tedy větší význam při odpájování dílů.). Při prohřívání se snažím hrotem neustále nepatrně pohybovat.
Konektor upnu do svěráku (XT je plastový, tak nehrozí ochlazování masou svěráku). Oba kusy pokryju nejprve kalafunou, pak cínem. Kabel se přitom musí důkladně prohřát a cín do něj trochu zavzlínat. Pak hrotem nahřívám cín v konektoru a zároveň o něj opírám konec kablíku. Když je oboje dostatečně prohřáté, tak to sesadím a pak pro jistotu ještě pořádně prohřeju. Cínem nešetřím.
U pájení baterií se u některých konektorů musí dávat pozor na zkrat. Pájím nejprve jeden kablík. Kompletně ho dokončím včetně zasmrštění a teprve potom pájím druhý. Podobný problém se může vyskytnout i při odstřihávání starého konektoru.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 14:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
jyrry píše:
Akorát že se tu bavíme o HXT 4mm těžkých konektorech proti kterým jsou 3,5 MPJ malí lehcí cvrčkové. A vodič je na těch baterkách 8AWG což je slušné poleno.
Stačí to přečíst od začátku.
:roll:

Jo, můžu ti poslat kousek toho 8AWG lana a ten 4mm konektor na zkoušku s ERS50, ju? Písni adresu do SZ.



Posílat nic nemusíš. 8AVG jsem už tak na ty MPJ bez problému pájel. Teď dopiji kafe a jdu je pájet na 10AWG. Neočekávám jediný problém...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 14:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Standa Stuchlý píše:
aby případně nevytékal onou boční dírkou v konektoru cín ven, dá se na to navléknout sršťovačka. Po zapájení se odřízne. I když se částečně spálí, svoji úlohu splní.

Nevytékal cín, nebo nemohl ven vzduch :wink: ?
Podle mé zkušenosti cín nemá tendenci moc téct. Rychle se na vzduchu ochlazuje. Díra je dobrá k případnému doplnění a prohřátí (pokud má páječka tenký hrot). Přebytečný cín se dá potom za studena odříznout.
Ale každý máme jiné metody s nakonec podobnými výsledky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 15:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Vstrom650 píše:
Ahoj, koupil jsem si nové Li-Pol baterky s konektory Gold 5,5 mm a potřeboval bych na ně dostat konektory HXT 4 mm, ale moc se mi to nedaří. Mám pájecí stanici a nedaří se mi nějak rozumně tyto silné kabely propájet s konektory.
Je lepší to pájet kapesním plynovým hořákem?
https://hobbyking.com/en_us/zippy-compa ... -pack.html
Případně nenašel by se někdo z Mladoboleslavska či Jičínska, kdo by je za rozumnou cenu přepájel? Konektory mám.

Díky


Myslim, ze to co ti napisem najdes roztrusene aj v predoslych prispevkoch:
1- pouzivaj iba 'hnusny' olovnaty cin /cervena spulka/ ma v sebe aj tavidlo, kalafunu nepotrebujes
2- pouzivaj trafo pajku s kratkym hrotom cca 15mm FI 1.5mm
3- najprv pocinuj konektor, ak je malo tavidla 'odhod' roztaveny cin a pridaj novy az to bude nazmacane az az, cinu mas habakuk a tavidlo je tavidlo, nie kalafuna na husle
4- cin ma tendenciu utekat do hrubeho kablu, ktory tak stvrdne na urcitej dlzke
Musis nazhavit konktor, vsunut kabel a ked navzlina cin do kabla je koniec, doba cca 5sec


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 17:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.4.2016
Příspěvky: 310
Bydliště: Nove Zamky
Obrázky: 0
Praveze to musis este zahrievat aby sa cin na kabli a konektore zliali o izolaciu sa nemusis bat vydrzi urcite viac ako je teplota tavenia cinu.

_________________
Bellanca Decathlon V2-B,Fieseler Fi 156 "Storch


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 17:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.4.2016
Příspěvky: 310
Bydliště: Nove Zamky
Obrázky: 0
varok píše:
Omlouvám se, trošku jsem odbočil od tématu. Mě se jednalo všeobecně o pájení těch konektorů.

A princip jsem pochopil, ale když mám už v konektoru roztavený cín, vložím do něho pocínovaný konec káblíku, tak jak konektor dále zahřívat, aby se nepoškodila izolace káblíku? Nebo to už potom ten konektor nezahříváte, jen vložíte káblík a necháte vychladnout?

_________________
Bellanca Decathlon V2-B,Fieseler Fi 156 "Storch


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 18:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
Grugh píše:
Nevytékal cín, nebo nemohl ven vzduch :wink: ?
Podle mé zkušenosti cín nemá tendenci moc téct. Rychle se na vzduchu ochlazuje. Díra je dobrá k případnému doplnění a prohřátí (pokud má páječka tenký hrot). Přebytečný cín se dá potom za studena odříznout.
Ale každý máme jiné metody s nakonec podobnými výsledky.



pájím to ve svislé poloze a to má cín vždy tendenci tou dírkou vytékat ven, protože jej vytlačuje vkládaný kabel. Pokud jej doplňuji, tak z vrchní strany. Vzduch tam prakticky není, protože kabel strkám do konektoru zalitého cínem. Ale jak píšeš. Každý po svém, výsledek stejný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 19:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.9.2015
Příspěvky: 212
Bydliště: Mladoboleslavsko
Já kdysi používal pájku Lux z Obi namotanou na papírku a byla OK. Zítra jedu do Obi a Hornbachu, mají tam něco funkčního?

_________________
Traxxas TRX-4 Ford Bronco 1/10 brushless
Losi Rock Rey 1/10 brushless
Losi Night Crawler SE 1/10


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 19:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
poštovné s dobírkou 40,-Kč až do domu. Stačí si vybrat. Většinou to chodí do 2 dnů, ale na to se nedá spolehnout.
https://www.tme.eu/cz/katalog/#id_categ ... A398251%3B


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 23:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.9.2015
Příspěvky: 212
Bydliště: Mladoboleslavsko
Díky, zítra někde olovnatou pájku seženu a snad se zadaří:) Ještě k té smršťovačce, jakou používáte na 8AWG kabely?

_________________
Traxxas TRX-4 Ford Bronco 1/10 brushless
Losi Rock Rey 1/10 brushless
Losi Night Crawler SE 1/10


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení konektorů Li-Pol baterií
PříspěvekNapsal: úte 26.12.2017 23:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
jakoukoli z těch barevných. 8mm, 10mm, podle potřeby, co prodává třeba OBI.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz