Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: čtv 14.12.2023 8:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.5.2008
Příspěvky: 291
Má někdo zkušenosti s touto baterií:
https://www.aliexpress.com/item/1005005816535362.html

lze je nabíjet modelářskými nabíječkami? Má někdo praktické zkušenosti ?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: čtv 14.12.2023 9:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
● Ne s tímto konkrétním typem. Ale s nenabíjeci (primární) Li tužkovými články 1.5V mám zkušenost cca 15 roků zpět. Používal jsem je jako zálohu (stejně jako alkalické tužky) do digitálních foťáků, když v terénu došla celá zásoba nabitých NiMH.
● Měly dlouhou dobu skladovatelnosti, příznivou vybíjecí charakteristiku = v celém průběhu napětí mírně vyšší než akalické tužky renomovaných výrobců. A i o něco větší využitelnou kapacitu, než kvalitní alkalické články stejné velikosti AA.
● Jedenou z použitých značek byl (1.72V initial peak) Energizer AA 1.5V, 3000mAh /-/ ENERGIZER L91, datasheet
https://www.farnell.com/datasheets/9583.pdf


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: čtv 14.12.2023 19:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2006
Příspěvky: 58
Bydliště: Nepomucko u Plzně
Cca před rokem jsem podobný pořídil na zkoušku.
Do volantovky.
Tyhle,ale ne z tohohle krámu. https://www.himalaj.cz/xtar-aa-r03/2000 ... 5v/3300mwh
Normální či obyčejná modelářská nabiječka je neumí nabít.
Ani na Lipo ,Nimh či PB probram.
Prostě věstavěná elektronika,co to nabíjí na 1.5V, to nějak blokuje.
Jedině s nabíječkou,co je k tomu potřeba a je doporučována.
A osobní zkušenost s Lion 1.5V?
Ve volantovce cca při +10C se aku odporoučely po 2H provozu.
Ne postupně,ale prostě "teď hned".
Zlatý bílý Enelopy nebo i blbá alkalika.
Pokud bys měl zájem o 4ks s nabíječem,ozvi se.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: pát 15.12.2023 0:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jirkacbx Dík za upozornění, že jde o nabíjecí typy. Hodně vzdálenou obdobou za dvě nenabíjecí tužky 1.5V do foťáků byla nabíjecí varianta 1S2P LiIon měly vestavěny dvě Si diody jedna v propustném směru srážela 3.6V na 3.0V, ta druhá propouštěla proud v nabíjecím směru. Nabíječka musela mít Uend posunuté o úbytek napětí na Shottky diodě. Později byly i 1S2P LiFePSO4 ty už nepotřebovaly Si diodu pro snížení pracovního napětí.
● Normální nabíječky tyto jednoúčelové nenabily vůbec, nebo strašně málo.
● Pak byly ještě AA i AAA nabíjecí články 1.5 V se zcela jinou chemií (nabíjecí alkalické manganové baterie, RAM). PURE ENERGY nabíjecí proud pro CC fázi do 0.1A, pak přepnuly do fáze CV s Uconstant mírně nad 1.5V. Jen 100 až 250 cyklů by až tak nevadilo. Ale měly omezení optimálního proudu do zátěže taky 0.1A. Měly velký vnitřní odpor. Uplatnění u mne našly jen v jenom kapesním rádiu na sluchátka. Dnešní provedení PURE ENERGY baterie RAM AA 1,5V 3000mAh
● Před těmi mnoha lety zpátky byly dva výrobci AA + AAA článků a k nim nabíječek stejné značky. U toho jednoho typu bylo víc stížností na případy kdy značkový článek ve značkové nabíječce stejného výrobce se roztrhl - doslova explodoval přetlakem.
● Xtar AA Li-Ion 1,5V 2200mAh (3300mWh) vypadá to, že mají vestavěnou nabíječku, která není vyvedena na konektor. Elektronika nabíječky tedy musí reagovat na přivedené napětí, článek otestovat (případně se s nabíječkou dohodnout na typu článku) a potom případně zahájit nabíjení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: pát 15.12.2023 16:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
guchar: Pletete Lithium tužkové baterie s Lithiun-Iont akumulátory. Ty tužkové Lithiové mají napětí 1,5V jako klasické tužkové baterie. LiIon akumulátory mají 3,7V.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: pát 15.12.2023 18:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
varok píše:
guchar: Pletete Lithium tužkové baterie s Lithiun-Iont akumulátory. Ty tužkové Lithiové mají napětí 1,5V jako klasické tužkové baterie. LiIon akumulátory mají 3,7V.
@ varok: Když mi pošleš (třeba v SZ) citaci toho, co tě přivedlo k tebou citovanému názoru, tak provedu opravu znění mého příspěvku
● Možná jsem se v některém místě nepřesně vyjádřil. Ale v A) nabíjecích (sekundární = akumulátory) versus B) nenabíjecí (primární) elektro chemických zdrojích mám naprosto jasno. Včetně typů a podtypů těch Lithiových.
● Typ B) Pokud mají Uout 1.5 mají vestavěný měnič B1) měnič má vyveden vstupní (USB) konektor B2) vývody jen + čepička a - dno článku
● Typ A) "Možnost nabíjení: Ne" = "Single Use" Např.: Baterie Varta Ultra Lithium AA 2900mAh 1.5 V
https://www.anglia-live.com/ProductFocu ... spx?pf=259 /-/ https://www.anglia-live.com/ProductFocu ... 101501.pdf


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lithium Battery 1.5V Li-Ion
PříspěvekNapsal: sob 16.12.2023 15:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Nevím, mě to tak připadalo z vašeho posledního příspěvku. Vlastně teď už předposledního


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz