Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 60  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2018 22:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Právě kvůli té hustotě a hmotnosti. Sebelepší grafy to nezmění.


Výkon? Výkon je kde?? 6,5 motor není nářadí.
Takže se stále jedná o výkonu. Najdi mi Lionku, která dá opakovaně 50A, ve špičce 120A. Alespoň 50 cyklů. Aby se vyrovnala NiCd.
Napiš typ, pošli graf. Pak dodej váhu, kapacitu. Pro porovnání.
Výkon.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2018 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Já bych připojil ještě jeden aspekt při používání.
Tím je dlouhodobá nečinnost.
To mě u nikláků neskutečně štvalo. Po třeba půl roce to vezmu do ruky a nic!
Od doby co jsem vše předělal na Lion , jsou všechny vrtačky a šroubováky kdykoliv použitelné, ať se válely na polici třeba rok.
Že šroubují pomalu a třeba jen pár minut mě nevadí (málokdy je potřebuju na delší čas).
U profíků to je samozřejmě jinak a jak tu je už mnohokrát napsáno, vše záleží na tom, co od toho požaduji.
Nevím jak jsou na tom kvalitní nikláky, ale všechny obyčejné co jsem měl, trpěly těžkým samovybíjením.
To i Lion , i třeba vyřazené z PC neznají.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2018 22:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
LV píše:
A wotom to je. Pri zhruba rovnakej hmotnosti akumulátoru mám 18V/5Ah LiIon vs. 12V/2Ah NiCd a tam už sa potiera aj tepelná závislosť v zime.
NiCd som v práci používal viac ako 15 rokov. LiIon cca 5 rokov. Stále zhruba pri rovnakých aplikáciách. Nemenil by som, niet cesty späť.



18V/5Ah LiIon vs. 12V/2Ah NiCd
A mohl by si srovnat srovnatelné?
A ....zvaž ty baterky a jejich váhu (tedy to "zhruba") uveď na pravou míru :) A pak to sem napiš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2018 22:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jag42 píše:
Já bych připojil ještě jeden aspekt při používání.
Tím je dlouhodobá nečinnost.

NiCd baterku je potřeba dobře naformovat. To je základ. Že na to prodejci a firmy, které repasují kašlou, je jiná věc. Pak se Ti nemůže stát, že máš NiCd baterku po roce, nebo dvou vybitou jen tím, že někde byla založená.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2018 22:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Baterku jen nabít a používat - nic dalšího okolo
To je právě ten základ.

Že to s Nixx nejde, je další z důvodů, že jsou tam kde slunce nesvítí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 0:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
V NÁŘADÍ: Od LiIon NENÍ CESTY ZPĚT k NiCd ! Je to jednoduché. Bohužel (bohudík) je to prostý fakt.
Nové nářadí s nimi není. Náhradní NiCd články co jsem do PSR12 Bosch sehnal, jsou s původními nesrovnatelné.
Částečně je na tom líp nářadí (náhrady paků) s (dražšími a těžšími) články LiFe.
(Dalo mi trochu práce poznat, že po "YT" se skrývají "trubky" alias "You Tube" (website - webové stránky).)
Tam to chce být silný v kramflecích, aby se přesely plevy od zrna. Ale je to dost tom, co "LIDI" TRÁPÍ.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 0:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
novfra píše:
Jen se snažím, abych měl do všeho stejnou (záměnou) baterku a těch baterek mám víc. I tu nejstarší a nejhorší nenabíjím déle než 20 minut.

Ale určite nie s originálnou nabíjačkou, dodanou spolu s náradím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 7:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
No jo, ale kdo to má pak s těmi NiCd při stejné kapacitě baterky nosit?

A která kapacita je ta "správná"? Pokud vezmu na straně NICd funkční klasiku 1700mAh, tak adekvátní náhrada v 18650 neexistuje. Aby se mohly lionky přiblížit výkonem k NiCd, je nutné je spojovat paralelně, tedy 2-4P. To není ve výsledku o kapacitě, ale o výkonu. Kapacita je jako vedlejší bonus a stejně není možné ji plně využít.
jio píše:
A o to tady běží. To ostatní, co o NiCd píšeš, je určitě pravda, tam není o čem moc diskutovat. Určitě jsou a asi i budou aplikace, kde bude mít i nadále NiCd uplatnění. Tam, kde jde o hmotnost a hustotu energie to asi nebo spíše určitě nebude.


Už jsem to sem dával, tak znova. Proč se tedy nepoužívá baterie o kapacitě 55Ah a váze 350g, když je hmotnost a hustota tak důležitá? Protože ji chybí výkon. LEDka na ní bude svítit rok, ale vrtačkou nezatočí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 8:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
novfra píše:
Výkon? Výkon je kde??


A hmotnost a výdrž je kde?

Zkus číst co píšu. Každý má jiné priority. Když potřebuje výkon, tak často použije vrtačku na 230V a k tomu generátor. Na stavbách to vidím velmi často.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 9:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Mě přijde, že hodně lidí míjí to, na co novfra poukazuje... Jde o to, že v první řadě musím opravdu definovat výkon - je fuk, jestli řeším v modelu náhradu spalováku za elektromotor nebo návrh akuvrtačky, potřebuji zkrátka výkon X. Teprve mám-li jasno o splnění hodnoty výkonu mohu začít řešit maximum výdrže atd.

Problém u ručního nářadí je v tom, že mi při stejném napětí LiION fakt nedají stejný výkon jako kvalitní NiCd! Takže to, že je LiION se stejným napětím a papírově větší kapacitou menší a lehčí je mi celkem naprd, prostě to je pokles parametrů.
Řešit se to samozřejmě dá - vyšší napětí, více článků paralelně atd. Výsledek při správném návrhu bude skvělý, ale jednak už daná baterie nebude proti NiCd zdaleka lehčí a za druhé podstatně vzroste cena.

To co píše jio o vrtačce na 220V je jistě hezké, ale jednak to není zdaleka vždy tak jednoduše použitelné a hlavně to neberu jako řešení, je to klasický "úkrok stranou". Pozor, neznevažuji to, jistě to někdy může dávat smysl velmi dobře, jen to prostě není řešení problému, nýbrž jeho "obejití" :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 9:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
tomashr píše:
Mě přijde, že hodně lidí míjí to, na co novfra poukazuje... Jde o to, že v první řadě musím opravdu definovat výkon....
Výkon je důležitý ale určitě nemusí být na prvním místě. V řadě aplikací je důležitější práce nebo klidně i další parametry. A proto jsem rád, že mám možnost volby.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 9:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
ellet píše:
Výkon je důležitý ale určitě nemusí být na prvním místě. V řadě aplikací je důležitější práce nebo klidně i další parametry. A proto jsem rád, že mám možnost volby.


To ale chápeš špatně - já nenapsal, že na prvním místě je NEJVYŠŠÍ VÝKON, na prvním místě návrhu je ale skutečně vždy výkon ve smyslu definice toho, jak velký je třeba.
Pokud pro nějaké nasazení skutečně stačí malý (a opravdu je takových spousta), tak je to korektní výsledek a výsledný návrh z toho plynoucí v daném případě jistě skončí jasnou preferencí zdroje s vyšší energetickou hustotou, byť krátkodobý výkon bude nižší.

V té diskusi mi ale pořád dokola připadá, že dost diskutujících prostě není ochotno pochopit, že energetická hustota není vše a pokud nebudou stačit parametry u výkonu a budou se muset dohánět jinak, tak se v podstatě výhoda "hustoty" dost zneguje :? :?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 9:47 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Já jsem třeba velmi spokojen s tím, že beru na práci více akuvrtaček a akušroubováků. Měnil jsem šrouby na zábradlí a používal jsem tři. S jedním jsem povoloval staré šrouby s drážkou. Druhým převrtat na vratový šroub. Třetím utáhnout matku. Tohle "kvantitativní" nasazení mi dle mě ušetřilo hodně času.

Jinak potvrzuji možnost nabíjet NiCd za 10-15 minut. Jen to nesmí být nabíječka od prodejce nářadí. Ale jsme modeláři a tak děláme spoustu věcí mnohem lépe než ostatní dav....

Kdybych dokázal koupit kvalitní nářadí na NiCd a náhradní aku NiCd, tak bych to používal. Ale ono to nejde, tak používám Lion.



Nicméně jedna věc k Lion. Dodělával jsem v neděli jeden projekt a potřeboval jsem 2S lion na napájení přijímače. Přitom se mi dostali do ruky Lionky které mi dáááááááávno, poslal Radek Skočdopole, Proměřil jsem je a všechny 4 články měli 4,01V. Ono to bude i tím, že byly ručně přebrané po proměření, ale taky je to nejmíň 10 roků.....
Příloha:
unnamed.jpg
unnamed.jpg
[ 42.35 KiB | Zobrazeno 759 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 9:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Právě že to co píše nikdo příliš nespochybňuje. Sám jsem psal, že to tak je. Jenže jsou dnes jiné priority. Snadnější použití, delší výdrž, údržba, hmotnost. Na formování nikdo nemá čas a dodané nabíječky NiCd spíše zabíjejí než nabíjejí.
Problém je v tom, že se skutečně míjíme. Doba je jinde než byla před těmi 20 lety. Auta z té doby mají taky něco do sebe, ale dnes by si už nové auto s těmito parametry nikdo na běžné použití nekoupil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 9:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Byla to odpověd na tomashr.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz