Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 21:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý večer, dnes jsme s jedním známým debatovali jak jinak než o RC modelech. Jednalo se nakonec o baterie LiPol.
Zajímalo by mě, kde je pravda. Když budu mít dva úplně stejné RC modely letadel, řekněme větroně s elektromotorem v čumáku. Stejné vybavení, stejné elektromotory. Do jednoho ale dám baterii 2S 1500mAh do druhého dám 3S 1500mAh. Který model vydrží déle létat a proč? Naše odpovědi nechám na později


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Z těch tvých údajů to nelze posoudit. Určitě nejsou pro obě verze použité stejné vrtule, a asi taky nebude úplně stejný odebíraný proud. Teoreticky má 3S 1,5x větší energii než 2S, ale záleží jak velkým proudem budeš kterou sadu zatěžovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 21:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ten známý chodí létat, ale.....
Já toho zatím moc odlétáno nemám, ale myslím si, že elektrice trošičku rozumím.
No, on neřeší nějaké rozdíly v zatížení motorů apod. Používá prostě na všechno stejné vrtule, jestli jsem to dobře pochopil.
Co mám tady nastudováno, tak na 2S baterii by měla být větší vrtule, otáčky menší, ale proud bude motor odebírat větší. U baterie 3S se dává menší vrtule, jsou vyšší otáčky a proud do motoru je menší. Je to tak správně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 22:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jestli používá při stejné vrtuli jednou 2S a podruhé 3S aku, tak to zas tak jednoduché není a zase záleží v jakém režimu (účinnost) se při které baterce motor nachází. Pak by tu zvýšenou energii 3S moh spotřebovat i rychleji, než při použití 2S. Rozhodně by pro 2S měl mít jinou vrtuli, než pro 3S a proud by moh být klidně stejný. Musím se přiznat, že jsem nikdy nic takového nezkoušel ani nepočítal, tak jsem docela zvědavý, jestli se ozvou přeborníci přes elektropohony. Je jich tu dost. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 22:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Né, takhle jsem to nemyslel. Jinak. Koupím model, který má nějaký elektromotor, nějakou vrtuli, řekněme třeba 10/5 a baterii LiPol 2S 1500mAh.
Baterii ale nepoužiji a dám místo ni 3S 1500mAh s tím, že mi model bude déle létat.
Můj názor je takový, že je to hloupost a maximálně odejde elektromotor, protože s baterií 3S bude mít při stávající vrtuli větší odběr. Jenže taková diskuze s člověkem, který si plete pojmy proud v A a napětí ve V je dost složité.
Ale třeba se mýlím a on má pravdu.
Uvidím jestli něco napíšou ostatní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 22:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud je ten pohon dobře navržený pro 2S, tak budeš při 3S ten motor přetěžovat, a možná i regulátor (pokud nemá dost velkou proudovou rezervu).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 22:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak asi máme stejný názor. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: sob 01.04.2017 23:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
varok píše:
Tak asi máme stejný názor. :D

Ale v prvom, ani v treťom, príspevku si to ešte tak neupresnil.
Až v piatom si napísal že model je na 2s a použiješ 3s.

Lenže, mohol si kúpiť aj model na 3s a strčiť tam 2s baterku - a tu je ten bod kedy si nemôže nikto byť ničím istý.

Ako príklad dám úplne obyčajnú PC Cessna (pelikán). Je dobre omotorovaná a na 3s svižná. A s vrtuľou nejakých 7/6" (originál je nejaká taká, hodne čudná ale vraj funguje..) má aj bohatú rezervu rýchlosti pri zníženom napätí alebo aj stiahnutom plyne. Mal som v nej aj 2s lipo (okrem iných, aj 3s A123, aj 4s A123 aj 4s lipo...) a s každou letela.

Fígel je v tom že ten model letí vodorovne stabilne pri odbere pod 3A (z cca 10V), t.j. príkon 30W.
A v tom že naše (presnejšie čínske) modelárske obežky motory majú najlepšiu účinnosť pri smiešne malých výkonoch, ale pritom väčšinou znesú aj niekoľkonásobok.
Pozri grafy nejakého bežného motorčeku v DriveCalc programe, väčšinou to bije do očí úplne jasne. Samozrejme pri sNeu s prevodom to tak výrazné nie je, ale ten sa asi v setoch nedodávai....

Takže, poletím dlhšie s 2/3 energie na 2s, keď poletím pomaly, a motor bude náhodou takmer presne v ideálnom pracovnom bode,
alebo to dlhšie poletí pri 3s, keď mám o 30 percent energie "v nádrži" viac ale preťažujem motor a letím rýchlejšie (som aj o 1 článok ťažší na hmotnosti), prípadne stúpam a klesám, alebo aspoň bežím na znížený plyn kde mi všetko kmitá, a hreje a motor aj tak stráca na odpore aj v železe výrazne viac než pri 2s na plný plyn??

Ten rozdiel tretiny energie je tak veľký že možno to bude dlhšie letiež napriek všetkému na tých 3s.
Ale stačilo by aby baterky mali rovnakú hmotnosť (t.j. 2s by vyšla nejakých vyše 2200mAh približne namiesto 1500mAh 3s), a tak by jasne zváťazi 2s pohon. Teda samozrejme len v súťaži o dĺžku letu. a bez termiky..
Ale tiež nie každý model a každý pohon+vrtuľa. Sú určite aj také čo by na 2s ani neleteli minimálkou, našťastie ja taký nemám. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 0:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 25.10.2013
Příspěvky: 249
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 54
varok píše:
Né, takhle jsem to nemyslel. Jinak. Koupím model, který má nějaký elektromotor, nějakou vrtuli, řekněme třeba 10/5 a baterii LiPol 2S 1500mAh.
Baterii ale nepoužiji a dám místo ni 3S 1500mAh s tím, že mi model bude déle létat.
Můj názor je takový, že je to hloupost a maximálně odejde elektromotor, protože s baterií 3S bude mít při stávající vrtuli větší odběr....


Já si naopak myslím, že s 3s to bude lítat déle, protože nevidím důvod, proč bys měl dávat stejnou hodnotu plynu, jako u 2s a přetěžovat motor. Pokud s 2s a s plynem třeba 60% dosáhneš rychlosti 20, tak s 3s dosáhneš rychlosti 20 třeba jen s plynem na 40% (údaje jsou fiktivní).
Proto mi logicky vychází, že musíš létat déle, protože tipuju, že markantní rozdíl v odběru amper nebude pro stejnou rychlost modelu a 3s má o 1/3 více šťávy. Pokud se nejedná o nějaký malý model, kde hraje roli každý gram, tak rozdíl váhy baterek o této kapacitě by neměl mít zásadní vliv na to.

_________________
Turnigy T9x, 6ch Belt CP, quad MW328P, hexacopter AIO V2, RC létající sáňky, Slowflyer, Big twin ero


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 7:14 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 21.7.2013
Příspěvky: 84
Předpokládám , že pohonou soustavu- motor + regulátor lze napájet napájet jak 2S a 3S .
vrtule stejná. Tak stoprocentně bude výkon větší i doba letu delší u pohonu 3S.

Vždyť tam máš u 3 S akumulátoru -- jednu polovinu 2S baterky navíc !!!. V té hmotě je dostupná energie. Nejlépe to zkusit - mášli možnost. :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 8:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 304
zorem píše:
i doba letu delší u pohonu 3S.

Vždyť tam máš u 3 S akumulátoru -- jednu polovinu 2S baterky navíc !!!. V té hmotě je dostupná energie. Nejlépe to zkusit - mášli možnost. :D :D :D


Eeee v jednom pripade to ale platit nebude ....... kdyz bude vaha 3s mnohem vyznamnejsi nez 2s z hlediska celkove vahy modelu a ten bude muset, aby vubec lital a nespadl, letet mnohem vetsi rychlosti ...
...samozrejme toto je zcela extremni pripad...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 9:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Možno najjednoduchšie je vyskúšať to, a potom skúsiť aj vysvetliť že prečo.
Predpokladám ako som už písal, že tá tretina energie navyše je veľký rozdiel, to sa musí výrazne prejaviť aj na čase -
ale tvrdím že čas o celú tretinu dlhší určite nebude a bolo by určite pre mnohích zaujímavé, zmerať to v skutočnosti
- pre zistenie že akú až váhu majú bežne opomínané detaiy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 12:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2009
Příspěvky: 485
varok píše:
Dobrý večer, dnes jsme s jedním známým debatovali jak jinak než o RC modelech. Jednalo se nakonec o baterie LiPol.
Zajímalo by mě, kde je pravda. Když budu mít dva úplně stejné RC modely letadel, řekněme větroně s elektromotorem v čumáku. Stejné vybavení, stejné elektromotory. Do jednoho ale dám baterii 2S 1500mAh do druhého dám 3S 1500mAh. Který model vydrží déle létat a proč? Naše odpovědi nechám na později


Záleží zda je motor určen na 2-3s. Pokud ano, pak se dá celý pohon doladit volbou vrtule. Příklad: 2s Lipo/200 W 6x5.5 až 7x4 ,
3s Lipo/265 W - 4.75x4.75
Pokud systém dobře vyladíš, je to tak, že u vyššího počtu článků získáš o něco větší výkon (W) motoru při menším odběru proudu (A). Zároveň se prodlouží letový čas. Tzn. když odlétáš 6 min. na 1500 mAh/2s, pak 6 min. také odlétáš na 1100-1200 mAh/3s. ***winter***


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 13:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, vy všichni to počítáte takhle. Když bude baterie 2S 1500mAh potřeba model tahat na plný plyn a 3S baterii třeba na 75%, tak to potom samozřejmě asi ta 3S vydrží déle. To mě nenapadlo. Já počítal s tím, že na baterii 2S i 3S budu tahat model na plný plyn. Motor dá např. výkon 130W s baterií 2S. S baterií 3S budou vyšší točky, vyšší výkon, asi 190W, tudíž bude model rychlejší. Proud odebíraný z baterie bude ale při stejné vrtuli větší ne? Ten známý nějaké zatížení motoru asi neřeší.
Motor má nějaký emax gt(ten černý, výkon nevím). Původně tam prý byla baterie 2S a on tam dal 3S. Vrtuli tammá 11/6 a baterii 3S 2200mAh.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výdrž baterií LiPol
PříspěvekNapsal: ned 02.04.2017 17:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2009
Příspěvky: 485
varok píše:
Aha, vy všichni to počítáte takhle. Když bude baterie 2S 1500mAh potřeba model tahat na plný plyn a 3S baterii třeba na 75%, tak to potom samozřejmě asi ta 3S vydrží déle. To mě nenapadlo. Já počítal s tím, že na baterii 2S i 3S budu tahat model na plný plyn. Motor dá např. výkon 130W s baterií 2S. S baterií 3S budou vyšší točky, vyšší výkon, asi 190W, tudíž bude model rychlejší. Proud odebíraný z baterie bude ale při stejné vrtuli větší ne? Ten známý nějaké zatížení motoru asi neřeší.
Motor má nějaký emax gt(ten černý, výkon nevím). Původně tam prý byla baterie 2S a on tam dal 3S. Vrtuli tammá 11/6 a baterii 3S 2200mAh.


Nejlepší cesta jak motor odpálit. ***winter***


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz