Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 17:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
guchar píše:
VTjr "... hliník bez vhodné "vodičky" vůbec nelze zapájet ..." Také jsem si to myslel. Před cca 60 lety jsem
sehnal velkou vzácnost MF trafa 455 kHz na stavbu RC přijímače 27 MHz. Jenže pláště Al. A pocínování
jazýčků do PCB upadlo. Někde jsem narazil na návod. Pokrýt Al silikonovým olejem (nebo vazelinou).
Pod touto vrstvou (jako ochranou atmosférou) oškrábat. Ihned na to pod olejem pájet s množstvím kalafuny.
V tom prvním trafu jsem natavil plastovou kostřičku. Tak jsem "trénoval" na tenkém hliníku z velkého
MF trafa do elektronkových radiopřijímačů. Po 30 minutách učení, to napoprvé chytalo na 9 z 10 cínování.


Jseš si jist tím hliníkem? Stíníci kryty na cívky a mf trafa se zhusta dělaly z permalloye, což je slitina vzhledem i vahou dost připomínající hliník. Ty šly pájet celkem dobře bez nutnosti použití agresivních tavidel.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 23:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Musím dát za pravdu VTjr. Některé kryty byly ocelové, některé z hliníku, mimochodem pěkná srajda. To cínování hliníkových jsem dělával taky, ale radši jsem napřed sundal kryt z kostřičky, a po ocínování vrátil. Tu úspěšnost jsem měl ale horší, takže jsem se spíš snažil najít kryt bez ulámaných pacek, nebo celé jiné mezule s železným krytem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 8:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
To Lark Těch MF traf s kryty z hliníku snad bylo (jak pamatuji) víc než s permalloy plechem.
U permalloy slitin mám víc zafixované použití v některých trafech pro nf (mikrofonní?).
- Pokud se mi na krytu MF ulomily packy, tak (po vytažení kostřičky) jsem na kryt připájel kousek Cu drátku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 9:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Tak se taky podělím. Nevím jestli se na tom nepodílí složení pájky (cínu) ale kdysi mně na pájení hliníku stačila kalafuna. Oškrábnout hliník v ohřáté kalafuně a pocínovat. Naposled jsem takto nastavil Al drát Cu drátem - v bytovém rozvodu. Je to nejmíň 20 roků a pořád to drží. (Očistit ale tímto způvobem drát málo vyčnívající z krabice zásuvky není zrovna to co bych rád opakoval. "Pacičky" k mf šly ale dobře.)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 9:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Nikdo nepoužívá pájku s tavidlem MTL401 nebo MTL468? Jestli je to porovnatelné s tím Crystalem 505?
U nás v obchodech je jen tato.
Díky

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 9:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Používám úplně normálně. Cínu s MTL401 mám ještě ze starých zásob asi 6 kg, tak to přece nevyhodím.
A pastu MTL 468 R jsem si koupil teprve nedávno, funguje perfektně. Je to na bázi kalafuny, nějaké korozivní účinky jsem zatím nepozoroval.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
JosefSvejk píše:
Používám úplně normálně. Cínu s MTL401 mám ještě ze starých zásob asi 6 kg, tak to přece nevyhodím.
A pastu MTL 468 R jsem si koupil teprve nedávno, funguje perfektně. Je to na bázi kalafuny, nějaké korozivní účinky jsem zatím nepozoroval.

Díky, a co ta pasta/vodička F1 https://www.gme.cz/tavidlo-f1-30ml
Je to použitelné na pájení lanek? Třeba konektory na baterce? Občas to použiju když tavidlo v pájce nestačí, některé drátky jdou pájet dobře, jiným musím pomoci touto pastou...

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 11:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na licnu (lanka) ZÁSADNĚ žádnou kapalinu nepoužívám, protože navzlíná hodně hluboko do izolace.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 11:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
eco píše:
Nikdo nepoužívá pájku s tavidlem MTL401 ... je to porovnatelné s tím Crystalem 505?

Používám obojí a je to myslím neporovnatelné. Tu s MTL401 používám na "hrubší" práce; na fajnovosti nebo obtížnosti vezmu Cristal ...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 11:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pouzivam https://www.gme.cz/tavidlo-r-30ml , je to vlastne kalafuna rozpustena (asi) v lihu. Tj. neco co se da udelat doma ale je to v dobre flasticce.

Je to opravdu bezoplachove a da se davkovat na misto kde clovek pracuje (coz jde s tuhou kalafunou dost blbe)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 12:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... je to vlastne kalafuna rozpustena (asi) v lihu. ...

No, v lihu se mi to taky rozpustilo ale pak to dělá ošklivý matný a lepkavý povrch.
Toluen - to je ono, po zaschnutí krásně lesklá tvrdá vrstva kalafunky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 12:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
tak to je v lihu. Protoze po uschnuti to dela matny a lepkavy povrch :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 12:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Dělám roztok jen kalafuna + líh a povrch mám tvrdej a lesklej. Líh ale nesmí obsahovat vodu (potom to zmatní) a musí se to nechat řádně vyschnout. Po vyschnutí není žádný důvod aby to lepilo, je to jen kalafuna.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 13:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Díky všem, nezbude než sehnat pájku s Crystalem...

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 15:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
na co sa ten roztok pouziva?
vsak ak pajkujem tak pouzivam tu tvrdu zivicu do ktorej pichnem horuci hrot a pajkujem.
ci myslite nejake ochranne natretie uz studeneho napajkovaneho spoja, ci?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz