Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 15:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Toluen, acetonové ředidlo, Čikuli jako rozpouštědla na kalafunu řeší problém - rozpouštědlo bez obsahu vody.
Lakuji s tím očištěné vyleptané tišťáky, před pájením. Po krátkém zaschnutí vytvrzuji nad plynovým plamenem.
Výsledek je prakticky shodný s pájitelným lakem na tišťáky:
Pájitelný ochranný lak, 50ml
Po pájení odstraním. Oplach benzinem nebo acetonem. Pokud už neuvažuji s pájením přelakuji acet. lakem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 17:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
automet píše:
na co sa ten roztok pouziva?...

guchar píše:
... Lakuji s tím očištěné vyleptané tišťáky, před pájením.


I já třeba takto :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
guchar píše:
Po pájení odstraním. Oplach benzinem nebo acetonem. Pokud už neuvažuji s pájením přelakuji acet. lakem.

Můžeš to nějak víc popsat? Pokud vím, tak benzín kalafůnu nerozpouští. Možná nějaký lékařský lihobenzín. Po pájení oplachuju nitroředidlem a lakuju kalafůnou v nitroředidle. Nitrolak bych nikdy nepoužil, protože při případné opravě bych ho musel před pájením odstranit, což je práce navíc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 17:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
automet píše:
na co sa ten roztok pouziva?
vsak ak pajkujem tak pouzivam tu tvrdu zivicu do ktorej pichnem horuci hrot a pajkujem.
ci myslite nejake ochranne natretie uz studeneho napajkovaneho spoja, ci?


No, on to začal Amper s tím, že se ten lak dá použít i při pájení, protože ho snadno, třeba párátkem, dostaneš na místo pájení. A pak se začalo lakovat...
Když je potřeba, na hotové DPS používám od Elchemco ochranný lak na osazené plošné spoje. Je pevnější než ten pájecí na neosazené DPS, ale dá se přes něj v pohodě pájet v případě opravy. To použití acetonového laku mě taky udivuje.
Na oplachování zapájené desky aceton radši nepoužívám, lehce rozpouští plastové součástky. SMD desky oplachuji ohřátým IPA v UZ čističce.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 18:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
To Lark "Můžeš to nějak víc popsat? ..." Omluva - v nitroředidle po zapájení modul nekoupu celý.
Tišťáky dělám jednostranné. Po zapájení žádný otvor skrz. Pokud jsem pájením na straně spojů
vyrobil nevzhledné "škvarky" pár kapek acet. ředidla. Odrhnutí (zubním) kartáčkem. Celkem 2 až 3 krát.
Nové přetření roztokem kalafuny. Průhledný acetonový lak na straně spojů (na teplem vytvrzený
nátěr roztokem kalafuny) jen když je modul FINAL, bez očekávaných dalších zákroků.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Na kalafunu ještě nitrolak? To mi hlava nebere :? .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 20:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Taky tu kombinaci moc nechápu. Běžně natírám jen kalafůnou v nitroředidle a párkrát jsem zkusil ten pájitelný ochranný lak, který je opravdu dobrý, ale díky tomu obarvení na zeleno to při natírání štětcem nevypadá moc pěkně a kvůli jednomu tišťáku se mi to stříkat nechtělo, nehledě na to, že je riziko zaprášení třeba trimrů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
.. díky tomu obarvení na zeleno to při natírání štětcem nevypadá moc pěkně a kvůli jednomu tišťáku se mi to stříkat nechtělo, nehledě na to, že je riziko zaprášení třeba trimrů.


A jaký lak používáš? Natírám to štětečkem a hezky se to rozleje, nevypadá to zas tak špatně.


Přílohy:
P1050417.JPG
P1050417.JPG
[ 106.41 KiB | Zobrazeno 2146 krát ]


_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To vypadá dobře. Spíš používal jsem tenhle, protože už mi ruce nedovolí dělat elektroniku aktivně. Možná by pomohlo větší naředění. Ředíš ho něčím?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2017 0:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Aha, tak já na hotové desky dávám ten druhý - na osazené plošné spoje. Neředím. Při opravě se dá i s tímto lakem v pohodě pájet.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2017 1:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já používal právě ten obarvený na zeleno, protože spoje jsem si dělal sám, takže bez pájecí masky a potisku. Jenže díky tomu obarvení je právě hodně znát nestejnoměrnost síly po tahu štětcem. Holt jsem to chtěl zelené jako profi a výsledek stojí za prd. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2017 5:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
JosefSvejk píše:
Na kalafunu ještě nitrolak? To mi hlava nebere :? .

Vrchní vrstva nitrolaku je odolnější proti oděru, než jen kalafuna.
Jednu dobu jsem některé moduly (až na vývody nebo konektory) namáčel do nějakého parketového laku.
Dnes na to bude nejspíš hejno doporučených zalévacích hmot pro elektroniku.
(Historický Dentacryl, byl použitelný, jen když na desce byly součástky odolávající vnitřnímu pnutí Dentacrylu)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2017 5:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Lark píše:
Já používal právě ten obarvený na zeleno, protože spoje jsem si dělal sám, takže bez pájecí masky a potisku. Jenže díky tomu obarvení je právě hodně znát nestejnoměrnost síly po tahu štětcem. Holt jsem to chtěl zelené jako profi a výsledek stojí za prd. :lol:

Nanášení-natírání štětcem (stejně jako stříkání), vyžaduje jistou zručnost, a trochu pokusů s naředěním.
Natřená vrstva na ploše se musí slít to tenkého rovnoměrného a lesklého povlaku.
Někdy je lepší než štětcem nanášení kouskem molitanu nebo smotkem bavlněného hadříku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2017 8:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ten lak na osazené desky je bezbarvý, na podomácku vyrobených deskách není ani náznak zabarvení.


Přílohy:
P1050527.JPG
P1050527.JPG
[ 111 KiB | Zobrazeno 2093 krát ]


_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 15:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
NEVÍTE NĚKDO O PRODEJCI PÁJKY
Crystal 505 Sn60Pb40 / 1.2 mm (KRISTALL 505, výrobcem je Německá společnost Stannol GmbH)
průměr cca 1 mm, ale menší balení než zde nabízených 500 g (719 Kč)
Crystal 505 Sn60Pb40 - Cínová pájka s tavidlem, speciální, pro obtížně pájitelné součástky
==edit02 250 g / 0.7 mm / 527 Kč / taky dost mastné
CRYSTAL 505 0.7/250g


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz