Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 16:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dratek píše:
Ani jsem netušil že překlenování je vyzkratování,to mám docela velké štěstí ona taková 180Ah silná baterka by asi vyzkratování projevovala jinak .


Motáš dohromady moc věcí, které spolu souvisí jen tím, že se to mu říká baterka.
Pb baterky, u kterých se překlenoval jeden z článků se dělal proto, že ten článek byl přerušený (čti nevodivý). Pak na takové baterce na silových kontaktech bylo napětí 0V. Pokud si takovou baterku měl někdy rozdělanou, tak se přerušil olověný můstek mezi články. Propojením ob (nebo přes) článek se ale v žádném případě daný článek nezkratoval. Druhá závada, která se provizorně "opravovala" překlenutím článku, byl vlastní zkrat konkrétního článku. Odpor zkratu ale byl tak velký, že nedovolil průchod startovacího proudu, ale na druhou stranu tak malý, že nedovolil postižený článek nabít. Odvážnější vyřadili článek překlenutím, méně odvážní, případně zkušenější si do takového článku sáhli hustoměrem pro potvrzení (vyloučení).
Mezi ty zkušené můžeš počítat majitele dílny, kde po roztržení obalu baterky měl kyselinu opravdu všude, ale on naštěstí vyvázlo dobře, nebo člověka, který ve 4 hodiny ráno při -20°C shání tekoucí vodu, aby se omyl od elektrolytu z prasklé baterky.

A jsem u podstaty. Jakou závadou trpí článek v Tvé baterii?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 17:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
dratek píše:
Myšlenky možná nebyly dobré ale skutečnost na videu je jasná a primitivní nabíječka nic neodmítá ba i na balančáku pro 4 článek signalizuje nabíjení pouze 3 článků. Nejsem elektronikou zrovna políben ale nemohu popírat to,co mi funguje a co dokládám na videuy


To video nedokládá lautr nic. Protože chybí informace jaké napětí je na celé baterii, který článek a jak odešel, jak je zapojený balanční konektor...

Ta nabíječka nabíjí jen proto, že je úplně pitomá, nelze jí říci kolikačlánková baterie je připojená a na balančáku jsou nejspíše připojené první tři články co jsou v pořádku. Kdyby býval byl odešel jakýkoliv jiný, tak by na 99,99% nadávala i ta primitivní nabíječka, která je evidentně ochotná nabíjet i kdyby byl ten čtvrtý článek přerušený a baterie jako celek měla napětí nulové.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 18:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
TAK OPRAVDU NEVÍM,jsem fakt štísko :P ,ty prostě popřeš i to,co je vidět na tom videu a chceš pořád něco dokazovat, :evil: Pokud umíš číst číslice tak tam jasně naskakují hodnoty 1.,2.,a 3. článek a nakonec celkové napětí všech 3 článků.Nabíječce nic říkat nemusím,ona sama pozná jaký konektor do ní zastrčím :idea: :lol: :lol: :lol: :lol: Víc už nemám co k tomu dodat,je mi líto že vy profíci neumíte už pracovat s primitivními věcmi a ty máš stále moc tmavé brýle a čteš mezi řádky.Toť vše . To novfra,vím proč a jak se překlenovaly články ,taky JÁ jsem nikde o žádném zkratování nemluvil ale to vytáhl kolega zdzd a začal to tady prezentovat takže prosím obrátit se na něho samého nebo na jeho tiskového mluvčího FRANTU KOCOURKA :lol: :lol: :lol: :lol: Díky za oživení dávno minulé problematiky s PB baterkami ALE JELIKOŽ JSEM MĚL SPOLUPRACOVNÍKA CO BY VOJENSKÉHO BATERKÁŘE tak jsem s baterkami pracoval dle jeho pokynů a to že zde píší je doklad o tom že mi žádná nebouchla a ani nevypálila oči. Řekl bych že LIPOL je proti PB docela čaj (pokud se do ní nervou hřebíky) Tak pánové hurá na yutube a vymýšlet nějaké zběsilé poletuchy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 18:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dratek píše:
To novfra,vím proč a jak se překlenovaly články ,taky JÁ jsem nikde o žádném zkratování nemluvil


Neodporuj si. Překlenutí nepřerušeného článku je zkrat.

Dovolím si znovu opakovat otázku:

Jakou závadou trpí článek v Tvé baterii?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 19:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Popisoval jsem jak má tu baterii zbavit (odpojit )vadný článek,po té co zde zdělil (myslím tím tazatel) že mu vadný článek nevybíjí ty 2 dobré tak jsem mu zdělil že ji může zkusit používat bez zásahu akorát bude zbytečně těžký a musí změnit vrtuli. Já osobně žádný problém s článkem nemám ,to bylo více jak před rokem a po mém "neodborném " zásahu funguje do dnes-viz.video.Pokud chceš bazírovat na slovíčkách tak jsem doufal že se o překlenování mluví jako samozřejmě o nezkratování -asi si doma každý škrtnul drátkem kontaktu ploché baterie o sebe a nedošlo mi :idea: že při diskusi ze zážitků 70let budu muset detailně popisovat jednotlivý kroky.Ano pokud tě to uklidní tak se omlouvám za odporující si a dezinformační diskusi a již se nebudu nikdy zde touto problematikou zabývat :cry: a tímto se omlouvám tazateli že jsem mu vnukl moje zkušenosti s nefunkčním článkem .HAUK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 20:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Tak ještě jednou :)

Jakou závadou trpí článek v Tvé baterii?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 20:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
dratek píše:
Popisoval jsem jak má tu baterii zbavit (odpojit )vadný článek,po té co zde zdělil (myslím tím tazatel) že mu vadný článek nevybíjí ty 2 dobré tak jsem mu zdělil že ji může zkusit používat bez zásahu akorát bude zbytečně těžký a musí změnit vrtuli. Já osobně žádný problém s článkem nemám ,to bylo více jak před rokem a po mém "neodborném " zásahu funguje do dnes-viz.video.


Mohl by jsi nám, prosím, aspoň trochu vysvětlit, jak jeden vadný článek v sériové sadě může vybíjet ty ostatní?

Možná by jen stačilo si k tomu trošku osvěžit fyziku základní školy (a ČJ asi taky).

Děkuji za obojí.

BTW: Vojenský baterkář? Jednomu majorovi vyšel na výuce dělostřelby vyšel sinus něco přes tři. Na nesmělou námitku, že to snad ani nejde, odvětil, že za Velké vlastenecké války dosahoval sinus až pěti (tentokrát matematika ZŠ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: pát 10.04.2020 20:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Nevěděl jsem, kde napsat, zkusím tady.

Baterku, už mám asi vadnou, to mě ani tak netrápí, jedná se o dva kusy tříčlánků 850 mAh, celkem letité. Už delší dobu je u obou baterek jeden článek slabší, cca o 0,3 až 0,4 V po nabytí na FAST. Pokud je dám balancovat, nabíječka je ani po třech hodinách není schopna srovnat, déle na to zpravidla nemám nervy.

Co mě zaráží je, že když na nabíječce zobrazím jednotlivé články během balancování, po celou dobu hodnoty napětí skáčou nahoru dolů o cca 0,2 V (zobrazuje setiny), a to na všech článcích.

Je to normální reakce nabíječky na špatnou baterku, nebo je něco špatně ?
Nabíječka není žádné letadlo - Absima CB-1P.
Na nových, nebo novějších baterkách samozřejmě nabíjení probíhá v pořádku.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 8:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Kuta33 píše:
déle na to zpravidla nemám nervy.

Co mě zaráží je, že když na nabíječce zobrazím jednotlivé články během balancování, po celou dobu hodnoty napětí skáčou nahoru dolů o cca 0,2 V (zobrazuje setiny), a to na všech článcích. ................

Je to normální reakce nabíječky na špatnou baterku, nebo je něco špatně ?
.


Budu protivnej, ale není normální nabíjet takovouhle baterku.

Riskuješ malér.

Pokud u ostatních baterek se chová normálně, tak proč řešíš nabíječku ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 11:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Protivnost mi nevadí, na to jsem zvyklý. :D

Řeším to čistě ze zvědavosti, přišly mi hodně divné ty skákající hodnoty napětí, nerad bych ostatní baterky do budoucna ničil.
Jinak se nakonec nejedná o jeden konkrétní článek, včera jsem zkoušel jednu z těch baterek nabít, vybít a znovu nabít. Poprvé byl nejslabší článek 3, napodruhé článek 2. Nemůže to mít souvislost s balančními konektory, horší kontakt, odpor (nejsem elektrikář) ?

A možného maléru jsem si vědom, všechny baterky nabíjím na betonu, na kachličkách, nebo aspoň na keramickém talíři mimo dosah hořlavin. Samozřejmě neodcházím z místnosti.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 14:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Může, ale taky může být problém nabíječka, pokud to dělají jiné baterky.
Měl jsem nabíječku, co mi jeden článek neustále kmital, ale dělaly to všechny baterky na tom prvním článku.
Ty píšeš, že ostatní baterie to nedělaj, takže bych to viděl na tu baterku.
To jestli nabíječka nabíjí na správné konečné napětí poznáš snadno přeměřením jednotlivých článků voltmetrem po nabití.
Ale jak jsou staré baterky, tak tohle zlobí a je potřeba je zlikvidovat .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 15:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
dudaj píše:
Ty píšeš, že ostatní baterie to nedělaj, takže bych to viděl na tu baterku.
To jestli nabíječka nabíjí na správné konečné napětí poznáš snadno přeměřením jednotlivých článků voltmetrem po nabití.
Ale jak jsou staré baterky, tak tohle zlobí a je potřeba je zlikvidovat .


To je zhruba to, oč se mi jednalo.
Většinou si baterky po nabití přeměřuji a vždy s minimálními odchylkami (připisuji spíše toleranci voltmetru) napětí na jednotlivých článcích souhlasilo s údajem nabíječky. U toho skákání hodnot při nabíjení mi to připadá, že nabíječka po ukončení cyklu ukazuje asi poslední náhodně "naskočená" čísla a ne skutečné napětí článku. Navíc mě zarážela neskutečně dlouhá doba nabíjení, pokud jsem ho neukončil sám.
No nic, baterky si po těch letech zaslouží "mořskou" koupel, půjdou z domu. :wink:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadné lipol?
PříspěvekNapsal: úte 14.04.2020 8:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Tak naokraj, já jsem trochu rozpačitý z pravidelného používání režimu FAST (u jakékoli nabíječky). Pokud totiž je baterka v pořádku, tak je rozdíl v době nabíjení mezi FAST a BALANCE režimy minimální a přitom ten balance režim do jisté míry vyhladí mírné odchylky mezi články a omezí tím riziko, že ty drobné odchylky postupně narostou do závažných.
Ony popravdě klasické balancery v nabíječkách mají dost limitů a v jistém smyslu mají největší smysl právě u baterií relativně nových a kvalitních, kde stačí mírné dorovnání. Jakmile se už sada rozjede více, tak je to problém, kde balancer už nepomůže...

Toto je poznámka obecná do budoucna, u poptávané sady je evidentní, že se už pěkně rozhodila a je to spíš na výměnu/likvidaci...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz