Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 07.04.2016 8:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
coro píše:
Dnes keď mám ten trubičkový Kristal 505 (či Crystal 505?), už som na to skoro zabudol.
Žiadne čistenie gumovanie, ani prehrievanie ani nič, proste to chytí úplne bez problému a normálne drží. Myslím že ak sa niekto pýta, je to jediná rada čo by som ja dal - a navyše keď si spomeniem ako mi nejaké blbé trubičkáče predtým špinili a dokonca aj žrali hroty na pájke, myslím že je dobré mať kvalitný cín aj kvoli iným veciam než len baterkám.

Samozrejme, bezolovo je somarina, ruky preč...


Naprostý souhlas. Pod to se podepisuji.

Popravdě, ani mne nikdy nenapadlo, že pájení článků může být pro někoho opruz...

Vezmu článek, plošku oškrábnu lámacím nožem, pak páječku a Crystal 505. Za vteřinu - dvě není co řešit. Pájka se krásně rozlije a hotovo.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 15:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Trafo pájky a smyčky tu jsou. Taky na rcmania je tvrdé pájení. Měkké pájení - cínem jsem nenašel.
I když to bude páječka (soldering iron) univerzální, tak pouzdra Li-xxx Ni-xx budou dost podstatná.
Tak je to zatím zde. Možná to někdo přehodí někam ke to bude lépe pasovat.
NiCd a NiMH ve velikostech AA a AAA jsem se naučil zvládá je s přehledem 100 W trafopáječka.
S Li-Fe cca 2500 mAh je to horší. Chybí mi páječka na cínové spoje s masivnějším odvodem tepla.
NECHCI NIC SLOŽITÉHO A DRAHÉHO. PŘEDSTAVA JE: JEDNODUCHOST, FUNKČNOST POLEHLIVOST.
Než začnu uvádět příklad těch co jsem našel a popisem i cenou by mohly vhovět
(BUDE TO JEDNORÁZOVÁ ČINNOST VELMI MALÉHO ROZSAHU) uvedu vlákno (r.2007 - accupacks)
Výroba akupacků - pájení akumulátorů do sad
Z těch dříve přečtených mi utkvěl obecný požadavek "... výkonná páječka nejméně 100 W ..."
Pájecí pero Solomon KD-100, Výkon: 100W
I 80 W si myslím, že by mohlo být dostačujících
Ruční pájecí pero 80W Solomon KD80
Pokud budu chtít regulaci teploty tak mne cena zatlačí k 50 W. Třeba tahle
Pájka LKR-50 s nastavením teploty
Pájka LKR-50 s nastavením teploty
Otázkou je zda nezvednout korunový limit a vybírat levné "pájecí stanice / Mikropájka"
Mikropájka ZD-99 s regulací teploty 150 až 450°C, 48 W
Prodejce tipa
[urlhttp://www.tipa.eu/cz/mikropajka-zd-99/d-82210/]Mikropájka ZD-99[/url]
Mikropájka ZD-8906
Mikropájka ZD-8906L
- Váš názor / doporučení? Používate některou z uvedených? Regulovatelné 50 W jsou slabé?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 16:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2016
Příspěvky: 6
Doporucuji pouzit HAKO 936 http://pt.aliexpress.com/store/product/ ... eId=101893
Dulezity je siroky pajeci hrot, ktery je tam take dole na obrazku.
Mam vyzkouseno na pajeni clanku 18650. Pajeni netrva dele nez 2sec.
Na pajky pod 100W zapomen. Je to nepouzitelne pro pajeni baterii.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 17:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Mike1 píše:
Doporucuji pouzit HAKO 936 http://pt.aliexpress.com/store/product/ ... eId=101893
Dulezity je siroky pajeci hrot, ktery je tam take dole na obrazku.
Mam vyzkouseno na pajeni clanku 18650. Pajeni netrva dele nez 2sec.
Na pajky pod 100W zapomen. Je to nepouzitelne pro pajeni baterii.


A neprotiřečíš si trošku, když ta páječka má 60 wattů?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 18:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Pájecí stanice by měla mít minimálně 50W za předpokladu toho nejsilnějšího hrotu. Pájím Solomonem SL-20 a problémy s tepelnou kapacitou začínají např. při pájení 3P a více ( s měděným páskem 7x1 mm ), kdy teplo na středním článku už ten pásek ( a případný silový vodič nad 2.5 qmm ) už odvádí natolik rychle, že i ten nejsilnější hrot během 2s vychladne. Jinak při pájení článků do série nejsou problémy a ani není nutné mít teplotu na max. Každopádně by to chtělo pájecí stanici kolem 70 a víc Wattů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 20:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nejsem zrovna zastáncem kdovíjaké univerzálnosti pájecích prostředků, proto na drobnosti mám pájecí stanici 60W a na větší práce vezmu buď trafačku 125W (mám a vřele doporučuji) nebo pořádné Cu kopyto (taky mám ale zatím díky té 125W nebylo zapotřebí). Na pájení třeba 10AWG kablíků do konektorů nebo Cu pásků na pouzdro nepotřebuju nějaké HiFi řízení teploty, stačí se koukat a vědět :wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 20:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jyrry píše:
Nejsem zrovna zastáncem kdovíjaké univerzálnosti pájecích prostředků.....


Asi tak. Co hrot, to pájka. Nebudu to přece pořád přehazovat. A k výkonům páječek na letování baterek se snad ani nebudu vyjadřovat. S 30W lze zaletovat vše, musí se to umět, ale zdržuje to. 60W už je na normální práci, ale občas se musí čekat a 100W už nezdržuje a umožňuje letovat třeba +10 spojů za minutu. U C D a 26650 raději nespěchat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 20:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2016
Příspěvky: 6
JosefSvejk píše:

A neprotiřečíš si trošku, když ta páječka má 60 wattů?


Blbe jsem to napsal. Myslel jsem tim ty ruzne pistolove pajky. Ty jsou super na bezne veci a nic jineho bych ani nechtel ale na pajeni clanku jsou nepouzitelne. Hako se silnym hrotem funguje perfektne. Treda toto je na pajeni clanku zcela nepouzitelne http://www.ges.cz/cz/rucni-pajecka-130w ... 13714.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 20:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Mike1 píše:

Blbe jsem to napsal. Myslel jsem tim ty ruzne pistolove pajky. Ty jsou super na bezne veci a nic jineho bych ani nechtel ale na pajeni clanku jsou nepouzitelne. Hako se silnym hrotem funguje perfektne. Treda toto je na pajeni clanku zcela nepouzitelne http://www.ges.cz/cz/rucni-pajecka-130w ... 13714.html


S tou wellerkou máš vlastní zkušenost?
Já používám pájecí stanici stejné značky, která má tužku 80W a pájím s ní baterky velikosti SC v pohodě.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Naposledy upravil JosefSvejk dne pon 04.07.2016 20:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 20:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Mike1 píše:
... ty ruzne pistolove pajky. Ty jsou super na bezne veci a nic jineho bych ani nechtel ale na pajeni clanku jsou nepouzitelne. ...

Nemyslíš tím ovšem trafopáječky, že ne?

Jinak trochu hnidopišství:
páječka = nástroj
pájka = přídavný materiál
:mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Já si taky s pojmem pistolová představím trafopájku. A dívám se, že v odkazu je odporová. Ale tu jsem nikdy v ruce neměl. Podle textu mi to přijde spíš jako nástroj na řezání, vypalování a všechno možné, jen ne na "solidní" pájení.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 21:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.7.2016
Příspěvky: 6
JosefSvejk píše:

S tou wellerkou máš vlastní zkušenost?
Já používám pájecí stanici stejné značky, která má tužku 80W a pájím s ní baterky velikosti SC v pohodě.


Ano mam s "timto vytvorem z GESu " osobni zkusenost. Kdyz jsme resil cim budu pajet 18650 tak jsem nejakym omylem toto zakoupil. Drive bych znicil clanek prehratim nez by jsem tam cokoli pripajel. Asi nic horsiho na pajeni clanku uz neni. Alespon moje zkusenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak připojovat / pájet 18650?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2019 12:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Mám hromadu funkčních 18650, motor bych s nima už asi nehonil, ale na nějaké nemodelářské použití bych je zpracoval (už třeba jen jako velkou pozemní nabíjecí "powerbanku"). Problém je, že valná většina nemá nabodované vývody a já nemám bodovačku ani na dohled.

Teoreticky by se to dalo pájet, prakticky když to zkusím, pájený článek odejde dřív, pokud ne už při tom pájení. Je nějaká cesta, jak tam připojit vývody bez poškození (a bez bodovačky)? Třeba jen dělám něco blbě, hodně prohřejvám, používám blbý cín, pájím bez kapaliny a tak dál...

(Je mi jasné, že to tu už někdo musel rozebírat, ale nenašel jsem, takže pokud někdo tuší, prosím o přehození / přilepení ke správné větvi.)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připojovat / pájet 18650?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2019 12:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.2.2019
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha
Já jsem s pájením neměl nikdy problém, tavidlo.... Tady je návod
https://media1.7x.cz/files/media1:5143b4882ccf0.pdf.upl/A123%20akupaky.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připojovat / pájet 18650?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2019 12:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
bitovod píše:
Mám hromadu funkčních 18650, motor bych s nima už asi nehonil, ale na nějaké nemodelářské použití bych je zpracoval (už třeba jen jako velkou pozemní nabíjecí "powerbanku"). Problém je, že valná většina nemá nabodované vývody a já nemám bodovačku ani na dohled.

Teoreticky by se to dalo pájet, prakticky když to zkusím, pájený článek odejde dřív, pokud ne už při tom pájení. Je nějaká cesta, jak tam připojit vývody bez poškození (a bez bodovačky)? Třeba jen dělám něco blbě, hodně prohřejvám, používám blbý cín, pájím bez kapaliny a tak dál...

(Je mi jasné, že to tu už někdo musel rozebírat, ale nenašel jsem, takže pokud někdo tuší, prosím o přehození / přilepení ke správné větvi.)

Dôležité je zletovať spoj tak do 3 sekúnd. Ideálne skôr aby sa článok neprehrial. Takže ako základ ber pájkovačku 100 a viac W s "veľkým kladivkom". Malý hrot je k ničomu. Ideálne tavidlo je čistá kolofonia. Takmer všetky kvapalné sú agresívne a spôsobujú koróziu.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz