Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 19  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 18:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
guchar píše:
To jyrry. Doplnění dotazu "ddano007" 25.01.2017 12:00: "accu 2S/ 500mAh si nenabíjal s balancovaním, že nie?
Podle konektorů v nabíječce, je v servisním konektoru dělič ze dvou stejných R, nahrazující jednotlivé články.
" ... Halové aku 500mAh ..." "... sadu 2s ..."
Cože to bylo za accu než se z něj stal škvarek?

- "...Nejpravděpodobnější příčina - krabička si zničehož nic vymyslela že sadu 2s pošťouchne na vyšší napětí.."
- Krabička (nabíječ Turnigy B405) si nemusela nic vymýšlet, pokud se ty články 1. a 2. v 2S 500mAh
rozešly víc než bylo žádoucí. Nebyla hlídána jednotlivá napětí Ui(i=1, 2) ale pseudonapětí článků (U1+U2)/2
Pokud některý z ČL1 nebo ČL2 byl nad 4.20 V, ale (U1+U2) pod 8.40 V, tak na jednom článku
to I = 1 A to dal přes 4.20 V . A pak už jen "ssss bum pšouk".

To všechno počítání je hezký ale ta nabíječka nemá co lézt s napětím 2s nad 8,40V. I kdyby ty články byly silně rozhozené. budiž, jeden článek 4,5V a druhý 3,9 ale v součtu MUSÍ ukončit při 8,40V. Neukončila, to jsem si po uklidnění emocí ověřil na druhé, stejné a stejně provozované sadě, jela na 8,5V a asi by jela dál kdybych jí to nevymluvil. Pravda, tohle jsem nenapsal. Činím tudíž teď.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 19:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Hlavně, že máš 2 Reaktory. To jsi byl líný to nabíjet tím? :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 19:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... nosím výbavu do haly v kufříku s vysílačem, včetně nabíječky... Běžně tam nosím Turnigy Accucell ECO a chtěl jsem přejít na 2 tyhle menší B405 abych mohl nabíjet současně 2 sady... 2 sezony s nimi nabíjím 2s a 4s LiFe (v F7F) a v pohodě; přiznám že je nabíjím bez balancování a jako 6V a 12V olovo... koncová napětí sad tomu odpovídají... Tedy LiPol nabíjela asi poprvé...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 19:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
jyrry píše:
... I kdyby ty články byly silně rozhozené. budiž, jeden článek 4,5V a druhý 3,9 ale v součtu MUSÍ ukončit při 8,40V. ...

OK, tentoraz zblbla nabíjačka. Ale keby aj nie, 4.5V/ čl. už tiež smrdí prúserom. Preto sa čudujem ľuďom, čo nabíjajú baterky bez balancovania. Okrem fungl nových bateriek, ktoré bývajú dobre vybalancované, čím staršia, tým viac rozhodená ( aspoň na mojich baterkách je to tak ). A nabíjať to bez balancovania smrdí prúserom...
Keď najbližšie ja spravím nejakú koninu, tiež mi môžeš dať dobré rady do života :mrgreen:

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
jyrry píše:
.... tyhle menší B405 abych mohl nabíjet...
Mám taky tuhle nabíječku (na chatě) a tvoje závěry mě trochu zneklidnily. Já ji ale na Li-Pol běžně používám bez problémů. A když se nad tím zamyslím, dovedu si představit algoritmus, kdy má prioritu napětí jednotlivých článků a ten odporový dělič může být problém (hlavně jeho tvrdost). V každém případě to ale neberu na lehkou váhu a určitě budu trochu ostražitější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 21:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Ja som mal takú ale úplne inú, maličkú nabíjačôčku "do haly" - tak som sa z nej tešil aká maičká šikovná, kým som ju nevyskúšal čo urobí s rozhodenou sadou.. Tiež bolo cez 4,5V a smelo tlačila ešte.. aj som ju rozlúpol či aspoň nejaké súčistky nebudú užitočné - a neboli.
Tak išla do smetí (samozrejme aj s tou lipolkou, to už nepovažujem za bezpečné keď raz videla také napätie nechať ju v byte), a bolo po radosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2017 22:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
- Nabíječky Li jsou obvodově jednoduché. Pro proudy 0.5 až 1.0 A jsou i výkonové prvky relativně levné.
Pokud se má řešit nabíjení do 2S je schůdným řešením spojení dvou nezávislých nabíječek do série.
Při užití trafa s 2 sekundáry, když nevadí větší úbytek, je možno použít řešení 2x LM 317T a několik odporů.
Jedinou netypickou věcí je dimenzování průřezu vodičů servisního konektoru, na nabíjecí proud.

- Domnívám se, že tuto filozofii používají třeba setové nabíječky copter MJX s accu 2S1P 1500 mAh.
Jedné nabíječce jsem nedávno rozloupl pouzdro. Příležitostně zkusím(dle součástek)nakreslit schema zapojení.
Bohužel signalizace nabíjení/nabito je sloučena do jediné LED.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2017 1:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
išlo o procesorové zapojenie, so spínaným zdrojom a s balancovaním, pre 2s a 3s. Len bolo naprogramované úplne hlúpo, tak že mu bolo jedno aké je napätie na niektorom vyššom článku. Neviem naisto ale zdá sa mi či náhodou mu nebolo jedno aj aký je súčet. Zaujímalo ho najnižšie z napätí ak bolo cez 3V - tuším.. a ak to nebolo ešte 4,2V, valilo to do baterky prúd (800mA).
A zároveň balancovalo čiže vyššie články vybíjalo nejakým malým prúdom cez tranzistor+rezistory.
Pre dobrú baterku to je prekvapivo funkčný princíp.. až na to že nabíjací prúd bol výrazne vyšší než ten zrovnávací..
Teda vo výsledku to je s prepáčením prejav blbca ktorý asi vie programovať, ale o tom čo to vo výsledku robí a prečo, vie úplné ho..o.!
Pre kupujúceho poučenie, aby nekupoval blbosti.. alebo ak aj hej, nech si aspoň skontroluje čo to robí.
A to takmer rovnakú krabičku niekto na fóre chváli ako dobre mu funguje... ale asi mal inú verziu. (Alebo dobré baterky ?!?)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2017 13:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
To "coro" Většinou je to o těch dobrých baterkách. Jen málo nabíječek má slušnou ÚVODNÍ-DIAGNOSTICKOU
část, ve které se zjišťuje zda danou baterku je možno bezpečně (postupem dané nabíječky) nabíjet.
- Po pravdě řečeno, pokud to mám dělat manuálně, tak připojuji jednotlivé články, proud nastavím (rozumně)
podle průřezu vodičů u balančního konektoru. Nechám si vykreslit graf. Podle napětí a proudu odhadnu v které
části CC / CV nabíjení se článek nachází. A snažím se graf porovnat s nějakým (novým) dobrým článkem.
- Je to pracné. Takže provádím při podezření. Nebo preventivně, nejlépe při přípravě na sezónu.
(Jsem víc baterko / akumulátorový "hračička" než ortodoxní modelář.)

- Some lower-current charges charge each cell separately, but this increases the cost.
Algorithm for charging LI-PO batteries?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2017 13:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jyrry píše:
Ta pravá legrace při eventuelním pšouknutí by nastala až by ten reaktivní pohon baterku odpšoukl do útrob motorového prostoru 8)
A obávám se že hlídač by nebyl tak pohotový a ostražitý alespoň jako Chuck Norris :mrgreen:


Vzhledem k tomu, že nabíjím výhradně s balancováním a hlídání baterky pro mne je občasná kontrola průběhu nabíjení
(napětí , mA ) a ne na to koukat z dálky , tak naše požadavky na bezpečný prostor pro nabíjení jsou odlišné :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: ned 11.06.2017 17:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pro LiPolkové nebojsy:
Tak si stojíme na stojánce, čvaňháme a najednou kde se vzal, tu se vzal čmoud od čerpadla na kanystru.
Jak to dopadlo:
Příloha:
20170610_102437.jpg
20170610_102437.jpg
[ 250.75 KiB | Zobrazeno 1918 krát ]

V té uškvařené krabičce jsou "olétané" LiPolky.

Čím se nabíjelo:
Příloha:
20170610_102457.jpg
20170610_102457.jpg
[ 202.44 KiB | Zobrazeno 1918 krát ]


Víc to nekomentuji :|

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 14:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Prevence požáru létaných LiPol. V každém note booku je součástí LiIon baterie (trvale připojený
balancér, čidlo teploty = termistor) A HLAVNĚ "ZÁCHRANNÁ BRZDA" teplotou rozpínaný BIMETAL.
- Je tedy otázkou jaký proud čerpadlem teče, aby se podle něj TEPELNÁ POJISTKA dimenzovala.
- Jsou i jiná čidla, než KONTAKTNÍ TEPLOMĚR, a způsoby jak teplotu LiPol ohlídat, a odběr odpojit.
- Ony ty létané accu mají Ri NĚKDE (dost vysoké). Tím pádem úměrně PROUDU, pak topí.
Zejména, pokud stupeň vybití slabších článků, jejich Ri ještě zvětší. Explodující kanystr, je
sice velký pyrotechnický zážitek, ale jen pokud je případné obecenstvo v bezpečné vzdálenosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 21:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
jyrry píše:
Pro LiPolkové nebojsy:
...
Víc to nekomentuji :|

Jirko, ja teda nie som priaznivcom žiadnych konšpiračných teórií, ale priznaj sa: že ty vyžaruješ nejaké negatívne vlnenie, ktoré spôsobí požiar každej LiPolky v okruhu pol kilometra? :mrgreen:
Dva požiare LiPoliek u jedneho človeka behom pol roka - to určite nie je s kostolným poriadkom...
BTW A tá čerpadlová LiPolka sa nabíjala s balancovaním, či bez?

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 21:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
ddano007 píše:
... Dva požiare LiPoliek u jedneho človeka behom pol roka ...

Nene, nebylo to moje - kdepak já a kanystr :lol:
A moc jsem se nevyptával, nevím zda to bylo s balančním zapojené.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bát se nebo ne zahoření Li-Pol?
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 21:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
No dobre, ale na tej svojej prvej vete aj tak trvám :lol:
Mne naposledy horela LiPolka tak štyri - päť rokov dozadu a aj to v tom bola nevinne: synátor ju v nevedomosti dal nabíjať NiCd nabíjačkou. A ty si behom pol roka prítomný pri dvoch požiaroch...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 19  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: LV, Patas_ a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz