Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 18:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Zdravim, nechci odpovědi typu - vybíjet jen v modelu a pod. Přeci jen je někdy potřeba vytřídit baterie podle schopností. Zatím jsem to dělal minutu vybíjení a minutu stání. Při pár kusech to šlo, ale teď potřebuji prozkoušet několik desítek baterií ( Li-Iony i Li-Po) a tento systém střídy je poměrně náročný na čas. Takže se ptám - má vůbec smysl při testování přerušovat vybíjecí proud? Vybíjení probíhá při relativně malých proudem, u Li-Po kolem 2C a u Li-Ion kolem 2A na čl. (paralelní řazení) tedy při 1S4P asi max.8A Dík za názor :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 19:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Co je účelem měření? Získat info o kapacitě. Nebo vnitřním odporu. Párování článků?
Do čeho baterie jsou? Při jakých C budou provozovány?
Proč testuješ jen minutu?

Já testuji nabíječem turnigy reator se schopností rekuperovat, zdroj pro nabíječ je LiFe 4S1P 40Ah.
Malé baterie typu 3s2200mAh tak testuji vybitím a nabitím. Nabíjím do 2C vybíjím i 15-20A nevím teď z hlavy kolik nabíječ zvládne rekuperovat myslím že limit je 20A (a)nebo 200W.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 19:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
... tak hlavně chci mít představu o kapacitě. Jsou to vesměs lehce použité baterky. Netestuji jen minutu, to je jen střída ... a tak pořád dokola, dokud napětí neklesne k minimu. Baterky to jsou většínou packy 3S4P (hlavně ty Li-Ionky) a mají sloužit potom k pohonu ss motorů v lodi, předpokládaný odběr do 15 A , mohu je i řadit paralelně ty packy , pak 3S8P. Hlavně chci vidět, jak na tom jsou, Ri mě ani tak nezajímá, rekuperaci neřeším, vše jde do tepla. Mám na to nějaké vybiječe a měření veličin.
Ale hlavně jestli má smysl to přerušování vybíjení - že si ta baterka jako trochu odpočine a pak jede dál ....?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 20:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Odpojení zátěže nebo nabíječky od accu v době měření napětí, se dělá (dělalo)
za účelem snížení vlivu odporu přívodů včetně přechodových odporů parazitní (NETEČE PROUD - NEJSOU ÚBYTKY)

Pokud je vliv "parazitních" odporů pro daný proud nevýznamný pak z hodnoty¨
napětí (při připojené nabíječce/zátěži) lze přepočítat (odhadnout) i napětí naprázdno (bez proudu).

Přerušované vybíjení má jiný průběh napětí než nepřerušované.
Je to způsobeno určitým časem nutným pro vyrovnání nerovnoměrně rozmístěné "chemie" v článku.
Obecně pro přerušované vybíjení vychází větší kapacity (doby funkce) než u trvalého.
Proto je u testů nutno uvádět "nepřetržité vybíjení". Nebo časový diagram pro vybíjecí proud.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 20:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
ti guchar - tak to si mi to hezky vysvětli, opravdu, děkuji. Nehledán v tom žádnou atomovou vědu, jen mě zajímalo to, přerušovat nebo nepřerušovat. Pro moje účely to uplně stačí, takže v zájmu urychlení testování to vezmu nepřerušovaně, anebo - někdy pro zajímavost vezmu jednu baterku
nepřerušovaně a hned po dalším stejném nabití ji vybiji přerušovaně. No je to jen "takové to domácí měření " :D dík


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 21:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
guchar píše:
... snížení vlivu odporu přívodů včetně přechodových odporů...

Nejsou tam (taky od toho) balančáky?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 22:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jyrry Máš pravdu u dnešních Li-xxx jsou balančáky. Zastydl jsem v době kdy z nabíječky šly dva tlusté dráty.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 23:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
...no balančáky fajn, ale při vybijení teda mám jen ty dva "tlustý dráty" které vedou do elektronické zátěže :|


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 4:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Nejsou tam (taky od toho) balančáky?
Záleží na tom, co a proč měříš. Pokud baterií teče proud, naměříš napěti článku včetně úbytku na vnitřním odporu, tedy závislé na velikosti procházejícího proudu.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 5:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ono je to stejně jedno.
Když něco takovýho budu provádět, zajímá mě napětí na reglu, tedy i za těmi dráty, vnitřními odpory, přechoďáky konektrorů atd.
Prostě mě zajímá využitelná kapacita, ne nějaká hodnota na kterou můžu baterku vycucat do mrtě. Tedy i napětí při kterém pohon bude ještě smysluplně pohánět model.

rakos píše:
... Ri mě ani tak nezajímá...
Ale to by třeba mělo, právě Ri dává info o stavu článku a jeho schopnosti udržet napětí při odběru... tedy pokud se to nebude vybíjet nějakými zlomky C, tak tam je to fakt fuk :-)

... si tak myslím...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 7:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
rakos píše:
... tak hlavně chci mít představu o kapacitě. Jsou to vesměs lehce použité baterky. Netestuji jen minutu, to je jen střída ... a tak pořád dokola, dokud napětí neklesne k minimu. Baterky to jsou většínou packy 3S4P (hlavně ty Li-Ionky) a mají sloužit potom k pohonu ss motorů v lodi, předpokládaný odběr do 15 A , mohu je i řadit paralelně ty packy , pak 3S8P. Hlavně chci vidět, jak na tom jsou, Ri mě ani tak nezajímá, rekuperaci neřeším, vše jde do tepla. Mám na to nějaké vybiječe a měření veličin.
Ale hlavně jestli má smysl to přerušování vybíjení - že si ta baterka jako trochu odpočine a pak jede dál ....?


Vymýšlíš nesmysly, promiň.

Pokud máš paralelně několik článků, tak ti kapacitu shodí nejslabší z nich. Takže tebe zajímá který.
To nezměříš na hlavních kabelech.

Takže pro běžnou kontrolu změříš kapacitu baterky průměrným odběrem a klidně trvalým.
Pokud chceš vědět jak na tom baterka je opravdu, musíš měřit jednotlivé články samostatně a pak je do baterie vytřídit.
Vnitřní odpor je pochopitelně nejdůležitější. Pokud bude u některého článku vysoký, shodí napětí při vybíjení a tím i vlastní výkon baterie.

Celou tuhle akci ale v případě lodičky poháněné stejnosměrným motorkem považuji za zbytečnou. Teda pokud nechceš si postavit baterku z nejlepších
článků sám. Pak ale potřebuješ měřit jednotlivé články a výstup mít graf vybíjení a to porovnávat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 10:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dudaj "Pokud máš paralelně několik článků, tak ti kapacitu shodí nejslabší z nich"
Chtěl jsi napsat sériově nS1P. A určitě víš, že 1SnP má kapacitu rovnou součtu kapacit n článků.
_ I když to ty a někteří jiní příliš nechápou, někdo může být hračička. A chce simulovat
na nabíječce (v režimu vybíjení) nějaký definovaný časový průběh vybíjení,
blízky typickému průběhu během jízdy lodičky. Tak jak ji on používá. Kdo si hraje nezlobí.

_ Až jednou nebude limitován sumou peněz za RC soupravu, pořídí si takovou co má telemetrii.
Místo radosti z poježdění na vodě, bude mít radost z čučení na napětí a vypočtenou zbylou kapacitu.
Když dokoupí další Apku bude mít online přenos dat do ntb, kde mu bude mít i online malované grafy v Excelu.
_ Další stupeň je čisté Online e-modelaření Máš jen ntb Jezdíš na simulátoru se stereo zvukem a stereo brýlemi


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
to dudaj - není co promíjet :-) .... věc se má tak, že mám "spoustu" Li-Ion packů zbodovaných na sestavy 3S4P a nehodlám to rozpakovávat a měřit jednotlivé články. Prostě vezmu pack, nabiji a vybiji (ať se jednotlivé články spolu hádají jak chtějí) a výsledek je pro mě ukazatel, za co stojí ten celý pack, bud ho vezmu nebo vyhodím. Zatím mi to většinou vychází tak na 75-80 % původní jmenovité kapacity článku, v případě xx4P pak na čtyřnásobek, to je jasný. To je pro mě naprosto dostatečné a použitelné. Takže žádný kouzla s Ri a řazení stejných článků k sobě a pod. Nehledám špičkové výkony, jen chci vědět, jestli pack je pro mě použitelný nebo neni. To je celé.
A hlavní otázka byla, jestli vybíjet přerušovaně nebo plynule (a sledovat křivku) a to mi krásně vysvětlil guchar. Takže dík za odpovědi :idea:

to guchar - mám FS-i6 a samozřejmě sleduji napětí v lodi vč. teploty motorů (každý zvlášť třeba) no a řekl jsi to přesně - prostě hračička :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 17:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
guchar píše:
@dudaj "Pokud máš paralelně několik článků, tak ti kapacitu shodí nejslabší z nich"
Chtěl jsi napsat sériově nS1P. i


nechtěl :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 17:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
"nechtěl :wink:" A asi to nebudeš chtít ani upřesnit. Jistěže jde vymyslet, jak to splnit.
Jen nic z běžných a obvyklých možností mne jaksi nenapadá. Pro N článků paralelně považuji za obvyklý
model, kdy se akce postupně vždy ujímá ten aktuálně nejlepší. Až jsou všechny stejně mizerné, je konec.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz