Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2016 17:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.4.2013
Příspěvky: 12
Hlavně mi jde o skladování přes zimu, jak je nabít.
I tak děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2016 19:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2010
Příspěvky: 511
Já mám trojčlánek A123 asi 6 roků a pořád je v pořádku.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2016 22:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Už som túto zimu štartoval 2 autá z prastarého 4-článku A123/2300. Nelietal som už dlho ale je pichnutý v UPS k počítaču a tam sa tiež tvári ako 12V olovo - zjavne to zatiaľ prežil. A to ho teda UPS stále nabíja na "plné olovo", predpokladám 13,8V (určite som to meral kedysi, muselo to byť max 14,4 ale myslím že menej). Občas som ho orientačne zmeral či sa nerozchádza, najprv často ale už dobrého pol roka ani vôbec, a nevyzeral rozhodený.
Je to možno nebezpečné a určite je olovo lacnejšie (noooo... APC....), a nikomu to neradím, ale píšem sem že to prežil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2016 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Coro, při jakém napětí se ta UPS vypne na vybití baterky? Docela jsem o tom taky uvažoval. Těch horních 14,4V by bylo, ale těch 13,8V se mi zdá dost málo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 0:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
13,8 cca, možno 13,6V lepšie - to je napätie nabíjania, trvalého alebo udržovacieho - keď klesne prúd musí UPS klesnúť s napätím niekde tam, aby nevysušila tú kvapku vody čo je v AGM baterke.. Prekvapivo moja stará Toyota to robí tiež, z 14,4 možno až 14,8 klesne na 13,8V keď baterka už neberie prúd.
Ale niektoré UPS ani vyššie nejdú (vôbec nerobia nabíjanie cyklické, len standby) a neviem či by sa A123 pri takom napätí dobilo dostatočne - ale podľa mňa ano, teda ak to bude A123 a nie nejaká LiFePo inej výroby. (13,6/4=3,4V)

Vypnutie ma fakticky nikdy nezaujímalo - drží to relatívne dlho (PC mi nežerie ...) a A123 je to podľa mňa úlpne jedno, kým sa neprepóluje (teoreticky hocikde nad 9V by to pre 4s A123 vôbec nemalo hroziť, keď 3ks majú po 3V a menej tak opsledný musí byť nad nulou a to mu stačí a nemalo by mu vadiť), a to je napätie pre olovo už ďaleko pod minimom..

Ale teda keď už som napísal tak upresním, že v APC to nemám, APC Smart 700 mi žerie naprázdno 30W a to mi žerie celý server, takže som ju zrušil a mám tam hračky s pseudo-sínus výstupom (t.j. bez trafa.. výstup je hranatý..).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 1:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Díky za info. Já mám APC 500 a vydrží mi tak 20 minut. Kdysi jsem na ní měl pověšenou i ústřednu pro bezdrátový telefon a naivně jsem si myslel, že s tou pidi zátěží to vydrží několik hodin. Když ale asi po 1/2 hodině chcípla, tak jsem teprve v papírech zjistil, že účinnost je jen 60% (a kdo ví jestli vůbec). Někdy to budu muset pořádně proměřit. Fakt ale je že místo 5Ah gelovky by se tam snad vešla A123 3P/4S, možná i 4P/4S takže 6,9Ah nebo 9,2Ah, což by určitě bylo znát. Horší je, že k ní mám dost špatný přístup, tak se někdy budu muset ukecat a proměřit to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 8:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
No nevím jestli lifepo je úplně jedno jak moc se vybije pokud se nepřepoluje. Podle mě to rozhodně jedno není. Pokud se vybije moc (stačí se podívat na graf vybíjení od vyrobce baterky), tak se silně degraduje. Nechce se mi hledat teď přesně specifikaci, ale tusím že cokoliv pod 2,5V znamená trvalé poškození článku. A taky lifepo je tvrdý zdroj a stupeň nabití nelze moc dobře odhadovat z napětí. Při malém odběru může mít článek stále nad 3V a přitom už z něj může být odebráno 100% kapacity.
A zapojení k UPS bych se bál. Pokud UPS nejde nastavovat, tak bude mít klasickou olověnou vypínací mez na 10,5V a to je 2,625V na článek.
A ještě k UPS obecně, už sem taky viděl poblázněné ups, s poškozeným nabíjecím obvodem co přebíjel baterky. Obecně tyhle levné APC jsou strašně odfláklé, každá součástka je osazená na hranici jejího výkonu, protože se počítá s během max. 30 min a víc ne.

Je fakt že jsem za poslední roky nezažil výpadek elektriky delší jak 30 minut, ale kdo chce riskovat poškození drahých baterek napojením na tak hrozně odfláklou věc, jako je UPS, je to jeho rozhodnutí. Jen mi nepříde fér říkat ostatním neznalejším uživatelům, že je to v pohodě.

Kdo by chtěl mít jistotu, může doplnit baterky ochranným obvodem, který je v případě problému natvrdo odpojí.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 12:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tím vybíjením až do přepólování je to samozřejmě nesmysl, a to vybíjení malým proudem v té APC s účinností 60% určitě nehrozí. Katalogové listy uvádějí spodní mez napětí 2,0V/čl., takže pokud bude vypínací napětí těch 10,5V (2,625V/čl.), tak je to sice už v kolenu, ale nemělo by to ničemu vadit. Otázkou ale je, jak je to u těch APC spolehlivé. Taky jde o to, jak je spolehlivé ukončení nabíjení, aby nepřelezlo těch 14,4V. Pokud se bude provoz pohybovat v těhle mezích, nevidím žádný důvod, proč by se nedaly A123 použít.


Přílohy:
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG
[ 131.46 KiB | Zobrazeno 2951 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 12:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
No právě, stačí se podívat na to koleno jak je strmé. Stačí aby jedna baterka byla o pár mAh slabší a není problém během chvíle tam mít na 3 baterkách 3V a na jedné 1.5V.
Opačný problém může vzniknout i při nabíjení bez balancování.

To jistě znají všichni co používají lipol a vědí, že když chce mít člověk jistotu, tak se hlídá každý článek zvlášť a nabíjí se pouze nabíječkou co umí balancovat. Napětí celého akupacku nemá moc velkou vypovídající hodnotu.

Ať si každý dělá co chce, jen mi přišlo fér pro méně znalé zdůraznit, že to není tak bezproblémové jak by se mohlo na první pohled zdát a může nastat řada situací kdy půjde baterce o život, nebo se bude neúměrně opotřebovávat.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 13:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dracekvo píše:

.... že když chce mít člověk jistotu, tak se hlídá každý článek zvlášť a nabíjí se pouze nabíječkou co umí balancovat. Napětí celého akupacku nemá moc velkou vypovídající hodnotu.



A jak by se měl správně chovat dobrý balancér při nabíjení rozjetých článků v sadě?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2016 21:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
dracekvo, ja píšem o A123, a nie o lipo, a dokonca to nie je ani len hociak0 nejak0 LiFe či LiFePO4..
Vidím v tom osobne veľmi výrazný rozdiel.
Pokiaľ viem tak nejaký chlapík dal cyklovať A123 článok s vybitím do 0,1V (na menej mu nevedelo) a dostal sa v pohode na 1000 cyklov - odvtedy ma to nijak nezaujímalo, len či sa neprepóluje, a ani takmer nula voltov mi vôbec nepripadá byť problém.
Inak to si myslím aj o NiCd a asi aj NiMH. Na rozdiel od Pb a LiPol.

Inak nabíjanie LiFe zvládnuté mám už roky, a to dokonca aj v zapojení napríklad v tej UPS - ale nejak som to nepovažoval za potrebné použiť. A vnáša to do zapojenia odpor, konkrétne teda RdsON nejakého kvalitného fetu čo je síce takmer nič ale predsa je to niečo.. Proste som nejak tak zistil že to netreba.
Pre vysvetlenie, na každom článku sedí komparátor ktorý pri prekročení napätia zasvieti led v optoprevodníku. A na báze toho fetu ktorý sedí v silovom obvode, sa paralelne spojené výstupy tých optoprevodníkov postarajú o pozvoľné (za účelom spomelenia nabíjania) alebo aj úplné zhodenie napätia - čim sa obvod bezpečne preruší.
Skutočné balancovanie pri každom nabíjaní (t.j. aj kým nie je potrebné, že sa zistí že nie je všetko OKa sadu treba ručne dať zrovnať), je u A123 kontraproduktívna priam somarina. Nemôže fungovať, keďže napätie takmer o ničom nevypovedá. Len maximálne napätie sa musí strážiť, a aj tam sú rezervy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 8:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Já sem svoje k technologii li-xxx řekl.
Už se těším na vlákno, kde někdo podle podobných rad bude brečet, že mu bateka za několik tisíc zdechla po 100 cyklech.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 10:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dracekvo píše:
Já sem svoje k technologii li-xxx řekl.
Už se těším na vlákno, kde někdo podle podobných rad bude brečet, že mu bateka za několik tisíc zdechla po 100 cyklech.


A co ten balancer? Jak se má chovat? Má napětí na všech článcích v sadě rovnat už od prvního okamžiku nabíjení a pak už po celou dobu nabíjení, nebo až když dosáhne první článek max. napětí a pak má "jen" snižovat proud (vytápět) toho jedno článku, nebo ubere proud celé sadě?
Těch možností je hodně. Jak by se tedy měl chovat balancer při nabíjení LiFe, konkrétně A123?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 11:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Důležitý je aby se žádný článek nepřebíjel. Jestli balancer rovná články během celého nabíjení na stejné napětí nebo začne balancovat až po dosažení cílového napětí je podle mě jedno.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 12:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dracekvo píše:
Důležitý je aby se žádný článek nepřebíjel. Jestli balancer rovná články během celého nabíjení na stejné napětí nebo začne balancovat až po dosažení cílového napětí je podle mě jedno.


Teď bych se do toho nerad zamotal v názvosloví :lol: Balancer balancuje, může to dělat několika způsoby, tomu tak nějak rozumím. Zabránění překročení max. napětí se kdysi nazývalo omezením a od toho vznikl název omezovač. Možná je to dnes jinak a vše se jmenuje balancer, nevím, já to nepoužívám. Na mých pár stovek Lionek v různých sadách to není potřeba a na pár sad LiFe taky ne.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz