Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: pon 06.10.2003 17:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2003
Příspěvky: 305
[size=18]Docela by mě zajímalo jak se mají pájet paky ze 3 Li-Pol. Ten první jsem už měl spájený od MGM tak nějak jsem to chtěl udělat taky, ale na Avivariu jsem se dočetl, že ta pájecí voda na Al spusobuje nafouknuti baterek. Tak se to má pájet za pomocí kalafuny, nebo něčeho jiného? [/size]


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07.10.2003 6:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2003
Příspěvky: 200
To by me taky zajimalo spis vseobecne. Nejen LiPol, ale jak pajite treba 8 clanek NiMH.

Mam celkem 3 packy, dva pajene od Pecky a jeden od Telinku. Ten to ma nadhery, ale jako Pecka to dokazu pajet taky. Tak proc neusetrit par kacek?
A mam radeji veci, co si udelam sam, kdyz se neco po..., vim komu nadavat :-)

Co pouzivate za pajku?
Uvnitr s kalafunou?
Pouzivate na naleptani kontaktu clanku nejakou kyselinu?
Kolika vatovou pajkou?
Odvod tepla pinzetou?
Schladite clanek predtim treba v lednicce?
Jaky vodic mezi kontakty?
Jine featury?
:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07.10.2003 9:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2003
Příspěvky: 360
Obrázky: 0
Blog: Zobrazit blog (3)
Pájecí voda na Al je v pohodě a nikdy mi nic nenafoukla. Pro jistotu ale po pájení to omyj lihem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07.10.2003 14:19 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2003
Příspěvky: 84
Bydliště: Sokolov a okolí
Když jsem letoval první článek, byl jsem na bednu. Pak mi kdosi na tomto fóru poradil pájecí vodu na hliník a tím bylo hotovo. Cín mám trubičkový 1 mm s kalafunou, pájka transformátorovka z doby krále koní a drží to jako blázen. Potřísněné spoje jsem očistil technickým benzínem a kontaktolem. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07.10.2003 14:25 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.10.2003
Příspěvky: 5
Ku pájkovaniu NiCd, NiHM, atď: Doporučujem fotokomix na www.lomcovak.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07.10.2003 17:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2003
Příspěvky: 305
A kolik stojí ta pájecí voda na Al???????
Slyšel jsem,že je dost drahá. Tak mě napadá, že se to asi ani nevyplatí pájet doma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 08.10.2003 9:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2003
Příspěvky: 200
Je to skutecne cenova rana! V GES ji maji za celych 58,60 Kc :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 08.10.2003 10:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2003
Příspěvky: 305
Já jsem netušil, kolik to může stát, někdo mi říkal něco o 150 kč. Šest pětek za ni možna ještě obětuju. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 9:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 334
Bydliště: Blansko
Panove, byl by tu nekdo ochotny z okoli Blanska, kdo by me upravil 3S lipol na 2S lipol? prostredni clanek je KO, a s mym vybavenim to nedam. jedna se o turnigy 3S 1300mAh, takze kdyby se to nepovedlo tak me to, zas tak bolet nebude :)

_________________
HPI E-Firestorm Flux , Hotwing 1000 Evo
3D tiskárna Rebel 2, Photon Mono X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 16:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Možno to bude aj rekord, že si oživil 14 rokov staré krátke vlákno.. :) :)
a nevyše podľa mňa hodne choré - po použití podobných kvapalín mi po čase naozaj kábliky opadali a to ešte neboli ani modelárske jemné ale nejaké hrubo pletené.. Bolo to hodne dávno.

Keď som prvý krát vyskúšal Kristal (Crystal) 505, t.j. obyčajný trubičkový cín s naozaj kvalitným tavidlom, všetko ostatné som vyhodil do smetí. Či nikláky, či lipolky, a dokonca aj A123 (aj veľké ale tie samozrejme s veľkým hrotom), všetko ide a drží bez použitia kadejakej kyseliny čo v tomto vlákne bola chválena akoby bola nutná.
- ale hliník nezaletujem. Lenže ten nezaletujem ani s kvapalinou na hliník, skúšal som dve rôzne- takže to na veci nič nemení.

Každopádne, oddeliť niečo by malo byť tak bez problému že by si to asi mohol skúsiť - ak nie je nabodovaný a je tam už cín.
Vadnému článku odstrihni vývod nožnicami, je mu už aj tak nanič, a ten jeden káblik si možno zvládneš preletovať na iné miesto.
Podstata je nehriať to dlho a hneď to schladiť - radšej prestať ak sa nedarí a skúsiť po vychladnutí znovu.
Najprv som to držal klieštikmi akože na odvod tepla aby sa neprehrial obal článku, ale potom čo som to nimi celé vyskratoval, prestal som s tým a chladím len navlhčenou hubkou.
Najväčší problém je oddeliť vadný článok tak aby sa nepoškodil ten dobrý. Možno odrezať kevlarovou niťou, to som teda robil ja ale bolo to dávno. Chemicky (nejakým liehom, acetonom..) sa mi to rozlepiť nikdy nepodarilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 22:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
k tomu letování lipolek, bo jsem vubec nevěděl, že je ten vývod hliníkový a hlavně se zase až tak zásadně nebojím něco zničit, zatím se mi vždy zadařilo ty vývody sletovat.

obyčejná trafo pájka--tuším 150W, očko obyčejný měděný drát--minimálně 2mm, plíšek lipolky oškrábu nožem a smirkovým papírem--hrubým, pak kalafuna, cín , nevyměknout a šmrdlat hrotem pájky po tom plíšku, nakonec se ten cín poruznu někde chytí a pak už jde přiletovat jednu lipolku k druhé---vstup pytlíku lipolky nijak nechladím a zatím vždy bez problému, jediné, kdy mě to pájení povolilo, když se jeden článek té lipolky pak po nějaké době nafouknul a sletování se roztrhlo--jeden spoj, kde jsem měl problém už při sletování , bo se mi při rozebírání puvodní sady utrhnul vývod hodně blízko u vstupu do pytlíku a při sletování byl už spoj bez vule--- od té doby, kde tuším, že by tento problém mohl opět nastat na oba poly baterií ještě přiletuji volnější drátek .

rozhodně to chce ale uplně nové měděné očko--na jedno sletování sady-- je možné, že se z toho měděného drátu něco vylučuje, co pak umožní to spojení cínu s hliníkem--netuším, jen vím, že takto to jde a fobie, že se rozteče teplem pytlík lipolky, to se mi ještě nikdy nestalo.

Příloha:
P1170841.JPG
P1170841.JPG
[ 57.23 KiB | Zobrazeno 3263 krát ]



Příloha:
P1170883.JPG
P1170883.JPG
[ 58.99 KiB | Zobrazeno 3263 krát ]



není nic jednoduššího, než si to zkusit na vadném článku, ale nefunguje letování výkonnější páječkou, bez spešl vodiček za použití obyč kalafuny alespon mě pouze to dlouhodobější šmrdlání pistolkou 2 kou měděným drátem--očkem--opravdu to trvá hodně dlouho, ale nakonec se ten cín chytí.

PS: na té fotce sletovaného lipol článku se nesnažte pochopit ty drátové propojky---XP sada poskládaná podle toho, kam se dali mezi základní dobře přiřadit další xp články pro zvýšení kapacity, takže trochu chaoz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 6:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Aby sme vedeli o čo ide a podľa toho správne pristúpili k veci - jeden vývod lipo je hliníkový.
Pretože sa hliníkletuje tak ťažko (ja by som povedal že sa nedá), to aj výrobcovia lipoliek majú vyriešené a to dvoma spôsobmi:
- buď je už vnútri článku ten hliník nabodovaný na normálny nejaký niklový pásik = žiaden vývod nie je hiníkový.
- alebo je na JEDNEJ strane toho hliníku naparený nejaký nikel. = ten vývod je normálne letovateľný ale len z jednej strany, a nesmieme si tú tenučkú vrstvičku oškrabať ani nožom ani šmirglom.

Pepin neviem či si to môžem dovoliť napísať tak drzo, ale mám pocit že keď píšeš "nakonec se ten cín poruznu někde chytí " by zodpovedalo faktu že ten naparený kov porôzne niekde neodšmirgluješ úplne a tam to chytí..
Ten Crystal 505 chytá aj na zaoxidované kontakty takže čistenie nie je potrebné a to je veľmi príjemné pri práci.. Hlavný rozdiel oproti agresívnym kvapalinám je, že je bezoplachový a nezničí(nezožerie) po čase káble.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 7:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
coro píše:

Pepin neviem či si to môžem dovoliť napísať tak drzo, ale mám pocit že keď píšeš "nakonec se ten cín poruznu někde chytí " by zodpovedalo faktu že ten naparený kov porôzne niekde neodšmirgluješ úplne a tam to chytí..


to si nemyslim, kdyby to chytlo bez ošmirglování, tak bych to nešmirgloval, ale díky za zmínku o té páječce crystal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 7:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
pepin píše:

to si nemyslim, kdyby to chytlo bez ošmirglování, tak bych to nešmirgloval, ale díky za zmínku o té páječce crystal.


Přikláním se k názoru cora, hliník se fakt pájet nedá bez použití "speciální" technologie.
A crystal 505 není páječka, ale pájka (cín).

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení Li-Pol
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 11:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
... to aj výrobcovia lipoliek majú vyriešené a to dvoma spôsobmi:
- buď je už vnútri článku ten hliník nabodovaný na normálny nejaký niklový pásik = žiaden vývod nie je hiníkový...

Setkal jsem se s treti variantou - ten bodovany spoj je venku z clanku. Legrace zacina kdyz se to podari ulomit v tom spoji...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JASSoft a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz