Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dálkové RC ovládání
PříspěvekNapsal: stř 30.07.2014 16:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
Přeji dobrý den a tentokrát nemám otázku, ale prosbu. Dostal jsem se do bodu, kdy už nemám šanci svůj problém vyřešit, prostě to neumím. :( Mám foťák Sony RX 100 II, který má tzv. multifunční konektor (USB mini) kam se krom jiného dá připojit dálkové ovládání http://www.megapixel.cz/sony-dalkove-ovladani-rm-vpr1 . Docelá rád bych tuhle dálku využil pro ovládání zoomu. popř. jako spoušť pro fotky (lze i když běží nahrávání videa). Pochopitelně jsem si to představoval jako laik jednoduše - prostě se to "nějak" upraví a je to. Tak to pochopitelně není ..... Navíc, ten zoom umí ovládat i jeho rychlost. Mám podobné ovládání na své starší kameře Canon na páce stativu - jmenovalo se to tenkrát propojení LANC a na třech drátech to umí ovládat skoro vše na kameře. Předpokládám, že to ovládání od Sony bude něco podobného. Abych to dlouho neokecával, nenašel by se prosím někdo, kdo by byl schopen a hlavně ochoten, za úplatu, tuhle věc dát do kupy/zprovoznit. Nejsem se pochopitelně jistý, jestli by se orig.dálkové ovládání nějak použilo nebo by bylo jednodušší udělat extra RC ovladač podle té dálky, ale to už opravdu neumím posoudit. V každém případě mi jde pouze o jednu, max. dvě funkce, které ta dálka zvládá, tedy nikoliv o vše.
Díky za reakci


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dálkové RC ovládání
PříspěvekNapsal: stř 30.07.2014 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nevím jak je to u toho tvého foťáku, ale před deseti lety jsme s kolegou dělali ovládání LANC pro Sony kamery a mám dojem, že to bude přes to USB podobné. Aby to moh někdo naprogramovat, musel by znát protokol toho přenosu a jednotlivé příkazy pro různé funkce.
Jestli ti to pomůže, tady jsou stránky co jsme dělali:
http://home.tiscali.cz/cz056018/idx_lanc.html
Tenkrát jsem to dělal právě kvůli "plynulé" (8 rychlostí) rychlosti zoomu, protože běžné ovladače to neuměly a ty co to uměly, stály víc než kamera :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dálkové RC ovládání
PříspěvekNapsal: stř 30.07.2014 22:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2013
Příspěvky: 4186
Bydliště: Pod Slavkovským lesem...
Obrázky: 75
Blog: Zobrazit blog (10)
Sony dříve také používalo LANC, ještě např. na D8 a DVmini kamerách, byl to vseobecne rozšířený protokol pro dálkové ovládání kamer, nejen tedy Ca on...

_________________
Ptaak 2 (Phantom 4 HDMI Mode) | FS Dominator HD2 | MarcoPolo Locator |


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dálkové RC ovládání
PříspěvekNapsal: stř 30.07.2014 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já mám dojem, že LANC byl právě od Sony a Canon to převzal. Ten původní přenosový protokol z doby před deseti lety tu ještě mám :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dálkové RC ovládání
PříspěvekNapsal: stř 30.07.2014 23:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
Lark píše:
Já mám dojem, že LANC byl právě od Sony a Canon to převzal. Ten původní přenosový protokol z doby před deseti lety tu ještě mám :mrgreen:

ono není až tak důležité, kdo to od koho převzal-okopíroval. Co je evidentní je, že tenhle systém se pod jiným označení používá stále (podle mě), jen se mění konektory. Znám min. tři a USB micro je jen jiný konektor, který používá "náhodou" Sony. Je sice pravda, že USB micro má 5 pinů, ale většinou se zapojují jen 4 a dva jsou vlastně napájení, takže by neměl být skoro žádný nebo žádný rozdíl v propojení ovladače a přístroje.....
To ovšem neřeší můj problém. Práce s Atmelem je již mimo mé schopnosti......ještě tak naletovat patici :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dálkové RC ovládání
PříspěvekNapsal: čtv 31.07.2014 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Máš pravdu, že ten protokol se pravděpodobně používá pořád, ale už tenkrát jsme zjistili, že se úplně přesně nedodržuje ani u všech kamer stejného výrobce, takže se pro některé kamery musely dělat úpravy SW. Rozdíl byl i v časování podle TV normy (PAL/NTSC). To se ale můžeš dočíst v té příloze. Přenosová rychlost bude asi taky u USB jiná a rozdíl asi bude i v tom, že LANC je obousměrný protokol, ale běhal po jednom drátu, kdežto na USB to asi bude rozdělené. Jestli ti to pomůže, máš ho přeložený do češtiny v příloze. Tehdy mě to bavilo, tak jsem na strávený čas moc nekoukal a pár naprogramovaných atmelů jsme prodali, ale pochybuju, že ti někdo bude vyvíjet jeden kus, jen pro tvůj foťák. Můžeš se zkusit zeptat J. Šmacha na tom odkazu co jsem ti dal, jestli se tím ještě zabývá. Nebo spíš hledat na fórech o foťákách.


Přílohy:
LANC_protokol_CZ.zip [32.85 KiB]
126 krát
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz