Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výroba PCB pomocí laminovací fólie
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2011 15:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2005
Příspěvky: 19102
Kluci dělali jste někdo s tímhle? http://www.dioda.cz/down_load/Wet_Lamin ... byists.pdf arda1BOT

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2011 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
ardo, co jsi zase vyváděl ?? ,,Stultorum mater sempiter gravida,, :lol:

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2011 21:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
arda1 píše:
Kluci dělali jste někdo s tímhle? http://www.dioda.cz/down_load/Wet_Lamin ... byists.pdf arda1BOT

Nak jsem to nepochopil, spis nedocet. :) To jako tu fotofolii nalepis a pak pokracujes stejne jako s natiranym rezistem? Ja uz na tyhle technologie kaslu. Na to co delam staci na ploteru vyrezat reklamni folii a prenaseckou ji placnout na cuprex zavalcovat a rovnou leptat. Jdou i 0.5 mm spoje a mezery.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2011 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Zdá se mi to dost pracný a složitý.
Používám emulzi "POSITIV 20" z GM-electronic a jsem s ní maximálně spokojenej. Gumovkou přebrousim kuprextit, nastříkám emulzí (krásně se sleje) a nechám uschnout (sušim na vařičový plotýnce s termostatem). Předlohu tisknu laserovkou na pauzák a potom "napařím" nad nitroředidlem, aby se toner slil. Pak normálně nasvítím výbojkou a vyvolám v louhové vývojce. Leptám kyselinou solnou s peroxidem. Za hoďku je tišťák hotovej.
Dělával jsem perfektní spoje, ale poslední dobou mám problém s tím napařením masky. Asi nějak změnili toner, protože se nechce slejvat. Už jsem zkoušel i čistej aceton a pořád to stojí za prd.
Nemáte s tím někdo zkušenost? Nebo jak děláte pozitivní masky?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2011 22:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Je s tím stejná práce, jako s hotovýma deskama s naneseným fotorezistem. Tedy jako technologie, práce je tam samozřejmě víc, když na to ten rezist laminuješ. Desky s touhle technologií jsou ty samé, co má teď v nabídce GME (ty modré) místo původních, zatavených v černé fólii.

Nijak jsem nemusel měnit ani dobu osvitu, ani vyvolávání, prostě záměna kus za kus, nejmarkantnější rozdíl je v tom, že ty původní s nanášeným Positivem byly po vyvolání sytě zelené, tyhle nové jsou po vyvolání do žluta a tedy o hodně hůř vidět. Ovšem chloridu to bylo dost jedno, vyleptal to bez problémů tak jako tak - tedy vyleptal to líp, protože se mi nestávalo, že by byl fotorezist nanesený nerovnoměrně.

Velká výhoda, ať už si to upatláš sám, nebo koupíš hotové desky, je v tom, že je proti těm původním z GME výrazně nižší kazovost, u těch původních nebyl problém mít na desce škrábance nebo nepolité plochy, tady u těch jsem viděl max. 3mm proužek podél jedné hrany.

Samozřejmě, pokud si to na to budeš laminovat sám, tak i tenhle argument odpadá, ale já bych se s tím za ty peníze nedělal (občas dělám pro známého malosériovku a fotocesta je na tohle ideální, takže mám přímé srovnání), nemluvě o tom, že proti původním je mají v GME o chlup levněji.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2011 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Lark píše:
Nemáte s tím někdo zkušenost? Nebo jak děláte pozitivní masky?


Na prase: Tisk z PDF na laserovku na obyč kancelářský papír, nastavené maximální krytí, pak něco málo jedlého oleje na zprůhlednění a šup s tím pod solárko - obličejový hodnětrubicový Philips, cca 20cm nad deskou, na desce připláclá předloha (samozřejmě stranou toneru k desce), překryté normálním okenním sklem pro rovinnost, cca 8min osvit. Kontrast dostačující, dělám jak rozlitou měď, tak spoje 0.125 a obojí bez problémů.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.04.2011 14:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.3.2008
Příspěvky: 1720
arda1 píše:
Kluci dělali jste někdo s tímhle? http://www.dioda.cz/down_load/Wet_Lamin ... byists.pdf arda1BOT

Hmm, tohle je zase vymoženost. Není nad to si to nakreslit sám (lihovkou) a vyleptat. Jedno jsem si nechával udělat plošňák od známého na speciální voskové tiskárně. Do tiskárny se vložila tenká měděná fólie na kterou se nanesla slabá vrstvička vosku. To se běžným způsobem vyleptalo a nalepilo na kuprexid.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2011 20:58 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 11.4.2011
Příspěvky: 9
Bydliště: Ostrava
Karas píše:
arda1 píše:
Kluci dělali jste někdo s tímhle? http://www.dioda.cz/down_load/Wet_Lamin ... byists.pdf arda1BOT

Hmm, tohle je zase vymoženost. Není nad to si to nakreslit sám (lihovkou) a vyleptat. Jedno jsem si nechával udělat plošňák od známého na speciální voskové tiskárně. Do tiskárny se vložila tenká měděná fólie na kterou se nanesla slabá vrstvička vosku. To se běžným způsobem vyleptalo a nalepilo na kuprexid.


esu-ov píše:

Přátelé, pro kusovou výrobu plošného spoje jsem zkusil metodu nanesením laserovou tiskárnou na obyčejný fotopapír, který se nažehlí stranou tisku k mědi a poté se sloupne mokrou cestou ve vodě fotopapír, očistí kartáčkem zbylý papír. metoda je popsána http://sirloon.net/loonaweb/sirblog/pcb-using-toner-transfer-method-comparison. Takto jsem dosáhl nejlepšího výsledku, když jsem dříve používal metodu přenesením toneru na papír reklamní folie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.09.2011 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
Já jsem dělal maximálního prasáka: Předlohu jsem vytisknul na obyčejnej kancelářskej papír a zprůhlednil olejem na smažení. Potom klasicky fotocesta.

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.09.2011 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Keby existoval papier do laserovky ktorý sa vo vode rozpustí bez námahy, nemyslím že by sa niekomu chcelo čokoľvek presvedcovať. Zatiaľ som na taký nenarazil, ale aj to určite bude.
Modrá fólia mi pripadá drahá a nespoľahlivá - toner sa rozpíja pri veľkom teple či tlaku, a nechytí dokonale pri menšom.

Laserom potlačený inkjet papier sa dáva dolu strašne namáhavo.. Ale na to že človek bez vybavenia len tak na kolene čosi zbastlí, to je aj tak super.
Na výstrahu: http://www.topgun.sk/downloads/Jozo/100_2696.JPG
EDIT: ale dajte si pozor na vodovzdorné inkjet papiere, to sa asi nedá dať dolu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.09.2011 22:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
..... dajte si pozor na vodovzdorné inkjet papiere, to sa asi nedá dať dolu...

jo, to znam... bezva prace... :-)
Jak prizehlujes? Ja mam upraveny laminator z PENNY, dal jsem tam druhou vratnou tepelnou pojistku na asi 180°C a projizdim desku 3-4x.
Modra folie je ok, ale ta cena.... Nekdo tvrdi ze pouzil papir od reklamnich samolepicich folii, ale asi jsem zkusil jiny, nevhodny...
Pokud to jde, radsi ted frezuju, rovnou pri tom vrtam i objedu obvod.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz