Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 15:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
dudaj píše:
Celý komplet je poměrně drahý a výkonově nepraktický.

Pokud máš na mysli tuhle činnost jako objevování jak to sestavit, aby ti to fungovalo, je mnoho informací jak se vyhnout "objevitelské" činnosti a postavit to napoprvé správně.
Nicméně chápu, že lidi baví vymýšlet vymyšlené věci.


Někdy se to ale vyplatí to alespon zkusit i když okolí radí--vyser se na to, nebude to fungovat.

Já začínal s vizí napájet autoledničku a dnes vcelku v poho dobijím dvě elektrokoloběžky---kapacitou cyklobaterek v podstatě 4 elektrokola, finančně by mě určitě vyšlo líp píchnout se v kempu do 230V rozvodu, ale ta svoboda nemuset být otrokem zásuvky 230V i v kempu je k nezaplacení bo zvlášt poslední dobou to pak vypadá v kempech u těch zásuvek jako na parkovišti na sídlišti.

Hodně mi radil novfra---hlavně co v žádném případě nedělat, nebo když už to tak udělám, očekávat nějaký pruser.

http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=22&t=88526


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 18:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
pepin píše:

Někdy se to ale vyplatí to alespon zkusit i když okolí radí--vyser se na to, nebude to fungovat.



Stavěl jsem si sám FV 7kWp na baráku včetně celého zapojení. Od půlky dubna do půlky října jsem odpojen od DS. Kdybych do toho šel pokus omyl, asi bych dobře nedopadl.
Co radí okolí není důležité. Vyfiltrovat blbosti musí člověk sám.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 19:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
dudaj píše:

Stavěl jsem si sám FV 7kWp na baráku včetně celého zapojení. Od půlky dubna do půlky října jsem odpojen od DS. Kdybych do toho šel pokus omyl, asi bych dobře nedopadl.
Co radí okolí není důležité. Vyfiltrovat blbosti musí člověk sám.



Já vím, ale myslím si, že je zatím ještě předčasné hodnotit zda se to finančně opravdu vyplatilo----jako že je to už dávno ve spotřebě ze sítě celé komplet všechno zaplacené.

Nerejpu, jen vycházím z toho co zatím vím o baterkách---že nemládnou a nejsou nesmrtelné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2023 9:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
Nicméně chápu, že lidi baví vymýšlet vymyšlené věci.[/quote]

Ahoj Dudaji,

To je přesně ono! :-) Je to zábava.

Supan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2023 10:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Šroubovák, kleště, multimetr (a osciloskop) beru do ruky, až když o věci něco málo (docela dost) vím. A zejména pokud narazím na něco co se mi nezdá. A já nemám chuť být za Lamu. Ale přiznávám, že velmi zřídka i v případech kdy se bavím vymýšlením "hranatého kola". Tedy takové ty případy: Všichni říkají, že to nejde. Já jím nevěřím dokud si to vlastnoručně nezkusím a na vlastní oči neuvidím. Obzvláštní výzva je když 1. 1/2 a) tvrdí: Ano. A druhá 1/2 b) tvrdí: Ne. Což je někdy možné. V tom případě tou výzvou jsou: Nezbytné a dostačující podmínky pro situace kdy platí a). A totéž pro situace kdy platí b). Někdy to může být komplikované, pravidlo se nepodaří najít. Pro dostatečný počet pokusů lze jen určit Pravděpodobnost [nastane a)] = 1 - P [nastane b)]. A obzvláštní výzvou jsou důkazy, že jde jen o dosud neobjevenou příčinu. Opak je za těchto podmínek je příčina odhalení závislosti (příčinných souvislostí) nemožná. Každý pokus o dokázání pravdivosti vede k rozporu. Současné platnosti tvrzení "Je to pravda" a "Není to pravda".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2023 17:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
pepin píše:


To je pravda, nicméně baterky v FV jedou vybíjecími proudy míň jak 0,2C a vyjímečně 0,4C.

Vybíjecí proudy se výrazně podepisují na degradaci. Další je ošetření elektronikou - max a min napětí. To je další klíčová záležitost životnosti a to mají ty systémy důkladně ošetřené. A v poslední řadě teplota baterky, která nesmí pod 10°C při vybíjení.
Takže já za rok ztratil 1% kapacity.
Je tady naprosto šetrný a velmi pečlivě hlídaný režim proti jiným spotřebičům.

Jediná neznámá je budoucí cena elektřiny, ale jsem si jist, že ta dolu nijak zásadně nepůjde. Spíš naopak. Až si lidi zvyknou na 5-6Kč za kWh, jen se trochu oklepou a za dva roky to půjde zase po kouskách nahoru. V tomhle už líp nebude.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 12:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Ja začinam tak trošku uvažovat že bych v tom svem obytnaku začal postupně nahrazovat olověný baterie taky lifepo 4. Systemově je to napětim vyměnitelné za olovo jehož životnost počtu cyklu opravdu nic mnoho a to ještě za předpokladu že se cykluje—- vybiji do poloviny kapacity baterie, tedy že 100 Ah autobaterie je stejně využitelná tak max do sosatelnych 50 Ah.
https://m.pt.aliexpress.com/item/100500 ... 998f10986e


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 12:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
pepin píše:
Ja začinam tak trošku uvažovat že bych v tom svem obytnaku začal postupně nahrazovat olověný baterie taky lifepo 4. Systemově je to napětim vyměnitelné za olovo jehož životnost počtu cyklu opravdu nic mnoho a to ještě za předpokladu že se cykluje—- vybiji do poloviny kapacity baterie, tedy že 100 Ah autobaterie je stejně využitelná tak max do sosatelnych 50 Ah.


Ano, přesně tak. Jenom bacha na nízký teploty. Pod 10°C nevybíjet a pod 0 mám pocit že vůbec nesmí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 13:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
dudaj píše:

Ano, přesně tak. Jenom bacha na nízký teploty. Pod 10°C nevybíjet a pod 0 mám pocit že vůbec nesmí.

S tou teplotou mě děsíš, v obytnácích ty lifepo 4 použivají a pochybuji že ty baterky přez zimu temperují. Že bude s nižši teplotou nižši využitelná kapacita to mi jasný je, ale že by měli ty baterky kleknout na nízkou teplotu to se mi uplně nezdá. Na rany jsem v karavanu nechával přez zimu lipol, a123 life i nicd plus nimh a na jaře jsem je zničený nenašel.

Pro mě by bylo nejlepší jak jezdime na těch elektrokoloběžkach umět rovnou ze solaru dobijet ty cyklobaterie, šlo by to, ale byla by to neskutečná pakárna kuli měničum napětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 14:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Když to používají v elektromobilech tak to s tou teplotou nebude až tak divoké.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 14:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
jio píše:
Když to používají v elektromobilech tak to s tou teplotou nebude až tak divoké.

Tam ale použivaji mám pocit lionky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 15:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
pepin píše:
S tou teplotou mě děsíš, v obytnácích ty lifepo 4 použivají a pochybuji že ty baterky přez zimu temperují. Že bude s nižši teplotou nižši využitelná kapacita to mi jasný je, ale že by měli ty baterky kleknout na nízkou teplotu to s mi uplně nezdá...
Na poklesu kapacita při nižších teplotách je shoda. Zásadní problém je nabíjení Li akumulátoru s teplotou pod bodem mrazu. Za těchto podmínek accu ihned silně plynují. A pokud masivní přetlak ve velké odejde přes bezpečnostní ventil, tak uvnitř mohou nastat podmínky pro silné samovybíjení. Až 100% za 24 hodin. Některé nabíječky a) využívají termistor uvnitř accu jiné b) mají externí čidlo v tepelném kontaktu s accu. A pod určitou teplotu accu, nabíjení nezahájí. Jiné nabíječky tak trochu zmatečně mohou používat pro kontrolu teploty vnějšího prostředí nějaké čidlo umístěné uvnitř samotné nabíječky. Trochu jinak to je u ostrovních systémů s LiFePO4. Nabíječky pro tyto systémy mohou mít kompenzaci nabíjecích parametrů na teploty pod 0 °C (na rozdíl od některých modelářských nabíječek). Totéž pak může platit i pro některé komplety v karavanech obytných přívěsech, atd. Introducing the Poweroad Infinity Lithium battery and why you shouldn’t charge your Lithium batteries below 0°C? Mimo systémů s teplotní kompenzací parametrů nabíjení jsou i b) lithiové accu do chladných podmínek c) soupravy, které prostor nabíjeného accu mohou (před nabíjením) vhodně temperovat. Using Lithium Batteries in Cold Weather
https://www-relionbattery-com.translate ... _tr_pto=sc


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 16:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Tak to je teda na prd, jak v zimě temperovat při nabijeni liněco baterky já určitě nevyřešim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 17:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jio píše:
Když to používají v elektromobilech tak to s tou teplotou nebude až tak divoké.


LifePo4 ?
Co vím tak lipoly a lionky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 17:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
pepin píše:
Tak to je teda na prd, jak v zimě temperovat při nabijeni liněco baterky já určitě nevyřešim.


Potíž je, že oni u těch baterek udávají nějaký rozsah, ale z diskuzí a zkušeností kluků tomu je jinak. Např. kámošův střídač při poklesu
pod 10°C omezuje výrazně proudy nabíjení , ale nikde se o tom nedočteš.


Ty baterky jsou malý a lehký. Netuším, jak to v zimě využíváš, ale odnést je do tepla, nebo udržet teplotu malého zaizolovaného boxu na 10°C asi není žádný problém.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz