Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Divné nabíjení NiMH AAA LADDA Ikea
PříspěvekNapsal: pon 01.04.2024 18:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
HR03 AAA, 1,2 V, 750 mAh Protože v roce koupě byly k mání, tak jsem koupil variantu 900mAh v bílé fólii
● Koupeny 4 ks AAA, používány v LED hodinách FiBiSonic jako záložní. Hodiny jsou v režimu trvalý svit LED segmentů. A hodiny jsou proto trvale připojeny k adaptéru 230V, 50Hz —> 6V DC
● Po té co k hejnu NiMH AA a AAA přibyly i 18650 Li-Ion pro nabíjení (a údržbu) používám (ponejvíc) IPC-5 (od FKtechnics)
● Články AAA bývají po asi 1/2 roce vybité z cca 75%. Pět let jejich nabíjení vždy končilo (po detekci mínus delta) signalizací Full (při 1.53V)
● Koncem března 2024 signalizace Full nastala jen u 3 článků. Ten čtvrtý po dosažení napětí 1.43 až 1.45 V výrazně zpomalí rychlost růstu napětí. Stavu konec nabití nedosahuje, přitom na pohmat má teplotu místnosti. Není ani vlažný. Chová se tak jak u nabíjecího proudu 0.5 A, tak i proudu 0.7 A. Články jsou těsné žádné stopy úniku elektrolytu. Pokud je blistr z 1 řádku za: 99,–/4 ks, Cena 99,–/4 ks Cena včetně DPH, tak je to sice zajímavé, ale ve výsledku mrhání drahým časem.

● BTW Test/Review of Ikea Ladda AAA 900mAh (White) Nemáte někdo porovnání LADDA 750mAh versus 900mAh?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 01.04.2024 20:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Proč nekoupíte něco pořádného? Jeden nabíjecí článek za asi 25,- Kč asi nebude i tak žádný zázrak.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 5:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Nabíjel bych malým proudem třeba 50 mA, když delta peak nefunguje.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 7:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok LADDA IKEA Je údajně pro řetězce dělaný přebal eneloop. Tedy SANYO následně koupené spol. Panasonic. Nic lepšího v kategorii NiMH - LSD než SANYO (dnes Panasonic) jsem neměl nikdy v ruce. Je to sice NiMH, ale pro některé účely nenahraditelné a plně vyhovující.
@Libor Formování (jako pokus o oživení) = opakované Nabíjení + Vybíjení - 0.1 (nebo možná 0.05) C, dokud roste kapacita (měřená vybíjením do 1.0V (0.9V)) možná ze zvědavosti zkusím. Nevkládám v něj přílišnou naději. Ale chtělo by to vyhrabat "z mého propadliště dějin" něco, co by dělalo záznam průběhu Funkce = U(t) [napětí v závislosti na čase, tuším, že jsem na to kdysi koupil dnes už neprodávaný Datalogger DL-191V — VOLTCRAFT]
● Pokud by se podařilo určit konkrétní příčinu podivnosti, tak by bylo možná predikce budoucnosti u zbylých tří článků.
● Ono jde zejména o určení příčiny "v čem je zakopaný pes". A podle toho rozhodnout o dalším používání. Už jsem se setkal s případem (tuším, že šlo o alkalický článek) kdy potíží byl wackel mezi 1. a 2. pouzdrem. To 2. pouzdro - přebal mělo garantovat lepší těsnost. Ale špatný dotyk (měnící se přítlak mezi kovy 1. a 2. pouzdra se choval jako proměnný vnitřní odpor Ri.
● Daleko víc jde o výzvu úspěchu u "detektivního" pátrání než o závažnou potíž. Prostě podivné čihoště, pro které je obtížné najít vysvětlení, nemám rád. Věci odporující základním znalostem jsou nejčastěji málo často drobnosti. A jen výjimečně, začátek cesty za Nobelovou cenou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 10:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak Sanyo Enelop, dnes už panasonic jsem už dlouho nikde neviděl prodávat. GES u nás už není, ještě zkusím mrknout do GME. V Hadexu mají převážně značku Tinko, občas kupuju. V Bighobby mají taky jiné značky, tak nevím. A jak jsem psal, cenově asi 25,- Kč za kus se mi i tak zdá docela málo, na to jaká to je kvalita.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 13:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 302
Bydliště: Liberec
U kontraktu na 250 000 ks akumulátorů NiMh se v katalogovém listu delta peak vůbec neuvádělo. 5x nabít a vybít konstantním proudem 1/10 kapacity, doba nabíjení 12 hodin, vybíjení ukončeno po poklesu napětí 1V/článek. Kapacita se počítala z posledního vybíjení.

Kolega měřil průběhy napětí na akumulátoru po celou dobu nabíjení a bezpečně poznal, kdy kolegyně ráno otevřela v kanceláři okno - naměřil pokles napětí na článcích. Nabíječka by ukončila nabíjení.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 16:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Petr Budai Závislost Napětí - Teplota (NiCd a NiMH) má nepřímou úměru. Pokud bylo venku chladno, tak by nabíjení končilo zavřením okna.
● Kdysi dávno jsem se v těch podmínkách (algoritmech) konce nabíjení vrtal. Jako účinná se ukázala kombinace a) nešlo o jeden náhodný pokles, ale o celý sestupný úsek, takže mínus delta byl 2x až třikrát po sobě b) byl větší než odpozorovaná hodnota (u neohřátého článku, teplota mírně vyšší než běžná pokojová teplota) Nebyl to náhodný projev (šum / chyba měření).
● c) Přesto občas došlo k falešnému určení konce d) horší byla falešné nevypnutí. Ta se hlídala přidanou kontrolou na omezení minut, nebo mAh.
● Původní IPC-1 měly na každé dvojici (sousední pozice 1-2 a 3-4) jeden plíšek a na něm termistor. Teplota se nezobrazovala, ale někde nad 45°C se provedlo havarijní vypnutí. Bohužel bez signalizace, takže nešlo odlišit (pokud nebyly horké články a divný čas) od normálního ukončení nabíjení. IPC-5 už tam to havarijní vypnutí od přehřátí článku nemá. Zato umí válcové Li-Ion 3.7V nominál (4.2V strop).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 18:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Pokud chceš LSD AA nebo AAA Panasonic tak se nejdřív podívej na varianty Bílé optimalizace na počet cyklů, Černé optimalizace na kapacitu na úkor počtu cyklů, třetí typ (světle modré (Eneloop Lite) dnes oranžové) má nejmenší kapacitu a je optimalizován pro trvalé nabíjení nízkým proudem. Extra dlouhá životnost v aplikacích (DECT Phone Rechargeable Batteries BK-4LDAW/2BT)
Panasonic: AAA, 650mAh, DECT Phone Rechargeable Batteries BK-4LDAW/2BT ()
● Doprovodný komentář k tomuto typu (AAA a AA) bývá: Průmyslové, Odolné vysokým teplotám, Dlouhá životnost, ...
● Díval jsem se k prodejcům, co mívaly široký výběr NiMH a je to dost bída. Tlak konkurence Lithiových článků asi stlačil odbyt, tím pádem i nabídku. Zejména když některé velikosti článků mají vestavěné nabíječky a měniče na 1.5V (6F22 9V).
● Takže když mám vyjasněno zda: Kompromis = bílá řada nebo kapacita černá řada, (nebo Lite modrá, nově oranžová řada) zkusím Googlem najít prodejce, co mi by mohl vyhovovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 19:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok "Proč nekoupíte něco pořádného? Jeden nabíjecí článek za asi 25,- Kč asi nebude i tak žádný zázrak." Možná je 99,- za blistr.
● Normálně kupuji (AA i AAA) Panasonic (ponejvíc bílé) AAA HR03, 800mAh Články IKEA bílé 900 mAh byly na zkoušku. Dnešní úvaha o šedých IKEA 750mAh je jen možné pokračování "pokusu".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2024 20:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Guchar: Nepotřebuji kupovat, jen jsem psal, že kdysi běžně dostupné značky akumulátorů se postupně vytrácejí a nahrazují je neznámé značky. Mám doma pár článků z Lídlu Tronic, ani nevím jestli jsou ještě funkční.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.04.2024 6:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok: "NiMH Tronic, ani nevím jestli jsou ještě funkční" Stačí nabít. Pokud nabíječka neumí vybíjet připojit odpor 15 Ω nebo žárovečku 1.5V (1.2V) 100 až 220 mA, a změřit čas vybíjení na 1.0V až 0.9V. Vadné NiMH bývají rychle nabité (nebo nabíjení neukončí). A po zapojení zátěže se velmi rychle (někdy skoro okamžitě) vybijí. Přitom pro 800mAh by měly proud 100mA dávat po 0.8h = 48 minut.
● Takové vadné nyní mám v holicím strojku Philips série 3000: 950 mAh, 2.4 V, NiMH Philips Bodygroom BG2040/34, Series 3000 Po 8h nabíjení by strojek měl vydržet hodinu. Musím nabíjet před každým holením a nevydrží ani 5 minut. Pokud během holení delší dobu nepostřehnu (oranžové blikání) signál Třeba nabít, tak ho firemní nabíječka odmítne nabíjet. Strojek je třeba (dost složitě rozebrat) a každý ze dvou článků baterie nabít samostatně. Pak zase (s uvedeným omezením krátkého chodu) lze strojek k holení používat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.04.2024 15:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Mám originální nabíječku z Lídlu s displejem a LED diodami a ta mi ukáže v jakém stavu ty články jsou. Už jsem jich měl více a některé už odešly. Jak píšete, některé už nabíječka odmítla nabíjet a jiné nabijete, ale nabíjejí se jen pár minut a nic nevydrží.

U toho vašeho strojku. Nevím jak nabíjecí články, ale klasické nenabíjecí Philips moc neumí. Dokonce si dovolím tvrdit že jsou jedny z nejhorších. Jak z mých osobních zkušeností tak podle různých testů. Jestli tam máte články klasické velikosti AA nebo AAA, asi bych je vyměnil za nové. Jestli je 8 hodin nabíjíte a potom vydrží asi 5 minut provozu strojku, tak bych je už považoval za KO. Za dobré bych v dnešní době bral ještě pořád i GP, možná i ty Tinko nebo Enelopy, jestli ještě seženete. A rovnou bych už koupil větší kapacitu, třeba 1000 nebo 1200mAh. Tím by měl strojek zase o pár minut vydržet déle běžet.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.04.2024 2:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Jsou tam AAA 2ks v packu 2.4V je to nějaká ekvivalentní náhrada. Vlastně ani ty první nebyly Philips
● AAA má definovaný rozměr a tím pádem i objem. Pokud je tam víc než 800mAh jsou dvě možnosti 1) jde o papírové "čínské" z prstu vycucané (z reklamních důvodů - zvýšení prodeje) nepravdivé mAh [údaje] 2) Nebo jde o případ kdy se množství aktivní hmoty zvýší na úkor hmot snižujících samovybíjení a garantující vyšší počet cyklů. Eneloop AAA bíla klasika typicky 800mah minimálně garantováno 750 mAh, 2100 cyklů VERSUS černé Pro AAA (BK-4HCCE) - Capacity (typical): 950 mAh (guaranteed min.: 900 mAh) - Recharge up to 500 times — Optimalizovaná kapacita na úkor počtu cyklů
BK-4HCC (HR-4UWXB), Specifications
● Úplnou tragédií byla SANYO AA poslední řada (před typy s LSD), co měla uvedeno SANYO 2700 mAh Po cca 5 cyklech stály úplně za houby.


Přílohy:
nimh_aa2700_v03.jpg
nimh_aa2700_v03.jpg [ 8.43 KiB | Zobrazeno 579 krát ]
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.04.2024 17:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok ● Mimo 4 článků NiMH do LED hodin v rozsypu, AAA Ikea LADDA (bíle 900mAh, už nejsou v nabídce, jen u velikosti AAA je model 750mAh, 04. 04. 2024) se otevřela řeč i o baterii ze dvou článků NiMH AAA do holicího strojku Philips.
● Dle návodu pro Philips Bodygroom BG2040/34, Series 3000 po 8h nabíjení 1h holení. Skutečny čas ne 1h ale 5 min. Nakonec si jej vzala manželka. Před použitím dá na nabíječku za ani ne 2 hodiny signalizace: Nabito. Míň než 5 minut jí stačí na vyholení obou noh. Z rychlosti a kvality oholení je nadšena. Na obou stranách planžety jsou trvale v chodu zastřihovače. Mají jemné zoubky. A na koncích zoubků mrňavé kuličky. Tím pádem ne podráždí kůži tolik jako jiný Philips, který má tři frézy, a výklopný zastřihovač.
● Je zjevné, že výsledek holení silně závisí na stavu kůže a ochlupení. Ta moje mastná - drobivá - lepivá kůže je problém. Pro manželčinu kůži a ochlupení strojek vyhovuje. Moje lepivá kůže jej zapapla, a přestal holit. Na lepivé mastné drobky oplach v proudu vody nezabíral. K planžetě z vnitřní strany zde není přistup.
● Já se vrátil k jinému Phlips se třemi rotačními noži a výklopným zastřihovačem. Má jiná Pro vs Proti. O něm jindy. To hlavní než jsem se k němu vrátil byl "objev": Čištění oplachem nestačí. Všechny planžety a rotační frézy nutno mechanicky dočistit (Aby oplach stačil byl by třeba vysokotlaký ostřikovač. Možná i vzduch ze spreje. Ale u přilnutých nečistot není nad vodu.) Strojek se třemi hlavicemi se mi úplně přesně určit (zatím) nepovedlo. Na výměnných hlavách má 8 SERRIES (příloha).
● Podle pravidla: Funguje to: - Ano. - Tak se v tom nerejpej. "Odsouzenec" dostal ještě milost. S podmínkou: Budeš fungovat aspoň tak, jako doposud.
● Při hledání jsem nechtě našel poznámku: Strojek má vestavěný měřič provozní doby. Od jeho údaje je odvozena signalizace: Nastal čas na výměnu planžety! Při výměně planžety je třeba počítadlo: Do výměny planžety ještě zbývá xy hodin, resetovat. Tak trochu mi ti připomíná (ženského) kibice na sedadle spolujezdce. Čítač letového času (hlídání % vybití accu od toho odvislá upozornění) je užitečný. Ale zejména jeho možné nastavení je Off.

● Každou (i jinde získanou) zkušenost s baterkami lze nakonec zužitkovat při provozu (jak pohon, tak RC) modelů.


Přílohy:
philips_shaver_head_8_series.jpg
philips_shaver_head_8_series.jpg
[ 119.66 KiB | Zobrazeno 527 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2024 10:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Už jen tak pro zajímavost https://horejsi.cz/Pages/DetailProdukt. ... cislo=1255

Edit: koukal jsem doma a akupack co mám 8ks článků Enelop mají kapacitu 1900mAh. Ale to jsou články AA, ty menší mikrotužky AAA se asi větší než 900mAh neprodávají, nevím.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz