Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 9:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Tak jsem proměřil konkrétně třeba nabíječku HTRC Imax B6 V2 přesně jak multimetrem (Metex P10), tak i na osciloskopu (Tesla BM 556), výsledky zde:
Měření multimetrem:
naprázdno:
11,76 VAC = výstup sekundáru trafa
16,15 VDC = výstup po usměrnění a vyhlazení
nabíječ pouze zapnut:
11,70 VAC = výstup sekundáru trafa
15,65 VDC = výstup po usměrnění a vyhlazení
nabíječ v zátěži (LiPo 4S; 1,5 A) (tady už hodnoty trochu lítaly, podle toho, jak lítal nabíjecí proud "zmatené" nabíječky, uvádím proto nějakou střední hodnotu):
11,50 VAC = výstup sekundáru trafa
14,10 VDC = výstup po usměrnění a vyhlazení

Měření osciloskopem:
nabíječ pouze zapnut:
zvlnění 25 mV @ 100 Hz
nabíječ v zátěži (LiPo 4S; 1,5 A):
zvlnění 0,6 V @ 100 Hz, měřeno na koďanech
zvlnění 0,4 V @ 3333 Hz (perioda 30 μs), měřeno na výstupu z tlumivky

Pro zajímavost jsem změřil i jak vypadá zvlnění za AC/DC adaptérem (FK technics 12V / 60W, 5A, https://shop.fkt.cz/sitovy-napajeci-zdroj-12v-60w-5a-ean4730969-04-skupsp0800000003.php), se kterým nabíječka bez problémů funguje (zkoušeno i s dalšími AC/DC adaptéry, jeden pro notebook HP s 18V výstupem, další MeanWell 12V/6A, se všemi to funguje):
naprázdno: zvlnění 20 mV @ 1667 Hz (perioda 0,6 ms)
nabíječ v zátěži (LiPo 4S; 1,5 A): zvlnění 0,5 V @ 7778 Hz (perioda 36 μs)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 11:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2017
Příspěvky: 129
Bydliště: ČR
Dobrý den. Proč trváte na použití toho zdroje s trafem? Jakou to má výhodu oproti spínanému zdroji? Antonín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 11:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Lioton píše:
Dobrý den. Proč trváte na použití toho zdroje s trafem? Jakou to má výhodu oproti spínanému zdroji? Antonín

Protože to trafo mám doma a leží mi ladem. Spínaný zdroj musím kupovat extra. :)
A navíc, když se podaří přijít na to, v čem je zakopaný pes, tak můžu všechny svoje nabíječky připojit na jedno trafo. Kromě toho stowatového, se kterým teď dělám tyhle pokusy, se mi doma válí totiž ještě jedno 300W ;) A mít spínaný zdroj, který by zvládl všechny nabíječky najednou, by stálo dost peněz. Ne že bych si solidní AC/DC měnič nemohl dovolit, ale už z principu se mi tahle varianta ekluje :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 13:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
YenyaKas píše:
Tomu bych moc nevěřil - nabíječka bude mít buďto Ćuk nebo nějakou jinou buck-boost variantu, která se řídí jedním spínacím prvkem a jeho duty cycle (střídou?) - žádný významný přechod mezi snižováním a zvyšováním napětí tam není, jen se prostě mění duty cycle toho jednoho spínacího prvku.

Jo jo, tohle jsem zkoušel taky a není to tím. Prostě jsem vzal nabitou baterku a pomocí nabíječe M8 jsem z ní energii "přelil" do baterky skoro vybité. Takže na začátku byl měnič nabíječky v režimu buck, pak se napětí překlopilo a byl v režimu boost. Proběhlo to bez problému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 17:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
LSoft píše:
...
zvlnění 0,4 V @ 3333 Hz (perioda 30 μs), měřeno na výstupu z tlumivky

Pro zajímavost jsem změřil i jak vypadá zvlnění za AC/DC adaptérem (FK technics 12V / 60W, 5A, https://shop.fkt.cz/sitovy-napajeci-zdroj-12v-60w-5a-ean4730969-04-skupsp0800000003.php), se kterým nabíječka bez problémů funguje (zkoušeno i s dalšími AC/DC adaptéry, jeden pro notebook HP s 18V výstupem, další MeanWell 12V/6A, se všemi to funguje):
naprázdno: zvlnění 20 mV @ 1667 Hz (perioda 0,6 ms)
nabíječ v zátěži (LiPo 4S; 1,5 A): zvlnění 0,5 V @ 7778 Hz (perioda 36 μs)



Někde je chyba. T=1/f. Který údaj je správný?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 18:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
:D :D :D Jsem měl v Calc98 nastavených moc desetinných míst a hlavní část výsledku mi zalezla za roh...
Takže tedy: perioda 30 μs dá 33,3 kHz a perioda 36 μs dá 27,8 kHz.
Díky za upozornění ;) Přenastavil jsem si Calc98 na 3 desetinná místa. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 19:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Podle naměřených údajů bych řekl, že nabíječka pracuje s pracovní frekvencí měniče cca 30kHz. Při napájení ze síťovéhoi zdroje jí bude vadit zvlnění na 100Hz. Procesor si změří napětí a proud do akumulátoru, udělá korekci podle požadovaných hodnot a nastaví PWM výstup. Při dalším měření je ale jiné vstupní napětí a změřený proud a napětí bude vyžadovat další korekci PWM. Auto firmwaru by musel počítat se zvlněním 50Hz, 60Hz, 100Hz a 120Hz, ale při požadovaném napájecím proudu nabíječky spíš předpokládal napájení spínaným zdrojem bez síťového zvlnění.

Trafo si odlož na něco jiného a kup si spínaný zdroj. Možná s více oddělenýma hladinama a podle potřeby je používat zvlášť nebo spojené dle potřeby.

Nebo by to mohl vyřešit spínaný předregulátor: https://www.postavrobota.cz/Nastavitelny-zdroj-zvysujici-napeti-5-35V-d55.htm, https://www.postavrobota.cz/Nastavitelny-zdroj-100W-zvysujici-napeti-12-35V-d141.htm.

Svoji hypotézu s problémem způsobeným zvlněním na 100Hz mohu ověřit pomocí zdroje s externím řízením výstupního napětí a generátorem, ale příští týden to určitě nestihnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 20:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LSoft píše:
...
Takže tedy: perioda 30 μs dá 33,3 kHz a perioda 36 μs dá 27,8 kHz.

No vidíš, a máš to nalezené :)
Trafa použij jako těžítko a pořiď řádný spínaný zdroj. Nebo za Gretz a kondy dej dobrý stabilizátor.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 20:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pokud máš známého přes PC opravy, nebo dáš pár stokorun v bazaru, dá se dost dobře využít vyřazených spínaných zdrojů od kancelářských PC.
Mám tu 5 kousků DELL zdrojů DA 1, dají v pohodě 10A při napětí lehce pod 12V. A není to prasárna jako přebastlené PC zdroje z kejsů, jsou zticha (nemručí jako trafo, nemají fofrník), mají ochranu - při přetížení se prostě vypnou.
https://www.sbazar.cz/hledej/zdroj%20dell

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: úte 26.05.2020 4:48 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Přátelé, díky všem za komentáře a rady. Nakonec jsem pořídil tohle:
https://www.led-tech.cz/led-zdroje-a-trafa/147-led-zdroj-12v-240w-vnitrni-1100000052067.html
Narychlo jsem to včera zkusil s jednou z "problematických" nabíječek a je to v pořádku. Tak budu doufat, že zdroj vydrží a hned "neblikne". Zatěžovat ho budu většinou tak z 50%, sem tam z 80%.
Jak bude chvilka, tak ještě ze zvědavosti vyzkouším přidat nějakou balastní zátěž na trafozdroj, abych snížil dopad skoku z napětí naprázdno na firmware nabíječek, jak mi radili někteří z vás, a dám pak vědět, jak to dopadlo.
A na závěr jednu oblíbenou větu: neřešili jsme tady vlastně chybu takovýchto nabíječek, ale vlastnost :D
Letu zdar!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz