Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: pon 15.01.2018 15:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
tomashr píše:
Pánové, zpátky od Tesly k polnímu nabíjení :-)
Když vezmu třeba tu mnou zmíněnou sadu 4s10p, tak zjistíme, že se bude mít z hlediska zátěže ještě daleko lépe, než v Tesle - kdyby do nabíječe šlo 750W (což mi přijde nadsazené, při 16V to nedá snad žádný nabíječ na trhu), tak jsme u cca 5A na článek, tedy nic moc. A reálně to bude spíš tak do 3A/čl :-)
Tohle opravdu nejen že není nic na hraně, to jsme dokonce hluboko pod katalogovými parametry. Myslím si, že tady mají šanci slušně fungovat i mírně podprůměrné články, slušné Konion, Samsung či LG se pak budou vysloveně flákat - v tomto jsem opravdu optimista.


Tak tak, zpátky k polnímu nabíjení.
Pokud z baterky odebírám 15A, tak v přepočtu na jednu mám necelých 170mA a při 20A je to směšných 220mA. Na 1C se dostávám až při proudu 135A.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 18:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý večer, jak jste mi tady psali, že u autobaterií Pb se to počítá jako 0,05C po dobu 20 hodin, jak se to prosím počítá? Když budu chtít odebírat z baterie nižší proudy, řekněme 300mA, prodlužuje se tím automaticky doba, po kterou mohu z baterie tento proud odebírat? Tedy u baterie 45Ah lze odebírat proud 2,25A po dobu 20 hod. Při doběru proudu 1,125A už tedy bude doba kdy mohu tento proud odebírat 40 hodin atd? Jestli jsem dobře počítal, tak při tom odběru 300mA bude doba už 150 hodin? Počítám to správně?
Když ale budu mít autobaterii 74Ah a budu z ní chtít odebírat ten proud 300mA, ta doba po kterou budu moci proud odebírat je 246,6 hodin?

Tentokrát to není o nabíjení, mám to pro kamaráda. Potřebuje z autobaterie něco napájet, tak řešíme jak dlouho mu to vydrží, Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Ano, je to tak. Jen autobaterie není stavěná na cyklický režim. Pokud ji bude používat stylem vybít / nabít, tak se jí výrazně sníží životnost. Na toto by potřeboval jiný typ akumulátoru.
Hlavně pozor na minimální napětí, netuším sice v jaké aplikaci to má fungovat, ale je dobré mít nějaký odpojovač při dosažení hranice vybití.
A ještě jednu poznámku. Ne každá baterie má uvnitř (kapacitu) stejnou, jako zvenku napsanou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak to nevím. Má tam teď starou autobaterii 74Ah. Napájí tím elektrcký ohradník. Prý má odběr něco málo přes 300mA, tak jsem potřeboval vědět, jak dlouho by mu to mohlo vydržet. Říkal jsem mu, že to není ideální, že má spíše koupit nějaké LiPol baterie nebo něco podobného.
Nebo ty LiFePo jak jste tady probírali ze začátku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:
Aha, tak to nevím. Má tam teď starou autobaterii 74Ah. Napájí tím elektrcký ohradník. Prý má odběr něco málo přes 300mA, tak jsem potřeboval vědět, jak dlouho by mu to mohlo vydržet. Říkal jsem mu, že to není ideální, že má spíše koupit nějaké LiPol baterie nebo něco podobného.
Nebo ty LiFePo jak jste tady probírali ze začátku?


Ze všeho nejdřív je potřeba zjistit, jakou kapacitu ve skutečnosti má ta stará 74Ah baterka. Pak je velmi jednoduché odpovědět, jak dlouho to vydrží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 20:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Kámoš říkal, že ji v autě vyměnil, ale že je ještě dobrá. To nestačí? :D
Né teď vážně. Bez nějakého zátěžáku to stejně nezjistíme, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 20:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Na co zatezak? Dejte ji vybit modelarskou nabijeckou treba 0.5 A. Bude to trvat, ale vysledek bude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 20:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:
Kámoš říkal, že ji v autě vyměnil, ale že je ještě dobrá. To nestačí? :D
Né teď vážně. Bez nějakého zátěžáku to stejně nezjistíme, ne?


Dej ji vybít 300mA na 10,5V a hned budeš vědět, jak dlouho Ti v požadované aplikaci bude fungovat.
Jen Ti neprozradím, jak dlouho. Jak už jsem říkal, cyklický provoz není to nejideálnější pro Pb startovací baterku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
A nebo ještě jinak. Ohradník je zapnutý 24h denně? Tedy necelých 8Ah. Jak často je možnost ty baterky dobíjet? Potřebuješ kapacitu na týden, měsíc, čtvrt roku? Pak se dá najít řešení. Ale čím větší kapacita, tím výkonnější nabíjení je potřeba. Pokud chceš nabíjet třeba jednou za měsíc a ještě s rezervou, tak klidně 40-50A. A stejně se to bude nabíjet den.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Zeptám se kámoše, ale má to zapnuté asi pořád. A jak pořád píšete o té signalizaci nízkého napětí, jde to i u nabíječky Equilibrium mini V2?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
To chcete, aby za vas nekdo cetl navod k nabijecce?
Nabijecka umi sama vypnout, ne jen signalizovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Já bych se s tím moc nemazal. Ať to nechá na nabitou baterku běžet týden a potom změřit napětí (ještě se zapojeným ohradníkem).
Pokud bude napětí větší, než řekněme 11,8V tak je to OK a může ji používat a jednou týdně nabíjet (je otázka kolik cyklů vydrží, řádově měsíce by měla).
Pokud bude napětí menší = sběrný dvůr (nebo nabíjet častěji, ale to ztrácí smysl) :wink:


Naposledy upravil jag42 dne stř 28.02.2018 21:40, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:
Zeptám se kámoše, ale má to zapnuté asi pořád. A jak pořád píšete o té signalizaci nízkého napětí, jde to i u nabíječky Equilibrium mini V2?

Ochrana proti podvybití musí být součástí zařízení, kde je baterka zapnutá.
A co se týká nabíječky, tak na nabíječce nastavíš proud, jakým chceš vybíjet a napětí, kdy se má vybíjení ukončit. A pokud to nabíječka umí, tak třeba dovybití sníženým (podle napětí snižujícím se) proudem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jag42 píše:
Já bych se s tím moc nemazal. Ať to nechá na nabitou baterku běžet týden a potom změřit napětí (ještě se zapojeným ohradníkem).
Pokud bude napětí větší, než řekněme 11,8V tak je to OK a může ji používat a jednou týdně nabíjet (je otázka kolik cyklů vydrží, řádově měsíce by měla).
Pokud bude napětí menší = sběrný dvůr (nebo nabíjet častěji, ale to ztrácí smysl) :wink:


Hmmm, tak to je rada 8O
A co když za týden bude na baterce napětí 4,7V? Co pak? Píšeš tady o vybitých 50Ah! A baterka 74Ah po nějaké době provozu v autě tuto kapacitu nemá ani náhodou.
Celou zimu jsem odjezdil v dieselu s baterkou 72Ah, kde skutečná kapacita (0,05C) byla 12Ah a startoval jsem bez problémů. Taková baterka by Ti nestačila ani na dva dny provozu a po týdnu by skončila v ASA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 21:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Nedočetl jsi to do konce "pokud je napětí menší = sběrný dvůr :lol:
S polomrtvou baterkou se pro trochu delší provoz nemá cenu babrat a dobrá by to měla dát.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz