Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nabíjení ULTRAMATem 12 - opět
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 8:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Tak včera mě nabíječka U 12 zase překvapila. Začínám hodně vážně uvažovat o výměně. Dal jsem nabít 7-dmi článek 2000 mAh, proudem 1A, tak jsem si říkal za 2 hodiny bude hotovo (na to, že v návodu uváděnou bezpečnostní pojistku 90 minut pro Nixx ignoruje, už jsem si zvykl), takže jsem to spustil a odešel. V domnění, že inteligentní, procesorem řízená nabíječka hlídá napětí a sama ukončí nabíjení, jsem se vrátil asi za 2 hodiny a kousek. A na displeji svítilo napětí 10.35 V a kapacita 2050 mAh!!!
I když v návodu je uváděno, že ukončení nabíjení je na základě nastaveného delta peaku (asi jsem nastavil moc velký - 15 mA/cl.), tak jsem si myslel, že bude aspoň hlídáno napětí nebo kapacita. No přijít o chvíli dýl, tak nevím, nevím...Máte s tím někdo zkušenosti nebo jsem blbej jenom já? :roll:
Někdy je asi lepší displej na nabíječce nemít, pokud se k tomu rozhodnu, tak jí asi vyměním za CHAR 20 od JETI, na tu tady čtu jen samou chválu.
Díky za jakýkoliv reakce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 9:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
No, je vidět že o nabíjení toho moc nevíš. Při nabíjení Nixx baterií je úplně normální že napětí baterie připojené k nabíječi je ke konci nabíjení asi 1,6-1,7V na jeden článek-ty tvoje baterky neměly ani 1,5V na článek. A úplně u všech baterek a nabíječů musí být dodaná kapacita asi o 10-20% vyšší než je skutečná kapacita baterie, protože žádný nabíjecí proces nemá účinnost 100%. Takže dodaný náboj do baterie 2000mAh by měl být asi 2200-2400mAh.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 9:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
No nevím, proto se ptám a rád si nechám poradit. Říkali mi, že při nabíjení je ještě normální tak 1.45 V/článek, pak že už je to moc, tak nevím. Bál jsem se, abych je nepřebil, to je prej horší než nedobít. Ráno jsem je měřil a měli pořád 9.7 V/7dmi článek.
Takže tohle je ještě v pohodě? Na kolik to mám teda nastavit, abych je využíval optimálně? A je pravda, že NiMh a LiPol se maj skladovat nabitý a NiCd vybitý?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
1,5V na článek platí pro vysílačové(přijímačové) sady při nabíjení proudem rovným desetině kapacity. Při nabíjení vyššími proudy je to těch 1,6-1,7V na článek.
Nastav tam normálně 7článků(typ nastav podle toho jaký to jsou-asi NiMH?), vybíjecí proud co nejvyšší(automaticky se zmenší kvůli vybíjecímu výkonu), napětí pro ukončení vybíjení 6V(pro celej sedmičlánek samozřejmě), nabíjecí proud nech tu 1A, citlivost delta peaku dej teda 10 mV/článek-to by mělo být asi všechno, nebo se tam nastavuje ještě něco?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Počet článků se nenastavuje, jen typ (jo mám NiMh), režim (buď manual nebo automat) a nabíjecí proud. Co to vlastně přesně znamená ten delta peak?

Vybíjecí proud můžu max. 1A. Není 6 V málo? Četl jsem u NiMh mezi 0.9-1 V/čl, spíš prej ten 1V. Ale to je taky divný, nastavil jsem při vybíjení napětí 6.3 V a ono se to ukončilo, když tam bylo nějakých 7.2 V, fakt mi přijde nějaká pošahaná.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
A to o skladování je pravda, ale rozhodně pokud je nepoužíváš delší dobu tak je jednou za čas(cca 2-3měsíce) vybij a zase nabij(NiMH) případně jenom dobij(LiPol), nebo vybij, nabij a zase vybij(Nicd).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Teď jsem volal do toho krámu, a mluvili jsme o tom vybíjení, že mi to nevypíná na nastaveným napětí. No a oni, že prej nastavujou na čl. i 0.6 V, tak jsem z toho magor.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
Režim dej teda manual. 6V je asi 0,85V na článek-to by mělo být OK, ale klidně nech těch 0,9V na článek, to zas takovej rozdíl není. Možná že nabíječka na konci vybíjení omezuje proud ještě víc aby se baterky líp vybily, a proto může být ukončovací napětí vyšší než nastavené, já ale Ultramat nemám, takže nevím.
Delta peak je pokles napětí Nixx článků na konci nabíjení-v průběhu nabíjení se napětí pořád zvyšuje a když je baterie nabitá tak mírně poklesne. V nabíječce nastavuješ právě velikost tohohle poklesu, která se bere jako mez pro ukončení nabíjení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:50 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
0,6V mi přijde už dost málo-když tak teda 0,8V na článek, ale míň bych nedával.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
No nevím, zdá se mi to nějaký divný, asi jim to tam odvezu. Škoda, že tady není nikdo (připojenej) kdo jí má, zajímalo by mě jestli je to stejný nebo mám nějakej "šmejd" :(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 10:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
No, bejt tebou bych se neukvapoval. Počkej a určitě se tady objeví někdo kdo ji má. Zatím bych ji nevracel, pokud vím tak záruční doba jsou teď 2 roky takže času máš dost. Ale dělej jak myslíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 11:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
No asi máš pravdu, počkám ještě třeba tejden a snad se někdo ozve. Jinak díky za rady.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 11:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
Taky se zkus zeptat na nejakym jinym diskusnim foru na netu. Myslím že určitě někoho najdeš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 12:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2004
Příspěvky: 1266
Bydliště: Škvorec
Pepino, podlo toho co tady pises mi tvoje nabijecka pripada naprosto v poradku. Pri nabijeni je napeti o hodne vetsi. Kdyz potom nabite clanky zatizis a budes merit napeti, uvidis ze rychle klesne aby se pak drzelo na nizsi hodnote ale delsi dobu. Ja osobne nastavuju vybijici napeti na 0,6 V ale 0,9 muze byt taky. Co by asi byl problem je zahrati clanku na vysokou teplotu na konci nabijeni. Zvysena teplota je normalni, ale rozpaleny clanky uz davaji sbohem a satecek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2005 19:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.3.2005
Příspěvky: 242
Bydliště: Frýdek-Místek
Já osobně používám AQC 4F a jsem maximálně spokojen. Možná by tam chtělo nabrnknout dobu nabíjení , ale kdo ji zná ví o čem je řeč. Velkou výhodou je to , že i když je microprocesorová , má teplotní sondu. Když ji špatně nastavíš , tak ji teplotní čidlo hlídá. Jsou i jiné a určitě lepší ale za ty prachy jsem s ní velmi spokojený. Navíc jednání s ing. Dvorským je velmi příjemné a solidní.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz