Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
No asi by se to dalo taky. Na zimu je z toho auta vyndat do tepla.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 20:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
pepin píše:
Tam ale použivaji mám pocit lionky.

https://electrek.co/2023/05/02/tesla-re ... lfp-cells/
https://europe.autonews.com/automakers/ ... t-ev-costs
https://www.grepow.com/blog/lifepo4-bat ... ttery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 21:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
jio píše:


Ok a díky za info.

Uplně bez problému to ale s těmi life v obytnácích asi nebude.

https://www.caravan24.cz/infusions/foru ... owstart=20


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2023 23:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Mě osobně by se nejvíc líbilo něco kompaktního ve stylu ecoflow
https://ecoflow.cz/

ale at počítám jak počítám, teda pokud nepočítám nějakou blbost, abych z toho nabil dvě cyklobaterie cca 500wh, budu v tom za cca 30tisíc, pokud ale koupím další dvě cyklobaterie které si odvezu nabité z domova, tak mě budou obě dvě stát cca 5000 kč.

Jednoznačně je u těch lifepo4 opravdu problém ohledně provozních teplot, podstatně dražší a složitější je i elektronika která zabezpečuje jejich dobijení, to má smysl pro někoho, kdo dal za obytný auto dva miliony na střeše má 100W solár a je nasratý že mu po roce dvou klekla PB baterka, no tak nějakých 100k už ho nepodělá, když to nechá překopat na lifepo----s předpokladem, že ted bude mít vystaráno už jednou pro vždy, na to já peníze nemám, navíc jediný duvod proč si s tim lámu hlavu je ten, že teoreticky, pokud bych v sobotu vyjezdil jak já tak i manželka koloběžku do mrtě--tedy nějakých cca 70km, v neděli už by jsme nejspíš na dalších 70km nabito neměli.

Já mám na tý střeše 400W solár, jediný problém co jsme zatím měli bylo na týdenní dovolené kdy bylo první tři dny pod mrakem, hodně jsme tedy jezdili a do toho jela lednice jako mrazák kde jsme měli zmražený maso pro čubu.

Na víkendy s koloběžkama elektrickou kompresorovku už nevozim, na dva tři dny stačí termovak s těma namraženejma chladícíma vložkama, jsem si myslel že kompresorovka bude žrát prd, ale v autě překáží a venku v létě ve vedru se muže strhnout---chladí, ale žere stejně jako ty obyč peltierovský--večer a přez noc dobrý, ale přez den si ty 3Ah vezme jako prd.
Já jsem si ji teda trochu poupravil zvýšenou nástavbou jako kombinovanou :lol: spodek jel třeba jako mrazák a nahoře v nástavbě jsem si nastavil ledničkovou teplotu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2023 6:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Otázkou je, jestli všechny elektroauta, ale to hlídání teploty tam asi bude a já to vidím jako docela zásadní věc.
Při nabíjení určitě není asi problém baterii nejdřív ohřát na provozní teplotu, při vlastním provozu ohřátí není žádný problém a při stání to asi nevadí.

https://www.devinn.cz/blog/baterie-elektromobilu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2023 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
dudaj píše:
Otázkou je, jestli všechny elektroauta, ale to hlídání teploty tam asi bude a já to vidím jako docela zásadní věc.
Při nabíjení určitě není asi problém baterii nejdřív ohřát na provozní teplotu, při vlastním provozu ohřátí není žádný problém a při stání to asi nevadí.

https://www.devinn.cz/blog/baterie-elektromobilu


Pokud bych uvažoval něco takového
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... uViJ3UzrVU

charging temperature 0/55c

Pořád mi ale přijde levnější a po domácku blbuvzdorněji proveditelné mít další cyklosady--třeba jen pro jednu koloběžku, za prvé stejně chci koupit záloční baterku pro případ že v sezoně nějaká odejde tak mít okamžitě náhradu, a po domácku by bylo asi vcelku jednoduchý řešení, že když přez soláry vystoupá napětí na olověných trakčních baterkách nad určitou uroven napětí, sepne se mi automaticky nabijení cyklobaterek.

https://www.aliexpress.com/item/3285407 ... 08e2864a73

asi to vyzkouším v druhém autě kde mám právě trvale cyklolionky co se mi automaticky dobijí. jediný co je tam blbě, že to dobijení z autobaterie odpojuje měnič 12/230V až při poklesu napětí na 10,5V---pevně nastavená automatika toho měniče, což je na prd, protože to tu autobaterku hodně vybijí a ničí. Pomoci té ochrany by asi nebyl problém si nastavit že dobijet se začne ta cyklobaterka pouze při jízdě a nabijení se vypne třeba při napětí autobaterie při 12V, nikoli až pokud padne pod 10,5v.

pak je ještě varianta přez relé se píchnout třeba na světla auta--když nastartuji a rozsvítí se světla dobijím, když zastavím tak se to odpojí.

Pak je samozřejmě ještě varianta, že normální člověk tu cyklobaterku z toho auta prostě vyndá nabije doma a nevymýšlí žádný hovadiny.


Jak jezdím často tak ale pokud to jen trochu jde, s čím mín věcma musím lítat sem a tam, tím líp, nejde ani tak o to, že by mi upadli nožičky, ale že něco doma zapomenu.Seznam sepsaný mám, ale je tak dlouhej, že mě ho pokaždý nebaví číst.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2023 11:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Poměr výkon cena oproti olovu se to tak tragický nezdá, otázkou ovšem je, jestli to kapacitně není čínských 100Ah.

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... ec%21CZ%21


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2023 15:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
pepin píše:
Poměr výkon cena oproti olovu se to tak tragický nezdá, otázkou ovšem je, jestli to kapacitně není čínských 100Ah.
12V 100Ah LiFePO4 Lithium Iron Phosphate Battery Built BMS For RV Campers Golf Cart Solar Storage Inverter Boat Motor + Charger
Na můj vkus mi někde vzadu bliká varovné světýlko: Sleva 52% (52% off) Je tedy otázkou proč za polovinu. 1) Příliš dlouho od výroby skladována bez údržby. Dramaticky kratší životnost a) jak roky tak b) počet úplných cyklů. 2) Povedlo se vyrobit horší šarži, a ta várka došla až do obchodů. 3) Pokud by jedinou vadou byla na polovinu snížené množství účinné hmoty tedy: China 100 Ah. Dává reálně 50 Ah (a k tomu menší max. proudy) Max Charge Current: 25, ne 50A, Max Continuous Current: 50, ne 100A, Max Pulse Current: 100, ne 200A a ostatní zůstává: Charging Temperature : -10~45Centigrade, Discharging temperature : -20~60Centigrade, Storage temperature : -20~65Centigrade, Cycle life (80%DOD) : 5000+ cycles or more, Battery pack, with BMS build-in, plus 1pcs charger. Tak mi to přijde jako fér nabídka. 3) Ještě by mohly být potíže s funkcí či spolehlivostí BMS nebo nabíječky (charger). Takhle mi to přijde jako los za US $274.91 + ?clo?. A čekání A) Bude OK? B) Bude problém - jaký? C) Problémy jsou na reklamaci. Když ano reklamace bude úspěšná? Tak tohle by na mne asi nebylo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2023 17:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
guchar píše:
Na můj vkus mi někde vzadu bliká varovné světýlko: Tak tohle by na mne asi nebylo.


Souhlasím, je to prostě nákup z číny a ten sebou nějaké riziko vždy nese, taky se mi stalo, že jedna cyklobaterie kterou jsem kupoval jako 12Ah, měla reálně 6Ah a je neskutečně měkká, reklamaci jsem s nimi řešil--měl jsem ji poslat zpět, ale nakonec jsem se na to vyprdnul, měl jsem jich od nich předtím víc a vždy v pohodě, tady hold byl nějaký problém třeba s celou další krabicí, z kterých ty sady skládají---za ty peníze ale vcelku chápu, že tam není moc prostoru na nějaké seriozní měření, v čechách mě v podstatě stejná kapacita stála cca 9500kč, z číny ta sada tehdy stála cca 2000kč. Hold jsem zamáčknul slzu a od jiného prodejce jsem obědnal stejnou a ta už byla zase v poho. Mimochodem ta koupená u nás za těch cca 9500kč začíná být v háji, kapacitu nějakou má, ale je už měkká a to jsem na ni oproti těm čínským zase až tak moc nejezdil bo ji mám na koloběžce na které jsem dřív moc nejezdil, ukládal jsem ji nabitou přez polovinu a stejně je po 4 letech v podstatě na prd---což jsem tedy pochopil z cyklofora, že ty cca 4 roky životnosti jsou tak nějak plus minus běžný.

Osobně by se mi určitě víc líbila sada, kde bude z deklu čouhat pouze plus mínus kolík a na manipulaci a přenášení to bude mít trochu štábní kulturu, ale ano, souhlas, muže to být X tisíc vyhozených oknem, na druhou stranu co jsem tady u nás loni, předloni kupoval nový trakční baterie, tak mám pocit, že to nedopadlo o moc lépe, u těch life je výhoda, že i kdyby měli kapacitu z poloviny, pořád je to sosatelně srovnatelné se sosatelností olova do poloviny, mě by taky zásadně nevadilo, že 100Ah olověná baterie je v podstatě sosatelná z poloviny, tedy 50Ah, ale mě už se tam další nikam nevejde a ta životnost na ty počty cyklu to bude s trakčním olovem asi vždy bida. Ale jak jsem psal, ted to zatím nutně nepotřebuji, jen si chci v hlavě díky nějakým radám a podnětum ujasnit co by to vubec obnášelo vyměnit olovo za life.

Muj předpoklad byl, noo, když mi ty trakční vydrží pět let, paráda, to se mi ale zdá, že neklapne a bude se to zhoršovat víc a víc, samozřejmě je ještě otázka---a skutečně budeš ještě každý víkend jezdit 70km na koloběžce, nebo jak bude jen trochu teplo pomažeš k vodě se serfem.

Ono na víkendy s koloběžkama někam autem plus mínus 100km od domova tam už jsme všude byli pětkrát a jezdit ty samé trasy do zblbnutí mi už začíná dohánět, jako že už moc neba, sám už vubec nejedu a když jedu s Alenou, ta jezdila dlouhý trasy jen proto, že jsem kecal že pojedeme kousek no a vrátit jsme se museli :lol:

Ted jezdíme v sobotu tak max 50km, to se na neděli když nejede lednice dobít dá v poho--vozil jsem i druhou lednici, elektrickou deku, do toho televize, dobijení mobilu, powerbank.

No určitě se mi ty nové trakční baterie podařilo párkrát vybít až když začali vypínat poruznu měniče na 10,5V než jsem řekl a konec, tak to nejde, topit se dá naftou, s elektrickou dekou končím, když se zkazí párek, bude levnější koupit nový párek než novou trakční baterii, takže s lednicí taky končím---když jsou situace, kdy se ty ruzné odběry ruzných spotřebiču kdy žádný zase až tak moc nežere, ale ono se to ve finále sečte a z trakčních baterek mi občas valilo trvale i k 20A celou noc .

Jinak dnes jsem se pustil do toho pokusu o desulfataci autobaterky nizkým proudem do napětí cca 16,4V, zdá se že to jde programem lion 4 čl.Ale ta baterka co oživuji je tak v háji, že by to byl spíš zázrak, že ta desulfatace nebude to poslední než umře definitivně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2023 23:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
guchar píše:
Na můj vkus mi někde vzadu bliká varovné světýlko: Sleva 52% (52% off) Je tedy otázkou proč za polovinu.


Už jsem k tomu něco v recenzích našel, kapacita je zhruba poloviční, tedy cca 50Ah, asi spíš koupím ještě dvě 36V cyklosady a jednu kolobrndu budu moct nabijet přez den ze soláru, stejně si myslím, že už toho zase až tak moc za den jako dřív nenadrandíme, jak se blížim k 60sátce, tak už začínám bejt pořád někde bolavej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: čtv 01.06.2023 3:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@prikrylm Návrat k: Solární nabíjení v poli - Problém: K panelu připojená nabíječka vypíná a sama nezapne. Dalo mi dost práce najít regulátor, který uměl LiFePo4 (Programmable battery charge algorithm: Preprogrammed algorithms for AGM, GEL, Flooded or LiFePO4 batteries (with internal BMS only) == a baterií LiFePO4 se zabudovaným vlastním BMS) BlueSolar PWM 12/24V 5A LCD+USB, 885 Kč U accu co vestavěné BMS nemají lze na balační konektor připojit PCB s příslušnou elektronikou například Balancer BMS PCB 5S 4S 3S 100A Li-ion LMO Pak je ještě další cesta: K regulátoru s panelem připojit málo Ah tedy levnou baterku LiFePO4 ENERpower 12V LiFePO4 battery 4S1P, 1.6 Ah a modelářskou nabíječku zkusit napájet ze svorek "žárovka (odporová zátěž)" Bohužel je zde nesoulad mezi max. nabíjecími proudy regulátor 5 A versus accu 2 A. To by řešila rozměrnější baterka Deep cycle 32700 4S1P LiFePO4 battery pack 12V 6Ah for UPS/Solar LED (6 Ah, Size: 152*65mm*94mm, Weight: 0.85KG) versus (2 Ah, Size: 72 x 67 x 20 mm, Weight: approx. 250 g)
Spousta krámů = váhy navíc + navýšení nákladů o dalších cca 1500,- Kč


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: čtv 01.06.2023 8:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Co tady to ? https://dratek.cz/arduino/51529-boost-b ... b4QAvD_BwE

Myslim si že to fingovat nebude a bude to topit ale za ty penize :D

Life by měl umět i tady ten typ regulátoru.

https://allegro.cz/nabidka/12v-24v-sola ... n0QAvD_BwE

V menu slespon já tu možnost přepnutí na těch svojich 30A typech mám. V návodu je i tabulka , ale u pwm regulatoru jsem se dozvěděl že life nenabiji optimalně tak i když tam to nastaveni je už je prodejci asi prezentuji jako vhodne pouze pro pb baterie.

Cely je to ale stejně blbost. Prostě to vychází těžký a je vyhodnějši na jeden den vláčet pouze nabitou zdrojovou baterku.

Myslim guchare že jak jsi dal ten odkaz na ten regulátor kde uvádějí že je vhodný o na life baterky, no když se dá ten samý koupit i za dvě tři stovky a oni za něj chtěji 800 kč, musí si něco vymyslet aby si zákaznik Ochotně připlatil.

Pokud má regulátor system nabijeni pwm tak life optimálně nenabiji, otázkou samozřejmě je co by se vubec dělo a k čemu by pomohlo optimalni nabijeni v připadě že bude nabijená malokapacitni baterka sloužici spiš jen jako kondenzator, aby si ji nakonec ten chytřejši regl neodahal a nerozhodl že tady do toho prcka pusti tak max 100 miliku.

Ještě taková uvaha: kdyby to šlo vyrobit a fungovalo by to malý a lehký, není nikomu divný že to už dávno někdo nevyrábí a neprodává ?

Že se prodávají solární powerbanky a jak fungujou už je jasný asi každymu. Určitě dobry a lepší než mrsknout někde do kouta vybitou bez soláru, ale vyrazit s ni na cesty s tim že denně dobiji chytry mobil to asi neklapne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: čtv 01.06.2023 20:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@pepin Díky. Hledání se mi už daří hůř. Takže jsem tam dal první co se mi zdálo vyhovující. Výhodou fóra je jakási "oponentura" ostatních. Za možnost 12V 24V solární regulátor nabíjení USB PWM, od Allegro 98 až 103 Kč, díky. Mají tam i řadu fotovoltaických panelů s různými volty a watty. Jsou bez další elektroniky, ale prezentovány jako nabíječky. Asi na ně nalákají řadu lidí. Kteří se potom mohou jen divit: Jé a ono by to k správné funkci potřebovalo ještě něco dokoupit? Jinak Allegro s PLR vlastníky "napochodovalo" na trh v ČR. Proto možná ty výhodné ceny. Já byl v PLR na jaře 1974 na několika měsíčním školení. A i když většinu volného jsme věnovali běžkám hřebenové cestě Česko-polského přátelství, tak občas jsme se dostali i měst s modelářskými a jinými prodejnami. Řada u nás nesehnatelných věcí tam byla za dobré ceny. A to nemluvím a všehochuti trhů na volných prostranstvích.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: čtv 01.06.2023 21:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
guchar píše:
@pepin Díky. Hledání se mi už daří hůř. Takže jsem tam dal první co se mi zdálo vyhovující.


Tady ten by snad měl systémem dobijení vyhovovat i pro nabijení Lifepo4
https://allegro.cz/nabidka/mppt-60a-reg ... d6604cf017

je ale podezřele levný a oproti těm obyč typum co mám třeba já mi přijde, že jediná změna je modernější zakulacenější plastový vršek.

No v každym případě ty levné co používám já rozhodně nemají žádnou položku kde by se dalo nastavit že regulátor muže nabijet při teplotách --od/do a pochybuji že tady ten ano.

cenově začínají serioznější solární regulátory někde pod 2000kč.

Ale zásadní problém je ten, že k solárnímu panelu by měla být nějaká baterie která je podle typu té baterie potřeba nabijet nějakým solárním regulatorem a to celé je pak do batohu veliké a těžké.

On je navíc docela zásadní rozdíl, když někde trvale kempuješ----solár je rozložený ještě dřív, než vubec vyjde slunce a to na něj svítí a dobijí baterku dokud to slunce nezapadne, nebo jestli si vezmeš solár na louku na 4 hodinové létání---první pulhodinu máš baterku na létání nabitou z domova a poslední pulhodinu létáš na baterii kterou jsi nabil před pul hodinou---tedy solár který dává cca 3A špičkově mohl za 3 hodiny provozu vyprodukovat tak max 9Ah při 12 voltech.

a to je přesně ten duvod proč jsem to nakonec vyřešil tou cyklobaterií.

Já používám třeba něco takového

https://it.aliexpress.com/item/10050013 ... ec%21CZ%21

z 10Ah cyklobaterie se dá po ztrátách na měniči a nabiječce počítat při 12V s dvojnásobkem kapacity---tedy u modelářského tříčlánku s použitelným dobitím cca 20Ah---i když bude oblačno a zataženo.

Řešil jsem to tady jak nabijet z elektrokoloběžky 36V baterky v roce 2021, funguje to přez měnič co mi poradil celeron s ventilátorem do cca 4A při výstupu 12V skvěle a nakonec tím i v zimě dobijím auto --autobaterii když jezdím na víc dní na běžky.

viewtopic.php?f=40&t=90687&start=15#p1522234


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: sob 03.06.2023 8:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Zkusil jsem zapojit soláry do modelárský nabiječky přez měnič a v pohodě nabijim.
Příloha:
93CED021-39E8-4F9A-A8EA-349021878E94.jpeg
93CED021-39E8-4F9A-A8EA-349021878E94.jpeg
[ 98.68 KiB | Zobrazeno 1976 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz