Reklama

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 20.07.2021 9:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
@guchar - MZ-4 s libovolným Graupner přijímačem nejspíš fungovat bude. S GR-12L funguje určitě, mám vyzkoušeno na Alule.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 20.07.2021 11:54 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
@prikrylm Někde za čelem mi sedí odpověď, že s TX Graupner MZ-4 fungují
Graupner RX HoTT a to ten tvůj "GR-12L přijímač Graupner HoTT" splňuje

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 20.07.2021 14:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

A jo. "Nastoupil" jsem do Graupnera, kdy už byl HoTT "všude", tak abych někoho nemystifikoval, TO bych nerad.
A nedá se už (aspoň) většina Graupner hardwaru do toho HoTT nacpat?

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 25.07.2021 8:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Ten vysílač MZ-4 jsem měl a k tomu nejakej HOTT čtyřkanálový přijímač, chtěl jsem to jako ovládání pro hračku, aby měli děti zábavu, taková RC myš a lodičku do bazénu nebo na rybník. Nevím jak to funguje s přijímačem a jednotkou Vector, ale s klasickým přijímačem to byla hrůza stále neco nastavovat pomocí čudlíků a světýlek jednou se to pustilo potom zase ne, protože pořád neco blikalo jednou červeně pak zase žlutě, potom se musel mačkat takovej kozí roh zespodu vysílače, potom zase nešlo servo směru v celém rozsahu, pak zase stávkoval pohon jednou šel naplno pak zase jenom trochu a podle návodu měl každý prvek ovládání snad deset funkcí, to aby jeden pořád sebou nosil návod k použití a špekuloval nad funkcí čudlíků a blikání světýlek a jelikož jsem starší člověk a skleroza si vybírá své tak jsem to prodal ať se s tím zlobí někdo jinej.
Jinak retro jednokanál z proporcionála je o způsobu ovládání modelu letadla pouze směrovkou buď magnetem nebo špaglomatikem s využitím moderních přenosových systémů a zkusit si zase jaké to je když nejsou křidélka a výškovka. Ruku na srdce oni ty jednodušší přijímače 2,4 GHz používají také superreakční princip, ale při šířce pásma příjmu cca půl až jeden megahertz a kmitočtu 2,4 GHz se jich do toho frekvenčního okna vleze mnohem víc a dále ladění se dnes nedělá selektivitou přijímače, ale softwerově v procesoru a potom se ještě kóduje samotná nf složka a teprve pokud to všechno souhlasí tak to pustí procesor do serv. Takže zase nic až tak nového pod sluncem, pouze staré dobré v novém kabátě. Jinak řečeno procesory vyřeší spoustu problémů, které by bez procesorů nikdy nevznikly. A neb pokud by pračlověk Janeček neslezl ze stromu tak by nebyla žádná evoluce :-)

PříspěvekNapsal: ned 25.07.2021 13:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

sozda píše:
.... Ruku na srdce oni ty jednodušší přijímače 2,4 GHz používají také superreakční princip....

Do principů vysílačů a přijímačů rýpu teprve krátce. Co vidím, tak ty nejlevnější 2.4 GHz systémy používají velmi často NRF24l01 a dá se v maloobchodě sehnat komplet modul do padesáti korun (tzn výrobní cena bude tak 10). Tyhle moduly umí frequence hopping, tak nějak nativně, takže se skoro vsadím, že při skákání z frekvence na frekvenci bude použití superhetu mnohem jednodušší řešení a superreakční přijímač na těchto frekvencích bude spíš vzácnost.
Pletu se?

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 25.07.2021 13:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 1
Jen takový postřeh - podobný pocit jako při řízení větroňů či motoráku Pluto Marskou v dávných letech cca 82-84 jsem měl, když jsem si nedávno, v roce 2016 koupil první vrchlík pro motorový RC paragliding. Ano, "přitáhnout výškovku" tady jde stažením řidiček nebo i přidáním plynu, ale ta opačná možnost, tedy potlačit (u jiných letadel tak samozřejmá) mi z počátku hodně chyběla. Takže se to rozhoupání modelu muselo zase začít řešit postaru uvedením do zatáčky atd.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 25.07.2021 14:22 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
RC 2.4 GHz soupravy: "ty jednodušší přijímače 2,4 GHz používají také superreakční princip, ale při šířce pásma
příjmu cca půl až jeden megahertz a kmitočtu 2,4 GHz se jich do toho frekvenčního okna vleze mnohem víc"
_ Nechci prudit, ale musím hrubě nesouhlasit a protestovat. Celou problematiku nutno rozdělit na HW a SW části
I když dnes se ta hranice dost stírá a v HW části (obvody) se velmi často používá SW (programového) řešení.
_ Princip který v přijímačích (RX) je společný prastaré - superreakční a nové je směšování, s kmitočty oscilátorů.
V Integrovaném Obvodů přijímače je superhet s vícenásobným směšováním a potřebnými filtry.
Bez něj by nebylo možno dosáhnout potřebné selektivity a citlivosti přijímače.
_ Superreakční přijímač je vlastně oscilátor s připojenou anténou, pracující prakticky na kmitočtu vysílače,
a rušící nasazováním a vysazováním
Pokud by se s ním dnes někdo objevil v povoleném modelářském pásmu, tak vedle porušení zákonů,
by tím mohl otrávit radost z řízení RC modelů slušné řadě modelářů. Docela stačí jiné zdroje rušení a problémů.

_ Modul nRF24L01 2.4GHz LA162041 využil možnost sloučit obvody pro syntézu kmitočtu jak v RX tak TX
takže obsahuje v jednom čipu oboje (zařízení zvaná transceivery) NRF24L01 darasheet

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3