Reklama

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 14.07.2021 12:54 
Mazák
Mazák

Obrázky: 10
sozda píše:
V Anglii se zase hojně používalo rohatkové řízení a nebo tzv. Galooping Ghost (snad jsem to napsal správně).

Napsal jsi to správně.Pro ty co nevědí o co šlo...

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 14.07.2021 13:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Celeron píše:
A to jako myslíš, pustit do luftu něco retro s superreakčním přijímačem na 27 MHz? To ani nemá snad cenu nějakej retromodel stavět. Na 27 MHz je takovej bordel, že bude za pár minut v zemi.

Náhodou, já mám originál Mars na 40.68MHz a když jsem ho naposledy zkoušel (asi 3-4 roky zpátky), tak žádnej problém:-) Ale řídil jsem s tím vždy jen nelétající modely.

Podle této anotace článku: https://www.rcmodely.cz/archiv/2015/4/1/ měla být jakási přestavba Mars na 2,4 GHz popsána v časopise RC modely 4/2015. Nemáte to někdo? Docela by mě to taky zajímalo.

PříspěvekNapsal: stř 14.07.2021 22:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Celeron píše:
A to jako myslíš, pustit do luftu něco retro s superreakčním přijímačem na 27 MHz? To ani nemá snad cenu nějakej retromodel stavět. Na 27 MHz je takovej bordel, že bude za pár minut v zemi.

Docela mě zajímalo, jakej že bordel na 27MHz je, tak jsem zapnul starej přijímač Grundig Varioton se 4 servy (myslím 12.kanál na 27, jiný krystaly nemám). Pro neznalé : je to neproporcionál s krystalem. Když jsem s tím v minulým tisíciletí lítal, tak to netrpělo na výpadky, jaký mám nyní na 2,4 a rušení bylo ojedinělé...nebo bylo tak malé, že nešlo říci, jestli to byla termickýho-bublina nebo rušení. Vysílač k tomu mám W43. Kromě ojedinělýho krátkýho minizáškubu serva to nedělalo nic (při vypnutým vysílači). Otázka je, co kdyby to bylo víc ´na ráně´ (v luftu) a nikoli na verandě baráku na kopci. Takhle se to jevilo použitelný. Možná nějakýho historika někdy "spáchám"

PříspěvekNapsal: čtv 15.07.2021 3:49 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Bildy píše:
Docela mě zajímalo, jakej že bordel na 27MHz je, tak jsem zapnul starej přijímač Grundig Varioton se 4 servy (myslím 12.kanál na 27, jiný krystaly nemám).

Právě sis odpověděl sám. Varioton byl/je přijímač typu superhet. Ten přijímá jen jeden kanál v pásmu 27 MHZ širolej 4 kHz, takže rušení by se muselo trefit do toho kanálu. Přijímač by se musel na tom kanálu zahltit, což v létě není vzhledem k mimořádným odrazovým vrstvám atmosféry nic neobvyklýho, když italský kamioňáci používají u stanic občanskýho pásma 27 MHz klidně "topeni" (vysokofrekvenční zesilovače) i stovek Wattů. Pak by se ještě musel zdetekovat některej z modulačních signálů(tónů), co Varioton používal pro jednotlivý ovládací kanály.
Naproti tomu Marska používala superreakční přijímač, kterej přijímal celý pásmo 27 MHz, takže cokoliv s modulačním kmitočtem kolem 800 Hz v celým pásmu ho snadno zarušilo.
To brouček: pásmo 40MHz bylo a asi i je z hlediska rušení mnohem "čistější" pásmo. Už se tam tolik nešíří dálkový rušení a není na něm žádnej další provoz jako jsou ty občanský radiostanice. To platilo před přechodem na 2,4GHz i u proporcionálu. Akorát že těch kanálů (součastně provozovaných RC souprav) se tam moc nevešlo proti pásmu 27 MHz a později 35 MHz.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 15.07.2021 5:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Bildy píše:
... Když jsem s tím v minulým tisíciletí lítal, tak to netrpělo na výpadky, jaký mám nyní na 2,4 a rušení bylo ojedinělé...

Ono to možná je tím, že ve starých přijímačích není žádný procesor jako dnes v každém.
Ty "výpadky" na 2,4GHz může způsobovat bordel v palubní soustavě - špičky v napájení, způsobené indukční zátěží (což jsou serva) dokáží procesůrek resetovat.
Používám systém HoTT a "výpadky" neznám, létám nepříliš pomalé motoráky, kde by se to docela projevilo, kdybych chvilku neřídil.

PříspěvekNapsal: čtv 15.07.2021 9:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

jyrry píše:
Ono to možná je tím, že ve starých přijímačích není žádný procesor jako dnes v každém.
Ty "výpadky" na 2,4GHz může způsobovat bordel v palubní soustavě - špičky v napájení, způsobené indukční zátěží (což jsou serva) dokáží procesůrek resetovat.
Používám systém HoTT a "výpadky" neznám, létám nepříliš pomalé motoráky, kde by se to docela projevilo, kdybych chvilku neřídil.

Hmmm, já lítám kvůli těm výpadkům jen Betu....a přijď se na ní podívat :-)...ono už ani nejde poznat vo jaký lítadlo vlastně jde...je to už jen hrouda lepidla. Mám další éra, ale dokud to nevyřeším, tak mají smůlu a musí jen chytat prach. Pořád oddaluju koupi novýho rádia. Někdo řekne to, jinej ono....akorát mám o tom v hlavě zmatek. Zlatí volňásci...neřeší se elektronika (zatím si vystačím bez ní) a navíc malinko utužujou fyzičku a orientaci v terénu při hledání.

PříspěvekNapsal: čtv 15.07.2021 10:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
Bildy píše:
Pořád oddaluju koupi novýho rádia. Někdo řekne to, jinej ono....akorát mám o tom v hlavě zmatek.

Asi nejlepší je pořídit to, co ti doporučí někdo, s kým se potkáváš. Aspoň budete na případné probémy dva (či víc).
A když nevím, tak FlySky z bazaru... :)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 15.07.2021 10:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Celeron píše:
Právě sis odpověděl sám. Varioton byl/je přijímač typu superhet. Ten přijímá jen jeden kanál v pásmu 27 MHZ širolej 4 kHz, takže rušení by se muselo trefit do toho kanálu. Přijímač by se musel na tom kanálu zahltit, což v létě není vzhledem k mimořádným odrazovým vrstvám atmosféry nic neobvyklýho, když italský kamioňáci používají u stanic občanskýho pásma 27 MHz klidně "topeni" (vysokofrekvenční zesilovače) i stovek Wattů. Pak by se ještě musel zdetekovat některej z modulačních signálů(tónů), co Varioton používal pro jednotlivý ovládací kanály.
Naproti tomu Marska používala superreakční přijímač, kterej přijímal celý pásmo 27 MHz, takže cokoliv s modulačním kmitočtem kolem 800 Hz v celým pásmu ho snadno zarušilo.
To brouček: pásmo 40MHz bylo a asi i je z hlediska rušení mnohem "čistější" pásmo. Už se tam tolik nešíří dálkový rušení a není na něm žádnej další provoz jako jsou ty občanský radiostanice. To platilo před přechodem na 2,4GHz i u proporcionálu. Akorát že těch kanálů (součastně provozovaných RC souprav) se tam moc nevešlo proti pásmu 27 MHz a později 35 MHz.

Já vím, že jsem si částečně odpověděl. Mars by šel ale předělat na superhet taky, aby to nebylo vzdálený pravěku a bylo to ´skoro pravý retro´. No, co si z toho pravěku pamatuju, tak byl větší problém s nedisciplinovaností dalších modelářů na place než z rušením "od jinud". Občas někdo zapnul rádio, když neměl....nebo i zaměnil krystaly TX/RX, takže to rázem mělo jinej kanál, než deklaroval barevným praporkem na anténě.
Dnes je to příliš komlikovaná (někdy hodně zbytečně) elektronika, která má občas ráda svou hlavu a je problém do toho "vidět". U mě je to evidentně asi nějaká chyba v naistalované kabeláži nebo nějaký pocuchaný servo. To by dříve na 27MHz až tak nevadilo a jelo by to dál.
Je to jak s autama....dřívější byly díky jednoduchosti elektricky spolehlivější. Dneska bez čipu auto ani nejede. Elektricky se tam může podělat milion věcí a navíc ho to někdy zastaví i v případě závady, která není až tak zásadní....a kdo z vás si to dokáže sám opravit ??? Je docela možné, že na závislost na elektronice svět částečně zahyne. Varování už v minulosti bylo, ...i v nedávné, např. v sev. americe

PříspěvekNapsal: čtv 15.07.2021 11:10 
Mazák
Mazák

A není to právě tím, že kdysi byly RC soupravy jen na 27MHz ale i jiné věcičky. Dnes jsou všechny bezdrátové systémy v podstatě na 2,4GHz, popř. nějaké bezdrátové zvonky, meteostanice, DO centrálních zamykání aut apod. na 433MHz? Jen nějaké opravdu levné hračky ještě možná jedou na těch 27MHz.

PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 10:26 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
_ Z hlediska to dostat pod střechu dnešních předpisů bych zachoval nebo vyrobil krabičku vzhledu
Jednokanalova_RC_souprava_Mars
případně dle potřeby s úpravou ovládacích hejblat Mars s kniply
_ Dovnitř bych zabudoval Graupner MZ-4 S1031 vysílač
Do modelu VECTOR/HOTT Pohonná sada 3v1 Vector Unit (Extreme)
Možná, že jde k TX MZ-4 sehnat Graupner RX, schopný spárování a ten by
spínačem na kanále spínal dle potřeby historické vybavovací zařízení.

_ Je to takové retro NE-RETRO. Bohužel neexistuje neveřejný rádio-prostor. Snad velká Faradayova klec. Nebo
jít s frekvencí do IR. Případně na druhou stranu nf signál nosná cca 5kHz a smyčka kolem zdí. Snad. Nevím.
_ Dodatečně mi došlo, že GRAUPNER VECTOR je i má představa z [url]"CAR_s HROZNÝ"[/url]
kde je v tříkolce (autíčku) nebo lodičce použita i převodovka. Pokud by na suchu táhla air vrtule je to shodné.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 11:11 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
@prikrylm Za mne snad někdy (v nějaké akci) souprava Flysky FS-i6X od ROTORAMA
(za výhodnou cenu (někdy mají akce) ale vždy to odkládám když zvažuji svou pohyblivost a plížící se sklerózu.)
Flysky FS-i6X (10ch+X6B)
Druhá je Graupner souprava, pořízená s nějakou hračkou. Tam to u letadel a člunů bývají 2ch TX palcovky

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 11:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

varok píše:
A není to právě tím, že kdysi byly RC soupravy jen na 27MHz ale i jiné věcičky. Dnes jsou všechny bezdrátové systémy v podstatě na 2,4GHz, popř. nějaké bezdrátové zvonky, meteostanice, DO centrálních zamykání aut apod. na 433MHz? Jen nějaké opravdu levné hračky ještě možná jedou na těch 27MHz.

Varoku, problém s pásmem 27MHz dnes nebude v rádiem řízených hračkách. Problém bude v občanských radiostanicích CB, které se s tím původním modelářským pásmem kryjí. A jak psal Celeron, kdekdo (nejenom italský kamioňáci) si k tomu připojuje nelegální "topení", tedy zesilovače VF výkonu a mnohonásobně překračují povolené vysílací výkony. Takže poletovat s RC na 27MHz bude dnes, minimálně v okolí dálnic, dost adrenalin :D

Sozda, je nějakej posun v projektu? Zajímá mě to.

PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 16:14 
Mazák
Mazák

Guchare, bohužel všechny ty jednotky Graupner Vector jsou dlouhodobě nedostupný. Mají jen ty vysílače.

PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 16:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
Tady se zapomíná ale na jednu věc, že úroveň VF signálu klesá úměrně se čtvercem vzdálenosti. A tak i 200mW MARSka bude v blízkém dosahu svojí nosnou dokonale přehlušovat všechen ten "bordel" na 27MHz pásmu. Samozřejmě při poletování v těsné blízkosti dálnice, či rušné jedničky, může vzniknout již popisovaná situace, ale na nějaké louce daleko od všeho bych ten problém zas tolik nedramatizoval. 8)
Pamatuji, že v minulosti (je tomu víc jak 40 let) jsme na soutěžích používali monitor pásma. Když byly všechny vysílače vypnuté, tak tam bylo slyšet leccos, od šumu až po přes ionosféru šířenou "italskou kecandu", ale stačilo zapnout jakýkoli 1-kanálový vysílač, tak bylo najednou ticho a jen po stlačení tlačítka čistý 700Hz tón. :) Do toho ticha neprolezlo nic jiného a to i když jsme s monitorem odešli 300m daleko. Ačkoli si mnozí myslí, že ovládají model na větší dálku, tak ve skutečnosti převážně opak je pravdou. Na vzdálenost >300m se už model obtížně řídí, špatně se čte jeho poloha a tak se tomu každý podvědomě vyhýbá. Tedy mluvím o tehdejších modelech, které zřídka měly přes 2,5m rozpětí. Právě k většině havárií došlo tak, že pilot si pustil větroně příliš daleko, pak ho nesprávně kormidloval, pár blbými povely ho dostal do sestupné spirály, kterou už na tu dálku nedokázal srovnat, ale tvrdil, že spadl na rušení. V 99% to však bylo na ruce. :P

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 16:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
A když už se bavíme o rušení, tak jejich nejčastější příčinou bylo nechtěné zapnutí jiného vysílače. :P

Dokonce jsem zažil i to, že když se lítalo současně na 2 startoviště s tím, že jedni měli 27MHz a druzí 40MHz, tak ten 40-kovej rušil 27-čku! :o
To jsme vůbec nedovedli pochopit. :? Můj kamarád 2 kola nedovedl vyletět rovně na vleku, vždy skončil obloukem v zemi. Pokaždé model opravil vše zkontroloval, vše mu o přestávkách mezi lety, kdy mu na chvíli zapůjčili jeho vysílač ze stanu, fungovalo, ale pak zase to samé. 8O
Podal tedy protest, tak komise nakonec řešila ty vysílače a zjistila, že amatérská 40-tka kolegu z 2. startoviště spolehlivě ruší vše na obou pásmech. Byla to doba, kdy bylo hodně amatérských souprav a špatně naladěný výstupný VF filtr tohle může dopustit. Ty krystaly na 40 MHZ byly totiž rozkmitávány na 3. harmonické, takže se klidně mohla objevit i slabší 2.harmonická, která padla přesně do blízkosti 27MHz pásma. No a superreakční přijímače MARS nebyly zrovna selektivní a odolné vůči zahlcení silnou nosnou. :lol:

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další