Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 13.03.2021 19:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Havaroval jsem s érem kvůli ztrátě signálu hned při odhodu z ruky a naštěstí to odnesla jen vrtule a kryt motoru.

Vysílačka hlásila "kritický RF signál"...až někdy "telemetrie ztracena" ...v extrému, když dám anténu vysílače hned za anténu přijímače, tak mi to právě hlásí tyto hlášky...

Tento problém jsem zaznamenal už i dříve, ale povětšinou pak vše v pohodě...přijde mi, že se to děje, když je vysílačka blízko modelu, což je trochu problém při startu z ruky...viz moje havárie.

moje elektronika: vysílač radiomaster TX16S (OpenTX), přijímač FlySky ia6, regulátor + motor Master Force

Čím by mohlo být to rušení? Momentálně nemám aktualizovaný multiprotokol 4in1, ale to by snad nemělo mít vliv. Myslím si, že je chyba v nějaké elektronice a nebo způsobu jak to mám nainstalované. Možná špatný přijímač nebo jen špatná instalace antén?
Přemýšlím zda-li by nepomohl feritový kroužek na kablík od regulátoru...mám to tam naskládané viz. foto....kablík je tam ve smyčce a napájecí tam také není zrovna nejlépe.

Nějaké rady jak najít příčinu? Předem díky za rady


Přílohy:
WP_20210313_17_38_35_Pro.jpg
WP_20210313_17_38_35_Pro.jpg
[ 77.67 KiB | Zobrazeno 2388 krát ]

WP_20210313_17_39_31_Pro.jpg
WP_20210313_17_39_31_Pro.jpg
[ 74.55 KiB | Zobrazeno 2388 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 13.03.2021 20:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 877
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Instalace antén přijímače vypadá od oka přijatelně, v tom bych problém neviděl. Viděl bych to spíš na přehlcení přijímače přílišnou blízkostí rovnoběžných antén.

Otázka je, co s tím při startu udělat?
Řešením by asi bylo pro start dát anténu vysílače svisle, tím budou antény vysílače a přijímače chvíli kolmo na sebe a zeslabí se počáteční přehlcený příjem. Po odletu ji dáš zase vodorovně.

Zkus na zemi dát letadlo cca 0,5 - 1m od vysílače, anténu vysílače svisle, u přijímače obě vodorovně. Uvidíš, jestli hlášení zmizí...

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.03.2021 23:53 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Netuším, jak to házíš, ale já mám model v jedný ruce a rádio v druhý. Když to držím před hodem, tak je to minimálně 1m od sebe. Při hodu to je okamžitě znatelně dál. Anténa má nejslabší signál ve směru antény. Takže bych se spíš zabýval tím, jak držíš vysílač. Ale myslím, že problém bude jinde, než v přehlceném signálu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.03.2021 23:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Osobně bych vyměnil přijímač za jiný. Může to být smůla na kus.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.03.2021 1:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud dám antény RX a TX do těsné blízkosti je zahlcení jev pochopitelný a normální.
Pokud mám v ruce model a na krku nebo v druhé ruce TX, je to už konfigurace kdy by zahlcení nemělo nastat.
Takže jak psal TomasC Zkusit výměnu RX v modelu. Ten jeden kus může mít vadu v autom. regulaci citlivosti.

Měnit polohu antény RX po odhodu bych asi osobně nechtěl. Avšak změnu orientace
antény TX bych zkusil. Mělo by to být OK při jak odhodu tak by měla být OK i zkouška max, dosahu soupravy


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.03.2021 11:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
@leve89: Daj si tie antény do nejakej plastovej trubičky. Takto Ti ich prúd vzduchu ohne k trupu.
Nesúvisí to priamo s Tvojím problémom, ale aj tak...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.03.2021 12:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Ono se jedna o to, že to blbnutí signálu nebylo pokaždé...často stačilo vypnout/zapnout nebo přesun antény na vysílači...popřípadě si to po odhodu cuklo a pak pohoda.
Za letu to bylo vždy v naprosté pohodě.
Když to doma zkouším a dávám anténu vysílače hned k přijímačové, tak to občas hlásí kritické RF signálu a občas ať dělám cokoliv, tak je vše v pohodě bez ztráty síly signálu.
Vyzkouším druhý přijímač a když seženu feritový kroužek, tak ho tam také šoupnu...snad to pomůže...jinak nevím


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.03.2021 15:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
Když se podíváš na nějaký video RiMra, tak tam mu to dělá dost často, protože to má blízko u sebe. Mě to dělá třeba když nesu éro v ruce a v druhý vysílačku.
Mě se nejvíc osvědčilo dát anténky co nejvíc od sebe na 90°a nejlíp jednu směrem dopředu a druhou do boku.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.03.2021 22:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Ještě mě tak napadá jestli by tomu nemohli vadit uhlíkové výztuže co mám v trupu (viz. foto)...jen mi přijde tedy divné, že to většinou je naprosto v pohodě a jen občas to takhle zlobilo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 7:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@leve89 Ty uhlíkové výztuže spolu s další konfigurací, tělo, vysílač a jeho antény
by mohly přispívat ke vzniku nehomogenního pole se stojatým vlněním a místy uzlů maxima.

"kritické RF signálu" znamená opravdu zahlcení silným signálem?
Tak jak existují u stojatého vlnění maxima, jsou tam i minima.
Dál od antény TX je pole už víc homogenní.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 14:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Včera jsem zkoušel vše znovu a za celý večer se mi nepovedlo, aby to blbnulo, i když jsem dával vysílač s anténou jakkoliv k přijímači a jeho anténám...
...ještě možná zkusím trochu jinak vést antény

Myslíte si, že uložení napájecích a připojovacích kabelů od regulátoru je tedy OK a ta smyčka tam tedy nevadí a nebk by to mohl být taky problém?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 16:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@leve89 Ta smyčka tam není nejlepší Na poprvé jsem ji přehlédl Nenapadá co s tím Navíc jsou tam další menší

Spíš bych experimentoval s vzájemnou polohou antén To co je vidět je vždy kousek koax kabelu a za ním
s přehnutým stíněním +neopletený střed = délkou laděný prvek, úseky kabelu možno vést téměř libovolně,
ale hlavně ten odklon 90° by měl začínat až u laděných částí. Opředený a neopředený úsek je stejně dlouhý
Délky jsou vidět kde není smršťovačka, na obr. dolní rameno

A mimo Véčka 90°obě ramena šikmo, lze dát také jedno rameno ve směru trupu a druhé kolmo na něj
Asi bych ty úseky koaxu dal nějak tam a zpět v trupu pak 1. stávající Véčko - oba konce šikmo ven
2. jedno rameno souběžně s trupem druhé trubičkou 90° z trupu ven
https://usermanual.wiki/FLYSKY-RC-MODEL-TECHNOLOGY/FLYSKYIA6B/User-Guide-2578917-Page-2.png


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 21:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Tak jsem provedl úpravy v uložení antén. Obě jsem zapustil do EPP. Předtím byly téměř stejným směrem a hlavně byly podél uhlíkových výztuh a ocelových táhel v trupu. Teď jsem je zapustil do trupu, tak aby byly mezi sebou pod úhlem cca 90° a zároveň jsou dál i od uhlíků a ocelových táhel. Snad je to poznat z obrázku. Nic lepšího mě zatím moc nenapadlo.

Ještě jsem měl ve vysílači nastavené u přijímače PPM signál, tak jsem to přehodil na PWM...tam nevím jestli to vůbec mohlo mít nějaký vliv.


Přílohy:
anteny1.jpg
anteny1.jpg
[ 48.78 KiB | Zobrazeno 1390 krát ]

anteny2.jpg
anteny2.jpg
[ 76.98 KiB | Zobrazeno 1390 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 31.03.2021 21:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Tak mi dneska vysílačka zahlásila znova RF kritický signál, ale byl jsem s vysílačem blízko modelu, když jsem zapojoval baterii. Ale hlavně to bylo u jiného letadla a u jiného přijímače s jiným protokolem.

Není možné, že by to mohl dělat nějaký studený spoj na jedné z antén u vysílače?
Mám Radiomaster TX16S...z 90% jsem na něm létal jen na jednom letadle, kde jsem začal tento problém řešit a nalétáno, taky jen pár hodin, takže vysílač není ještě ani řádně prověřen.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.04.2021 2:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Možnost fu Fine Tune (Jemné ladění) mne (jakožto neznalého TX16S) po pravdě silně zaskočila
Pokud o ní víš a nastavil jsi ji dle návodu, tak promiň mé zdržování - zaplevelení vlákna
HOW TO “FINE TUNE” FREQUENCY T16 TX16S MULTI-PROTOCOL MODULE
https://oscarliang.com/rf-freq-fine-tune/
"unexplained failsafe from your Jumper T16 or Radiomaster TX16S "


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz