Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

napajanie prijmaca z lipol

ned 10.01.2021 23:55

Mozno to pre niekoho bude banalna otazka ale vsimol som si ze niektori na napajanie prijmaca a serv vo vetronoch pouzivaju baterie lipol, ja zatial stale pouzivam Ni-Mh alebo Ni-Cd hlavne to bol tusim rozmer 1/3AAA alebo tak nejak s kapacitou 50mAh no uz toho maju docela dost a pozhanat cely pack z nich uz tiez trochu problem. Preto by som sa chcel spitat ako je riesene napajanie z lipol kedze jeden clanok ma 3,7V pripadne dvojclanok uz 7,4V no prijmac pracuje iba z napetim 4,0-6,5V.
Ak by som presiel na lipol tak potom by na nabijanie tych baterii stacil aj nabijac Imax B3? len som nepochopil ze sa potom baterie nabijaju cez nejaky servisny konektor, to bude treba este nejaku redukciu na normalny bateriovy konektor?

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 1:45

Laicky řečeno , napájení serv nebo jiných prvků elektroniky modelu jako třeba pŕijímać , která mají menší voltáž než baterie se řeší použitím BEC / UBEC stabilizátor který ti to "sníží" na potřebnou hodnotu , ten budeš muset koupit a zapojit mezi baterku a elektroniku. Existují serva i pŕijímače které zvládají i vyšší napětí , ale to nevím jestli je tvůj případ.
Imax B3 ti dokáže to co potřebuješ nabít Lixx umí do 3S , ale je to hodně jednoduchý nabíječ. Imax má jen výstupy typu servisní konektory tudíž nemusíš dokupovat nic , hlavní kabel baterky se nebude na nabíječ napojovat a nabíjet se bude přes servisní konektory ...... to pro tvoje nízkokapacitní baterky stačí. Mrkni na Bighobby mají tam fotky zapojení ......... https://www.bighobby.cz/Imax-B3-10W-nab ... gJYkPD_BwE

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 5:55

Mobilní telefony mají oproti RC přijímačům (RX) tu výhodu, že byly na 3ks NiMH nom. 3.6V tedy 1S Li-xxx

RC RX pamatují dobu zinkových (dnes alkalických) článků 4 x 1.5 = 6V takže pak šly na 4 x 1.2V Ni-xx 4.8 V
Problém povětšinou není ani tak s RX jako se servy, pokud se od nich chce max. rychlost a síla.
Navíc některé jsou citlivé i na překročení napájecího napětí Unap o zdánlivě nepodstatné desetiny voltu.

Obrázky z BigHobby výborná odpověď, že Imax B3 původně pro 2S a 3S funguje i pro 1S (což se dalo čekat)

RX jako napájecí konektor z 4 článkové baterie (Zn nebo Ni-xx) mají často servo konektory.
V tom případě je nutný přechod Li baterek na servo konektor, nebo baterky opatřit
dvěma vývody. Jeden konektor k přijímači druhý konektor pro nabíjení.
Pokud je nabíjení "na zemi" mimo model, je asi lepší použít přechod pro nabíjení.

Pokud nejde o každý gram a milimetr bude vhodné do modelu dát spínaný měnič (externí UBEC).
Buď z 1S 3.7V nebo 2S 7.4V. K baterkám přibude elektronika - takže nutno věřit v její spolehlivost.

https://www.pvmodel.cz/kategorie/stabilizatory-a-bec-u504?cenaod=&cenado=&znacka=&radit=cenaod
https://rc.305.cz/view.php?cisloclanku=2014050008
https://www.rc-zoom.cz/esc-bec-ubec-sbec-kdo-se-v-tom-ma-vyznat/
https://www.kostkamodelcentrum.cz/obchod.aspx?kategorie=215&polozka=4894&stranka=0&polozek=144

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 6:14

guchar píše:... K baterkám přibude elektronika - takže nutno věřit v její spolehlivost.

Proto je možné použít pro napájení přijímače a serv baterii 2s LiFe (LiFePo4) napřímo. Pak není zapotřebí spoléhat na elektroniku.
Používám LiFe 1100mAh, pro větší modely se použijí 2100mAh.

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 10:01

jyrry v dotazu je napětí pro přijímač 4 - 6,5V. Proto bych tazateli určitě nedoporučoval napájení LiFe články. Při plně nabitých baterkách by to mohlo mít fatální následky. Mám vyzkoušeno i několik serv, které se začnou už při malém zvýšení napětí chovat nekontrolovaně. Vyloučit potenciální zdroj poruchy a úkor překročení povoleného napájecího napětí mi připadne hodně mimo.
Sám občas používám napájení 2S LiPol, ale mé přijímače mají povoleno napájení 4 - 10V a serva dávám HV.
Igor

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 13:19

Nenapsal bych to kdybych to neprovozoval několik roků se 6V servy.
Po nabití sice mají pár vteřin 7.2V, ale velmi brzy to spadne na nějakých 6.8-6.6V.

Nevnucuji, jen píšu své zkušenosti.

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 18:18

2s LiFe (LiFePo4) napřímo používám na všech svých modelech se 6V servy také již několik let. To samé snad všichni na letišti a nikdy s tím nebyl žádný promlém. Nevím, že by to měl někdo jinak.

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 20:09

Asi je dost velký rozdíl mezi servy. Už se mi dvakrát stalo, źe jsem omylem připojil serva na 2S LiPol a servo začalo cukat a nakonec chaoticky najíždět na doraz. Naštěstí jen doma na stole, když jsem něco ověřoval. LiFe má trochu menší napětí, ale i tak mi to přijde trochu riskantní. Zřejmě dost záleží na značce serv. Ať vám to lítá.
Igor

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 20:32

Igor659 píše:Asi je dost velký rozdíl mezi servy. Už se mi dvakrát stalo, źe jsem omylem připojil serva na 2S LiPol a servo začalo cukat a nakonec chaoticky najíždět na doraz. Naštěstí jen doma na stole, když jsem něco ověřoval. LiFe má trochu menší napětí, ale i tak mi to přijde trochu riskantní. Zřejmě dost záleží na značce serv. Ať vám to lítá.
Igor

Bavíme se o LiFe ne Lipol (tam je to nesmysl) a značky jsou to všechny možné. Musí být ale na 6V. Ještě jsem neslyšel, že by to někomu blblo.

Re: napajanie prijmaca z lipol

pon 11.01.2021 23:30

Všiml jsem si čerstvě, že Pelikán začal vozit do ČR sady za zajímavé peníze. Nezkoušel jste je už někdo? Mohl by to být pro řadu z nás poslední podnět k přechodu z niklovek na Life https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=127768

Re: napajanie prijmaca z lipol

úte 12.01.2021 0:37

Rozumím, používáte LiFe 2S. Já jsem vzal LiPolky, které byly ve skladovacím nabití, což je 3,8V. To je velmi blízko tomu, co dá nabitá LiFe. Nechci se dlouze hádat, jen bych rád přišel na to, kde byla chyba dřív, než na to spadnu. Možná se to pokusím ještě nasimulovat, abych zjistil pravou příčinu problému. Možná ten chaos do serv zanesl i servotester se kterým jsem už měl problémy. Pokud něco najdu, dám to tady. Jestli jsem někoho zbytečně naštval, tak se omlouvám.
Igor

Re: napajanie prijmaca z lipol

úte 12.01.2021 1:55

Určitým kompromisem by mohlo být využívání úseku 3.3 až 3.2 V (6.6 až 6.4 V) tedy 80 až 20% kapacity accu
tedy 50% (s desetiprocentní rezervou) pro napájení RC plachťáků a plachetnic tam kde tato část kapacity postačí.

Re: napajanie prijmaca z lipol

úte 12.01.2021 7:31

Igor659 píše:Rozumím, používáte LiFe 2S. Já jsem vzal LiPolky, které byly ve skladovacím nabití, což je 3,8V. To je velmi blízko tomu, co dá nabitá LiFe. Nechci se dlouze hádat, jen bych rád přišel na to, kde byla chyba dřív, než na to spadnu. Možná se to pokusím ještě nasimulovat, abych zjistil pravou příčinu problému. Možná ten chaos do serv zanesl i servotester se kterým jsem už měl problémy. Pokud něco najdu, dám to tady. Jestli jsem někoho zbytečně naštval, tak se omlouvám.
Igor



To tomu moc blízko není, LiFe má nabitá 7,2V a po chvíli to klesne pod 7V. Ty mluvíš o 7,6V trvalých (během toho tvého zkoušení určitě) a to je docela rozdíl. Tak prosím nepiš moudra o LiFe když zkoušíš serva na LiPolkách

Re: napajanie prijmaca z lipol

úte 12.01.2021 7:59

zbytečně to hrotíte, stačí si srovnat tabulkové hodnoty a podle toho nakonfigurovat

Re: napajanie prijmaca z lipol

čtv 14.01.2021 10:33

peta1 píše:Všiml jsem si čerstvě, že Pelikán začal vozit do ČR sady za zajímavé peníze. Nezkoušel jste je už někdo? Mohl by to být pro řadu z nás poslední podnět k přechodu z niklovek na Life https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=127768

Můj dotaz zapadl a možná by odpověď zajímala víc uživatelů prijimačových Nimh čtyřčlánků. Máte s těmito výrobky už někdo zkušenost? Lze některou z těchto sad modernizovat palubní napájení?
Odeslat odpověď