Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 9:52

S krystalama jsem přišel do styku jen chvíli, ale protože mám doma jednu ponorku (dá-li se tomu tak říct), udržuju 40MHz soupravu Hitec Optic 6 Sport.

Mám doma dva volné "Hradecké" krystaly pro Hitec. Ale rád bych jeden dal do příjímače Jeti Rex7. Směšování (single) sedí. A tak jsem to zkusil a hýbalo se to. Znamená to, že je to vpohodě, nebo mě s tím může něco překvapit? Třeba menší dosah, nebo nějaký jiný odpor, který by nějak "namáhal" elektroniku přijímače?

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 11:21

Pokud to funguje (tedy frekvence krystalu je správná) a konektory krystalu ho drží v přijímači spolehlivě, tak je to OK a žádná překvapení nepředpokládám. 8)
Krystal, ať už od jakéhokoli výrobce, ale se správným kmitočtem, nemá na vysílací výkon, tedy i dosah žádný vliv, o ten se stará výkonový VF stupeň vysílače, krystal je v jeho oscilátoru. :wink:

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 12:02

Až tak úplně jednoduché to není, výrobci mají různě zapojené oscilátory a proto vyžadují i krystaly s různými parametry (harmonická, kapacita atd.)

Zde je přehled

http://www.krystaly.cz/cs/Produkty/Krys ... h_krystalu

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 12:25

VTjr - to zní povzbudivě :)

zdzd : Tam jsem se díval, ale JETI tam není. Tak nevím právě, jak to s HiTec porovnat.

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 13:05

Pokud ti sedí 40mHz, single směšování jako že evidentně ano, pak musí ještě sedět správný kanál, na vysílačovém a přijímačovém krystalu musí být stejné číslo např 40,xxx a pokud se to hýbe, mělo by být vše OK.
Hradecké se neboj použít, jsou na velmi dobré úrovni ;)

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 13:24

Tak když to říká sám REX, tak to do toho svého REX 7 teda dám :-). Zkusím dosah, standartním způsobem a uvidíme. Pravděpodobně tento přijímač stejně nepude do letadla, ale jen do lodí, nebo ponorky.

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 15:02

Dobrý den. Můžete použít krystaly od výrobců Futaba, Graupner nebo Hitec. Antonín

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 17:11

Lioton: děkuji, teď mám jistotu, že to bude dobré.

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 17:21

zdzd píše:Až tak úplně jednoduché to není, výrobci mají různě zapojené oscilátory a proto vyžadují i krystaly s různými parametry (harmonická, kapacita atd.)
Zde je přehled
http://www.krystaly.cz/cs/Produkty/Krys ... h_krystalu

To máš jistĕ pravdu. 8)
Ale ty zásadní rozdíly zapojení jsou spíš na stranĕ vysílače :P , kde zejména při FM se dostatečného frekvenčního zdvihu dosahuje různými způsoby, protože krystalu se moc nechce mĕnit frekvenci. Velmi často oscilátor kmitá na třetinové frekvenci a moduluje se zdvihem jen 5/3 kHz a pak je ten modulovaný signál násoben 3x v násobiči frekvence, kde se zesíli 3. harmonická, čím se zároveň znásobi i ten frekvenční zdvih na požadovanych 5 kHz, nebo jinou 3-násobnou hodnotu. Takže použitý krystal tam bĕžnĕ kmitá na jiné frekvenci než je na nĕm psáno (vĕtšinou třetinové, nebo nĕkdy výjimečnĕ dokonce i pĕtinové).

Ale ve většinĕ přijimačů bývá v superhetu úplnĕ standartní zapojení oscilátoru a nemyslím si, že by JeTi REX byl v tomto nĕjaký exot.

Takže v případĕ vysílače bych se asi taky trochu rozmýšlel, ale u přijímače asi není moc co řešit, když už to navíc i funguje. :D

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

stř 24.06.2020 23:29

semo píše:Lioton: děkuji, teď mám jistotu, že to bude dobré.

Před chvíli jsem mluvil se Standou (JeTi) a mj. se ho krom jiného zeptal i na ty REXy. On mé předpoklady potvrdil a krom jiného mi sdĕlil, že jejich konstrukce tehdy přímo počítala s krystaly z Hradce. Takže pak i ty originální JeTi krystaly, o kterých se mluvi v návodĕ, byly vyráběné v Hradci. :wink:

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

čtv 25.06.2020 7:56

VTjr píše:Před chvíli jsem mluvil se Standou (JeTi) a mj. se ho krom jiného zeptal i na ty REXy. On mé předpoklady potvrdil a krom jiného mi sdĕlil, že jejich konstrukce tehdy přímo počítala s krystaly z Hradce. Takže pak i ty originální JeTi krystaly, o kterých se mluvi v návodĕ, byly vyráběné v Hradci. :wink:


Po pravdě, to je informace celkem k ničemu. Hradec vyrábí krystaly pro jakékoliv rádia. Měl ti říct, pro jakou odrůdu krystalů mají navržené oscilátory - Hitec, Futaba, Graupner, Multiplex....

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

čtv 25.06.2020 8:18

Pokud podle sdĕlení tazatele víme jen to, že použil krystal z Hradce, o známé a evidentnĕ správné frekvenci, ale nevidíme jeho přesné typové označení, podle kterého bychom mohli dohledat všechny podrobné parametry, tak asi ani víc poradit nelze. :wink:
Ale Standa mi potvrdil, že v přijímačích nebývá zas tolik rozdílných variant zapojení oscilátorů, takže pokud to funguje, není co řešit. Ty parametry jako sériový čiinný odpor a kapacita maji právĕ zásadni význam pro schopnost rozmítáni frekvence krystalem řízeného oscilátoru při frekvenčni modulaci ve vysílači (čili používají se tam krystaly s možná trochu menším Q). To se ale v přijímači nedĕje, tam oscilátor kmitá na konstantni frekvenci o MF nižší (nebo vyšší) než je nosná frekvence vysílací. A pro dokonalou detekci FM je důležité aby tato superhetová frekvence byla přesná a co nejstabilnĕjší, tedy Q přijímačového krystalu by mĕlo být co nejvyšší.

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

čtv 25.06.2020 8:56

VTjr píše:Pokud podle sdĕlení tazatele víme jen to, že použil krystal z Hradce, o známé a evidentnĕ správné frekvenci, ale nevidíme jeho přesné typové označení, podle kterého bychom mohli dohledat všechny podrobné parametry, tak asi ani víc poradit nelze. :wink:

Psal jsem v úvodu, že je to krystal z Hradce pro Hitec (ty přesný parametry mají na webu, jak odkazoval zdzd). Ale to už píšu jen tak pro doplnění, myslím, že můj dotaz byl zodpovězen velmi vyčerpávajícm způsobem :-). Děkuji všem. Samozřejmě pokud bude pokračovat tato zajímavá diskuze, nebude to na škodu :-).

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

čtv 25.06.2020 10:39

semo píše:Psal jsem v úvodu, že je to krystal z Hradce pro Hitec (ty přesný parametry mají na webu, jak odkazoval zdzd). Ale to už píšu jen tak pro doplnění, myslím, že můj dotaz byl zodpovězen velmi vyčerpávajícm způsobem :-). Děkuji všem. Samozřejmě pokud bude pokračovat tato zajímavá diskuze, nebude to na škodu :-).


My víme, že ty máš Hitec. Ale nevíme, pro jaký to vymysleli v JETi. Ale jak už bylo řečeno, v RX to moc kritické nebude.

Jestli se dobře pamatuji, tak jsem v MHz dobách pro JETI RX používal Hitec krystaly. Ale přísahat na to nemůžu.

Re: Krystal Hitec v Jeti Rex?

čtv 25.06.2020 10:48

Dobrý den. Pokud výrobce v návodu k použití píše, že se mohou použít i krystaly Hitec, tak je asi zbytečné to tak podrobně probírat. A je už irelevantní, jestli je vyrábí "Hradec" nebo přímo Hitec. Antonín
Odeslat odpověď