Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 19.05.2020 16:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
jyrry píše:
Teda to je věda, ty HV serva... a zvlášť v čuďáku... :mrgreen:

Toš každý nevie že je to jedno či je to čuďák, alebo elektra...

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 19.05.2020 20:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.2.2019
Příspěvky: 48
Bydliště: čr
AlešM píše:

uvedené rozpětí je z duvodu rozdilného napětí využívaných baterek při bežném provozu v zavislosti na nabití (využitelné kapacity).
4,8 - 6v ...4x 1,2-1,5V NE!!! 5x1,2V (i když se to tak dříve používalo diky rezervě bezpečnosti u výrobce)
7,2-8,4 ... 2x LiPol 2x3,6-4,2V

U baterek které jsou v pořadku se budeš vždy pohybovat v uvedeném rozmezí (ne pod, ne nad)



A jak je to tedy se servy Hitec, kde se píše "Digitální servo se zvýšeným napájecím napětím až 7.4V (2xLiPOL)".
https://www.jino.cz/servo-hs-5565-mh-74v-digi_998


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.05.2020 22:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Přesnĕ, LiPol článek mápři plném nabití 4,2V, 2s 8,4, dokonce skladovaci stav je při 3,8V, tedy u 2s 7,6V. :o Takže 7,4V by stačilo jen pro 2s LiFeP, které mají napĕti trochu nižší.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.05.2020 22:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
zdzd píše:
BEC = Battery Eliminator Circuit = odstraňovač přijímačové baterie pokud existuje pohonná.

Tak vidím, že to přece jen není název vlastnosti, ale komponentu. Resp. komponentu jinak bĕžného (stabec) ale s určitou funkcí navíc, tedy kontrolou toho napájení a možnosti ovlivňovat PWM signál pro regulátor motoru. Jinak by to nebyl BEC ale opravdu pouze jen stabec.
zdzd píše:
Max. napětí RX je povětšinou dáno použitými elyty a tantaly, tedy kdy už odejdou. U tantalů moc velká rezerva nebývá.

To pro mne není novina.
zdzd píše:
Další nevýhodou BEC špatná filtrace napěťových špiček generovaných indukčností motorů v servech. Normálně je bez problémů požere accu, za BEC je musí odchytávat ty největší kondíky co na něm jsou. Otázka je, zda jsou dost velké a taky kolik toho snesou. I ty umí odejít...

To jsou ty mnou zmiňované dynamické vlastnosti stabilizace napĕtí. Jinak to je důležitá vlastnost každého zdroje.
zdzd píše:
Nejspolehlivější přenos energie z accu k RC je prostý správně dimenzovaný vodič.

Nepochybnĕ. Ani ty kondy velkých kapacit je tak brzo nenahradí.
gul halmhat píše:
... takze BEC - ma to vychazet z principu ze je v RC letadle eliminovana prijimacova (druha) baterka k baterce pohonne... ze se jedna o modni oznaceni obycejneho napetoveho regulatoru at uz spinaneho nebo linearniho holt neni dostatecne trendy tak se zkratka BEC bezne pouziva i u spalovaku kde puvodni zkratka nedava smysl.
No nedává, je to prostĕ stabec, bez kterého bych se rád obešel. Důvody jsem uvedl a Zdenĕk doplnil další. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 19.05.2020 23:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.05.2020 23:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
AlešM píše:
uvedené rozpětí je z duvodu rozdilného napětí využívaných baterek při bežném provozu v zavislosti na nabití (využitelné kapacity).
4,8 - 6v ...4x 1,2-1,5V NE!!! 5x1,2V (i když se to tak dříve používalo diky rezervě bezpečnosti u výrobce)
7,2-8,4 ... 2x LiPol 2x3,6-4,2V
U baterek které jsou v pořadku se budeš vždy pohybovat v uvedeném rozmezí (ne pod, ne nad)

S tím nemohu úplnĕ souhlasit. Ono se to tu už probíralo a zavér diskuse byl spíš v duchu, že se jedná o nominální hodnoty napĕtí 4 a 5-článkove NiCd baterie. Když čteš údaje na krabičkách serv, tak bývá dokonce zvykem, že uvádí jeho moment a rychlost zvlášť pro 4,8V a pro 6,0V. A uvádĕli to tak i na servech Futaba FP-S7 a S12, které jsem kupoval před 41lety. Tehdy krom NiCd nic jiného rozumného nebylo. Tedy pokud pominu suché a alkalické primární články, které se tehdy taky použivaly, protože akumulátorů byl nedostatek, byly šílenĕ drahé a s mizernou životností (Česko-Slovenské). Já sám jsem v pŕijímači měl nejprve 4 ks tužkových s kapacitou 450mAh a deklarovanou životností 50 cyklů. To jsem se pa bál každého dalšího letu, jestli ještĕ vydrží. Pak jsem sehnal takové asi 2x delši tužky 900mAh, ze kterých jsem do modelu složil 5-článek a to už jsem byl klidný. Žádné servo kvůli tomu mi neodešlo (ta stará serva jsou funkční dodnes). A do vysílače jsem dával 3 ploché baterky 3R12 spojené do série, tedy 13,5V. Bylo to lepši než 8 nebo 10-článek tĕch nikláků z Bateria Slaný, kde človék nevédĕl kdy nĕkterý z článků odejde a s ním i celá baterie a pak i model.
Takže já si spíš myslím, že to udávání parametrů pro 4,8 a 6,0V se stalo u bĕžných serv jakousi normou a to už i v dobách, kdy NiMH začaly nahrazovat NiCd. Často ke škodĕ vĕci, protože ty mĕnĕ kvalitní mají horší životnost a i deklarovaná kapacita je vylhaná nebo platí je prvních pár desítek cyklů. Když vidím na pultech tužkové akumulátory s kapacitou 3200mAh, tak tuším, že jsou to šmejdy. Nejlepší jsou ty bílé Enelopy 1900mAh. V menším akrobatu 4-článek z nich spolehlivĕ táhne 5 standartních serv. Do toho většího bych ale rád dal NiCd Sanyo (žlutozelené), na HV serva asi 5-článek, nebo i 6-článek, či 21článek LiFeP - to jsem se ještĕ nerozhodl. LiFeP vyjde rozhodnĕ lehčí.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.05.2020 23:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jinak nižší napájení samozřejmĕ sníží moment a rychlost serva, ale jeho životnosti to spíš prospĕje, tedy i spolehlivosti. Problém vidím jedinĕ u digitálních serv HV, kde malé napĕtí může mít za následek výpadky servoprocessoru a spolehlivost tak bude v háji. Naopak přetĕžování serv vyšším napĕtím vede k dost rychlému opotřebení komutátoru. To znamená zvýšenou pravdĕpodobnost poruchy aniž by bouchl nĕkterý tantalový kondenzátor.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 6:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.3.2018
Příspěvky: 195
Taky myslim ze nejdriv na servu odejde komutator nebo potenciometr pokud nema Haly nebo komutaci vnejsi. Takze zivotnost je jednoznacne plus - otazka je jeslti te mensi moment a tah trapi - u 3D akrobata si dovedu predstavit ze to muze byt problem.

Co se tyka stabilniho napajeni procesoru serva, je treba pocitat i s tim ze na delsich dratech bude pri zaberu dost pokles. To by asi chtelo minimalne doplnit o nejakej low ESR kondik.

Informace o minimalnim napeti na tej Futabe jsi psal ze neni, tak asi jedine zkouset snizovat napajeci napeti a merit pri jakym napeti se procik sesype pri zaberu.

GH


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 6:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
VTjr píše:
Tak vidím, že to přece jen není název vlastnosti, ale komponentu. Resp. komponentu jinak bĕžného (stabec) ale s určitou funkcí navíc, tedy kontrolou toho napájení a možnosti ovlivňovat PWM signál pro regulátor motoru. Jinak by to nebyl BEC ale opravdu pouze jen stabec.

To pro mne není novina.

To jsou ty mnou zmiňované dynamické vlastnosti stabilizace napĕtí. Jinak to je důležitá vlastnost každého zdroje.

Nepochybnĕ. Ani ty kondy velkých kapacit je tak brzo nenahradí.
No nedává, je to prostĕ stabec, bez kterého bych se rád obešel. Důvody jsem uvedl a Zdenĕk doplnil další. :wink:



Mrkni na https://www.rc-zoom.cz/esc-bec-ubec-sbe ... ma-vyznat/

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 6:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
gul halmhat píše:

Informace o minimalnim napeti na tej Futabe jsi psal ze neni

Ak sa nemýlim tak 2,8V, ono to tu bolo kedysi popísané.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 6:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.3.2018
Příspěvky: 195
aha... tak to se omlouvam to jsem prehlid... v tom pripade je tam obrovska rezerva.

... ale i presto bych to radsi zmeril :-D ... papir snese vsechno ;-)

GH


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 7:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
gul halmhat píše:
aha... tak to se omlouvam to jsem prehlid... v tom pripade je tam obrovska rezerva.

... ale i presto bych to radsi zmeril :-D ... papir snese vsechno ;-)

GH


Nebím jak u nejnovějších přijímačů, ale Futaba se vždy držela zásady, že RX musí fungovat i při výpadku napětí jednoho článku v čtyřčlánku. Tedy při 3V v pohodě. Kdysi jsem to zkoušel s FASST RX. Ten bez problému šel i když serva už prakticky nejela.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 8:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
O přijímač se tolik nebojím, kdyby tomu tak nebylo, tak by byl provoz s jakýmikoli servy na 4s NiCd dost riskantní. Jde o to, kdy "umřou" ty HV serva (jinak taky Futaba).

Jinak po tom, co jsem v dávné minulosti úspĕšnĕ používal v palubní síti 5-článek z 900mAh Beterie Slaný, jsem po 25-leté modelářské pauze to samé zopakoval s 5-s Enelop. Nejprve odešlo mikroservo, co jsem z prostorových důvodu mĕl na karbec. Jenže já příčinu vyhodnotil tím, že asi chodilo trochu proti dorazu a proto odešlo. Nahradil jsem ho HV mikroservem Dymon a upravil délku táhla (funguje dodnes). Ale když pak odešlo Hitec servo křidélek (a to už byl i karambol, jinak neodešlo úplnĕ, chvíli šlo, chvíli nešlo, vypadalo ta jako občasná ztráta dosahu, nebo pokles napĕtí sítĕ), tak jsem pochopil, že 5-s baterka z NiMH mnohem tvrdších Enelopů není dobrý nápad a jeden článek z ní odpájel. Od té doby na 4-s vše OK.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 8:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.9.2018
Příspěvky: 90
VTjr píše:
... tak jsem pochopil, že 5-s baterka z NiMH mnohem tvrdších Enelopů není dobrý nápad a jeden článek z ní odpájel. Od té doby na 4-s vše OK.


...to je proto, že uvedené napětí u přijimače a serv 4,8-6V je opravdu hodnota 4,8-6V při které komponety mají pracovat! ... ne jmenovité napětí článku (něčemu výší napětí vadí, něco to snaší v pohodě ... serva pokud jedou na vyších V jsou rychlejší, silnější a více namáhaná, mají větší odběr a vice se hřejí při zátěži samozřejmě)
Tvrdý zdroj na toto nemá vliv pokud nepresáhne napětí co servo snese! (obecně všichni chceme pro serva co nejtvrdší zdroje)

Ale je pravda, že výrobci a prodejci si to někdy značí jak chtějí, a proto ty nesrovnalosti a různé výklady (a všichni si tu svoji pravdu obhají) - není jednotná metodika


Naposledy upravil AlešM dne stř 20.05.2020 9:00, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 8:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.3.2018
Příspěvky: 195
a presne proto radeji merim, nez se spolehnout na papir a je jedno jestl z ciny ameriky nebo nemecka... a to samy s testama - shorelej motor nebo servo na zemi je prkotina v porovani s tim co udela ctyrkilovy ero cestou na zem... a co z nej zbyde ;-)

GH


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.05.2020 9:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
AlešM píše:
...to je proto, že uvedené napětí u přijimače a serv 4,8-6V je opravdu hodnota 4,8-6V při které komponety mají pracovat! ... ne jmenovité napětí článku (něčemu výší napětí vadí, něco to snaší v pohodě ... serva pokud jedou na vyších V jsou rychlejší, silnější a více namáhaná, mají větší odběr a vice se hřejí při zátěži samozřejmě)
Tvrdý zdroj na toto nemá vliv pokud nepresáhne napětí co servo snese! (obecně všichni chceme pro serva co nejtvrdší zdroje)

Ne, to je proto, že NiMH mají rozptyl napětí plné nabití - plné vybití výrazně vyšší než staré NiCd. :P
A tvrdost má taky svůj význam. Staré měkké akumulátory to vyšší napětí po plném nabití i při poměrně malém odběru neudržely, takže se nic stát nemohlo.

Krom toho příčinou poruchy serva křidélek nemuselo být nutně to vyšší napětí, mohlo to být i něco jiného. :roll: Totiž to servo žije, ale má mizivé moment a tendenci zákmitů (odložil jsem si ho na náhradní díly). Však jsem s ním taky, i když se značnými problémy, doletěl až k dráze, jen při konečném přiblížení k přistání to najednou šlo do nože, který nešlo srovnat a tak to skončilo ve trávě mlynským kolem. Model ale je dostatečně robustný, takže to bylo snadno opravitelné (vylomená VOP se SOP, jinak nic). Ale já jsem to tehdy prostě vyhodnotil jako pravděpodobné, jako jednu z možných příčin, a vrátil se radši k 4-s napájení. Ono při spolehlivých Enelopech odpadl důvod, co byl předtím. Tam spíš soustavně hrozilo podpětí a výpadky jak přijímače tak i palubní sítě. Tehdejší přijímač (můj amatérský) obsahoval TTL obvody 7474, které měly problém už při poklesu napájení pod 4,1V. Jelikož serva Futaba měli psáno do 6,0V, tak v té době byl 5-článek z tehdejších bídných NiCd rozumným kompromisním řešením. :wink:
AlešM píše:
Ale je pravda, že výrobci a prodejci si to někdy značí jak chtějí, a proto ty nesrovnalosti a různé výklady (a všichni si tu svoji pravdu obhají) - není jednotná metodika

No, máš pravdu, že ty údaje od výrobců jsou nekonsistentní. U někoho je 6,0V asi hranice, přes kterou ani píď, jiný tím myslí nominál. :?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz