px

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Základní telemetrie jinak
PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 14:00 
Mazák
Mazák

prikrylm píše:
... tento náboj se z venku nedá změřit.

A teď mě opravte jestli se mýlím - i to je možné.
To, co měřím z venku je odebraný výkon, tedy proud krát napětí. Ale výše napsané je, že na napětí se spolehnout nedá. Takže neměřím náboj, který se z baterie ztrácí, ale náboj, který je předávaný přes konektor. To, co se v baterce ztratí nikdo nezměří.

Jak se tedy mám spolehnout na měřený náboj?

Práveže náboj sa dá merať.
Tak ako Zdeněk uviedol, je to súčin prúdu a času. Pritom je jedno, či ten prúd tečie do batérie alebo z nej.

Je to náboj, nie energia. Aj to Mior v tom článku zdôrazňuje.

........................

Dajme tomu, že mám dve rovnaké a na rovnaké % vybité LiPol batérie, avšak: jednu s malým vnútorným odporom - Ri a druhú s veľkým Ri.
Pri nabíjaní (do plna) tej s malým Ri spotrebujem menej energie ako pri nabíjaní (do plna) tej s veľkým Ri, lebo časť energie sa spotrebuje na vnútornom odpore (Ri) nabíjanej batérie.

Ale paradoxne: do obidvoch batérií dodám rovnaký náboj.

........................

Pri vybíjaní je to samozrejme analogické, že ak z obidvoch batérií odoberiem rovnaký náboj, tak LiPolka s nižším Ri mi dodá viac energie (budem dlhšie lietať) ako LiPolka s vyšším Ri.

Poznámka:
Predpokladám adekvátny nabíjací aj vybíjací prúd, tak ako je to v modelárskej praxi bežné (žiadne mikroampére).
Pretože "vypuklosť" spomínaného javu je závislá od veľkosti prúdov vo vzťahu k vnútornému odporu.
Ak batériu s naozaj veľkým prúdom (stačí ak bude aj ešte jakš-takš slušná LiPolka dobre "zmrazená") zaťažíš naozaj veľkým prúdom, tak sa ti môže stať, že vzhľadom na vlastnosti regulátora ani neodštartuješ a z batérie vlastne neodoberieš takmer žiadnu energiu, hoci je plne nabitá.

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 15:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
zdzd píše:
I x t
Snadné

A opět všem zúčastněným děkuji za trpělivost! (nějak jsem se upnul na energii místo na náboj :-/ )

Náboj je opravdu více méně konstantní (spíš více).

Ale to nic nevypoví o tom, jestli ten náboj z baterky dostanu. Pokud je zima a napětí "pípá" a náboje mám údajně dost, tak při dalším odběru se dostávám u článků pod kritické napětí a stejně je problém.
Pokud "na napětí" chvíli lítám "pomaleji" baterky se zahřejí (jak píše ddano007) a "hlídač napětí" pípat přestane.

Takže opět. Ano, znám náboj dodaný do baterie, ale podle podmínek jen nemusím z baterky dostat, protože (třeba v zimě) se mohou články při potřebném proudu dostat napětím pod mez kterou nechci překročit.

A zase jediný vypovídající údaj je napětí, ideálně na každém článku zvlášť.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 15:52 
Mazák
Mazák

Aj tu je k tomu niečo:

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... j-kapacita

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ol-baterii

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 16:05 
Mazák
Mazák

prikrylm píše:
... při dalším odběru se dostávám u článků pod kritické napětí a stejně je problém...

Je otázkou, či to u nabitých článkov je naozaj problém.

Lebo doteraz to všetci brali za problém vtedy, keď to znamenalo, že nízke napätie článkov je signálom vybitej batérie.

Ja osobne si myslím (ale písomne to nikomu nedám :wink: ), že pri nabitej (alebo lepšie povedané, pri nie úplne vybitej) batérii to až taký ukrutný problém nie je.

Sáme sebe si to zdôvodňujem tým, že pri nevybitej batérii tam ešte neprebehli tie chemicko-fyzikálne procesy, ktoré sú príznakom vybitej batérie, takže pokles napätia nie je až taký nebezpečný, ako keď je batéria skutočne vybitá a napätie "tlačím" dole.

Tu bude problémom skôr regulátor, ktorý može začať obmedzovať alebo vypínať motor. Ale LiPolke by sa nič vážne nemalo stať.

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 19:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ja si myslím, že to dosť záleží aj na tom, s čím a ako lietam. U rekreačného poletovania sa napätie len tak ľahko nedostane, od vysokej záťaže, pod nastavenú hodnotu.

prikrylm trošku to prekrúcate. mior jasne píše, že má nastavené aj hlásenie napätia a aj to, že sa mu pri jeho poletovaní nestáva, že by mu telemetria hlásila napätie. Skôr hlási náboj. Každopádne takéto nastavenie nevylučuje to Vaše 3D lietanie, keď vo Vašom prípade bude skôr hlásiť napätie. Zároveň predpokladám, že ak niekto lieta s veľkým odberom a na mäkké aku, tam snáď nepristane pri prvom prudšom stúpaní len preto, lebo mu telemetria na plne nabitej baterke hlási slabé napätie.

Aby bolo jasné. Neriešim ľudské pochybenie, že do éra strčím vybitý aku. Mne sa to ešte nestalo a nedokážem si to ani predstaviť. Vybité hádžem rovno do "koša" a tak sa už medzi nabitými neválajú.

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 20:32 
Mazák
Mazák

Tak mě z toho, jak to tady čtu pro mně vychází jedno rozumné východisko.
Nastavením hodnoty alarmu při zátěži na 3,5v na článek, mám při stažení plynu dostatek energie v baterii na přistání, ikdyž nepřistanu ihned - po dobití baterie mi vychází dobitá kapacita +- hodnoty kapacity baterie.

Toto řešení mi přijde nejednoduší a při tom efektivní.

Díky za debatu
Petr

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 21:22 
Mazák
Mazák

Páni, skúsim do tej teórie vniesť trochu praxe:
tutok sú nejaké logy z dnešného skúšania novej vrtule na akrobatovi.

Prúd a odlietaná kapacita
Příloha:
065_124_SBACH1200 - logs APC.jpg
065_124_SBACH1200 - logs APC.jpg
[ 44.42 KiB | Zobrazeno 632 krát ]

Napätie a odlietaná kapacita
Příloha:
065_126_SBACH1200 - logs APC.jpg
065_126_SBACH1200 - logs APC.jpg
[ 40.74 KiB | Zobrazeno 632 krát ]

Prúd vs napätie
Příloha:
065_128_SBACH1200 - logs APC.jpg
065_128_SBACH1200 - logs APC.jpg
[ 49.1 KiB | Zobrazeno 632 krát ]

A teraz mi skúste niekto vysvetliť, ako z toho nastaviť alarm podľa napätia tak, aby človek pristál po odlietaní nejakej kapacity :wink:

PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 23:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj ddano007, a načo je dobré podmieňovať to vylietanou kapacitou.
Ide predsa o to, aby mi nevypol regulátor a nepadol som, a zároveň o to, aby som nepoškodil baterky.
Obe podmienky sú dané napätím.
Ako som napísal ja, ale aj iní: na XX V pípa, prestanem lietadlo silno zaťažovať, ak chcem ešte sa pomotám...
Ak viem, že tam mám mäkkú baterku správam sa nejako, ak lietam s veľkým konštrukčným lietadlom správam sa inak, na vrtuľník mám 3,5V/článok, lebo tam je odber vyšší, keď lietam s EEP, mäkká baterka pípa aj minútu..........
Ja mám na lietadlá 3,3V, na vrtuľníky 3,5V/čl, po pristáti a odpojení baterky má obvykle okolo 3,6 V/čl. Som spokojný, využil som energiu.

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 8:36 
Mazák
Mazák

ujovko píše:
Ahoj ddano007, a načo je dobré podmieňovať to vylietanou kapacitou....

Pretože sa bavíme o tom, ako čo najrozumnejšie lietať, aby po dolietaní zostalo v baterke aspoň 30% kapacity. Plus- mínus.
Ak zostane viac, menej si polietaš. Ak zostane menej, baterke to nerobí dobe.
A na tých logoch je vidieť, ako to v reále vyzerá, ako ti kolíše napätie aku počas lietania. A pretože väčšina ľudí tu tvrdí - aspoň z môjho pohľadu - že najlepšie je lietať podľa alarmu napätia, tak z toho vznikla tá moja otázka: ako by ste nastavili napäťový alarm tak, aby po dolietaní v baterke zostalo XX percent.
Lebo chlapci na rcmodely.cevaro.sk síce spravili meranie napätie aku po lietaní vs zostávajúca kapacita, ale merali to po odpojení a ustálení baterky, čo počas lietania spraviť nemôžeš. Počas lietania to vyzerá tak, ako na tých logoch.
Čiže z môjho pohľadu:
1, lietanie na kapacitu bude najlepšie preto, lebo ti to telemetria VYPOČÍTA. Je jedno či lietaš brutal 3D, alebo "na ploužáka", mAh nepustia. A nebude to závisieť ani od štýlu lietania, ani od tvojich uší, či očí ( vysielačka ti to povie, nemusíš ani pozerať na displej, že by si zle prečítal ). Samozrejme napäťový alarm k tomu je povinný, poznáme sa, ale spočítať kapacitu a podľa toho nastaviť alarm je najpresnejšie.
2, lietanie na napätie bude nepresnejšie. Nie kôli vysielačke, tá ti pri poklese napätia zapípa, ale kôli ušiam. Lebo pri lietaní na napätie ideš na pristátie - aspoň ja som to tak robil - keď "to už primerane vrieska". A to "primerane vrieska" už bude závisieť aj od štýlu lietania, ale hlavne to závisí od uší. A uši moc presne merať nevedia.
3, lietanie na čas bude najmenej presné. Nie preto, že by vysielačka nepresne počítala čas, ale preto, že nemáš absolútne žiadnu on-line spätnú väzbu o stave baterky. Len nabíjačku po lietaní.

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 9:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

ddano007 píše:
A teraz mi skúste niekto vysvetliť, ako z toho nastaviť alarm podľa napätia tak, aby človek pristál po odlietaní nejakej kapacity :wink:

To už jsem taky psal.
Jedno napětí upozorní, že už není baterka úplně plná (3,6), druhé, menší napětí (3,3), pokud nepřestane varovat, při nějakém (~50%?) plynu, tak je jasné, že je baterka vybitá.

Atto píše:
Sáme sebe si to zdôvodňujem tým, že pri nevybitej batérii tam ešte neprebehli tie chemicko-fyzikálne procesy, ktoré sú príznakom vybitej batérie, takže pokles napätia nie je až taký nebezpečný, ako keď je batéria skutočne vybitá a napätie "tlačím" dole.

K tomu jsem právě četl, že elektrolyt, aby se nerozkládal, potřebuje právě to napětí větší jak kritické. Pokud je nižší, začíná se rychle rozkládat.

soaron píše:
prikrylm trošku to prekrúcate. mior jasne píše, že má nastavené aj hlásenie napätia a aj to, že sa mu pri jeho poletovaní nestáva, že by mu telemetria hlásila napätie. Skôr hlási náboj. ...

Takže když baterka není pod nějakým napětím, tak je v baterce ještě nějaký náboj. Proč ho nevylítat? Napětí bude OK, baterce to nevadí.

mior píše:

Pořád to samé. Náboj tam je, ale pokud lítám něco, co bere víc jak 1A (takže prakticky všechno), tak při "ždímání" uloženého náboje se články dostávají pod kritické napětí.

ddano007 píše:
Pretože sa bavíme o tom, ako čo najrozumnejšie lietať,...
1, lietanie na kapacitu bude najlepšie preto...
2, lietanie na napätie bude nepresnejšie. ...
3, lietanie na čas bude najmenej presné....

Lítat na kapacitu je OK pro velmi dobré a předimenzované baterky. Jinak hrozí, že jim bude při vyšších zátěžích padat napětí pod kritickou mez, což jim zkrátí životnost nehledě na zbývající kapacitu.
Lítat na napětí bude vždy nejohleduplnější k baterkám a napětí i pod různými zátěžemi dokážu dostatečně přesně odhadnout (dokonce i spočítat) zbývající kapacitu, takže můžu let ukončit pokud mi rádio zahlásí zmíněných 30% zbývající kapacity.
Lítat na čas je u dobré baterky ekvivalentní lítání na kapacitu. U starších baterek se bude přesnost zhoršovat.

Stále vycházím z předpokladu, že pokud mám chránit baterku, musím zajistit, aby žádný článek nešel pod kritické napětí. A musím to zaručit i v zátěži. Je to špatný předpoklad?

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 11:29 
Mazák
Mazák

prikrylm píše:
To už jsem taky psal.
Jedno napětí upozorní, že už není baterka úplně plná (3,6), druhé, menší napětí (3,3), pokud nepřestane varovat, při nějakém (~50%?) plynu, tak je jasné, že je baterka vybitá.

Čo je to "při nějakém (~50%?) plynu"? Ako to rozhoduješ počas lietania?
Keď pozrieš tie moje logy, tak okometricky vidíš, že priemerný prúd, ktorý mi akrobat ťahá z baterky je okolo 7A.Tie špičky do 48A to je keď sa ho pokúsim zavesiť na vrtuľu a z toho vystreliť hore a špičky okolo 24A, to sú nejaké loopingy a iné vývrtky.
A teraz otázka: máš telemetrický alarm podľa napätia nejako naviazaný na páku plynu, alebo na pokles napätia, alebo ... alebo alebo len strážiš úroveň napätia?
Lebo keď sa pozrieš, tak zavisení na vrtuli napätie poklesne napríklad z 11.7V na 10.2V. A pri bežných loopingoch z 11,6V na 10,8V.
Čiže: rozhoduješ sa inak ako "ušometricky": Keď už to dostatočne vrieska, idem na pristátie?
A keď to potom skontroluješ na nabíjačke, ako presne si odhadol vylietanú kapacitu?

prikrylm píše:
Lítat na napětí bude vždy nejohleduplnější k baterkám a napětí i pod různými zátěžemi dokážu dostatečně přesně odhadnout (dokonce i spočítat) zbývající kapacitu, takže můžu let ukončit pokud mi rádio zahlásí zmíněných 30% zbývající kapacity.

Tak presne toto by som rád počul: ako počítaš počas lietania zostávajúcu kapacitu z napätia :!:
Keby si mi to prezradil už na začiatku tej prvej diskusie, nemuseli sme sa toľko naťahovať a v tomto čase to v hospode nedoriešime :lol:

prikrylm píše:
Stále vycházím z předpokladu, že pokud mám chránit baterku, musím zajistit, aby žádný článek nešel pod kritické napětí. A musím to zaručit i v zátěži. Je to špatný předpoklad?

Predpoklad je správny, otázka je, ako to spraviť.
Moja skúsenosť je, že pokiaľ je baterka v rozumnej kondícii, tak po lietaní sa napätia jednotlivých článkov líšia najviac o 20 - 30mV. Ergo nie je nutné to strážiť počas lietania.
A pokiaľ po dolietaní má jeden článok 3,5V a ostatné 3,8V, tak ten článok je na odchode a nepomôže mu ani svätená voda.
Neriešim ani ekonomickú otázku: pokiaľ človek nie je bastlič, kupovať do bublinkáča za 80E prúdové čidlo za 40E je trochu úlet.
Riešime odpoveď na otázku: mám éro za hodne peňazí, môžem lietať na kapacitu - napätie - čas. Čo z toho je najrozumnejšie?
Moju odpoveď poznáš.

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 12:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

ddano007 píše:

Tak presne toto by som rád počul: ako počítaš počas lietania zostávajúcu kapacitu z napätia :!:
Keby si mi to prezradil už na začiatku tej prvej diskusie, nemuseli sme sa toľko naťahovať a v tomto čase to v hospode nedoriešime :lol:

Jaj, trochu jsem si naběhl. Já jsem takovou věc nikdy nepočítal. Ale třeba nějak takto: https://i.stack.imgur.com/giFni.png ?
Vždycky jsem si vystačil se zmíněným hlášením napětí. A vzhledem k tomu, že mi baterky naprázdno konci letu hlásí napětí někde mezi 3,7 - 3,65, tak si troufám říct, že je určování konce kapacity opravdu dostatečně přesné i když vlastně kapacitu neznám.

Vyhrabal jsem log napětí při lítání s kopterou. Opravdu se z toho nedá vyčíst jestli jsem u konce kapacity?

A jak měříš kapacitu? Přečteš si ji na baterce nebo ji vybíjíš a sleduješ napětí?

Přílohy:
volt_log.png
volt_log.png
[ 33.18 KiB | Zobrazeno 528 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 13:14 
Mazák
Mazák

prikrylm píše:
Jaj, trochu jsem si naběhl. Já jsem takovou věc nikdy nepočítal. Ale třeba nějak takto: https://i.stack.imgur.com/giFni.png ?

Ale ten graf je charakteristika baterky pri rôznych odoberaných prúdoch. Ak ten prúd nepoznáš, tak ti je to počas lietania na nič.

prikrylm píše:
Vždycky jsem si vystačil se zmíněným hlášením napětí. A vzhledem k tomu, že mi baterky naprázdno konci letu hlásí napětí někde mezi 3,7 - 3,65, tak si troufám říct, že je určování konce kapacity opravdu dostatečně přesné i když vlastně kapacitu neznám.

1, Ak máš po lietaní naprázdno >3,65V, tak si baterky dobre ochránil, súhlasím.
2, Ale ja som pochopil základnú otázku inak: Ako lietať čo najefektívnejšie? T.j. aby som na jednej strane nepoškodil baterku a na druhej strane, aby som si čo najdlhšie zalietal.
A moja odpoveď je: na kapacitu, tak, že tam necháš aspoň 30%.
Ak budeš lietať na napätie a nevieš prúdový odber, tak to vždy len odhadneš. Je to lepšie ako nič, ak to rozumne nastavíš, tak baterky ochrániš, ale napríklad namiesto 5 minút, by si mohol kľudne lietať 7 minút a baterkám by sa tiež nič nestalo.

prikrylm píše:
Vyhrabal jsem log napětí při lítání s kopterou. Opravdu se z toho nedá vyčíst jestli jsem u konce kapacity?

Dá, keď si zmeriaš pri nabíjaní po lietaní, koľko si dobil a podľa toho si upravíš alarm napätia. Bežná koptéra ( nie akro ) má pomerne stabilný prúdový odber, tam aj ten odhad z napätia baterky bude relatívne presný.

prikrylm píše:
A jak měříš kapacitu? Přečteš si ji na baterce nebo ji vybíjíš a sleduješ napětí?

Prečítam si ju na baterke. Aj napriek čínskej konštante je to pre bežné účely rozumnejšie, ako vybiť novú baterku do nuly; to nie je práve najlepší nápad.

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 13:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

ddano007 píše:
Ale ten graf je charakteristika baterky pri rôznych odoberaných prúdoch. Ak ten prúd nepoznáš, tak ti je to počas lietania na nič.

Pravda, blbý obrázek, ale první, kde jsem představil, že vidíml různá okamžitá napětí (osa y) pro různé proudy (barvy) pro aktuální stav vybití (osa x)-

ddano007 píše:
...
A moja odpoveď je: na kapacitu, tak, že tam necháš aspoň 30%.
Ak budeš lietať na napätie a nevieš prúdový odber, tak to vždy len odhadneš. Je to lepšie ako nič, ak to rozumne nastavíš, tak baterky ochrániš, ale napríklad namiesto 5 minút, by si mohol kľudne lietať 7 minút a baterkám by sa tiež nič nestalo.

Lítám s různě starými baterkami a opravdu končí na stejném napětí. Takže prakticky vylítaná "správná" kapacita. Pokud bych lítal déle, budou články padat pod nechtěné napětí.
Jak se toto zajistí, když lítám na kapacitu? Řekněme, že mám stejné baterky v létě a v zimě? Vychází to (díky větším proudům v zimě) stejně? Nepadají během zátěže články pod nechtěné napětí?

prikrylm píše:

Prečítam si ju na baterke. Aj napriek čínskej konštante je to pre bežné účely rozumnejšie, ako vybiť novú baterku do nuly; to nie je práve najlepší nápad.[/quote]
A však vybíjí se malým proudem a do tuším 3V, ne do nuly. Tohle je kapacita, která se měří. Výrobci tuším píší, že se má měřit napětí při proudu 0,5C.

Naposledy upravil prikrylm dne stř 29.04.2020 13:53, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 29.04.2020 13:52 
Mazák
Mazák

Už jsem se tomu chtěl vyhnout, ale protže to může být důležitý třeba pro začátečníky, ještě se vyjádřím.
Pokud nejsou zohledňovány výhody i nevýhody způsobů měření, nemůže to mít rozumný konec a samozřejmě - čím víc měřím, tím víc vím. Otázka je, jestli to umím taky využít a jestli (a co) vůbec potřebuji.
S metodou se taky musím umět sžít, mít to pod kůží, někdo si neumí udělat v hlavě představu o stavu baterie s poklesu napětí při zátěži, podle toho bych taky vybíral.
Jak už jsem psal, měřil jsem napětí článků už v (mé) době předtelemetrické. Než jsem dal udělátko do oběhu kamarádům, udělal jsem někoik desítek testů s několika bateriemi. Moje základní poznatky - vždycky je jeden článek nejslabší, pokes napětí na tomto článku je ke konci využití baterie o cca O,5V velice rychlý (sekundy) nejedná se tedy o malý rozdíl (při měření bez zátěže to už vidět není) Když to umím ohlídat a vhodně s tím naložit, vracel jsem se z baterii ve které zbylo hodně málo (cca 10-15%).
Ještě jich nekolik mám:
Příloha:
Hlídač_PIC_ATTINY_2m.jpg
Hlídač_PIC_ATTINY_2m.jpg
[ 82.1 KiB | Zobrazeno 511 krát ]

Moje doporučení. Pokud začínáš provozovat rekreačně menší větroň s maximálním proudem motoru cca 15A a používáš baterii cca 2200mAh, nekomplikuj si život a hlídej pouze napětí. Důležité je ale hlídat napětí každého článku. Při použítí baterie 2S stačí hlídat celkové napětí baterie. Je to bezpečný a šetrný k baterce. Když tě to později při plném plynu upozorní na nízké napětí, určite brzo pochopíš, jak s tím naložit. (Můžeš nastavit hranice dvě. Jedna říká - už to moc netrap, a druhá říká mazej dolů :-) )

Včera mě konečně vyhnalo sluníčko, vzal jsem ne zcela nabitou (nebyl čas), 4 roky starou baterii, kterou jsem v poslední době trápil nějakými pokusy na stole, strčil ji do větroně a šel. Vrátil jsem se s rovnými 10% a vím, že jsem nebyl pod bezpečnou hranicí žádného článku.

Všechno může být ale jinak, při jinak zvolených prioritách. Pokud musím mít na př. maximální výkon v každý moment letu a nezáleží mně na životnosti baterky, měřil bych mnohem víc, nejen kapacitu.

To je snad můj nejdelší příspěvek, slibuju, že už to neudělám :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další