Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 14:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dobrý den,

mám vysílač+přijímač 2.4 GHz nějaký čínský noname (od EDF jetu SkyAngel, na desce RX píšou typ "XY5000 verze 1.1"). Když vezmu servo a připojím k tomu RX, nastaví se páka (rameno) serva přesně do střední polohy - kolmo k nejdelšímu rozměru serva. Když ale zapnu TX, posune se páčka nezanedbatelně na jednu stranu - odhaduju cca 15-20°. Ovladač na TX má samozřejmě páku v neutrální poloze. Pomocí trimu to jde upravit tak, že v krajní poloze trimu je páčka serva skoro přesně v prostřední poloze. Takhle to ale nechci nechat, protože bych si omezil prostor pro dotrimování při zalétávání modelu. Odšroubování upevňovacího šroubu na ose serva a pootočení páky o jeden zub dál už je zase moc. Kromě toho bych byl rád, aby model v případě ztráty signálu měl nějakou "rozumnou" hodnotu na všech servech, a ne aby po ztrátě signálu škubl některými servy o 20° jinam.

Zkoušel jsem víc různých serv různých výrobců i různé kanály toho RX, chová se to podobně (jen ta výchylka je pokaždé trochu jiná na různých kanálech). Jde nějakým způsobem nastavovat, kde má být ta neutrální hodnota? TX nemá žádný displej nebo něco takového, jen mechanické trimování lineárními potenciometry, přepínače reverze kanálů a jeden přepínač pro mix. Není nějaký trik jakože se při zapínání TX něco zmáčkne a on si zapamatuje aktuální trimy jako středovou hodnotu?

Nebo teda je to systémový problém tohoto konkrétního páru RX/TX a mám to celé zahodit a pořídit si lepší rádio?

Díky za jakékoli rozumné rady.

---

Tohle je můj první příspěvek na tomto fóru, předem se omlouvám, jestli jsem nezvládl dotaz zařadit, nebo jestli se tady někde tohle už probíralo a já jsem to jen nezvládl najít.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 15:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
...VŽDY se zapíná první TX a až potom RX.
Páka na servu je nasazena na tisícihranu a jejím přesazením se docílí polohy, kterou potřebuji.
Nevím, co to je za TX a zda tedy je tak "chytrý", že si pamatuje výchylky trimů. Nemá- li tuto funkci, je třeba mít před osazením pák na tisícihran trimy v neutrálu a pak budou trimy sloužit tak jak mají - tudíž na jemné dorovnání polohy připojeného kormidla, které nelze docílit mechanickou cestou.
Vypíná se opačně - tedy první Rx a až pak TX.
Tím se předejde případnému poškození serv...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 15:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Přesně tak - nejdřív se vždycky zapíná vysílač, pak teprve baterka v modelu. To je železné pravidlo!
Vypínat obráceně - nejdřív model, pak teprve vysílač. Pokud to nedodržíš, můžou se serva chovat podivně - jak, to nemá smysl řešit.

Nulové polohy serv musíš řešit při zapnutém vysílači a neutrálních polohách na něm.

Na ztrátu signálu slouží nastavení failsafe, ale to nelze směšovat se situací, že jsi vysílač vůbec nezapnul.

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 15:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Niektoré príjmače sí polohu bez zapnutého Tx čo je pre ne zároveň FailSafe poloha pri výpadku signálu, nastavia pri párovaní.
Takže je teoreticky možné že si to pri párovaní nemal vycentrované a uložilo sa to, prípadne možno už číňanovi pri kompletácii..
Skús znovu prejsť párovanie príjmača s vysielačom a daj pritom pozor na polohu pák/trimov, možno sa to uloží.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 16:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
rodzr píše:
...VŽDY se zapíná první TX a až potom RX.

Tak určitě. Nicméně v té situaci byla neutrální poloha mimo střed, tak jsem začal zkoumat proč, a ono ejhle, bez zapnutého TX (nebo i jen s přivedenými +5V a s "PWM" ve vzduchu) to bylo perfektně vycentrované. Takže bych řekl, že servo čte svůj interní potenciometr správně, a problém je někde dál.
rodzr píše:
Páka na servu je nasazena na tisícihranu a jejím přesazením se docílí polohy, kterou potřebuji.

Jo, kdyby to tak byl tisícihran. Jak píšu výš, pootočení o jeden další zub té cca 12- nebo 16-zubé hvězdy je už zase moc na druhou stranu, a pořád je tady ten problém s chováním při ztrátě signálu (a ne, žádné nastavování failsafe na tom TX přímo není, pokud to není nějaký trik jakože "failsafe je to, co bylo při párování"). No ale hlavně mě fascinuje, že bez zapnutého TX je to přesně ve středu. Čili bych fakt hledal problém v tom, že RX nevysílá v neutrálu puls dlouhý přesně 1.5 ms. Mohl bych to zkusit zkontrolovat osciloskopem.

Celý rozsah trimu je o něco méně než jeden zub té hvězdy, takže si můžu vybrat, jestli budu mít trim použitelný pro doladění do plusu nebo do mínusu.
coro píše:
Niektoré príjmače sí polohu bez zapnutého Tx čo je pre ne zároveň FailSafe poloha pri výpadku signálu, nastavia pri párovaní.
Takže je teoreticky možné že si to pri párovaní nemal vycentrované a uložilo sa to, prípadne možno už číňanovi pri kompletácii..
Skús znovu prejsť párovanie príjmača s vysielačom a daj pritom pozor na polohu pák/trimov, možno sa to uloží.

Zkusím, díky za tip. Já sám jsem to nepároval, bylo to spárované z výroby.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 16:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
zelkar píše:
Na ztrátu signálu slouží nastavení failsafe, ale to nelze směšovat se situací, že jsi vysílač vůbec nezapnul.


Tak ono se to chová stejně když TX zapnu nejdřív a pak vypnu, jako když ho nezapnu vůbec.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 16:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Mám několik "hraček" se soupravami 2.4 GHz. Párování většinou provádí při každém zapnutí - automaticky.
V návodech uvedené pořadí zapínání je 1. RX, 2. TX. Do doby než se spárování provede, RX servy nehýbe.
Zůstávají v poloze kam byly mechanicky (nebo při posledním použití) přesunuty.
Teprve po úspěšném spárování (binding) se servo přesune do polohy dle trimu (a případně kniplu).
Mechanické nastavení řídicího prvku do STŘEDU-NEUTRÁLU, by tedy mělo být provedeno na modelu
po té, co se RX a TX spárují. A to pro trim a knipl TX v příslušné (STŘEDNÍ-NEUTRÁLNÍ) poloze.
Výjimkou muže být plyn při řízení vpřed od nuly do max. Pak neutrálu odpovídá příslušná krajní poloha kniplu.

- Postup 1. TX 2. RX je z dob kdy se RX a TX nepárovaly.Bez zapnutého vlastníhoTX RX bral šum nebo cizí TX.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 17:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
guchar píše:
Mám několik "hraček" se soupravami 2.4 GHz. Párování většinou provádí při každém zapnutí - automaticky.
V návodech uvedené pořadí zapínání je 1. RX, 2. TX. Do doby než se spárování provede, RX servy nehýbe.
Zůstávají v poloze kam byly mechanicky (nebo při posledním použití) přesunuty.
Teprve po úspěšném spárování (binding) se servo přesune do polohy dle trimu (a případně kniplu).
Mechanické nastavení řídicího prvku do STŘEDU-NEUTRÁLU, by tedy mělo být provedeno na modelu
po té, co se RX a TX spárují. A to pro trim a knipl TX v příslušné (STŘEDNÍ-NEUTRÁLNÍ) poloze.
Výjimkou muže být plyn při řízení vpřed od nuly do max. Pak neutrálu odpovídá příslušná krajní poloha kniplu.

- Postup 1. TX 2. RX je z dob kdy se RX a TX nepárovaly.Bez zapnutého vlastníhoTX RX bral šum nebo cizí TX.



...věřím, že to tak někdo vyrábí, ba i prodává. Představím-li si však, že po zapnutí Rx mohu dostat vrtulí po papuli, tak takové zařízení bych si s díky odpustil. Ale zřejmě se to za ty drobný vyplatí.
Nicméně modelářské konvence jsou obecně platné a výrobci dodržované, už jen s ohledem na bezpečnost. Zdá se ale, že výjimky potvrzují pravidlo.... Jak kdo chce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 19:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Kolik kanálů má tvůj RX?... Předpokládám, že máš serv víc, chovají se všechny stejně?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 19:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
"rodzr" " ... po zapnutí Rx mohu dostat vrtulí po papuli,... " NEMŮŽEŠ A NEDOSTANEŠ
OPAKUJI:DO TÉ DOBY NEŽ SE TO SPÁRUJE SE NIC NEROZJEDE. MNOHOKRÁT ZKOUŠENO
Navíc plyn bývá blokován (stav DISARM) až do jeho INICIALIZACE (odblokování = ARM). Provede se
přesunem plynu z nula na max. Navíc aby ARM bylo možno provést, plyn musí být při zapnutí TX na min.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 21:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
guchar, netvrdil by som to s takou istotou,.. ako mohol niekde niekto "vyvinúť" príjmač čo pošle 1500us bez toho že by videl vysielač,
mohol sa taký podobný dilino nájsť aj medzi výrobcami reglov a šupnúť pol plynu...
Ano "normálny" regulátor sa nerozbehne. Aaaale... a dokonca som na vlastné oči videl aj taký čo hej!.
A vraj aj pri Futaba versus zbytok sveta mohol nastať problém (majú reverz na plyne..)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak ještě aktuální info z experimentování:
  • bez zapnutého TX je situace úplně stejná jako po ztrátě napájení - u tohoto RX/TX nemá smysl diskutovat, co zapínat dřív (a teda u 2.4 GHz s párováním bych tipoval, že signál nějakého cizího TX nebo šum si to RX prostě nevezme)
  • žádným způsobem se mi nepodařilo zajistit, aby poloha "páčky i trimy uprostřed" byla totéž co RX udělá po ztrátě signálu. Zkoušel jsem i vypnout všechno, při připojování baterky držet párovací tlačítko na RX (to pak RX nereagovalo až do vypnutí a zapnutí), stisknout tlačítko párování RX s vypnutým TX, stisknout tlačítko párování RX při zapnutém TX, atd.
  • dokonce jak jsem se někde ve fóru dočetl, že lze nastavit dolní mez fungování ESC tím, že zapnu TX s páčkou plynu na max, pak počkat až ESC pípne, a pak páčku plynu dát na min, tak tohle tady taky nefunguje - když zapnu TX s páčkou plynu na max a pak zapnu RX, prostě se rozjede motor na max.
  • pravděpodobně je to tak, že při vypnutém TX nebo při ztrátě signálu neposílá RX žádné pulzy po PWM drátě, takže se serva chovají stejně, jako když jim jen připojím 5V a PWM nechám ve vzduchu (serva se nastaví doprostřed a ESC nepustí motor). Ale teda osciloskopem jsem to nekontroloval, jen to vyvozuju z odpozorovaného chování. Žádnou záchrannou polohu tento pár RX/TX nejspíš nemá.
Příloha:
Poznámka: Skyangel TX a neutrální poloha trimů
skyangel-tx.jpg
skyangel-tx.jpg
[ 93.17 KiB | Zobrazeno 2871 krát ]


Zapínáním a vypínáním TX jsem vyzkoušel, ve které pozici trimů jsou serva ve stavu, že se po ztrátě signálu neposunou ani o kousek. Nalepil jsem si vedle trimů samolepku a poznačil si, kam ty trimy dát tak, aby byly stejně i po ztrátě signálu. Je vidět, že například na výškovce (mód 2, čili výškovka vpravo) moc prostoru už nemám.

Pozitivní je, že večerní "házedlová" zkouška Sky Surfera - kde tohle RX/TX aktuálně mám použité - ukázala, že bez motoru se to chová docela rozumně, a že na sněhu je přistání "na břicho" úplně bezbolestné. Takže o víkendu to půjdu zkusit naostro. Držte mi palce.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 22:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
2952 píše:
Kolik kanálů má tvůj RX?... Předpokládám, že máš serv víc, chovají se všechny stejně?


RX je pětikanálové, TX čtyřkanálové. Ano, zkoušeno na více servech různých výrobců. Zřejmě se to liší kanál od kanálu, ale určitá pozice trimů (viz fotka v předchozím příspěvku) vždycky znamená, že to servo po vypnutí TX neudělá pohyb ani jedním směrem. Jen to prostě není poloha uprostřed.

SkyFly i6 stojí tisícovku a je k tomu 3rd-party firmware, který to rozšíří z 6ch na 10ch, tak možná tohle RX/TX zahodím a půjdu do toho SkyFly. Ony už i ty mechanické trimy jsou dost opruz, člověk do toho snadno drbne a je to někde jinde. Nehledě na to, že s opravdovým konfigurovatelným TX jdou dělat kouzla typu flaperony, mix křidélek do výškovky, atd.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 22:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Pořád nějak nerozumím tomu, proč stále řešíš, co budou dělat serva bez zapnutí vysílače. (Podle toho, co píšeš, asi se failsafe stejně rozumně nastavit nedá.)
Řešil bych tudíž primárně, aby to drželo správné neutrály a byl nějaký prostor pro trimování. Zřejmě je to nějaký TX+RX typu "hračka", nemá obvyklé standartní chování a moc se s tím asi vymyslet nedá. Chce to nelítat daleko a signál neztratit :lol:

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.01.2017 22:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
"možná tohle RX/TX zahodím "

Jo, jo. Pokud ti zřejmě záleží na bezpečnosti, zahodit to je asi rozumné řešení :D

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz