Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: stř 03.04.2019 21:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Zdravím elektroodborníky.Koupil jsem za velmi výhodnou cenu samokřídla THUNDER 600 X ale při kompletaci jsem narazil na to, že regl má jen 2 kabely do přijímače(černý a bílý) a je k tomu ještě UBEC který má zase na výstupu černý a červený kabel.Doposud jsem se s tím nesetkal neboť kupuji již komplet régly a jak jsem již zde několikrát nastínil mikro elektro není moje hobby.Takže bych potřeboval poradit abych si něco neodpálil .Předpokládám tedy že vstupní kabely do UBEC se napojí na baterii společně s réglem a konektor s červeným a černým kabelem se zasune do přijímače stylem jako by byl se 3emi kabely(barevně) to samé i s konektorem od réglu.Je to tak správně???.Četl jsem z minulých let nějaké příspěvky kde se psalo o nějakém odpojení + a společnou - .......proto se ptám abych se vyhnul problému.Díky za rady nebo potvrzení mého popisu.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: stř 03.04.2019 21:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Ano.



:)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: stř 03.04.2019 21:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Ale jestli to chceš nějak šířeji...

Regulátor často napájí přijímač, takže z něj leze normální třížilový servokabel, kde je zem (černá nebo hnědá), kladné napájení +5V (červená) a zpět do něj leze signál z přijímače, kterým řídí motor (žlutá, bílá).

Pak jsou regulátory, které neobsahují BEC, tedy obvody pro napájení přijímače a serv, takže z nich neleze ten červený fous a přijímač a serva je zapotřebí nakrmit jinak.

To řeší buď přijímačové baterie, nebo -jako v tvém případě- externí BEC. Ten je jedním koncem připojen na pohonnou baterii (na silové vodiče), z druhé strany mu leze jen černý (hnědý) a červený drát, žádný signál se do něj nepřenáší.

Takže je to opravdu tak - regulátor zapíchneš do příslušného kanálu přijímače, kabely od BEC na jedné straně připájíš na ty dva silové kabely, co vedou do regulátoru od baterky, a výstup z BEC zapojíš do kteréhokoliv kanálu v přijímači. Je jedno kam, všechny kanály přijímače mají zem a plus zapojené paralelně.

Takže ano, říkáš to dobře. Ale ta původní verze byla výrazně kratší :)

Jo a ještě - to odpojování +, o kterém se zmiňuješ, se používá v případě, když chceš použít regulátor, který má ale slabý nebo jinak nevyhovující BEC (a ty napájíš přijímač a serva odjinud, přes BEC nebo baterky, viz výše). A aby se to napětí, které by jinak lezlo z regulátoru nějak "nehádalo" s tím, co leze odjinud do přijímače, tak se na kabelu z regulátoru ten červený drát vysune z konektoru a zaizoluje. Takže v regulátoru sice máš vestavěný BEC, jen ho nepoužíváš a řešíš si to jinak. To není tvůj případ.

(Experti prominou, maličko jsem to zjednodušil - třeba nepadlo ani slovo o proudech, o zálohování diodami, o regulátorech s optickým oddělením, paralelním řazení BECů a podobně. Knihu budu psát až jindy :) )

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Naposledy upravil bitovod dne stř 03.04.2019 21:56, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: stř 03.04.2019 21:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Super bitovode,díky moc za vysvětlení a potvrzení mého postupu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: čtv 04.04.2019 16:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
bitovod píše:
...Pak jsou regulátory, které neobsahují BEC, tedy obvody pro napájení přijímače a serv, takže z nich neleze ten červený fous ...
Jen upřesnění. I opto esc mívá (ale nemusí mít) tenký třížilový kabel, tedy včetně "červeného fousu".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: čtv 04.04.2019 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
ellet píše:
Jen upřesnění. I opto esc mívá (ale nemusí mít) tenký třížilový kabel, tedy včetně "červeného fousu".


Ehm... :)

(Experti prominou, maličko jsem to zjednodušil - třeba nepadlo ani slovo o proudech, o zálohování diodami, o regulátorech s optickým oddělením, paralelním řazení BECů a podobně. Knihu budu psát až jindy :) )

Ono to nebylo k danému tématu příliš relevantní, tak jsem těch "odboček" řešil jen málo. Bych to psal ještě teď :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 12:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
Chápu a určitě jsi byl veden "dobrou vůlí". Já jen, že by to mohlo někoho zmást třeba při výběru opto esc. (Kdyby tam ta věta nebyla vůbec, bylo by to kratší a přesnější :D )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit UBEC
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2019 11:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Díky pánové,pro moje potřeby jednoduché vysvětlení vyhrává,díky Vám oběma


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz