Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 11:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Tých APM Power Modulov býva viac typov, ony sú primárne určené pre APM kontroler. Trochu je problém, keď sa pripájajú priamo na D8R/ D4R prijímače, tie analógové vstupy na RX sú určené pre odpor rádovo kOhmy, hentie PWR moduly majú výstupný odpor 100 - 400kOhm podľa typu. Pri OXS neviem, s tým má skúsenosti lubo1.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Tak zádrhel se setinami u VFAS odhalen - a je to samozřejmě kravina, na kterou se prostě nedá přijít :)

V souboru oXs_out_frsky.cpp je na řádku 773 jeden hezký komentář:

Kód:
// convert mvolt in 1/10 of volt; in openTx 2.1.x, it is possible to get 1 more decimal using [VFAS_SOURCE - VOLT_1 ].value/10.)+2000); 


No a je jasno - po nahrazení zmíněným kódem to už na stovky měří... Ale jsem na sebe pyšnej, že jsem to vůbec v tom kódu našel :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
bitovod píše:
Tak zádrhel se setinami u VFAS odhalen...
Je vidět, že zarputilost se vyplácí :D . Tak si to užij!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 21:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
ellet píše:
Je vidět, že zarputilost se vyplácí :D . Tak si to užij!


"Teda to muselo dát příšernou práci, a přitom taková blbost, co?" :)

Já to primárně hledal jako chybu - protože chyby nechoděj nikdy samy, čekal jsem, že v místě, kde ta blbost bude, může být ještě něco, tak pak už bylo jasný, že to musím najít... Trochu mi zkazilo radost, že to není chyba, ale option.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 21:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Ono v tom bude asi ještě něco, protože já to rozšíření nepoužívám a funguje to. Podezírám zpracování při interní referenci. Už jsem to chtěl s interní referencí i cvičně zkompilovat (že by s toho lezly nesmysly nevadí) ale asi to fakt nestojí za práci (hlavně se teď nenudím). :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
ddano007 píše:
Tých APM Power Modulov býva viac typov, ony sú primárne určené pre APM kontroler. Trochu je problém, keď sa pripájajú priamo na D8R/ D4R prijímače, tie analógové vstupy na RX sú určené pre odpor rádovo kOhmy, hentie PWR moduly majú výstupný odpor 100 - 400kOhm podľa typu. Pri OXS neviem, s tým má skúsenosti lubo1.

mnooo odpor 510K na výstup proti zemi a zapojiť priamo na analog vstup Arduina.... Potom to robí rozsah cca 50A

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 22:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
Kúsok zaujímavého kódu
Kód:
//**********************************************************************************************************
//***                                            Read all the sensors / Inputs                          ****
//**********************************************************************************************************
extern uint16_t i2cPressureError ;
extern uint16_t i2cTemperatureError ;
extern uint16_t i2cReadCount ;

void readSensors() {   
#ifdef AIRSPEED
  oXs_4525.readSensor(); // Read a first time the differential pressure on 4525DO, calculate airspeed; note airspeed is read a second time in the loop in order to reduce response time
#endif

#ifdef VARIO
  newVarioAvailable = oXs_MS5611.readSensor(); // Read pressure & temperature on MS5611, calculate Altitude and vertical speed;

   test1.value = oXs_MS5611.varioData.temperature/100 ;
           test1.available = true ;


  if ( oXs_MS5611.varioData.absoluteAlt.available == true and oXs_MS5611.varioData.rawPressure > 100000.0f ) actualPressure = oXs_MS5611.varioData.rawPressure / 10000.0 ; // this value can be used when calculating the Airspeed
   
#endif

V configu sa ápotom čítať teplota....
Kód:
// --------- 9 - Data to transmit ---------
#define VSPEED_SOURCE  FIRST_BARO       // select between FIRST_BARO, SECOND_BARO , AVERAGE_FIRST_SECOND, AIRSPEED_COMPENSATED , BARO_AND_IMU or PPM_SELECTION
// ***** 9.1 - Frsky data *****
#define VFAS_SOURCE   VOLT_2                 // select between VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3 , VOLT_4, VOLT_5 , VOLT_6
//#define FUEL_SOURCE   VOLT_1                 // select between VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3 , VOLT_4, VOLT_5 , VOLT_6
#define A3_SOURCE     VOLT_1                 // select between VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3 , VOLT_4, VOLT_5 , VOLT_6
#define A4_SOURCE     VOLT_3                 // select between VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3 , VOLT_4, VOLT_5 , VOLT_6
//#define ACCX_SOURCE     PITCH                   //  select between TEST_1, TEST_2, TEST_3, GLIDER_RATIO , SECONDS_SINCE_T0 ,AVERAGE_VSPEED_SINCE_TO , VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3, VOLT_4, VOLT_5, VOLT_6, PITCH, ROLL , YAW
//#define ACCY_SOURCE     ROLL                 //  select between TEST_1, TEST_2, TEST_3, GLIDER_RATIO , SECONDS_SINCE_T0 ,AVERAGE_VSPEED_SINCE_TO , VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3, VOLT_4, VOLT_5, VOLT_6, PITCH, ROLL , YAW
//#define ACCZ_SOURCE     YAW                 //  select between TEST_1, TEST_2, TEST_3, GLIDER_RATIO , SECONDS_SINCE_T0 ,AVERAGE_VSPEED_SINCE_TO , VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3, VOLT_4, VOLT_5, VOLT_6, PITCH, ROLL , YAW
#define T1_SOURCE       TEST_1          //  teplota z vyskomeru select between TEST_1, TEST_2, TEST_3 , GLIDER_RATIO , SECONDS_SINCE_T0 ,AVERAGE_VSPEED_SINCE_TO , SENSITIVITY, PPM, VOLT_1, VOLT_2, VOLT_3, VOLT_4, VOLT_5, VOLT_6
#define T2_SOURCE       TEST_2          //  teplota z B18S20 select between TEST_1, TEST_2, TEST_3, , GLIDER_RATIO, SECONDS_SINCE_T0 ,AVERAGE_VSPEED_SINCE_TO , SENSITIVITY,

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Tak ona má ta MS5611 měření teploty "by default" pro teplotní kompenzaci tlaku, zřejmě tedy není problém posílat to ven. Jenomže tím zjistím teplotu senzoru a blízkého okolí - já bych rád měřil teplotu okolního vzduchu, tam to bude chtít nějaké externí čidlo. Ano, existuje v kódu varianta s NTC a analogové měření, já bych raději digitální, aby se to dalo vyvést někam mimo trup. Obyčejná DS18B20 mi taky nestačí, protože je jednak nepřesná, jednak velká (a tedy s pomalou reakcí na změnu) a jednak zoufale zabržděná při čtení teploty (0.7 sekundy na jedno měření, brrr).

Velmi dobré zkušenosti mám s řadou TMP112 od Texas Instruments, není to nijak extrémně drahé, je to mrňavé a rychlé a ještě ke všemu jich doma pár mám už na mrňavých a tenkých destičkách (jenom se to blbě pájí, je to fakt malé). Jinak se s tím i skvěle pracuje, jestli se nepletu, všechno z toho procesor čte z registru, žádné float mezivýpočty, žádné počítání ve 32 bitech, nic takového. Prostě přečteš tlak a teplotu, minimální zatížení procesoru. Jediná nevýhoda je, že je to I2C, a potřebuje to tedy čtyři dráty.

Takže tohle čidlo bych chtěl vytáhnout někam ven a vyhodnocoval teplotní gradient. A když bude nárůst teploty, právě letím do termické bubliny... Když to budu přenášet ve Frame1, tak to zjistím možná ještě dřív, než mi zakňourá vario. A nebo ne. A to právě chci vyzkoušet...

==============================

Teď vlastně nevím, jestli jsem tvoji poznámku o zajímavém kódu pochopil správně a nerozepisuju se tu vlastně na úplně jiné téma.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: čtv 10.01.2019 0:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
bitovod píše:

Teď vlastně nevím, jestli jsem tvoji poznámku o zajímavém kódu pochopil správně a nerozepisuju se tu vlastně na úplně jiné téma.

Chcel som len upozorniť, že v kóde je aj meranie teploty senzorom výškomeru... stačí ho len prečítať a poslať von...

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: čtv 10.01.2019 0:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
lubo1 píše:
Chcel som len upozorniť, že v kóde je aj meranie teploty senzorom výškomeru... stačí ho len prečítať a poslať von...


To sice je, jenom úplně nevím, k čemu je to dobré (tedy mimo tu teplotní kompenzaci senzoru) - u toho mého řešení, kdy je všechno v jedné krabičce, to tam navíc docela úspěšně vytápí ten VF modul, takže teplota uvnitř ani zdaleka nebude korelovat s teplotou v trupu, o teplotě venku ani nemluvě. Fakt to bude potřeba vytáhnout ven na externí čidlo.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: čtv 10.01.2019 10:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
bitovod píše:

To sice je, jenom úplně nevím, k čemu je to dobré (tedy mimo tu teplotní kompenzaci senzoru) - u toho mého řešení, kdy je všechno v jedné krabičce, to tam navíc docela úspěšně vytápí ten VF modul, takže teplota uvnitř ani zdaleka nebude korelovat s teplotou v trupu, o teplotě venku ani nemluvě. Fakt to bude potřeba vytáhnout ven na externí čidlo.

Všetko má výhody aj nevýhody...
Mal som doma aj DS18B20 - pridal som ju na dosku - mal som s čím porovnať. Kúpil som aj tie TMP.... ale to už je moc malé... s mojími rukami a očami som to už nedokázal naletovať.....
Čo sa týka externých čidiel - tam bude največší problém konekor... ako o vešetko pospájať . Takže externé mám len to APM.
Opensensor mám v trupe samostatne, takže mi na to VF modul nekúri.....
Příloha:
DSC02093.JPG
DSC02093.JPG
[ 91.51 KiB | Zobrazeno 2350 krát ]


Riešenie, aké popisuješ som použil v hádzadle....
Použil som origo vario HP a príjmač X4
Příloha:
DSC01437.JPG
DSC01437.JPG
[ 127.52 KiB | Zobrazeno 2350 krát ]


Ohrev varia výškomerom bol pozorovateľný....
Příloha:
DSC01442.JPG
DSC01442.JPG
[ 84.81 KiB | Zobrazeno 2350 krát ]


Ale po chvíli sa ustálil a už držal.....
U Káčka je ale problém s váhou aj miestom... takže tam je to vždy o kompromise...

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2019 11:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
ddano007 píše:
A skúšal si to pre viac bodov? Lebo kalibrácia cez ofset sa mi vidí taká ... ééé ... divná :roll:

Dnes som dokončil ďaľší prúdový senzor.
Hodnoty po kalibrácii doplním...
Dokončené variu a merač prúdu
Příloha:
IMG_20190305_104435.jpg
IMG_20190305_104435.jpg
[ 83.21 KiB | Zobrazeno 1980 krát ]


Meral som týmto kliešťakom....
Příloha:
IMG_20190305_104535.jpg
IMG_20190305_104535.jpg
[ 81.84 KiB | Zobrazeno 1980 krát ]


Tu je nammeraný výsledok
Příloha:
IMG_20190305_104605.jpg
IMG_20190305_104605.jpg
[ 53.37 KiB | Zobrazeno 1980 krát ]


Pri nízkych prúdoch do 3A je to trošku mimo... potom je odchylka 0.5A . Rozsah bez žiadneho paralelného odporu na výstupe je cca 35A pri 3.3V rozsahu varia. Už to nechám tak. Pre mňa je to dostatočná presnosť

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: úte 22.10.2019 21:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Páni, dáva sa na známosť, že mstrens doplnil do OXS možnosť posielať počet fixnutých satelitov + hodnotu HDOP ( Dilution of Precision, čo je to, zatiaľ netuším ) + možnosť komunikácie cez sx1276 modem. Dneska som testol GPSku, funguje. Je to odtiaľto ďalej dal som tam aj pár obrázkov z môjho testovania.
A ešte upozorním na šikovne malý GPS modul za celkom dobrú cenu, letové skúšky ho ešte len čakajú, ale pri testovaní fachá :D

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: ned 21.01.2024 20:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Oživenie tohto vlákna pre bastličov na novom HW: mstrens spravil nový projekt OpenXSensor na CPU doske od WaveShare RP2040-Zero. Vie to viacero protokolov, napr FrSky, ELRS ...
Diskusia na RCGroups je tu:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... 2040-board
Github stránka projektu je tu:
https://github.com/mstrens/oXs_on_RP2040
To, čo je pre mňa s ELRS zaujímavé, že to vie fungovať ako rozšírenie počtu servovýstupov ku FC.
Navrhol som k tomu plošáky: 6 a 8 kanálová verzia. Pohľady na plošáky a schémy sú tuto:
https://www.rcgroups.com/forums/showpos ... count=1825
Gerber dáta a ostatné veci k výrobe tuto:
https://www.rcgroups.com/forums/showpos ... count=1832
Ak sa Vám to hodí, v zdraví užite.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: openXsensor
PříspěvekNapsal: pon 22.01.2024 8:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jako zkušeného openXsensor borce se tě zeptám:
Chci začít "šťourat" do oXs s RP. Jak do "toho" nastoupit s minimem útrap?

Mám VisualStudio Code, předpokládám, že budu potřebovat nějaké RP SDK + nějaké doinstalované rozšíření a mohlo by se dát fungovat (konfigurace, překlady, případně úpravy).
Je úvaha správná?
Doma jsem vyhrabal RP Pi Pico, s tím by se mohlo minimálně experimentovat na stole.

Cíl mám zatím spojení přes CRSF (z ELRS Rx), ~3 PWM výstupy, RPM senzor a ideálně 2 teploty, případně nějaká "blikátka" - na auto.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz