Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

Skracovač / predlžovač PWM signálu

ned 09.09.2018 22:03

Ahojte, chcel by som sa spýtať, či neviete niekto o nejakej elektronickej vychytávke, ktorá by vedela v reálnom čase skrátiť alebo predĺžiť šírku PWM signálu serva. V ľudskej reči niečo, čo spôsobí, že servo sa posunie (podľa nastavenej hodnoty, napr. potenciometrom) viac alebo menej, než je signál z rádia. Na rádiu sa podobná funkcia dá zariadiť ako mix jedného kanálu do druhého v stanovenom pomere, avšak akosi mi došli kanály. Asi sa to dá naprogramovať cez Arduino alebo nejaký iný jednočipák, ale snažím sa ísť cestou najmenšieho odporu a teda najskôr skúšam zistiť, či niekto niečo také už nevyrobil a nepredáva :). Priznám sa totiž, že ani len netuším, ako by sa to mohlo volať. Vopred vďaka za tipy!

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

ned 09.09.2018 22:31

Jaký máš vysílač? To by mohlo jít nastavit mixem stejného kanálu sama do sebe a offset nastavovat potenciometrem, takže další kanál není třeba. Na Gr. to používám třeba pro chcípák motoru, ale místo poťáku jen přepínač.

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 0:50

Je to trošku komplikovanejšie, ja potrebujem ovládať dve funkcie na jednom kanáli s trošku upraveným posunom "serva". Ako príklad uvediem ovládanie smerovky a zadného kolieska na jednom kanáli, každé však na samostatnom serve, pričom by som potreboval, aby sa páka serva kolieska otáčala menej, ako páka serva smerovky (je to trošku pritiahnuté za vlasy, ale ide o princíp). Proste pre jednu funkciu potrebujem plný rozsah a pre druhú menší, ale v pomere k prvej a nemôžem na to použiť samostatný kanál a ani to namixovať v prijímači (v Duplexe to tuším ide).

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 4:21

Jameson píše:... ovládanie smerovky a zadného kolieska na jednom kanáli, každé však na samostatnom serve, pričom by som potreboval, aby sa páka serva kolieska otáčala menej, ako páka serva smerovky ...

Tomu rozumím, co to udělat tak že na druhém servu změníš délku páky? Sice to není plynule laditelné ale ten poměr se změní dle potřeby, jednoduše a bez dalších udělátek.

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 6:15

Pořád jsi nenapsal co máš za soupravu. U Graupnera by to šlo v tom přijímači taky nastavit, ale samozřejmě jen na pevno, bez možnosti ovládání za letu. Akorát musíš mít na přijímači ten kanál navíc. Dá se měnit rozsah i trimovat.
Přílohy
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (7.69 KiB) Zobrazeno 2419 krát

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 6:26

Jeti to taky umi (pokud dobre chapu pozadavek)

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 6:28

Jó, to už psal, ale pořád nenapsal co má za rádio. :D

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 7:36

- Pokud to nejde v TX (a nechceš to mechanicky ála jyrry), tak
je jasné, že je to úloha pro uP jak vyšitá. Principiálně spočítá
hodinové pulzy v době trvání kanálového pulzu, jejich počet úměrou - dle zadané konstanty
přepočte, a dle nového počtu hodinových impulzů vygeneruje kanálový impulz s novou délkou.
Změna konstanty (její zápis) je jednoduše možná jen "na zemi".
- Na prvního nástřel se zdá, že by to šlo i s 555 zapojenou ve funkci testeru serv.
Časovací potenciometrem by točilo servo 1 řízeného prvku, a potřebné změny délky
by prováděly odporové trimry (+ pevné odpory) sériově-prodlužování a paralelně-zkracování
k časovacímu potenciometru. Posun neutrálu oproti servu řízeného prvku, by řešilo vzájemné
natočení hřídelí potenciometr-servo 1. Druhý prvek by byl spojen se servem 2 řízené testerem.
- Už z popisu je vidět, jak oba způsoby jsou komplikované proti možnosti "jde to nastavením TX".
- A je to o tom, že to dělám jen pro to, abych si "POHRÁL - ZABLBNUL" s nějakou elektronikou.

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 10:02

Ďakujem za odpovede, na rádiu (Futaba) to, samozrejme, nastaviť viem (písal som to hneď v prvom príspevku), ale minuli sa mi už kanály (mám ich len 8), v prijímači to nastaviť neviem (písal som v druhom príspevku), preto som sa pýtal, či niekto na to nevyrobil nejaké "udělátko". Zdá sa však, že nie, nuž, budem musieť zohnať nové rádio, aj tak to už plánujem dlho :)

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 11:23

Bol nejaký spomaľovač serva - https://hobbyking.com/en_us/turnigy-3-c ... tore=en_us
Ešte existujú delta mixy do modelu - osobne som mal len úplný šmejd a práve to čo potrebuješ Ty t.j. volitelnú "váhu" či pomer mixovania vstupov často nemajú.. navyše by si musel druhý vstup nahradiť nejakým servotesterom.

Ak by ale išlo len o veľkosť výchylky a naozaj len serva a nie nejakého reglu alebo niečoho iného,
vidím to ako nezmysel a treba použiť mechanicky iné napákovanie.. funguje a nebude chodiť ani servom na dorazy pri zapnutí.
Dokonca aj páky na servo s meniteľnou dĺžkou som kdesi videl, len neviem či to bolo použiteľné.
Prípadne existujú digitálne servá kde by sa dalo asi nastaviť výchylku. Ak je to jednorázovka, tak je asi lepšie kúpiť také servo než začať vyvíjať jednočipák..

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 11:28

guchar píše:.... se zdá, že by to šlo i s 555 zapojenou ve funkci testeru serv.
Časovací potenciometrem by točilo servo 1 řízeného prvku, a potřebné změny délky
by prováděly odporové trimry (+ pevné odpory) ...

8O 8O 8O
To je doufám jako pondělní vtípek... :roll:

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 11:43

Coro, on ale nepotřebuje sloučit dva kanály, ale naopak jeden kanál rozdělit do dvou, a u jednoho mít možnost nastavit jiný rozsah výchylek, a taky trimovat střed. Jestli to ale nějaký přijímač Futaba umí, nevím. Pokud ne, tak pak asi jedině na Y-kabel vřadit do jedné větve nějaký obvod s procesorem, který by to obsloužil. Jestli se něco takového prodává taky nevím. Přijímače HoTT a Duplex to umí.

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 12:01

Neviem, či som správne pochopil zadanie, ale Arduino s dvoma poťákmi: jedným sa nastaví posun nuly, druhým pomer voči pôvodnému signálu...

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 12:11

Jó, tak nějak bych si to taky představoval.

Re: Skracovač / predlžovač PWM signálu

pon 10.09.2018 12:56

Mě napadá jako nejjednodušší programovatelné servo. Není potřeba vkládat nějaké udělátko, které je potencionálním zdrojem poruch a cenově to bude srovnatelné.
Odeslat odpověď